Öğrenciye fiziki müdahale

Kodla Büyü
Evet arkadaşlar evdeyim, savcılık serbest bıraktı. Veli de akşam üzeri şikayetini geri alacakmış. Sendika başkanı ve üyeleri ihtiyacım anında yanımda idi. Gün içinde olanları şu an yazamayacağım. Abdulhamid hanın duasında da ifade ettiği gibi leş kuşlarının gagasında kundak çocuğuna dönmemek için bin düşünüp, bir hareket etmek gerek...

Hocalarım şimdi haberleri izliyorum yine yalancı bir veli ve öğrenci. (CNN Türk-07-12-2018) Öğrencinin ve velisinin yalan söylediği çok açık. Ancak o kadar ahlaksız basınımız var ki sanki öğretmen seri katil. Çocuk başıma vurdu diyor haberde karnını gösteriyor. Çocukta en ufak bir darp belirtisi yok. Rehber öğretmeni suçluyor. Güya diğer öğretmenler de seyirciymiş. Ya bu öğrenciye darp raporu veren doktora ne demeli. Seni yetiştiren öğretmenlerin hakkı haram olsun. Bizi bu hale düşürenler utansın.

Geçen ay sınıf öğretmenliği yaptığım sınıftan bir öğrencinin velisi geldi. Nöbetçi öğretmen çocuğunu boğazlamış gibi anlattı bana. Adamın gazını almak için baya uğraştım direk hocayla karşı karşıya gelse kavga edecek durumdaydı. Kameraları kontrol ettim öğrenciler birbirlerine tekme tokat dalarken öğretmen bunları biraz sert şekilde ayırmış olay sadece bundan ibaret. Öğrenci onu döven arkadaşından rahatsız değil ama öğretmen müdahale edince abartarak babasına anlatmış. Bu durumlar bir de basına rahat bir şekilde yayılınca öğretmen üzerinde bir baskı ve algı oluşturuldu. Hiç kimsenin önemsemediği çocuğu için değmez. Mevzuat çerçevesinde hareket etmekte yarar var hocalarım.

Geçmiş olsun kıymetli hocam.

Devlet milyarlarca dolarlık yatırım yapıp bu gençlere eğitim imkanı sunuyor ama bu tipler bu davranışları ile bu eğitimi ve imkanları hak etmediğini gösteriyor. Devletin, bu imkanları hak etmeyen bu tipleri örgün eğitim dışına çıkarması gerekiyor bence.

Sizin yaşadığınız ne ilk nede son olacak hocam. Allah yar ve yardımcınız ve yardımcımız olsun.

Hislerinizi o kadar iyi anlıyorum ki.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Arkadaşlar hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Bu hadisenin zuhurundan sonra inanın gece bir gram uyuyamadım. Daha evvel karakol, savcılık nedir bilmediğimden beni bu gün 10 sene ihtiyarlattı. Acaba öğrenciye başka nasıl bir muamele yapabilirdim diye düşünüyorum lakin mesleğimin izzetini muhafaza etmek lazımdı ben de zor olan yolu tercih ettim.

Arkadaşlar hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Bu hadisenin zuhurundan sonra inanın gece bir gram uyuyamadım. Daha evvel karakol, savcılık nedir bilmediğimden beni bu gün 10 sene ihtiyarlattı. Acaba öğrenciye başka nasıl bir muamele yapabilirdim diye düşünüyorum lakin mesleğimin izzetini muhafaza etmek lazımdı ben de zor olan yolu tercih ettim.
hocam hiiiç düşünme vurdumduymaz ol bunun gibi daha niceleriyle karşılacaksın bu en hafifiydi diye kabullen ve gardını al hiç zarar almadan yırtmaya bak başka yolun yok!
ne kadar takarsan o kadar üzülürsün emin ol seni şikayet edenler senin ne kadar üzüleceğini seninde bir ailenin olduğunu özel yaşamın ve dersine girdiğin onlarca sınıf olduğunu geçimini sağlamak zorunda olduğunu düşünmemişlerdir bile o yüzden silkelen ve kendine gel kendine korku duvarları boşuna kurma sadece ve sadece dua Allaha dua et o sana yardım edecektir.

