Öğretmen İçin En İyi "Python" editörü hangisi?

Kodla Büyü

pasha16

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Arkadaşlar Merhaba
Python öğretirken hangi ediötürü kullanıyorsunuz? Ben Python IDLE ile başladım ama şimdi işin içinden çıkamıyorum.

yas = int(input("Yaşınızı giriniz: "))
if yas < 14:
print("Mrb çocuk!")
if 13 < yas < 19:
print("Mrb Liseli!")
if 18 < yas < 24:
print("Mrb üniversiteli!")
if 23 < yas < 30:
print("Evlenme yaşın gelmiş")
if 29 < yas < 55:
print("Çoluk çocuk nasıl?")
if yas > 54:
print("Hayatın son demleri!")

Yukardaki bu kodu yazdığımda "SyntaxError: multiple statements found while compiling a single statement" hatası alıyorum. Alt satıra inince sanırım kafası karşıyor.
Yol gösterirseniz sevinirim.

elif kullanacaksın hocam

if yas<14:

......
elif yas<19:
......
elif yas<24:
.......
else:
......

if yas < 14:
print("Mrb çocuk!")
elif yas< 19:
print("Mrb Liseli!")
elif yas < 24:
elif yas < 30:
elif yas < 55:
elif yas > 54:

Bende yine olmadı ama ?
ELİF.JPG

idle iş görür hocam. konsolda çalışıyorsanız ilk satırdan sonra enter'a bastığınızda ilk satır devreye girmesi gerekirdi. Dosya menüsünden yeni dosya açıp kodunuzu oraya yazıp çalıştırsanız daha iyi olmaz mıydı.

Çok teşekkürler arkadaşlar. Girinti olayını atlamışım. Bende yeni öğreniyorum. Sağolun..

Anaconda yükleyin, içerisindeki spyder gerçekten kullanışlı. Yada yine anaconda içerisindeki jupiter notebook olabilir. Sizin yerinizde olsam spyderi tercih ederdim... Bu arada data science, machine learning ve deep learning ile uğraşan varsa yardımlaşabiliriz....

jetbrainin bütün ürünleri harika.
https://www.jetbrains.com/

Ben phpstorm ve webstorm kullanıyorum. python ile işim olsa pycharm kullanırım sanırım.
Fakat hafif yazılımlar değil. Bilgisayarınızın iyi olması lazım. yoksa yavaş kalıyor. Ama bu durumun hakkını veriyor.

Arkadaşlar Merhaba
Python öğretirken hangi ediötürü kullanıyorsunuz? Ben Python IDLE ile başladım ama şimdi işin içinden çıkamıyorum.

if yas < 14:
print("Mrb çocuk!")
if 13 < yas < 19:
print("Mrb Liseli!")
if 18 < yas < 24:
if 23 < yas < 30:
if 29 < yas < 55:
if yas > 54:

Yukardaki bu kodu yazdığımda "SyntaxError: multiple statements found while compiling a single statement" hatası alıyorum. Alt satıra inince sanırım kafası karşıyor.
Yol gösterirseniz sevinirim.
Hocam idle ile sadece bir satir calisir, file -new file ile bir dosya ac, kodlari icine yapistir py dosyasi olarak kaydet, klavyeden f5 enbas yafa dosyada.

Spyder 4.0 versiyonu çıktı kod tamamlama özelliği eklendi. Numpy pandas gibi kütüphaneleri destekliyor. Pycharm da bu işler uğraştırıyordu. Ayrıca spyder da değişken içerikleri diziler vs aldığı değer aralıkları veri tipleri detaylı bir şekilde gösteriliyor

Geri