Bilgisayar-Bilişim Teknolojileri
Ana Sayfa
Bilişim Teknolojileri Forumu Son Konuları
24 Saat
Bilişim Teknolojileri - Formatör - Bilgisayar Öğretmeni Kayıt
Kayıt Olun
iletişim
iletişim
Detaylı Arama
Arama
Yeni Konu Aç
Yeni Konu Aç

Öğrenciye fiziki müdahale

Konu, 'Teknik, Meslek Liseleri Evrak, Plan, Zümre' kısmında f_dogan76 tarafından paylaşıldı.


Etiketler:
 1. maverick07

  maverick07 Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  7 Haziran 2007
  Mesajlar:
  365
  Beğeni:
  17
  bize vakti zamanında bir müdür atandı. adam İstanbul'da yıllarca müdürlük yapmış. en küçük bir olayda bile tutanak tutacaksınız demişti. bizde öğrenci davranışları ile ilgili olay olduğunda tutanak tutmaya başladık. bu tutanaklar önemli bir olayda gün yüzüne çıkarılıp veliye bilgi verilirdi. veli de durumun ciddiyetine görüp geri adım atardı. sizin olayda en başta böyle tutanak tutsaydınız önlem alınabilirdi diye düşünüyorum.
   
 2. ctrl+alt+delete

  ctrl+alt+delete Süper Üye Süper Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  11 Şubat 2008
  Mesajlar:
  1.051
  Beğeni:
  64
  böyle çocuklar ilerde doktor dövüyor hakim savcılara bela oluyor.
   
 3. kodleon

  kodleon Site Gezgini

  Kayıt:
  1 Haziran 2015
  Mesajlar:
  47
  Beğeni:
  13
  Geçmiş olsun hocam. bu olayda öğretmen olarak baktığımda siz olması gerekeni yapmişsınız. Böyle yapmasaydı daha iyi olurdu diyen arkadaşlarımız olabilir. Ancak sizde bilirsiniz ki olayın geçtiği anki durumumuzla evdeki koltukta yattığımız durum bir değil. Ben olsam bende aynını yapardım kesin. Ancak son zamanlarda öğretmenler veli ve öğrenci gözünde itibarsızlaştırıldı. Durum böyle olunca kusura bakmayın böyle y**şaklarla uğraşıyoruz.
   
 4. ÇetinÖğretmen

  ÇetinÖğretmen Süper Üye Süper Üye

  Kayıt:
  7 Ekim 2009
  Mesajlar:
  2.322
  Beğeni:
  427
  @f_dogan76 hocam öncelikle geçmiş olsun.. Keşke müdahale etmeseydiniz diyecem ama olan olmuş. Hocam olay savcılığa intikal ettiyse hele de o doktor denilen zat raporu düzenlediyse (çok marifet ya) bu işten geri dönüş zor oluyor. Maalesef adli süreç yaşarsınız lakin yukarda arkadaşın biri de örnek vermiş; ceza alsanız bile 5 yıl denetim süreci işler..
  Hocam nacizane fikrim, ben öyle durumda ne yapıyorum: Bıraktım hocam pek takmıyorum. hele de meslek lisesindeyseniz oradaki çocuklara daha doğrusu gençlere kural falan işlemiyor. Onlara fazla kuralların dışına çıkmadan onlar gibi davranmaya çalışın. Böyle bir şey benim de başıma gelmişti inanın normalde çok sinirliyim ama bir şey olsa arkamda duracak kimse olmadığını bildiğim için çocuğa aynen şöyle dedim:
  -Oğlum yerimde gözün mü var, çalış sen de gel bu okula dedim tatlı sert.. Ders anlatmayı istiyorsan bana yardımcı ol gel demeye kalmadan öğrenci;
  - "amaaaan hocam banane ne anlatacam dedi ve sırasına kendi gitti" fiziki müdahaleye gerek kalmadı.. Yani meslek liselerinde pek kasmaya gerek yok. Fen Lisesinde ders verimi yüzde 90 ise meslek liselerinde yüzde 50 nin altında olabilir. Rahat olun yani.
  Devir kötü arkadaşlar.. Çocuğa bırak vurmayı dokunduğunda sanki linç edilmiş gibi muamele edip rapor veren kahraman(!) doktor tipleri var.(hepsi değil tabi ki, genelleme yapmıyorum)
   
  ercinc98 bunu beğendi.
 5. msingil

  msingil Aktif Üye

  Kayıt:
  8 Aralık 2011
  Mesajlar:
  226
  Beğeni:
  14
  hocam geçmiş olsun müdahale nasıl bişey bilmiyorum ama veliyle konuşup şikayetini geri çekmesini sağlamanız en iyi yol, fakat bu durumda dahi savcı kamu davası için başvuracaktır (çocuk olduğu için sanırım) rapor olmasa idi ve veli şikayetini geri çekse sizin de iyi niyetli ifadelerinizle (küçük bir müdahale olduğunu anlatarak) savcı takipsizlik verirdi. Veli ile iletişim önemli müdürünüz yardımcı olsun , şikayeti geri aldırmayı deneyin.
   
