Öğrencileriniz hırsızlık yapsa ne yapardınız?

Kodla Büyü

osghe23

Aktif Üye
Bugün başıma öyle birşey geldi ki :(
Flash belleklerimin olduğu anahtarlığı bir öğrencim alıp götürmüş kaşla göz arasında.
Onun olduğunu tahmin ettiğim halde, sen mi aldın diye soramadım da :(
Giden 4 flashıma mı yanayım, içindeki bilgilerime mi :(
Siz olsanız ne yapardınız?

Geçmiş olsun hocam...

Öğrenciyi bir odaya çekip ona çok güvendiğinizi, çalanın kim olduğunu bilebileceğini ve onların sizin için önemini anlatmalıydınız...

hocam sen almışsın söylediler deyip kandır itiraf etmesini sağlayıver senmi aldın dersen asla ben aldım demez

yibo da ingilizce öğretmenimizin taktiği öğrenci itiraf etmiş ve getirmiş. anlatmıştı.

hocam bence böyle ön yargılı olamamak lazım gelir... anahtar onda olsa bence o almaz o arada ondan başka biri almıştır benim kanaatim

hocam bizde de bazen sıkıntılar oluyor. geçen yıl da oldu bu yıl da dayha yeni labdan pc ram ini götürdüler. 3 tane. öğrenci tespit edilemiyor. saati tespit edilip o saatte sınıfa giren öğrencilerden tahsil ediliyor. toplu disiplin ile korkutuluyor.
sorunlar hep aynı...
öğrencilerin alışkanlığına mı yanarsın...
başındaki öğretmenin sorumlu(suz)luğuna mı...
acip bir durum
bu arada seninki de garip bir olay
iki ucu ... değnek gibi Allah gençleri ıslah etsin.

Benim başıma 3 sene önce şöyle bir olay gelmişti. 16 GB lık yeni bi flash almıştım o gün için iyi de para vermiştim. (Hala unutamadım 94 tl) Derste masamda duruyordu Öğrencilerden bir kaçı yenimi diye sordu. 5 dakika sonra baktım masada yok. Çocuklar dedim flashımı gördünüzmü hep birlikte sağa sola baktık yoktu. Bir kaç öğrenci öğretmenim müdüre haber verelim üstümüzü arasınlar dedi. Ben aratmadım sonuçta bir usb bellek için hepsini hırsız yerine koymaya değmezdi.

bende böyle bi olay yaşadım hocam, lab.temizliği yapan 4 öğrenciden biri masanın üstünde duran flash diski almış ama hangisi olduğunu bilemediğim için bi iddiada bulunamadım, ertesi gün tüm sınıfa " flash diski kimin çaldığını biliyorum ama deşifre etmek istemiyorum bi cahillik yapmış olabilirsiniz, eğer yarın sabah o flash diski öğretmenler odasının masasında görmezsem kimin aldığını deşifre etcem" dedim, pek de ümitlenmemiştim aslında, ama ertesi sabah flash disk masanın üstündeydi :) altı üstü bi flash denilebilir ama içinde bi ton belge var insan en çok onlara üzülüyo zaten..

Hayatımın en büyük pişmanlıklarından biri kesin emin olmadan büyük bir zan üzerine birisini hırsızlıkla itham etmemdi. Düşünmesi bile utanç verici.

Ben de ilçe milli eğitimde çalışmaya başladığımdan beri her hafta bir eksik var sınıfta. Haftada 2 gün okula gidiyorum. 2. dönemin başladığı hafta okula çarşamba günü gitmiştim. BT sınıfındaki bir bilgisayarın ve Fen Laboratuarındaki bilgisayarın faresini götürmüşler. Ben ilçe milli eğitimde çalışmaya başlamadan önce böyle bir şey olmuyordu tabi sınıfta sürekli nöbet tuttuğumdan. Diğer öğretmenler öğrencileri BT sınıfına gönderip başka yerlerde duruyorlar: öğretmenler odası gibi. Onlar BT sınıfında beklemeyince ben duruyordum başlarında. Ben olmayınca ne oldu bilmiyorum tabi. Sonraki hafta BT sınıfının penceresini açık bulmuştum. Geçen hafta fen hocası bilgisayarım çalışmıyor dedi gittim baktım, o bilgisayarın ramini ve harddiskimi götürmüş öğrenciler ki kasanın içindeki kablolar da zarar görmüş. Bunu öğretmen arkadaşa ve müdüre söyledim. Kim olduğunu çözemedik henüz, haftada 3 gün okulda olmadığım için ben üstüne gidemiyorum. Bu sabah da Sınıfımda tamir için bekleyen bilgisayarın Ram'ini çalmışlar. Ne yapacağım bilemiyorum. Artık sınıfa teneffüslerde girmeyi yasaklayacağım. Öğretmenleri de uyaracağım başlarında durun diye. Alışmışlar ben öğrencilerin başlarında varmışım gibi davranıyorlar.

