öğrenciler tepemize çıktı, kasayı sökmüşler

Kodla Büyü

**melike**

Süper Üye
Süper Üye
Seçkin Üye
ya arkadaşalr sabahtan beri zaten başka bir pc ile uğraşıken , az önce 8. sınıflardan 2 öğrenci geldi
hocam kasa çalışmıyo dediler getirin dedim
içini açtım şok oldum
ramler ve bütün bağlantı kabloları sökülmüş
şimdi de taktım ama ekrana görüntü gelmiyo
ekran kartı da onboard sanırım bozulmuş(yada sizin başka bir fikriniz var mı)????

ya bunlar tepemize çıktı iyice
sabahki derste de kızın teki kıpkırmızı ojelerle geldi 7. sınıf, asetonu yokmuş:(

ya oturdum ilgilerini çeker diye publisher anlatıyorum
ne gerek var hocam yaaa!!! diyolar

bıktım bu şımarık züppe veletlerden,
kıyıda köşede kalmış okulları özeldim vallahi
hiç değilse kadir kıymet biliyolardı biraz olsun saygıları vardı

Allah kolaylık versin hocam haklısın hepsi ayrı bir tuhaf ama inan artık çoğu okul aynı çocukların durumu falan şımarıklık hepside var korku yok hiç:( ben doğuda bir lisede çalışıyorum şimdi artık serbest kıyafetle gelmeye başlamışlar ki hiç anlaşılmıyor öğrenci mi sokakta mı geziyor...

Doğusu-batısı, merkezi-kenar mahallesi farketmiyor. İnsanlarda ahlak diye bir kavram kalmadı. Öğrenciler hiç bir şeyden çekinmiyor.

Daha önce çok problemli bir lisede çalıştım. Şimdiki görev yaptığım İlköğretimdeki öğrenci davranışları da liselilerden farklı değil. Derste cep telefonu ile kamera kaydı çeken 5. sınıf öğrencisi mi ararsınız, anne babası işte iken okuldan kaçıp eve erkek arkadaşını getiren kız öğrenci mi, kız-erkek sınıfta nöbetçi kalma numarasıyla derse girmemeye çalışan mı ? sınıfların, kantinin kilitli kapılarını, dolapları maymuncukla açıp hırsızlık yapanlar mı ? :verymad:

Şimdi hesaplattım emekliliğime 30 yıldan fazla var. :scared:

Görüntü gelmiyorsa de BIOS pilini söküp biraz bekleyip takmayı ve RAM lerin pinlerini silip farklı slotlara tek tek takıp deneyebilirsiniz.

eskiden bilgisayar başından kaldırmakla tehtit edip biraz oyalıyorduk. şimdi ellerindeki telefonlar laboratuvardaki makinelerden iyi.nasıl olacak bu iş analamadım...

kasayı açmışlar kabloyu çıkarmışlar :S hadi madem kaputu açıyorsun yok kasayı , kabloyu neden söküyorsun.hadi kabloyu sökmemiş olsalar neyse
:puhaha: (vizontele)

**melike**' Alıntı:

emin olun kıyıda köşede kalmış okullarda da durum farksız..ben de bi kasaba okulundayım, küçücük bi yer..çocukların hiç bişey bildikleri yok, hiçbişeye karşı ilgileri de yok..bunu niye yapıyoruz onu niye yapıyoruz, okula neden geliyoruz mantığındalar..bıktırıyolar gerçekten insanı..

muamma25' Alıntı:
kasayı açmışlar kabloyu çıkarmışlar :S hadi madem kaputu açıyorsun yok kasayı , kabloyu neden söküyorsun.hadi kabloyu sökmemiş olsalar neyse
:puhaha:

hocam ben bunları okudukça halime şükrediyorum, benim öğrenciler pırlanta valla , word ve powerpointi bitirdik süperler güzel güzel sunular hazırlıyorlar şimdi

**melike**' Alıntı:
ya arkadaşalr sabahtan beri zaten başka bir pc ile uğraşıken , az önce 8. sınıflardan 2 öğrenci geldi
hocam kasa çalışmıyo dediler getirin dedim
içini açtım şok oldum
ramler ve bütün bağlantı kabloları sökülmüş
şimdi de taktım ama ekrana görüntü gelmiyo
ekran kartı da onboard sanırım bozulmuş(yada sizin başka bir fikriniz var mı)????

ya bunlar tepemize çıktı iyice
sabahki derste de kızın teki kıpkırmızı ojelerle geldi 7. sınıf, asetonu yokmuş:(

ya oturdum ilgilerini çeker diye publisher anlatıyorum
ne gerek var hocam yaaa!!! diyolar

kılık kıyafet serbestliği geldi hocam niye kızıyorsunuz çocuğa. çok ayıp etmişsiniz. makyaj yapsınlar çocuklar ki derslerde başarıları artsın. kınadım sizi bir eğitimci olarak.