 6. yolcum

  yolcum Site Gezgini

  Kayıt:
  22 Ocak 2008
  Mesajlar:
  52
  Beğeni:
  5
  Bizde de benzeri oldu. Darp raporu alındı. İş mahkemeye düştü. Aileyle görüşüp şikayetini geri çekmesini istedik. Onlarda çektiler ama kamu davasına dönüştüğü için dava devam etti. Sonuçta arkadaş hapis cezası aldı oda paraya çevrildi. Beş yıl içinde de bir daha olay yaşanırsa ceza katlanarak verilecekti.
   
 7. spider23

  spider23 Süper Üye Süper Üye

  Kayıt:
  16 Nisan 2010
  Mesajlar:
  1.643
  Beğeni:
  69
  geçmiş olsun iş adliyelik olduysa ne yazık ki sıkıntılı bir süreç olacak ve hukuk bu tür durumlarda öğrencinin lehine kara alıyor; bölümde ki bir arkadaş istiklal marşı esnasında öğrenciyi tartakladı diye kesinlikle tokat yumruk yok;aynı şekilde adliyelik oldu 3500 lira para cezasına hükmedildi...5 yıl da denetimi var..

  Ne yazık ki hakimler öğrenci lehine pozitif ayrımcılık yapıyor;bu tür cezalar oldukça da ciğeri 5 para etmez öğrenciler için kimse kendini ateşe atmasın...ya bire bir alın odaya çekin karşınıza bağırığ çağırın; koluna omzuna hafif darbeler yapın;ama asla sınıfın arkadaşlarının önünde tokat yumruk vs..vs... yapmayın arkadaşlar.
   
 8. deltoro

  deltoro Aktif Üye

  Kayıt:
  11 Şubat 2008
  Mesajlar:
  178
  Beğeni:
  9
  geçmiş olsun hocam
   
 9. gakgoskentli

  gakgoskentli Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  26 Eylül 2009
  Mesajlar:
  619
  Beğeni:
  20
  Geçmiş olsun hocam.Öğretmenin itibarının en alt seviyeye çekildiği bu ortamda umarım başınız çok ağrımadan bu iş sonuçlanır.Elbette hepimizin söyleyeceği keşke böyle olmasaydı yada fiziki müdahale yapmasaydınız şeklinde olur.Lakin sizi anlıyorum bazen sözün bittiği noktada oluyor insan
   
 10. SYSOP

  SYSOP Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  20 Ağustos 2014
  Mesajlar:
  275
  Beğeni:
  29
  Geçmiş olsun. Bu duruma şahit değiliz tabi ama benzeri durumları çoğumuz yaşıyoruz.
  Tatlı dilden, empatiden, göz korkutmadan anlamayan, evde dayak ve hakaret yemekten nasırlaşmış öğrencilere otorite kurmaya, kendimizi sevdirip, söz dinletmeye çalışıyoruz.
  Ne gerçekleşirse gerçekleşsin medyanın, toplumun ve hukukun gözünde onlar "çocuk" denilip, biz suçlanıyoruz.
  Can güvenliğimiz yok arkadaş, var mı ötesi. Bizde böyle bir durum olduğunda veli, sülalesiyle okul basıp karşısına çıkanı hastanelik ederdi, o yüzden bununla geçmiş olsun diyelim.
   
  ercinc98 bunu beğendi.
 11. f_dogan76

  f_dogan76 Aktif Üye

  Kayıt:
  8 Ekim 2017
  Mesajlar:
  246
  Beğeni:
  63
  Evet arkadaşlar evdeyim, savcılık serbest bıraktı. Veli de akşam üzeri şikayetini geri alacakmış. Sendika başkanı ve üyeleri ihtiyacım anında yanımda idi. Gün içinde olanları şu an yazamayacağım. Abdulhamid hanın duasında da ifade ettiği gibi leş kuşlarının gagasında kundak çocuğuna dönmemek için bin düşünüp, bir hareket etmek gerek...
   
