Bilgisayar-Bilişim Teknolojileri
Ana Sayfa
Bilişim Teknolojileri Forumu Son Konuları
24 Saat
Bilişim Teknolojileri - Formatör - Bilgisayar Öğretmeni Kayıt
Kayıt Olun
iletişim
iletişim
Detaylı Arama
Arama

Öğrenciye fiziki müdahale

Konu, 'Teknik, Meslek Liseleri Evrak, Plan, Zümre' kısmında f_dogan76 tarafından paylaşıldı.

Etiketler:

Sayfayı Paylaş /bbnetsosyal

1. f_dogan76

f_dogan76 Aktif Üye

Arkadaşlar detaya fazla girmeden şöyle bir olay vukua geldi. Meslek lisesinde görev yapıyorum.
    Bir öğrenci ders başladığı halde laboratuvarda öğretmen sandalyesine oturmuş bir de hava atarcasına sırıtıyordu. Bu halini görünce hemen bağırarak, kalk yerinden dedim. Sonra fiziki müdahalede bulundum. Öğrenci hemen velisine söyleyip, hastaneden rapor almış. Okula polisler geldi benim kimlik bilgilerimi aldı. Şu anda olay savcılığı intikal etti.
    Başından böyle bir hadise geçen varsa nasıl hareket etmek gerekir?

2. bilisimmeslek

bilisimmeslek Seçkin Üye Seçkin Üye

Hocam geçmiş olsun. Keşke fiziki müdahalede bulunmasaydınız. Ama olan olmuş. İfadenizi vermeden önce sendikalı değilseniz bile okulunuzdaki sendika temsilcilerinden yardım alarak sendika avukatına danışın. Daha sonra avukatin verdiği bilgileri de dikkate alarak savcıya durumu izah edin. Iyi niyetinizi mutlaka hissettirin. Sonrasında da inşallah bir sıkıntı yaşamadan atlatırsınız bu durumu. Tekrar geçmiş olsun.

3. acipinarli

acipinarli Site Gezgini

Öncelikle geçmiş olsun hocam. Umarım fazla uzamadan atlatırsınız. Sınıftaki arkadaşları sizin leyhinize ifade verirse birşey çıkmaz sanmam. Doktor rapor verecek kadar bir müdahele söz konusu mu? Doktor art niyetli ise o da ayrı bir dert. Bizde bazen çocuk düşüyor hastaneye götürüyoruz öğretmen mi yaptı yaptıysa korkma diye sıkıştırıyor doktor. Hatta polis bizi dışarı alıp çocuğa utanmasa zorla hoca yaptı de diyecek kadar lavuk bile olabiliyor.

sertokus bunu beğendi.
  4. f_dogan76

f_dogan76 Aktif Üye

Bu öğrenci bu harekete defalarca yaptı, her defasında gençtir, çocuktur diye iyi niyetle göz yumdum. Bu seferse bardağı taşıran son damla oldu. Kendime hakim olamadım, vakarımı muhafaza etmek için yaptım

5. f_dogan76

f_dogan76 Aktif Üye

O kadar şiddetli bir müdahale değil zannediyorum kafasına bir tokat attım.

6. acipinarli

acipinarli Site Gezgini

Doktor neye göre rapor vermiş ki? İzi ötesi berisi kalmış mı ? İlginç. nşallah birşey çıkmaz. Çıkacağını da pek sanmam sınıftaki öğrencilerde kaypaklık yapmazsa eğer. Sizi aklayan karar çıkarsa aslında devlet kamu görevlisine baskı vs deyip suç duyurusunda bulunanalara da karşı dava açmalı aslında bu gibi durumlarda. O raporu veren doktoru aileyi vs. O zaman bu gibi olaylar illaki azalır. Geçmiş olsun tekrar.

RJ45 bunu beğendi.
  7. 06Davut

06Davut Seçkin Üye Seçkin Üye

sonucu çok merak ediyorum hocam öğrencilerin bu hali çoğu yerde var malesef sözden ileri gidemez olduk. umursamaz öğrenci çok bizde umursamayalım diyoruz ama olmuyor

8. f_dogan76

f_dogan76 Aktif Üye

Öğrencinin beni aşağılayıcı, alay edici, küçük düşürücü bu hareketi beni ağır şekilde tahrik etti ve arzu etmediğim bir hadise oldu.

ercinc98 ve cahraz bunu beğendi.
  9. bbneet02

bbneet02 Seçkin Üye Seçkin Üye

merhaba hocam özel mesaj attım orayı kesinlikle okuyun.

10. mtprogrammer

mtprogrammer Aktif Üye

Hocam, keşke sadece sert sözle uyarsaydınız ya da tek bir şekilde odaya alıp idarecilerle uyarsaydınız.
    Sonuçta olan olmuş ve bence sendikalıysanız avukattan yardım almanız en uygunu...
    Elbette öğrenciyi ne kadar uyarırsanız uyarın tam sonuç alamazsınız, geçici olur. Çünkü zaman artık zaman değil. Bundan 20 yıl önceyle şimdi çok farklı olmuş.
    Sizin karşılaştıklarınızla emin olun bu forumda çok fazla meslektaşımız karşılaşmıştır, emin olun.
    Son (zorunlu) katıldığım seminerde rehberlik araştırma merkezinden gelmişlerdi, semineri verenler diğer öğretmenleri aşağılamaya başlayınca birisi kalkıp "en son ne zaman derse girdiniz?" diye sordu. "Üç ay önce" cevabından sonra tüm öğretmenler alkışlamışlardı....

