öğrencilerden fotokopi parası almak yasal mıdır?

Kodla Büyü

elşe

Site Gezgini
Arkadaşlar müdür bey öğrencilere ücret karşılığında fotokopi çekmeyi önerdi,böyle bir durum yasal mıdır bilen var mı?

Ne karşılığında toplanacak hocam? Paranın aile birliğine girmesi için bağış makbuzu kesilmesi lazım ki kaydı olsun. Yok açıktan toplar, açıktan harcarız deniliyorsa da o iş de sakat. Kayıtsız her iş sakıncalıdır benim gözümde.

Hocam para toplanıp okul aile birliğine yatırılacak ama zaten devletin olan bir şeyden para almak doğru mudur? :eek:

hocam okul müdürünün canı sıkılmış sana iş teklif etmiş... fotokopi çekmesi hadi neyse de milletten dilenci gibi bozuk topla, bozuk ver.
Müdür bey işi o kadar iyi biliyorsa veliye teklif etsin dönem başı toplantısında her öğretmen zaten bir tl fotokopi parası verecek onun yerine isteyen 1'top kağıt getirsin, isteyen de 5 tl para versin diyebilir ki. Dememiş. Milletin sırtına basa basa makam koltuklarına oturuyorlar ya helal olsun.

elşe' Alıntı:
Arkadaşlar müdür bey öğrencilere ücret karşılığında fotokopi çekmeyi önerdi,böyle bir durum yasal mıdır bilen var mı?

Daha önce çalıştığım okulda bir dersten yılda 4 sınav olacaksa, toplam 1 Lira sene başında her dersin öğretmeni tarafından toplanıyordu. Her sınıftan, her öğrenciden tek tek kuruşla para toplamak dert oluyordu. (Toplu olarak para vermiyorlardı)

Şimdiki okulumda dönemde 5 Lira fotokopi parası, dönem başında sınıf öğretmenleri tarafından toplanıp okulun hesabına BAĞIŞ olarak yatırıldı. Kayıtta da her öğrenciden 1 top kağıt alındı. (Bunlarda aidat vermiyor, fotokopi parası denince veriyor, okul ne yapsın bir şekilde kaynak yaratmak zorunda)

7. okulum, hepsinde fotokopi parası ya sayfa sayfa ya da toplu olarak toplandı.

Öğrenciler neden diye sorduklarında ikna etmesi basit.
Siz kırtasiyeye gidin, ödevim/sınavım var deyin, acaba size bedava fotokopi çeker mi?
Okulun toner masrafına katkıda bulunmak zorundayız dedim, kimse tepki göstermedi..

Biz de de her öğrenci bir top kağıt getiriyor. toner okuldan fotokopi işini öyle hallediyoruz.

bunda ne var tüm hocalar böyle yapıyor 1 lira toplarsanız yeter hocam çoğuuu okulda uygulama böyle herşey resmiyete dökmeye gerek yok ki. Okul karşılayamaz ki o kadar fotokopi masrafını.

bende 1 tl topladım 4 yazılı için sonra bir hesap yaptım para artacak galiba. onada yettiğince bilgisayarlara fare alacağım.

şikayet olmassa birşey olmaz. ayrıca parayı kullanımını takip ediniz. okula mı harcanıyor cebemi gidiyor. en güzeli bir liste yapın aldıgınız parayı ve veren ogrenciyi yazın. kac sayfa cektigini flanda ogrenciye imzalatın. listenin altına da müdürün ismini acın o imzalasın.. size birşey olmaz.

165 öğrenciye sınav yaptım fotokopi 10 lira tuttu. senede 40 lira yapar. toplamak ile uğraşmak istemiyorum

Geri