 12. Hakan25

  Hakan25 Aktif Üye

  Kayıt:
  1 Eylül 2012
  Mesajlar:
  159
  Beğeni:
  10
  Hocalarım şimdi haberleri izliyorum yine yalancı bir veli ve öğrenci. (CNN Türk-07-12-2018) Öğrencinin ve velisinin yalan söylediği çok açık. Ancak o kadar ahlaksız basınımız var ki sanki öğretmen seri katil. Çocuk başıma vurdu diyor haberde karnını gösteriyor. Çocukta en ufak bir darp belirtisi yok. Rehber öğretmeni suçluyor. Güya diğer öğretmenler de seyirciymiş. Ya bu öğrenciye darp raporu veren doktora ne demeli. Seni yetiştiren öğretmenlerin hakkı haram olsun. Bizi bu hale düşürenler utansın.
   
  ercinc98 bunu beğendi.
 13. firarist1905

  firarist1905 Site Gezgini

  Kayıt:
  9 Ekim 2015
  Mesajlar:
  53
  Beğeni:
  8
  Geçen ay sınıf öğretmenliği yaptığım sınıftan bir öğrencinin velisi geldi. Nöbetçi öğretmen çocuğunu boğazlamış gibi anlattı bana. Adamın gazını almak için baya uğraştım direk hocayla karşı karşıya gelse kavga edecek durumdaydı. Kameraları kontrol ettim öğrenciler birbirlerine tekme tokat dalarken öğretmen bunları biraz sert şekilde ayırmış olay sadece bundan ibaret. Öğrenci onu döven arkadaşından rahatsız değil ama öğretmen müdahale edince abartarak babasına anlatmış. Bu durumlar bir de basına rahat bir şekilde yayılınca öğretmen üzerinde bir baskı ve algı oluşturuldu. Hiç kimsenin önemsemediği çocuğu için değmez. Mevzuat çerçevesinde hareket etmekte yarar var hocalarım.
   
  ercinc98 bunu beğendi.
 14. esma06

  esma06 Site Gezgini

  Kayıt:
  30 Ocak 2008
  Mesajlar:
  72
  Beğeni:
  3
  Hocam cok gecmis olsun.
   
 15. atalayarslan

  atalayarslan Site Gezgini

  Kayıt:
  28 Eylül 2017
  Mesajlar:
  55
  Beğeni:
  25
  Geçmiş olsun kıymetli hocam.

  Devlet milyarlarca dolarlık yatırım yapıp bu gençlere eğitim imkanı sunuyor ama bu tipler bu davranışları ile bu eğitimi ve imkanları hak etmediğini gösteriyor. Devletin, bu imkanları hak etmeyen bu tipleri örgün eğitim dışına çıkarması gerekiyor bence.

  Sizin yaşadığınız ne ilk nede son olacak hocam. Allah yar ve yardımcınız ve yardımcımız olsun.

  Hislerinizi o kadar iyi anlıyorum ki.
   
  Son düzenleme: 21 Ocak 2019
  kazuo, ercinc98 ve Hakan25 bunu beğendi.
 16. f_dogan76

  f_dogan76 Aktif Üye

  Kayıt:
  8 Ekim 2017
  Mesajlar:
  246
  Beğeni:
  63
  Arkadaşlar hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Bu hadisenin zuhurundan sonra inanın gece bir gram uyuyamadım. Daha evvel karakol, savcılık nedir bilmediğimden beni bu gün 10 sene ihtiyarlattı. Acaba öğrenciye başka nasıl bir muamele yapabilirdim diye düşünüyorum lakin mesleğimin izzetini muhafaza etmek lazımdı ben de zor olan yolu tercih ettim.
   
  endorfinnn, ThatBeatsAll ve ercinc98 bunu beğendi.
 17. bbneet02

  bbneet02 Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  27 Temmuz 2013
  Mesajlar:
  663
  Beğeni:
  171
  hocam hiiiç düşünme vurdumduymaz ol bunun gibi daha niceleriyle karşılacaksın bu en hafifiydi diye kabullen ve gardını al hiç zarar almadan yırtmaya bak başka yolun yok!
  ne kadar takarsan o kadar üzülürsün emin ol seni şikayet edenler senin ne kadar üzüleceğini seninde bir ailenin olduğunu özel yaşamın ve dersine girdiğin onlarca sınıf olduğunu geçimini sağlamak zorunda olduğunu düşünmemişlerdir bile o yüzden silkelen ve kendine gel kendine korku duvarları boşuna kurma sadece ve sadece dua Allaha dua et o sana yardım edecektir.
   
  ercinc98 ve agazi bunu beğendi.
 18. bbneet02

  bbneet02 Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  27 Temmuz 2013
  Mesajlar:
  663
  Beğeni:
  171
  az önce nette şu resmi gördüm koşuşturmacadan bazen unutuyoruz hatırlatması babında ekleyim dedim.
  sfw fwefwfwefw.jpg
   