Son düzenleme: 6 Aralık 2018
    ercinc98 ve sertokus bunu beğendi.
  11. erakcora

erakcora Seçkin Üye Seçkin Üye

geçmiş olsun hocam

12. ozkanozen

ozkanozen Site Gezgini

Hocam, şikayet geri çekilmezse uzar. Urfa da görev yaparken arkadaşların başına gelmişti. Arkadaşlar ceza aldı ama iyi hal vs gibi nedenlerden dolayı 5 yıllık denetimli serbestlik almışlardı. ( 5 yıl içinde bir daha tekrar ederse cezayı işleme alacaklar) Bu olayın adli boyutu. MEB boyutunu bilemiyorum.

O olayda veli çirkeflik yapıp para koparmak istemişti. Darp raporu öğretmenin vurmadığı yerdeydi. Meğer babası evde düzenli dövüyormuş o çocuğu. Tabi ispat edilemediği için tüm morluklar öğretmen arkadaşa kalmıştı.

Öğrenci velisi ile ortak tanıdık var ise devreye sokun.

Son düzenleme: 6 Aralık 2018
  13. f_dogan76

f_dogan76 Aktif Üye

Hocam, maddi olarak bir külfeti oldu mu?

14. ozkanozen

ozkanozen Site Gezgini

Hatırlamıyorum ama cezayı kaybettiği için dava masrafları filan tahsil ediliyor. Ama karşı taraf avukat tutarsa onun da ücreti sizden tahsil edilir. Kazanma ihtimali % 100 gibi oran olduğu için avukat tutuyorlar böyle durumlarda.

15. unknownrealmman

unknownrealmman Seçkin Üye Seçkin Üye

Hocam olası en kötü durum sanırım hükmün ertelenmesi şekilde ceza alabilirsiniz. Ama o öğrenci bundan sonra bana kimse dokunamaz edasıyla aşağıdaki tipler gibi olacak, bir an önce mezun olur umarım başka kurtulma şansı yok maalesef.

16. Hakan25

Hakan25 Aktif Üye

Hocam haklısınız. Doktorlar kadar öğretmenden nefret eden başka kesim görmedim. Hepsi öğretmen düşmanı değil elbette. Öğrencim futbol oynarken düşüp kolunu kırmış, acil servise götürdük acildeki doktor öğretmen yaptı dedirtmek için baya uğraştı. Az daha doktora dalıyordum. Öğrenci bir yerinde çizik olsun öğretmenin müdahalesi olmazsa bile doktor kesin darp raporu verir. Tabi tersini de gördüm, art niyetli veli ve öğrenciyi dışarı atan doktorda gördüm. Ancak büyük çoğunluğu art niyetli. Okul idaresi ve öğretmenler sizi desteklerse çok fazla şey olmaz. En kötüsü para cezası oda 5 yıl ertelemeli. Aman ondan sonra dikkat edin

sertokus bunu beğendi.
  17. iambilisimci

iambilisimci Seçkin Üye Seçkin Üye

Hocam sana tavsiyem şu ;bir öğrenci ile problem yaşıyorsan ,öğrencinin velisi ile görüş öncelikli olarak .Telefonla ara görüş.Deki bak kardeşim çocuğun sınıfta böyle böyle yapıyor bak bilgin olsun de.Bu şekilde devam ederse hakkında tutanak tutup idareceye vereceğinizi ve çocuğun disiplin cezası alacağını söyleyin.Veli illaki ciddiye alıp çocukla konuşacaktır.Devam ederse hakkında tutanak tut idareye ver.Çözüm olmazsa öğrenci ile sınıf dışında baş başa görüş.

yuci81 bunu beğendi.
  18. bbneet02

bbneet02 Seçkin Üye Seçkin Üye

hocam bu tür çözümlere asla girmeyin. çok yanlış kesinlikle başınıza iş alırsınız
    2.si veli v s arayacaksanız daimi numaranızla asla aramayın sonra size abone oluyorlar, okul telefonuyla veya sırf bu işler için alınmış telefon numaranızla arayın illaki çoook aramak iletişim kurmak istiyorsanız!

19. selcuknet27

selcuknet27 Site Gezgini

Hocam maalesef ayno olay bizde de oldu. Dediğiniz şeylerin aynısı bizim arkadaşa da aynı ceza verildi. Korkmanıza gerek yok mesleki olarak bir sıkıntı olmadı işine devam ediyor.

20. bilisimmeslek

bilisimmeslek Seçkin Üye Seçkin Üye

Arkadaşlar artık sinirleri çelik gibi olmak zorundayız. Özellikle meslek liselerinde. Öğrencinin yaptıklarına sözlü olarak kızıp gerekirse idare kanalıyla disiplin cezası yönünde işlem yapmak gerekiyor. Asla fiziki olarak vurmayın dokunmayın bile. Allah yardımcımız olsun.

ercinc98 bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş /bbnetsosyal