Öğrenciye fiziki müdahale

Kodla Büyü

f_dogan76

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Arkadaşlar detaya fazla girmeden şöyle bir olay vukua geldi. Meslek lisesinde görev yapıyorum.
Bir öğrenci ders başladığı halde laboratuvarda öğretmen sandalyesine oturmuş bir de hava atarcasına sırıtıyordu. Bu halini görünce hemen bağırarak, kalk yerinden dedim. Sonra fiziki müdahalede bulundum. Öğrenci hemen velisine söyleyip, hastaneden rapor almış. Okula polisler geldi benim kimlik bilgilerimi aldı. Şu anda olay savcılığı intikal etti.
Başından böyle bir hadise geçen varsa nasıl hareket etmek gerekir?

Hocam geçmiş olsun. Keşke fiziki müdahalede bulunmasaydınız. Ama olan olmuş. İfadenizi vermeden önce sendikalı değilseniz bile okulunuzdaki sendika temsilcilerinden yardım alarak sendika avukatına danışın. Daha sonra avukatin verdiği bilgileri de dikkate alarak savcıya durumu izah edin. Iyi niyetinizi mutlaka hissettirin. Sonrasında da inşallah bir sıkıntı yaşamadan atlatırsınız bu durumu. Tekrar geçmiş olsun.

Öncelikle geçmiş olsun hocam. Umarım fazla uzamadan atlatırsınız. Sınıftaki arkadaşları sizin leyhinize ifade verirse birşey çıkmaz sanmam. Doktor rapor verecek kadar bir müdahele söz konusu mu? Doktor art niyetli ise o da ayrı bir dert. Bizde bazen çocuk düşüyor hastaneye götürüyoruz öğretmen mi yaptı yaptıysa korkma diye sıkıştırıyor doktor. Hatta polis bizi dışarı alıp çocuğa utanmasa zorla hoca yaptı de diyecek kadar lavuk bile olabiliyor.

Bu öğrenci bu harekete defalarca yaptı, her defasında gençtir, çocuktur diye iyi niyetle göz yumdum. Bu seferse bardağı taşıran son damla oldu. Kendime hakim olamadım, vakarımı muhafaza etmek için yaptım

Öncelikle geçmiş olsun hocam. Umarım fazla uzamadan atlatırsınız. Sınıftaki arkadaşları sizin leyhinize ifade verirse birşey çıkmaz sanmam. Doktor rapor verecek kadar bir müdahele söz konusu mu? Doktor art niyetli ise o da ayrı bir dert. Bizde bazen çocuk düşüyor hastaneye götürüyoruz öğretmen mi yaptı yaptıysa korkma diye sıkıştırıyor doktor. Hatta polis bizi dışarı alıp çocuğa utanmasa zorla hoca yaptı de diyecek kadar lavuk bile olabiliyor.
O kadar şiddetli bir müdahale değil zannediyorum kafasına bir tokat attım.

O kadar şiddetli bir müdahale değil zannediyorum kafasına bir tokat attım.
Doktor neye göre rapor vermiş ki? İzi ötesi berisi kalmış mı ? İlginç. nşallah birşey çıkmaz. Çıkacağını da pek sanmam sınıftaki öğrencilerde kaypaklık yapmazsa eğer. Sizi aklayan karar çıkarsa aslında devlet kamu görevlisine baskı vs deyip suç duyurusunda bulunanalara da karşı dava açmalı aslında bu gibi durumlarda. O raporu veren doktoru aileyi vs. O zaman bu gibi olaylar illaki azalır. Geçmiş olsun tekrar.

sonucu çok merak ediyorum hocam öğrencilerin bu hali çoğu yerde var malesef sözden ileri gidemez olduk. umursamaz öğrenci çok bizde umursamayalım diyoruz ama olmuyor

Hocam, şikayet geri çekilmezse uzar. Urfa da görev yaparken arkadaşların başına gelmişti. Arkadaşlar ceza aldı ama iyi hal vs gibi nedenlerden dolayı 5 yıllık denetimli serbestlik almışlardı. ( 5 yıl içinde bir daha tekrar ederse cezayı işleme alacaklar) Bu olayın adli boyutu. MEB boyutunu bilemiyorum.

O olayda veli çirkeflik yapıp para koparmak istemişti. Darp raporu öğretmenin vurmadığı yerdeydi. Meğer babası evde düzenli dövüyormuş o çocuğu. Tabi ispat edilemediği için tüm morluklar öğretmen arkadaşa kalmıştı.

Öğrenci velisi ile ortak tanıdık var ise devreye sokun.

Son düzenleme:
Hocam, şikayet geri çekilmezse uzar. Urfa da görev yaparken arkadaşların başına gelmişti. Arkadaşlar ceza aldı ama iyi hal vs gibi nedenlerden dolayı 5 yıllık denetimli serbestlik almışlardı. ( 5 yıl içinde bir daha tekrar ederse cezayı işleme alacaklar) Bu olayın adli boyutu. MEB boyutunu bilemiyorum.
Hocam, maddi olarak bir külfeti oldu mu?

