Öğrencimin sorunu.

Kodla Büyü

yazilimuzmani

Site Gezgini
Arkadaşlar bir öğrencim web tasarım ve programlama dalı lise son sınıfta okuyor bu sene ygs'ye girecek. Bana geçen gün geldi ve "Üniversite de ya da lise de bilgisayar öğretmeni olmak istiyorum(İlkokul öğretmeni olmak istemiyormuş.Neden diye sorduğumda bana, "İlkokulda öğrencilere müfredat gereği kodlama eğitimi verilmiyor. Ben ise öğrenciye ileri seviye kod yazdırmayı planlıyorum.") fakat her nereye gitsem bilgisayar öğretmeni atamaları hiç yok denecek kadar az deniliyor." gibi bir ifade kullandı. Ardından "Üniversite de bilgisayar öğretmenliği bölümüne gitmeli miyim?" diye bana soru sordu fakat hemen cevap veremedim çünkü atamalar gerçekten az fakat bu öğrenci yetenekli bir çocuk diğer öğrencilere oranla çok daha başarılı ayrıca diğer arkadaşlarına ders bile anlatıyor. Hiç müfredatta olmayan; anlatmadığımız konular da ve farklı dillerde kod yazıyor. Ben ona biraz araştırma yapayım seni bilgilendiririm dedim. Şimdi ben ortada kaldım üniversite bilgisayar öğretmenliği bölümüne git mi desem yoksa gitme mi desem?

madem kodlamayı çok seviyor; öğretmen olmak zorunda değil ki.. yazılım mühendisi veya bilgisayar mühendisi olsun

hocam atamalar az ve kpss gittikçe zorlaşıyor ama yapılmayacak birşey değil bu sene atandım 92 puan aldım ve yeni mezunum, kararı kendisine bırakın madem çok iyi müh. okusun çok çalışması lazım ygs ve lys ye

Zaten o da aslında yazılım mühendisliği düşünüyordu fakat mühendislik için ygs nin dışında ayrıca lysyede girmesi gerekiyor lys mühendislikler mf-4 alanından alıyor. Bu çocuk meslek lisesinde olduğu için 4 yıldır doğru dürüst matematik,fizik bile görmüyor ayrıca bu son senesi olduğu için haftanın üç günü staja gidiyor iki gün okula geliyor. Bu öğrencime güveniyorum(sayısal yeteneği var) fakat sınava da 4 ay gibi kısa bir süre kaldı. 4 yılı 4 aya sığdırabilir mi sizce?

hocam olmaz diye bir şey yok ygs için 4 ay yetebilir ama lys için çok ciddi bir süre lazım belki bir sene çalışsa mezun olup iyi puan elde eder, programlaması iyi olanın genelde matematik zekası iyi olur buda çok işine yarar.

Peki hocam öğrecime nasıl bir fikir vereyim bu çocuk ygs ve lysye girip mühendislikleri mi tercih etsin? Zaten o da yazılım mühendisi olmak istiyordu fakat önünde 4 ay gibi kısa bir süre olduğu için mühendislik bölümlerine gitmesi biraz zor gibi.

hocam şimdi bu karar çok zor ygs ye girsin yada 2 yıllığa gider DGS ile müh. geçer şu an için lys onun için çok zor ama lys ye girsin bi kendisini görsün isterse seneye yine hazırlanır.. öğretmenlik için her koşulda ygs lazım hemde iyi bir puan lazım ki bu puan lys ye de etki edecek. Öğretmenlik de kpss sorunu var müh. de yok; müh. kazanmak zor bi şekilde bu çocuğun bir senesi gidecek gibi, çalışma azmine çok güveniyorsa lys bence mantıklı olur çünkü çalışma enerjisi çok olur malum kpss için pek çok kimsede ne beyin ne de istek kalıyor

BT öğretmenliğini tamamen aklından çıkarsın. Meb sadece ilköğretimlerde değil meslek liselerinde de yıldan yıla bizim branşın derslerini azaltıyor.

Son sistemi net bilmiyorum ama mühendislik seçtiğinde Meslek liselilere uygulanan düşük katsayı ya tamamen kaldırıldı ya da etkisi çok azaltıldı.

Kendisini geliştireceğine inanıyor ise uzaktan eğitim şeklindeki MYO Bilgisayar Programcılıklarına kayıt olabilir. Bu arada tekrardan üniversiteye hazırlanır ya da başlangıç seviyesinde işlerde çalışarak deneyim edinir.
Yine Sakarya Üniversitesinde ve yarı örgün yarı uzaktan eğitim şeklinde Bilgisayar Mühendisliği programını incelesin. Puanı kısmen düşük fakat harcı yüksek.

Hocam merhaba;

Eğer kodlamada yetenekli bir çocuk ise bu çocuğun yeri piyasada kod yazmaktır. Eğer, öğretmende olmak istiyorum diyorsa Üniversitede öğretmenlik ve Bilişim danışmanlığı onun çözümüdür. 4 aylık çalışma ile süper zeka değil ise müh de, öğretmenlik de kazanamaz. Ama eğer yılda 4.000 lira gibi bir para ayırabilirse kendine.
3 ünide uzaktan bilg. müh eğitimi veriliyor. En iyisinin ahmet yesevi olduğunu duydum. Yılda 100 - 150 öğrenci alınıyor. Girer bunlardan birine, ilk sene dersleri zaten kolay olacaktır onun için, içine sinmiyorsa aynı zamanda çalışır LYS ye, LYS olursa yazar istediği Müh olmazsada açıktan bitirir ünisini tezli veya tezsiz y. lisans yapar. Tamamdır. Açıktan müh okursa ve aklınıd a kullanırsa gider bir yazılım firmasına 4 sene içinde ortalama 3-4 000 lira kadar kazanacak deneyime sahip olur. Müh alır 2 sene daha sıkar kendini Y.lisans yapar. Ortalama maaşı 5-7000 lira kadar olur. Kısaca, önündeki 5 senenin seçimini şimdi yapacak bu genç. Bir sene yıl kaybı olmaması için, ve 4.000 lirası varsa (yıllık) yaptırsın kaydını 2. sene olursa örgün olmazsada piysa + açık Müh.

NOT: Size bir eğitimci olarak değil piyasada boğuşmaya çalışan bir tekniker olarak yazıyorum. Hali ile bahsettiğim o 5 senelik süreç olması yüksek tahminimdir. Ki aynı süreci kendim de denemeye çalışıyorum. İyi çalışmalar.

Hocam öğrenciniz TEFlerirn yerini alam TEKNOLOJİ MÜHENDİSLİĞİ fakültelerine gitmelidir..Burdan çıkan öğrenciler hem mühendis olacak hemde meslek liselerinin öğretmen ihtiyacını karşılayacaktır.....

Ben bana sorana asla Bilgisayar ile ilgili bir bölüm seçtirmiyorum.Öğrencim bana böyle bir soru yöneltse Bilgisayarlı Matematik derdim.Yani başka bir branşın içinde o branşın yanında Bilgisayar.

bence sağlık sektöründe bi bölüme gitsin gidebilirse kod yazmayı da ektra bi iş olarak yapabilir çeşitli sertifika felan alarak ama önce kolayca iş bulabilecegi bi bölüm okusun bence :)

Geri