az önce nette şu resmi gördüm koşuşturmacadan bazen unutuyoruz hatırlatması babında ekleyim dedim.
sfw fwefwfwefw.jpg

Geçmiş olsun.
İstedikleri Eğitim sistemi Avrupa ama burası ortadogu olmuş.
Evde şiddet gören çocuklar okulda öğretmenin normal bir yaklaşımını zayıflık olarak görüyor ve coşuyor.
Ne olacak sonumuz bilmem...

Geçmiş olsun . Kadrom hep ortaokullarda oldu.
Değişik yıllarda zaman aralıklarında toplam 6 yıl, haftanın belirli günleri düz lise, ÇPL ve Anadolu liselerinde de ders görevim oldu.

İlk başlarda ilköğretim öğrencilerine yaklaştığım gibi yaklaştığımın farkında değildim ve gençler beni hep yordu. Bağırarak ders anlattığımın farkına varınca, herşey değişti.

Biraz daha otoriter olmaya başladım. Koyverdicilik yapmak bana göre değil. Mesela, şaka yapmak, fıkra anlatmak, sohbet etmeyi bıraktım. Çünkü yüzün güldüğü veya gülümsediğin an bu onlarda zayıflık olarak algılanıyor. Bir de gençlerin kendilerine has karşısındakini deneme hareketleri (yapma dedik varsayalım, yapıyorum ne yapabilirsin gibi) kesinlikle taviz vermem. Olmadı idareyle, olmadı tutanakla, olmadı velisinin çağrılmasını istemekle devam ettim.

Ve inanın çoğu velinin umurunda değil. Okuldan çağrılmış, çocuğu gürültü yapmış, saygısızmış, zayıflara ve okul malına zarar veriyormuş, üstüne okul idaresiyle ve öğretmenle çocuğunun hareketleri yüzünden muhatap olduğu halde "memnun" olan veli gördüm. Adam resmen gururu okşandı, çocuğunun hareketleri anlatılınca. Bir veli ise nerdeyse "sen kimsin l*n" demediği kaldı bana.

Böyle bir durumla karşılaşsam (bu başlıktaki öğretmenimiz) daha ilkinde "sen ne yapıyorsun?", "derste değil miyiz?", yerine geçmiyorsa "yerine geçer misin?" (öğrenciyi tanımıyorsam). Sonrasında (yerine geçse dahi) alaycı bir tavrı varsa, idareye gönderirim ve tutanak tutarım: "Öğrenciden Beklenen Okulu benimseme, öğretmenlerine saygı göstermeleri ve okul kurallarına uymaları gerekliliğini yerine getirmediği, Kaba ve saygısız davrandığı, Dersin faaliyetlerinin akışını ve düzenini bozacak davranışlarda bulunduğu, adaba uygun olmayan tutum ve davranışlarda bulunduğu, ... " eğer daha önceden de benzeri davranışı varsa. "olumsuz tutum ve davranışları alışkanlık hâline getirdiği" ibaresini de ekler diğer tutanaklara gönderme yaparım.

Ki bu tarz öğrenciler idare ve tutanak tanımaz, Ders otoritemi bozmaya devam edecektir. Hatta tutanak tutarken sırıtan gülen öğrencilerim oldu. Hemen hepsinde beklemeksizin okul müdürünü sıkıştırdım. Müdürlerimin hepsi (yani %100'ü ne yapalım hocam!) ifadesini kullanmıştır. O öğrencinin öyle olduğunu ve kabullenmek gerektiği gibi davranarak. Israrla ısrarla ısrarla müdürü "Disiplin kurulu"na öğrenciyi göndermekle sıkıştırırım.

Yanlış duymadınız Ortaöğretimde halen Disiplin ifadesi çıkarılmadı.

