Öğretim Görevlisi Giriş Sınavı hakkında

Kodla Büyü

biltek99

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Bir meslek yüksek okulunda öğretim görevlisi olmak için ön değerlendirmeyi geçtim.Öğretim görevlisi olarak görev yapacağım yer BİLGİSAYAR KULLANIMI bölümü.Sizce sınavda ne gibi sorular gelebilir? Daha önce Bilgisayar programcılığı bölümüne başvurmuş ve programlama soruları ile karşılaşmıştım.Bu mantıkla düşünürsek temel bilgisayar kullanımı ve office den soru gelir tahmin ediyorum.

Bölümdeki dersler
BİLGİ SİSTEMLERİNE GİRİŞ
ÇOKLU ORTAM UYGULAMALARI
İŞLEM TABLOLARI
MASAÜSTÜ YAYINCILIK
VERİ TABANI YÖNETİM SİSTEMLERİ
GRAFİK UYGULAMALARI
YÖNETİM VE BİLİŞİM SİSTEMLERİ
İNTERNET PROGRAMCILIĞI I
OFİS UYGULAMALARINI GELİŞTİRME
İŞLETMELERDE BİLİŞİM SİSTEMLERİ
İNTERNET PROGRAMCILIĞI II

Tecrübe ve fikir paylaşımlarınızı bekliyorum...

torpilin yoksa fazla zorlama alacakları adam %90 bellidir.
diğer türlü işin biraz sansa kalmış her konudan sorabilir çok zor da olabilir çok kolayda.
sorulara gelince OSI den büyük ihtimalle bir soru gelir. hemen hemn her sınavda banko soru diğerleride işallah bildiğin bir konudan gelir.

karakus' Alıntı:
diğer türlü işin biraz sansa kalmış
tamamen katılıyorum, muhtemelen alacakları kişi bellidir. yök öğretim görevlisi alımlarını myo'lara bıraktığı için myo'lar işinde uzman olanı almak yerine kendi adamını alıyor, eğitim kalitesi sıfır olmuş kimin umrunda :)...

karakus' Alıntı:
diğer türlü işin biraz sansa kalmış her konudan sorabilir çok zor da olabilir çok kolayda.
sorulara gelince OSI den büyük ihtimalle bir soru gelir. hemen hemn her sınavda banko soru diğerleride işallah bildiğin bir konudan gelir.

% 90 çok büyük bir oran olmuş, % 50 diyelim. Bizim aldığımız kişilerde torpil işlemedi. Sorulara gelince, OSI katman modeli, pascal da sıralama soruları photoshoptan rgb vb. , donanım cihazlarıdan switch,hub vb. ,php ya da.net ten bir program sorusu gelebilir. Başarılar....

hocam geçtik myo ya olduki mutlu olmadık geri öğretmenliğe geçişimiz mümkünmü mümkünse nasıl?
bir de meb her dönem muhaffakat veriyormu sadece sene sonumu veriyor ve nasıl muhaffakat alıyoruz?
çokmu sordum nedir :D

tomreader2010' Alıntı:
hocam geçtik myo ya olduki mutlu olmadık geri öğretmenliğe geçişimiz mümkünmü mümkünse nasıl?
bir de meb her dönem muhaffakat veriyormu sadece sene sonumu veriyor ve nasıl muhaffakat alıyoruz?
eğer muvafakat ile geçerseniz geri dönmeniz kolay olur, istifa ederekte geçersiniz o zaman da açıktan atama ile atanırsınız. Yalnız bu muvafakatta hatrı sayılır tanıdıkların olması lazım yoksa almak zor....

karakus' Alıntı:
Torpil eskidendi, şimdi iş aldığınız puanlara bakıyor:
Adayların ÖYP puanı (lisans genel not ortalamasının %25'i ile Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavında (ALES) ilgili alanda alınan puanın %60'si ve varsa yabancı dil puanının %15'i) dikkate alınarak hesaplanır.
http://www.oyp.com.tr/

Cevap yazan tüm arkadaşlara teşekkürler...Seçilecek kişi %90 belli bile olsa norm fazlası sorunsalından kurtulmak için az da olsa bir ümidin olması güzel şey...