Hocam, Bt sınıfına kimse girmeyecek valla çözüm bu. Ben sadece Kaynaştırma sınıfı için veriyorum, hocayı da tembihliyorum. İsteyen gücensin darılsın umrumda değil, kalanları toplamak bana düşmesin.

eğer emin isem tekme tokat dalarım.. flashı getirdin getirdin getirmedn her gun doverim senı derdim.

pcman' Alıntı:
hocam bizde de bazen sıkıntılar oluyor. geçen yıl da oldu bu yıl da dayha yeni labdan pc ram ini götürdüler. 3 tane. öğrenci tespit edilemiyor. saati tespit edilip o saatte sınıfa giren öğrencilerden tahsil ediliyor. toplu disiplin ile korkutuluyor.
sorunlar hep aynı...
öğrencilerin alışkanlığına mı yanarsın...
başındaki öğretmenin sorumlu(suz)luğuna mı...
acip bir durum
bu arada seninki de garip bir olay
iki ucu ... değnek gibi Allah gençleri ıslah etsin.
Hocam kasalarda kilitli vida kullanabilirsiniz. Böylece hem öğrencilerin hemde iş bilir idarecilerin kasalardan donanım almasını engelleyebilirsiniz.

Ekli dosyalar

• kasa_vida.jpg
    kasa_vida.jpg
    12.5 KB · Görüntüleme: 481
Hocam çok da iyi niyetli olamıyorum maalesef bu konuda. Çocuktur cahilliktir de diyemiyorum. Şimdikiler herşeyi biliyor deniyor yeri gelince, o zaman hırsızlığın da korkunçluğundan haberleri vardır. Gayet sert dille ya sınıf korkutulur ya da orada olay zamanı görülmüş öğrenciler. Dilekçelerle, disiplin işlemleri vs. yapılabilir. Maalesef labda duran diğer öğretmenler bizim kadar dikkatli olmuyor veya biz varken de bir anlık dalgınlığımızla da üzücü olaylar olabiliyor.
Bundan önceki okuluma yeni gittiğimde 12. sınıfların ya dersi boştu veya dersleri benimleydi tam hatırlamıyorum, 5 öğrenci fln vardı, labda birşeyler araştırıyorlardı. Ben de yeni gitmişim bilgisayarlarla uğraşıyorum. O esnada meğer bunlar bir klavyenin tuşlarının bir kısmını sökmüşler. Yeni gittiğim için formatör değilim, benden önceki branşçı arkadaş devam ediyor. Klavye olayını ben farketmedim o an, benden sonra arkadaş tespit etmiş. Bana sonradan kalvyenin tuşlarını sökmüşler kim yaptı ki gördün mü dedi. 12 lerin bir ara geldiğini söyledim, o zaman onlar yapmıştır deyip benden beyaz kağıt istedi. Kağıdı dilekçe yazmak için istemiş:) Sınıfı suçlamış dilekçede ve müdüre vermiş. Sınıfın başında da ben vardım, haliyle dikkatsiz vs oldum. Kötü bir durumdu alt tarafı klavye tuşları için de olsa. Bundan sonra kimseye acımamaya karar verdim. Bana da iyi ders olmuştu. Dikkatli olacaktım veya bir sorun varsa hemen dilekçe veya başka yolla kendim bildirecektim. Olay senden çıksın zihniyeti sanırım, ama güzel zihniyet.