Derste olumsuz davranışlarından ötürü uzaklaştırma alan öğrencim oldu. Yapacak birşey yok.

Hiç kasmayın. Çok iyi öğrencilerim oldu liselerde, onlar için hep dua ederim. Ama okulu sevmeyen öğrenciler de az değil.

Abartısız lisede bir derste iken başarılı ve dersle alaklı birkaç öğrenciyle sohbet ederken sırf gülümsediğim için olduğunu zannediyorum, sınıfın diğer ucundaki okul-ders alakasız öğrenciler resmen kazan kaldırmaya çalıştılar. Normalde tebessüm edilen şımarır. Ama lise farklı. Meslek Lisesini hayal bile edemiyorum.

Allah sabır versin. Tavrınız net olsun.

Ne diye fiziksel müdahale de bulundunuz hocam? Memleket için en kıymetli olanlar zaten bu gibiler değilmi? Hiç bulaşmayacaksın böylelerine. Gönder rehberliğe, rehberlik çalışsın biraz.
Hem zaten 2-3 yıl sonra reşit olacaklar. Bu özgürlüğü dışarıda da deneyecek ve hakettiği ni bulacak. Mesele şu;
Hakettiğini bulurken, yanında kimi de harcayacağı?
Veli arkasında, okul idaresi ve yasalar dokunmayın diyor. Dokunmayacaksın.

hocam geçmiş olsun.
bu tarz durumlarda fiziksel müdahale olunca otomatik olarak öğretmen aleyhine gelişiyor tüm durumlar.
Şu an büyük ihtimalle çocuk mağduru oynayacak,
İnşallah uzamadan halledersiniz.

Bugün araya bir kaç ricayı sokarak, velinin şikayetini geri alması için konuştuk. Neyse sağ olsunlar her zaman yanımda olan okul idarecileri, hatırı sayılır iki kişi ve ben velinin evine gittik. Arabadan inmedim. Diğer üçü veli ile görüştü. Veli öyle ters bir adam ki laftan sözden anlamıyor. Bildiğini okuyor. Veliyi ikna etmek için konuşuyorlar, adam Nuh diyor, Peygamber demiyor. Bu adamın böyle biri olduğunu gittiğimiz iki kişi de söylemişti. Neticede benim sınıfın önünde oğlundan özür dilemem ve gözü önünde tayin dilekçemi doldurmam şartıyla şikayetinden vazgeçeceğini söylemiş. Pazartesi günü okula gelip görüştükten sonra şikayetini geri alacakmış. Benim bu meselede çıkardığım 2. netice: Veliyi vazgeçirmek için ne kadar çok kişi arıyorsa o kadar ayağı yer tutuyor, havalara giriyor, kendini o kadar nimetten sayıyor. Şimdilik bu kadar, bir hafıza oluşturmak adına elimden geldiğince gelişmeleri buraya yazacağım.

Bugün araya bir kaç ricayı sokarak, velinin şikayetini geri alması için konuştuk. Neyse sağ olsunlar her zaman yanımda olan okul idarecileri, hatırı sayılır iki kişi ve ben velinin evine gittik. Arabadan inmedim. Diğer üçü veli ile görüştü. Veli öyle ters bir adam ki laftan sözden anlamıyor. Bildiğini okuyor. Veliyi ikna etmek için konuşuyorlar, adam Nuh diyor, Peygamber demiyor. Bu adamın böyle biri olduğunu gittiğimiz iki kişi de söylemişti. Neticede benim sınıfın önünde oğlundan özür dilemem ve gözü önünde tayin dilekçemi doldurmam şartıyla şikayetinden vazgeçeceğini söylemiş. Pazartesi günü okula gelip görüştükten sonra şikayetini geri alacakmış. Benim bu meselede çıkardığım 2. netice: Veliyi vazgeçirmek için ne kadar çok kişi arıyorsa o kadar ayağı yer tutuyor, havalara giriyor, kendini o kadar nimetten sayıyor. Şimdilik bu kadar, bir hafıza oluşturmak adına elimden geldiğince gelişmeleri buraya yazacağım.
Köprüyü geçene kadar sizde heye hıı deyin bari. Yarın çocuğu daha büyük dertlerle karşısına gelince dank eder ama iş işten geçmiş olur. O öğrenci okulda forslu gezer bir süre ama öğretmenler de birlik olursa ve gerekli şekillerde hatası anlatılırsa diğer çocuklara da hayat ona zindan olur aslında. Bununla geçmiş olsun.