  Son düzenleme: 12 Mart 2019
  coderfree, seyduna ve agazi bunu beğendi.
 19. seyduna

  seyduna Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  23 Eylül 2007
  Mesajlar:
  386
  Beğeni:
  20
  Geçmiş olsun.
  İstedikleri Eğitim sistemi Avrupa ama burası ortadogu olmuş.
  Evde şiddet gören çocuklar okulda öğretmenin normal bir yaklaşımını zayıflık olarak görüyor ve coşuyor.
  Ne olacak sonumuz bilmem...
   
  ercinc98 bunu beğendi.
 20. ercinc98

  ercinc98 Süper Üye Süper Üye

  Kayıt:
  30 Eylül 2007
  Mesajlar:
  1.993
  Beğeni:
  67
  Geçmiş olsun . Kadrom hep ortaokullarda oldu.
  Değişik yıllarda zaman aralıklarında toplam 6 yıl, haftanın belirli günleri düz lise, ÇPL ve Anadolu liselerinde de ders görevim oldu.

  İlk başlarda ilköğretim öğrencilerine yaklaştığım gibi yaklaştığımın farkında değildim ve gençler beni hep yordu. Bağırarak ders anlattığımın farkına varınca, herşey değişti.

  Biraz daha otoriter olmaya başladım. Koyverdicilik yapmak bana göre değil. Mesela, şaka yapmak, fıkra anlatmak, sohbet etmeyi bıraktım. Çünkü yüzün güldüğü veya gülümsediğin an bu onlarda zayıflık olarak algılanıyor. Bir de gençlerin kendilerine has karşısındakini deneme hareketleri (yapma dedik varsayalım, yapıyorum ne yapabilirsin gibi) kesinlikle taviz vermem. Olmadı idareyle, olmadı tutanakla, olmadı velisinin çağrılmasını istemekle devam ettim.

  Ve inanın çoğu velinin umurunda değil. Okuldan çağrılmış, çocuğu gürültü yapmış, saygısızmış, zayıflara ve okul malına zarar veriyormuş, üstüne okul idaresiyle ve öğretmenle çocuğunun hareketleri yüzünden muhatap olduğu halde "memnun" olan veli gördüm. Adam resmen gururu okşandı, çocuğunun hareketleri anlatılınca. Bir veli ise nerdeyse "sen kimsin l*n" demediği kaldı bana.

  Böyle bir durumla karşılaşsam (bu başlıktaki öğretmenimiz) daha ilkinde "sen ne yapıyorsun?", "derste değil miyiz?", yerine geçmiyorsa "yerine geçer misin?" (öğrenciyi tanımıyorsam). Sonrasında (yerine geçse dahi) alaycı bir tavrı varsa, idareye gönderirim ve tutanak tutarım: "Öğrenciden Beklenen Okulu benimseme, öğretmenlerine saygı göstermeleri ve okul kurallarına uymaları gerekliliğini yerine getirmediği, Kaba ve saygısız davrandığı, Dersin faaliyetlerinin akışını ve düzenini bozacak davranışlarda bulunduğu, adaba uygun olmayan tutum ve davranışlarda bulunduğu, ... " eğer daha önceden de benzeri davranışı varsa. "olumsuz tutum ve davranışları alışkanlık hâline getirdiği" ibaresini de ekler diğer tutanaklara gönderme yaparım.

  Ki bu tarz öğrenciler idare ve tutanak tanımaz, Ders otoritemi bozmaya devam edecektir. Hatta tutanak tutarken sırıtan gülen öğrencilerim oldu. Hemen hepsinde beklemeksizin okul müdürünü sıkıştırdım. Müdürlerimin hepsi (yani %100'ü ne yapalım hocam!) ifadesini kullanmıştır. O öğrencinin öyle olduğunu ve kabullenmek gerektiği gibi davranarak. Israrla ısrarla ısrarla müdürü "Disiplin kurulu"na öğrenciyi göndermekle sıkıştırırım.

  Yanlış duymadınız Ortaöğretimde halen Disiplin ifadesi çıkarılmadı.

  Derste olumsuz davranışlarından ötürü uzaklaştırma alan öğrencim oldu. Yapacak birşey yok.

  Hiç kasmayın. Çok iyi öğrencilerim oldu liselerde, onlar için hep dua ederim. Ama okulu sevmeyen öğrenciler de az değil.

  Abartısız lisede bir derste iken başarılı ve dersle alaklı birkaç öğrenciyle sohbet ederken sırf gülümsediğim için olduğunu zannediyorum, sınıfın diğer ucundaki okul-ders alakasız öğrenciler resmen kazan kaldırmaya çalıştılar. Normalde tebessüm edilen şımarır. Ama lise farklı. Meslek Lisesini hayal bile edemiyorum.

  Allah sabır versin. Tavrınız net olsun.
   
  seyduna bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş /bbnetsosyal