Bilgisayar-Bilişim Teknolojileri
Ana Sayfa
Bilişim Teknolojileri Forumu Son Konuları
24 Saat
Bilişim Teknolojileri - Formatör - Bilgisayar Öğretmeni Kayıt
Kayıt Olun
iletişim
iletişim
Detaylı Arama
Arama
Yeni Konu Aç
Yeni Konu Aç

Öğretmene "tayin" kaldırılıyor!

Konu, 'Her Telden' kısmında metinozerin tarafından paylaşıldı.

1. metinozerin

metinozerin Aktif Üye

http://www.haber7.com/egitim/haber/881096-ogretmene-tayin-kaldiriliyor

Milli Eğitim Bakanlığı eğitimde rotasyon (tayin) devrini kapatıyor, yerine kariyer planlama sistemi getiriyor.

Serdar Alakuş'un haberi

Yeni sisteme göre, öğretmenler belirli dönemlerde sınava tabi tutulacak, aldıkları puanlar performansları ile birleştirilip bir üst seviyeye yükseltilecek. Başöğretmenliğe kadar çıkabilecek eğitimciler istediği şehirde, istediği okulu tercih edebilecek.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), öğretmenlerin rotasyonu (tayin) için köklü bir değişikliğe gidiyor. Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği'nde değişiklik yapacak olan Bakanlık, rotasyonu kaldırıp bunun yerine kariyer planlama sistemini getirecek. Bu sisteme göre öğretmenlerin tümü bir basamaktan başlayacak ve basamak atlamak için sınava girecekler. Performansları ile birlikte akademik başarılarının yanı sıra sınavdan aldıkları puana göre yükselecekler ve buna göre ücretleri, sorumlulukları, statüleri, kariyerleri ve hakları artmış olacak. Böylece öğretmen istediği okulu kendi tercih edebilecek.

EĞİTİMDE KALİTE ARTACAK

MEB'in uzun süredir üzerinde çalıştığı "Ulusal Öğretmen Stratejisi" sistemine göre, öğretmenler kariyer basamaklarında ilerledikçe kendilerine öncelik hakkı doğacak. Kariyerlerinde ilerleyen başarılı öğretmenler ödüllendirilmiş olacak. Kariyerde en üst seviyelere gelen öğretmenler ise istediği şehirde, istediği okulu tercih edebilecek. Bakanlık bu sistemle birlikte hem öğretmeni geliştirmeyi hem de eğitimdeki kaliteyi artırmayı hedefliyor.

BAŞÖĞRETMENLİK GELİYOR

Öğretmenler kariyerinde ilerledikçe eğitimin merkezinde de yer alacak. Sisteme göre öğretmen başöğretmen olduğu takdirde maaşı artacak, haftalık çalışma süresinin yarısında öğrencilere eğitim verirken diğer yarısında yeni öğretmen olanlara hizmet içi eğitimle tecrübelerini aktaracak. Böylece bakanlık başöğretmeni eğitimde söz sahibi yapmayı planlanıyor.

Üniversite öğrencileri ders verebilecek

Öğretmenlik mesleğini daha nitelikli hale getirmek isteyen Bakanlık, Yüksek Öğretim Kurulu ile işbirliği yaparak eğitim fakültelerinde öğrenim gören öğretmen adaylarının uygulama derslerini artıracak. Bu konuda okullar ile üniversiteler işbirliği yapacak. Halen öğretmen adaylarının derslerinin yüzde 15-20'si uygulama dersi olarak verilirken yeni düzenlemeyle derslerin en az yüzde 40-50'si uygulamaya dayalı olacak. Yani öğretmen adayları, üniversitedeki derslerinin yarısını okullarda stajyer öğretmen olarak geçirecek. Ayrıca eğitim fakültelerindeki müfredat da yeniden gözden geçirilerek yeni bir düzenlemeye gidilecek.

Öğretmen adaylarına KPSS'de kolaylık

MEB, Kamu Personeli Seçme Sınavı'nda da (KPSS) değişikliğe gidiyor. Sınava öğretmen olmak için giren adaylara bütün alanlardan soru sorulurken yeni düzenlemeye göre sadece kendi alanlarıyla ilgili soruları yanıtlayabilecekler. Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) de, 136 ayrı öğretmenlik branşıyla ilgili KPSS'ye soru hazırlayacak. Öğretmen adaylarının çözeceği soruların yüzde 30'unu genel kültür ve yetenek, yüzde 30'unu eğitim bilimleri ve yüzde 40'ını branş bilgileri oluşturacak.

2. Merhoom

Merhoom Seçkin Üye Seçkin Üye

Tam bir saçmalık. Artık bu ....... diyecek birşey bulamıyorum. Günaha giriyoruz bu ..... yüzünden. Al başına çal milli eğitimini.

3. barthez

barthez Süper Üye Süper Üye

Ve bu sistem tıkır tıkır tamamen bilimsel olarak bu memlekette işleyecek. Adam gibi uygulasınlar buna da varım. Söz vereceksin ama yönetmelikte. Diyeceksinki " Namusum ve şerefim üzerine yemin ediyorum adamcılık yapmayacağım."

4. herohamster

herohamster Süper Üye Süper Üye

5. Caterpillar

Caterpillar Hiperaktif Üye Hiperaktif

öğretmenleri bir yarışın içine sokmak ne kadar doğru aceba? adam tayin çıksın diye eşek gibi evde ders mi çaılşsın,yoksa okulda öğrencilere verimli olmak için mi çalışsın? bu sistem de başarı artmaz tam tersi başarı azalacaktır.

6. yalandünya

yalandünya Site Gezgini

İşletmeciden Milli eğitim bakanı yaparsan böyle olur işte.

7. boteakif

boteakif Süper Üye Süper Üye

Yaptık oldu...

8. adige_emrah

adige_emrah Seçkin Üye Seçkin Üye

BAŞLIK TAM UYGUN OLMAMIŞ normal tayin gibi algılanıyor

9. edaysu

edaysu Aktif Üye

olduuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu...........

10. cefecan

cefecan Seçkin Üye Seçkin Üye

İyide öyle oturupda hayali projeler ve plan program yapmak la olmuyor.Ülkenin gerçek durumunu da göz önünde bulundurmak lazım.

11. alperdemir

alperdemir Site Gezgini

şu an yapılan her sınavda sorular bir yerlerden yandaşlara servis ediliyor ve bunu da mısırdaki sağır sultan bile duydu. Bu performans belirleme sınavlarında sendikadan cemaatten olanlar yine bu pozitif ayrımcılığa tabi tutulacak. Allah'tan biraz olsun korkun artık

12. hamuş

hamuş Seçkin Üye Seçkin Üye

ben anlamadım normal tayin isteyemeyecekmiyiz?

13. horizon68

horizon68 Aktif Üye

Yine mi sınav arkadaşlar??? acaba öğretmenler içinde dershane kayıtları olur mu ne dersiniz şimdiden yer ayarlamak lazım :p

14. edaysu

edaysu Aktif Üye

:D :D

15. gelişimci

gelişimci Seçkin Üye Seçkin Üye

tayinim bir köy okuluna çıkmışken artık oradan ebediyen kurtulamam ben :D

16. bilogt55

bilogt55 Seçkin Üye Seçkin Üye

bunun tayinle ne alakası var ki anlamadım.

Sayfayı Paylaş /bbnetsosyal