hocam bu tür çözümlere asla girmeyin. çok yanlış kesinlikle başınıza iş alırsınız
2.si veli v s arayacaksanız daimi numaranızla asla aramayın sonra size abone oluyorlar, okul telefonuyla veya sırf bu işler için alınmış telefon numaranızla arayın illaki çoook aramak iletişim kurmak istiyorsanız!

Kaç yıllık öğretmensiniz?

Nasıl başına iş alacak .Öğrencinin velisi ile görüş diyoruz neden başına iş alsın milleti yanlış yönlendirmeyin. Tabiki aykırı davranış varsa tutanak tutacak .

Allah yardımcınız olsun size ve hepimize hocam. Birilerinin rantı uğruna öğretmenler heba ediliyor. Bu yüzyıl öğretmenlerin linç ve yok edilmeye çalışıldığı dönemdir. Sabretmek zor ama mecburuz. İşimiz zor. Hocam dua et.İçin rahatsa gerisini kafana takma. Bu Allahın sana yardımını gösterir. Onlar tuzak kurar ancak Allahın tuzağı daha hayırlıdır. Öğretmenlik çok kolaydır diyenlere duyurulur.

veli saçmalamış hocam Allah kolaylık versin. tayin isteme falan bunlar nedir. Utanmasa istifa etsin diyecek herhalde.

"Neticede benim sınıfın önünde oğlundan özür dilemem ve gözü önünde tayin dilekçemi doldurmam şartıyla şikayetinden vazgeçeceğini söylemiş. "

bu çok ağır olmuş bence kimseye minnet edilmeden sonuna kadar gidilmeli

hocam etrafımda birkaç öğretmen arkadaşımda gördüğüm şu oldu; 3500tl civarı bir para cezası alıyorsunuz ve hükmün açıklanması geri bırakılıyor, 5 sene içerisinde tekrar yaparsanız o zaman hüküm açıklanıyor. İşler bu safhaya gelmese iyi olurdu ama artık geri dönüşü olmayan bir noktadaysanız, yapacak bişey yok, nerden inceldiyse ordan kopar, en azından ezilmemiş olursunuz.

bunları okuyunca eskiden, ilkokulda hem de, suçum günahım yokken yediğim sıra dayakları geldi. ikisinin ortası yok mu? eskiden suçlu suçsuz saçma sapan dayak yerdik. şimdi öğrenciye bir fiske vurmayı geç, ağzını açıp da bir sey söylesen bile başın ağrıyor. hocam sizi eleştirmek için yazmıyorum. inşallah sorunsuz bir şekilde atlatırsınız bu durumu. şimdiki öğrenciler çok zor, ben de kendimi zor tutuyorum.

Hocam bu işleri baştan engellemek lazım.Size sıkıntı çıkaran öğrenciler hakkında üşenmeden tutanak tutun idare ile birlikte. Bu tutanaklar elinizde iken işiniz çok kolaylaşıyor. Bir nevi öğrenci için bakın bu vukuatlı, anormal davranışları var diyebilesiniz mahkemede. Başıma ne gelecek derseniz önce savcıda bitiyor iş. Belki dava görülmesine bile gerek yok diyebilir. Tersi durumda hakime kalıyor işiniz. orada yırtmak zor biraz. en çok alacağınız paraya çevrilmiş(tekrar edilmemesi gereken) ceza ve idari olarakta maaştan kesim cezası olur. Hocam ama bu işlerde en iyisi sendika avukatıdır. Bazı sendikaların avukatları çok iyi ve cesaretliler. O sendikalardan birinden yardım talep edebilirsiniz.