Hatırlamıyorum ama cezayı kaybettiği için dava masrafları filan tahsil ediliyor. Ama karşı taraf avukat tutarsa onun da ücreti sizden tahsil edilir. Kazanma ihtimali % 100 gibi oran olduğu için avukat tutuyorlar böyle durumlarda.

Hocam olası en kötü durum sanırım hükmün ertelenmesi şekilde ceza alabilirsiniz. Ama o öğrenci bundan sonra bana kimse dokunamaz edasıyla aşağıdaki tipler gibi olacak, bir an önce mezun olur umarım başka kurtulma şansı yok maalesef.

Hocam haklısınız. Doktorlar kadar öğretmenden nefret eden başka kesim görmedim. Hepsi öğretmen düşmanı değil elbette. Öğrencim futbol oynarken düşüp kolunu kırmış, acil servise götürdük acildeki doktor öğretmen yaptı dedirtmek için baya uğraştı. Az daha doktora dalıyordum. Öğrenci bir yerinde çizik olsun öğretmenin müdahalesi olmazsa bile doktor kesin darp raporu verir. Tabi tersini de gördüm, art niyetli veli ve öğrenciyi dışarı atan doktorda gördüm. Ancak büyük çoğunluğu art niyetli. Okul idaresi ve öğretmenler sizi desteklerse çok fazla şey olmaz. En kötüsü para cezası oda 5 yıl ertelemeli. Aman ondan sonra dikkat edin

Hocam sana tavsiyem şu ;bir öğrenci ile problem yaşıyorsan ,öğrencinin velisi ile görüş öncelikli olarak .Telefonla ara görüş.Deki bak kardeşim çocuğun sınıfta böyle böyle yapıyor bak bilgin olsun de.Bu şekilde devam ederse hakkında tutanak tutup idareceye vereceğinizi ve çocuğun disiplin cezası alacağını söyleyin.Veli illaki ciddiye alıp çocukla konuşacaktır.Devam ederse hakkında tutanak tut idareye ver.Çözüm olmazsa öğrenci ile sınıf dışında baş başa görüş.

Hocam sana tavsiyem şu ;bir öğrenci ile problem yaşıyorsan ,öğrencinin velisi ile görüş öncelikli olarak .Telefonla ara görüş.Deki bak kardeşim çocuğun sınıfta böyle böyle yapıyor bak bilgin olsun de.Bu şekilde devam ederse hakkında tutanak tutup idareceye vereceğinizi ve çocuğun disiplin cezası alacağını söyleyin.Veli illaki ciddiye alıp çocukla konuşacaktır.Devam ederse hakkında tutanak tut idareye ver.Çözüm olmazsa öğrenci ile sınıf dışında baş başa görüş.
hocam bu tür çözümlere asla girmeyin. çok yanlış kesinlikle başınıza iş alırsınız
2.si veli v s arayacaksanız daimi numaranızla asla aramayın sonra size abone oluyorlar, okul telefonuyla veya sırf bu işler için alınmış telefon numaranızla arayın illaki çoook aramak iletişim kurmak istiyorsanız!

O olayda veli çirkeflik yapıp para koparmak istemişti. Darp raporu öğretmenin vurmadığı yerdeydi. Meğer babası evde düzenli dövüyormuş o çocuğu. Tabi ispat edilemediği için tüm morluklar öğretmen arkadaşa kalmıştı.

Öğrenci velisi ile ortak tanıdık var ise devreye sokun.

Hocam maalesef ayno olay bizde de oldu. Dediğiniz şeylerin aynısı bizim arkadaşa da aynı ceza verildi. Korkmanıza gerek yok mesleki olarak bir sıkıntı olmadı işine devam ediyor.

Arkadaşlar artık sinirleri çelik gibi olmak zorundayız. Özellikle meslek liselerinde. Öğrencinin yaptıklarına sözlü olarak kızıp gerekirse idare kanalıyla disiplin cezası yönünde işlem yapmak gerekiyor. Asla fiziki olarak vurmayın dokunmayın bile. Allah yardımcımız olsun.

bize vakti zamanında bir müdür atandı. adam İstanbul'da yıllarca müdürlük yapmış. en küçük bir olayda bile tutanak tutacaksınız demişti. bizde öğrenci davranışları ile ilgili olay olduğunda tutanak tutmaya başladık. bu tutanaklar önemli bir olayda gün yüzüne çıkarılıp veliye bilgi verilirdi. veli de durumun ciddiyetine görüp geri adım atardı. sizin olayda en başta böyle tutanak tutsaydınız önlem alınabilirdi diye düşünüyorum.

Geçmiş olsun hocam. bu olayda öğretmen olarak baktığımda siz olması gerekeni yapmişsınız. Böyle yapmasaydı daha iyi olurdu diyen arkadaşlarımız olabilir. Ancak sizde bilirsiniz ki olayın geçtiği anki durumumuzla evdeki koltukta yattığımız durum bir değil. Ben olsam bende aynını yapardım kesin. Ancak son zamanlarda öğretmenler veli ve öğrenci gözünde itibarsızlaştırıldı. Durum böyle olunca kusura bakmayın böyle y**şaklarla uğraşıyoruz.