muallimievvel' Alıntı:
karakus' Alıntı:
Torpil eskidendi, şimdi iş aldığınız puanlara bakıyor:
Adayların ÖYP puanı (lisans genel not ortalamasının %25'i ile Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavında (ALES) ilgili alanda alınan puanın %60'si ve varsa yabancı dil puanının %15'i) dikkate alınarak hesaplanır.
http://www.oyp.com.tr/
Bu öğretim Üyesi Yetiştirme Programı için geçerli hocam... MYO larda hoca seçimi tamamen üniversiteye bırakılmıştır.

hakankor' Alıntı:
tomreader2010' Alıntı:
eğer muvafakat ile geçerseniz geri dönmeniz kolay olur, istifa ederekte geçersiniz o zaman da açıktan atama ile atanırsınız. Yalnız bu muvafakatta hatrı sayılır tanıdıkların olması lazım yoksa almak zor....
muvafakat zormu alınıyor hocam birde her dönem veriyorlarmı sadece senee sonlarındamı?

tomreader2010' Alıntı:
hakankor' Alıntı:
tomreader2010' Alıntı:
muvafakat zormu alınıyor hocam birde her dönem veriyorlarmı sadece senee sonlarındamı?
zor demeyelim ama personel sıkıntısı olan okullarda uğraştırıyor. Birilerini bulmak gerekli o zaman.

hakankor' Alıntı:
tomreader2010' Alıntı:
hocam yanılıyorsun ben geçtiğimiz hafta geçtim ve muvaffakat alarak inan meb bilgisayar öğretmenlerinin gitmesi için can atıyor tanıdıkta yoktu sadece elden takip etmek lazım 10 günde aldım ve dediğim gibi bir tane bile tanıdık yoktu memura rica edeceksin genel müdürde imzayı erken atarsa bu iş tamam

Muvaffakiyet olaylarında eskisi kadar zorlamadıkları kolayca verdikleri yönünde birkaç duyumum daha olmuştu. Hususi takip etmezseniz sanırım bir ay içinde cevap geliyormuş. @bilteach_85 hocam da elden takip ederek süreci 10 güne kadar düşürmüş.

hakankor' Alıntı:
% 90 çok büyük bir oran olmuş, % 50 diyelim. Bizim aldığımız kişilerde torpil işlemedi. Sorulara gelince, OSI katman modeli, pascal da sıralama soruları photoshoptan rgb vb. , donanım cihazlarıdan switch,hub vb. ,php ya da.net ten bir program sorusu gelebilir. Başarılar....

Sınav bugün saat 14 de idi. Sorular ise

Soru1 : Yönetim Bilgi Sistemi nedir, İşletmelerde kullanılan Yönetim bilgi sistemi çeşitlerini yazınız.(40)

Soru2: Elektronik İnsan kaynakları yönetimi nedir, Fonksiyonları ile birlikte açıklayınız.(30)

Soru3: Bilgisayar ağ sistemlerinde kullanılan katman yapısını açıklayınız(30)

OSI sorusunu yaptım.Diğerleri uydurma cevaplardı.Muhtemelen bizim iş yatar...

bende böyle bi yüksek okula başvurdum ama hadi hayırlısı. topril varsa zaten olmaz ya yine de başvurdum.

Arkadaşlar ben de bilg. programcılğı programı için girecem böyle bir sınava...
böyle deneyimler yaşamış arkadaşlardan sorulabilecek sorular hakkında tüyo verebilecek var mı??

burdaki arkadaşlar hemen, torpil vardır diyorlar ama her yerde aynı değil durum. Üstelik eskiye nazaran torpil olayı baya azalmış durumda. Neden derseniz hemen hemen her yerde myo açılıyor yani hocaya ihtiyaç var. ALES puanınızın yüksek olması, yükseklisans yada 2 yıl deneyiminizin olması yeter başvurmak için.
Bence şu anda MEB deki bilgisayar öğretmenlerinin durumunu düşününce özellikle ilköğretimdekiler için, üni. düşünseler sanırım daha ii olur. (İlerde norm fazlası olmaktansa)

biltek99' Alıntı:
hakankor' Alıntı:

Sınav bugün saat 14 de idi. Sorular ise

Soru1 : Yönetim Bilgi Sistemi nedir, İşletmelerde kullanılan Yönetim bilgi sistemi çeşitlerini yazınız.(40)

Soru2: Elektronik İnsan kaynakları yönetimi nedir, Fonksiyonları ile birlikte açıklayınız.(30)