çok geçmiş olsun hocam. ortaokulda gmrev yapıyorum. çok saygısız öğrencilerle baş edemeyince veli çğırıyorum kimi veli hocam istediğinizi yapın diyor kimisi sıkıştırdım evde bu seferde ders çalışmıyor hocam ne yapalım diyor. ki bu öğrenciler öğretmenlere saygısızlık yapıp ders anlatmasına engel olanlar. malesef öğretmenin eskisi kadar değeri yok. sonucu merak etmekteyim.

Okula polisler geldi benim kimlik bilgilerimi aldı. Şu anda olay savcılığı intikal etti.
Şu bile meslekten soğutmaya yeter. başımızdan geçti adam öldürmüş muamelesi yaparlar. Bende de oldu 6. sınıf öğrencisi ders esnasında başka bir öğrenciyi yumruklamaya başladı. çocuk kapaklanmış başına yumruk atıyordu. ayırdım kulaklarından tutup ne oluyor diye döven çocuk benim kulağımı çekemezsin deyip parmak sallamasıyla silleyi yapıştırdım. sonra adam öldürmüş muamelesi gördük. saygıdeğer sayın savcı beyefendi 30 öğrenciyi ifade için karakola döktü.
ben ne avukat tuttum ne de öğrencilerin yanına gittim böyle böyle diyin dedim. asla yüz yüze bile gelmedim hiçbirisiyle.
öğrenci yalancının tekiydi. annesini banka müdiresi dedi meğer annesi ev hanımıymış. babası savcı dedi baba katipmiş.
Ama şöyle bir şey yaptım hayatımda gururumu ayaklar altına aldım gittim babasından özür diledim. hayatımda unutmayacağım şeylerden birisidir.
Allah'a havale ettim sonrası ceza almadık çok şükür hakime hanımda anladı bir sürü tantana hocam.

Geçmiş olsun . Kadrom hep ortaokullarda oldu.
Değişik yıllarda zaman aralıklarında toplam 6 yıl, haftanın belirli günleri düz lise, ÇPL ve Anadolu liselerinde de ders görevim oldu.

İlk başlarda ilköğretim öğrencilerine yaklaştığım gibi yaklaştığımın farkında değildim ve gençler beni hep yordu. Bağırarak ders anlattığımın farkına varınca, herşey değişti.

Biraz daha otoriter olmaya başladım. Koyverdicilik yapmak bana göre değil. Mesela, şaka yapmak, fıkra anlatmak, sohbet etmeyi bıraktım. Çünkü yüzün güldüğü veya gülümsediğin an bu onlarda zayıflık olarak algılanıyor. Bir de gençlerin kendilerine has karşısındakini deneme hareketleri (yapma dedik varsayalım, yapıyorum ne yapabilirsin gibi) kesinlikle taviz vermem. Olmadı idareyle, olmadı tutanakla, olmadı velisinin çağrılmasını istemekle devam ettim.

Ve inanın çoğu velinin umurunda değil. Okuldan çağrılmış, çocuğu gürültü yapmış, saygısızmış, zayıflara ve okul malına zarar veriyormuş, üstüne okul idaresiyle ve öğretmenle çocuğunun hareketleri yüzünden muhatap olduğu halde "memnun" olan veli gördüm. Adam resmen gururu okşandı, çocuğunun hareketleri anlatılınca. Bir veli ise nerdeyse "sen kimsin l*n" demediği kaldı bana.