@f_dogan76 hocam öncelikle geçmiş olsun.. Keşke müdahale etmeseydiniz diyecem ama olan olmuş. Hocam olay savcılığa intikal ettiyse hele de o doktor denilen zat raporu düzenlediyse (çok marifet ya) bu işten geri dönüş zor oluyor. Maalesef adli süreç yaşarsınız lakin yukarda arkadaşın biri de örnek vermiş; ceza alsanız bile 5 yıl denetim süreci işler..
Hocam nacizane fikrim, ben öyle durumda ne yapıyorum: Bıraktım hocam pek takmıyorum. hele de meslek lisesindeyseniz oradaki çocuklara daha doğrusu gençlere kural falan işlemiyor. Onlara fazla kuralların dışına çıkmadan onlar gibi davranmaya çalışın. Böyle bir şey benim de başıma gelmişti inanın normalde çok sinirliyim ama bir şey olsa arkamda duracak kimse olmadığını bildiğim için çocuğa aynen şöyle dedim:
-Oğlum yerimde gözün mü var, çalış sen de gel bu okula dedim tatlı sert.. Ders anlatmayı istiyorsan bana yardımcı ol gel demeye kalmadan öğrenci;
- "amaaaan hocam banane ne anlatacam dedi ve sırasına kendi gitti" fiziki müdahaleye gerek kalmadı.. Yani meslek liselerinde pek kasmaya gerek yok. Fen Lisesinde ders verimi yüzde 90 ise meslek liselerinde yüzde 50 nin altında olabilir. Rahat olun yani.
Devir kötü arkadaşlar.. Çocuğa bırak vurmayı dokunduğunda sanki linç edilmiş gibi muamele edip rapor veren kahraman(!) doktor tipleri var.(hepsi değil tabi ki, genelleme yapmıyorum)

hocam geçmiş olsun müdahale nasıl bişey bilmiyorum ama veliyle konuşup şikayetini geri çekmesini sağlamanız en iyi yol, fakat bu durumda dahi savcı kamu davası için başvuracaktır (çocuk olduğu için sanırım) rapor olmasa idi ve veli şikayetini geri çekse sizin de iyi niyetli ifadelerinizle (küçük bir müdahale olduğunu anlatarak) savcı takipsizlik verirdi. Veli ile iletişim önemli müdürünüz yardımcı olsun , şikayeti geri aldırmayı deneyin.

Bizde de benzeri oldu. Darp raporu alındı. İş mahkemeye düştü. Aileyle görüşüp şikayetini geri çekmesini istedik. Onlarda çektiler ama kamu davasına dönüştüğü için dava devam etti. Sonuçta arkadaş hapis cezası aldı oda paraya çevrildi. Beş yıl içinde de bir daha olay yaşanırsa ceza katlanarak verilecekti.

geçmiş olsun iş adliyelik olduysa ne yazık ki sıkıntılı bir süreç olacak ve hukuk bu tür durumlarda öğrencinin lehine kara alıyor; bölümde ki bir arkadaş istiklal marşı esnasında öğrenciyi tartakladı diye kesinlikle tokat yumruk yok;aynı şekilde adliyelik oldu 3500 lira para cezasına hükmedildi...5 yıl da denetimi var..

Ne yazık ki hakimler öğrenci lehine pozitif ayrımcılık yapıyor;bu tür cezalar oldukça da ciğeri 5 para etmez öğrenciler için kimse kendini ateşe atmasın...ya bire bir alın odaya çekin karşınıza bağırığ çağırın; koluna omzuna hafif darbeler yapın;ama asla sınıfın arkadaşlarının önünde tokat yumruk vs..vs... yapmayın arkadaşlar.

Geçmiş olsun hocam.Öğretmenin itibarının en alt seviyeye çekildiği bu ortamda umarım başınız çok ağrımadan bu iş sonuçlanır.Elbette hepimizin söyleyeceği keşke böyle olmasaydı yada fiziki müdahale yapmasaydınız şeklinde olur.Lakin sizi anlıyorum bazen sözün bittiği noktada oluyor insan

Geçmiş olsun. Bu duruma şahit değiliz tabi ama benzeri durumları çoğumuz yaşıyoruz.
Tatlı dilden, empatiden, göz korkutmadan anlamayan, evde dayak ve hakaret yemekten nasırlaşmış öğrencilere otorite kurmaya, kendimizi sevdirip, söz dinletmeye çalışıyoruz.
Ne gerçekleşirse gerçekleşsin medyanın, toplumun ve hukukun gözünde onlar "çocuk" denilip, biz suçlanıyoruz.
Can güvenliğimiz yok arkadaş, var mı ötesi. Bizde böyle bir durum olduğunda veli, sülalesiyle okul basıp karşısına çıkanı hastanelik ederdi, o yüzden bununla geçmiş olsun diyelim.

Geri