Ben lisede çalışıyorum hastalık mı artık ihtiyaç mı bilmiyorum her hafta bir mouse çalınıyor. Ana bilgisayarda kendi aldığım mouse bile çalındı o da 2 dk müdür yrd odasına gittim geldim bir baktım yok.

Hafife alınacak bir konu değil bu hocam, en az 5. sınıf öğrencileri olduğunu düşünürsek devletin
malını koruması gerektiğini bilmeli. Bizde de bir öğrenci fare çalmıştı sene başında. Kimin yaptığını
da görmüş çocuklar. idare, ben ve rehber öğretmen sıkırştırdık. Hatta evine bile gidildi, epey problem ,
bir çocuktu. Sonunda farenin yenisini alıp getirdi. Boşvermemek, idare etmemek lazım.

neoplis' Alıntı:
bende böyle bi olay yaşadım hocam, lab.temizliği yapan 4 öğrenciden biri masanın üstünde duran flash diski almış ama hangisi olduğunu bilemediğim için bi iddiada bulunamadım, ertesi gün tüm sınıfa " flash diski kimin çaldığını biliyorum ama deşifre etmek istemiyorum bi cahillik yapmış olabilirsiniz, eğer yarın sabah o flash diski öğretmenler odasının masasında görmezsem kimin aldığını deşifre etcem" dedim, pek de ümitlenmemiştim aslında, ama ertesi sabah flash disk masanın üstündeydi :) altı üstü bi flash denilebilir ama içinde bi ton belge var insan en çok onlara üzülüyo zaten..

Hocam, bu sabah yazdıklarınızı denedim. Öğrencilere kamerada kim olduğunu gördüğümü, eğer öğretmenler odasında masanın üzerine bırakmazsa pazartesi törende kim olduğunu açıklayacağımı yazdım. Saat 12'ye doğru birisi koridorda bulduğunu söyledi. 4 flash bellekten 3 tanesi takılıymış anahtarlığa. Buna da şükür, çok teşekkürler ;)

öğrenciyi blöf yapıp kendisinin getirmesini ya da itiraf etmesini sağlamadıktan sonra hiçbirşey yapamazsın. sen görmedikçe, kamera çekmedikçe ya da şahit olmadıkça. kendi söylese bile aldığını sonradan vazgeçip öğretmen bana bunu zorla söyletti, bana baskı yaptı bende korktuğumdan dedim dese ne yapacaksın. o yüzden okullarda malınıza sahip çıkın.

birde öğrenciyi döverim diyen arkadaş vardı. öğrenci çalmadığım halde beni dövüyor ve zorla bana suçu kabul ettirmeye çalışıyor dese ne yapacaksın. bunlar boş arkadaşlar. malınıza, malımıza sahip çıkalım. başka çözüm bence yok.

Elbette malımıza sahip çıkmamız lazım ama okulda her an Bt sınıfında duramıyoruz. Bu dediklerinizi yapacak bir öğrenci zaten çalmaya tenezzül etmez hocam. Dediğiniz gibi dikkatli olmakta fayda var. Başka çaresi yok.

Hocam sahip kendi adıma konuşayım ben sahip çıkıyorum. Ben olmadığım, sınıfın başında başka öğretmenlerin ol(ma)dığı zamanlarda oluyor bu. Ben okulda olmayınca başlarında duramam ne yapayım :?:

o dahil 5-6 öğrenciyi sınıfa topla ben biliyorum kimin çaldığını de. bu gün şu saatte herkes sırayla sınıfa girecek ve bellekleri sınıf içerisinde bir yere bırakacak de eğer bırakmaz ise hırsızlığın nasıl bir suç olduğunu anlayabilmesi için hakkında suç duyurusunda buluncağını böylelikle onun hırsız olduğunu herkesin öğreneceğini. okuldan uzaklaştırıldığı gibi başına birçok iş geleceğini anlatın. ben bu şekilde iki kere bellekleri geri aldım.

geçen hafta sevkli olduğum gün sınıf açılmış, öğrenciler kullanmışlar başındaki öğretmenler ilgilenmedi herhalde, çıktı parası olarak topladığım bozuk paralardan 1tller uçmuş gitmiş, belki 5-10tl filandır..tabii müdüre filan söyledim ama bişey olmadı, neyseki kağıt paraları eve götürmüştüm yoksa onlar da giderdi..

Geri