Böyle bir durumla karşılaşsam (bu başlıktaki öğretmenimiz) daha ilkinde "sen ne yapıyorsun?", "derste değil miyiz?", yerine geçmiyorsa "yerine geçer misin?" (öğrenciyi tanımıyorsam). Sonrasında (yerine geçse dahi) alaycı bir tavrı varsa, idareye gönderirim ve tutanak tutarım: "Öğrenciden Beklenen Okulu benimseme, öğretmenlerine saygı göstermeleri ve okul kurallarına uymaları gerekliliğini yerine getirmediği, Kaba ve saygısız davrandığı, Dersin faaliyetlerinin akışını ve düzenini bozacak davranışlarda bulunduğu, adaba uygun olmayan tutum ve davranışlarda bulunduğu, ... " eğer daha önceden de benzeri davranışı varsa. "olumsuz tutum ve davranışları alışkanlık hâline getirdiği" ibaresini de ekler diğer tutanaklara gönderme yaparım.

Ki bu tarz öğrenciler idare ve tutanak tanımaz, Ders otoritemi bozmaya devam edecektir. Hatta tutanak tutarken sırıtan gülen öğrencilerim oldu. Hemen hepsinde beklemeksizin okul müdürünü sıkıştırdım. Müdürlerimin hepsi (yani %100'ü ne yapalım hocam!) ifadesini kullanmıştır. O öğrencinin öyle olduğunu ve kabullenmek gerektiği gibi davranarak. Israrla ısrarla ısrarla müdürü "Disiplin kurulu"na öğrenciyi göndermekle sıkıştırırım.

Yanlış duymadınız Ortaöğretimde halen Disiplin ifadesi çıkarılmadı.

Derste olumsuz davranışlarından ötürü uzaklaştırma alan öğrencim oldu. Yapacak birşey yok.

Hiç kasmayın. Çok iyi öğrencilerim oldu liselerde, onlar için hep dua ederim. Ama okulu sevmeyen öğrenciler de az değil.

Abartısız lisede bir derste iken başarılı ve dersle alaklı birkaç öğrenciyle sohbet ederken sırf gülümsediğim için olduğunu zannediyorum, sınıfın diğer ucundaki okul-ders alakasız öğrenciler resmen kazan kaldırmaya çalıştılar. Normalde tebessüm edilen şımarır. Ama lise farklı. Meslek Lisesini hayal bile edemiyorum.

Allah sabır versin. Tavrınız net olsun.
Lise zorunlu ama örgün olarak almak zorunda değil öğrenci. disiplinsiz öğrenciler örgün öğretim dışında tutulmalıdır. Öğrenci sorumluluklarını yerine getirmiyorsa haklarını da öne sürmemeli.

hocalarım 2 sene önce benzer bir durum Dyk da iken başıma gelmişti. Çocuk ders anlattığım sırada arkamdan 2 eliyle ortaparmak hareketi yaptı ben de anlık sinirle ayagına tekme attım. Çocugun babası darp raporu aldı savcıya gitti olay. Mahkemelik oldum. 1 sene uğraştım. O süreçte askere bile gittim. Askerdeyken kaç defa mahkemeye çıktım. Sonucunda suçsuz oldugum anlaşıldı beraat aldım. Ama sınıfta ben dahil 15 kişiydik. 13 öğrenci benim lehimde ifade vermişti. Umarım siz de bu durumdan kurtulursunuz. Arkadaşların dediği gibi en kötü para cezası ve siciliniz temizse erteleme alırsınız.

Hepinize ayrı ayrı teşekkür ederim.
Veli geleceğini söylemişti fakat okula gelmedi. Yine başka kimseler ricacı olarak arayı girdi lakin adam inadından vazgeçmedi, şikayetini geri çekmeyecek. İdari olarak soruşturma da açılacak. Bugün o şubenin dersine girdim, öğrencilere meseleyi etraflıca anlattım, tabi başka meselelerden de bahsettim. Konuşurken samimi olarak hissiyatımı ifade ettim. Bazı öğrencilerin ağladığını gördüm. Veli ilçe millî eğitim şb müdürüyle görüşmüş tabi bildiklerini söylemiş. Neticede bir mesele

Geri