OSI sorusunu yaptım.Diğerleri uydurma cevaplardı.Muhtemelen bizim iş yatar...
1 soru tutmuş hocam sevindim, sonuç nasıl oldu? birde kolay muvaffakat aldım diyen arkdaşlar var, okul ya da ilçedeki bilişim öğretmeni sayısı baya etkilidir. Ben geçeli 4 sene oldu durumlarda değişmiş olabilir. Geçiş yapmayı düşünen arkadaşlara başarılar....

ben geçeli daha bir sene olmadı hocam muvaffakat bizim bölüm için kolay ildeki ilçedeki öğretmen sayısı filan hiç bir şeyi düşünmüyorlar yeterki bilgisayar öğretmeni gitsin mantığı var artık mebde inş. hakkınızda hayırlısı olur

Bilgisayar programcılığı bölümünde yazılı sınava gireceğim. Daha önce böyle bir deneyimi olan arkadaşlar acaba nasıl sorular gelir?
Yardımcı olursanız sevinirim. :)

Genellikle ağ dersi, işletim sitemleri ve programlama soruyorlar. Örneğin; Sıralama Algoritmaları, Nesne tabanlı programlama, RAID, TCP ve UDP arasındaki fark, Derleyici ile yorumlayıcı arasındaki fark, Klavyeden girilen iki sayının ekokunu hesaplayan program, Klavyeden girilmiş bir ifadenin uzunluğunu özel fonksiyon (strlen) kullanmadan bulan program, İkinci dereceden denklemin köklerini hesaplayan program, Bubble Sort algoritması, OSI katmanları, Fibonecci dizisi, Active directory, TCP/IP modelinin katmanları, IPv4 adres sınıfları, RISC ve CISC avantaj ve dezavantajları, TCP, DNS, DHCP, HTTP, SMTP protokolleri …

böyle bir sınav yapıldığından haberim yoktu... sorulan 3 soruya da bakarsak ben bunların 3 ünü de yapamam, şu andaki bilgimle... hepsine bir yorum yaparım belki özellikle son soruya ama alacağım puan 40-50 yi geçmez... onu geçtim bu mudur yani demek istiyorum, bilgisayar bilgisi bu alttaki sorularla mı ölçülüyormuş...

Bir meslek yüksek okulunda öğretim görevlisi olmak için ön değerlendirmeyi geçtim.Öğretim görevlisi olarak görev yapacağım yer BİLGİSAYAR TEKNOLOJİLERİ BÖLÜMÜ BİLGİSAYAR PROGRAMCILIĞI PROGRAMI bölümü. Sizce sınavda ne gibi sorular gelebilir?

Bir meslek yüksek okulunda öğretim görevlisi olmak için ön değerlendirmeyi geçtim.Öğretim görevlisi olarak görev yapacağım yer BİLGİSAYAR TEKNOLOJİLERİ BÖLÜMÜ BİLGİSAYAR PROGRAMCILIĞI PROGRAMI bölümü. Sizce sınavda ne gibi sorular gelebilir?
Ben olsam; Belirli bir dizi üzerinde AVL ağacı oluşturma, Bir kaç kod parçası üzerinde karmaşıklık hesabı, OOP temel kavramlar, Bir tasarım deseninin yapısının açıklanması v.b. sorarım. Sonuçta öğrenci almıyorsunuz, bu ve benzeri konuları anlatacak kişi alıyorsunuz.

Güzel ülkem özelinde sorulacaklar tahminim; OOP nedir?(Herhangi bir kavramının açıklanması da olabilir). İkilik sayı sistemi sorusu. Aşağıdaki kod parçasının çıktısı ne olur? Değişken nedir? Tiplerini açıklayınız. v.b.

Son düzenleme:
Bir meslek yüksek okulunda öğretim görevlisi olmak için ön değerlendirmeyi geçtim. Öğretim görevlisi olarak görev yapacağım yer BİLGİSAYAR TEKNOLOJİLERİ BÖLÜMÜ BİLGİSAYAR PROGRAMCILIĞI PROGRAMI bölümü. Sizce sınavda ne gibi sorular gelebilir?
Üstteki Hocamız(@ttalan46) gelebilecek soruların yapısını aktarmış, normalde böyle gelir. Fakat alanda kimse yoksa jürinin konuyla alakası yoksa(veya alanı işin teori kısmına daha fazla bakıyorsa) başlıktaki gibi sorular da gelebilir. Gerçekten bir grup ders için Hoca alınmak istiyorsa o alana(grafik, web, ntp vb.) ilişkin sorular da gelebilir.
Hakkınızda hayırlısı olsun.

Geri