öğrenci kar yağsada okula gitmesem, öğremten kar yağsada okul olmasa, milli eğitim kar yağsada arayan soran olmasa derdine düşerken aslında kimse okula gitmek istemiyor isteksiz yapılan her işte problem doğar. bizde eğitimede eğitim şart. her geçen gün bu hükümet politikaları yüzünden seviyemiz düşüyor.

Geçen hafta 7. sınıf bir öğrenciyi disiplin kuruluna sevk ettim ceza alacak ya velisi okula gelecek ya da uyarı cezası alacak. Öğrenci bunları bildiği halde hala umursamaz tavırları var ve her seferinde özür diliyor ama lafta özür diliyor.

Anlamadım gitti bu öğrencileri..

Laboratuarda çalışması için güvenip anahtarı teslim ettiğim 3 öğrenci ne yapsa beğenirsiniz.

Kasanın birinden harddiski al, diğerinden sata bağlantı kablolarını, çek git. 30 dk'de bir kontrole de gittim, çocuklara güvendiğim halde. 1 gün sonra farkettik eksikliği. Tek şüpheli onlardı. 2 sene dersine girdiğim tertemiz çocuklar, 5 yıllık sınıf öğretmenleri de şaştı, veliler de... Şeytan çocukların içinde cirit atıyor. Fırsatı eline geçen herşeyi yapar olmuş, Allah korkusu yok, kamu malı kavramı yok.

Niye almış, evindeki bilgisayarı uzun süre bozukmuş. Diğerine soruyorum neden engel olmadın diye, oldum diyor. Nasıl engel oldun diyorum. İşe yarayanlardan alma demiş. Özrü kabahatinden büyük.

Sonuç, aile şokta hala. Biz de aynı. Kabloları söktükleri bilgisayarın ramlarını çıkarıp takmışlar, ama takamamışlar, ram ve anakart yandı. Şimdi bilgisayar da gitti, çocuğun ailesi ödeyecek.

Aslında adli vaka resmen ama rehberlik farklı şekilde çözmeyi tercih etti.

Eğitim şart diyoruz ama hep öğretim yapılıyor... Ahlak yok çocuklarda, her yerleri problem.

Allah sonumuzu hayır ede...

youtubda görmüştüm galiba ahir zaman alametleri arasında zaman gelecek çocukları eğitmek köpekleri eğitmekten daha zor olacak diyordu.

muamma25' Alıntı:

muamma25 hocam espiri güzeldi. :)

İşimiz çok zor arkadaşlar,
Hem öğretmenler olarak,
hem ebeveynler olarak...

kasabasıda köyüde farketmiyor, bu eğitim sistemi böyle devam ettikçe öğretmenin hiç bir yaptırımı yok..
onu geç ebeveyn olarak daha da zor ben böyle çocukların arasına nasıl göndericem çocuklarımı???

dobra1979' Alıntı:
youtubda görmüştüm galiba ahir zaman alametleri arasında zaman gelecek çocukları eğitmek köpekleri eğitmekten daha zor olacak diyordu.

Demekki bir öğretmen yetenek sizsiniz türkiye saçmalığına katılsa geçen sene köpeğiyle birimci olandan daha çok oy alacak.

muamma25' Alıntı:

güldürdün hocam beni, Allah razı olsun.

Bu başlığı görünce yalnız olmadığımı anladım arkadaşlar. Birtek benmi yaşıyorum bunları bende mi bir problem var acaba diye düşünüyordum. Ama yalnız değilmişim. Dersimi anlatabilmek için kırk takla atıyorum. Bu ne işimize yarayacak yada ben bunları zaten biliyorum diyen ama aslında hiç birşey bilmeyen şımarık ukela öğrencilerim var benim.Derste sıkılıyorlarmış, eğlenceli değilmiş bilgisayar dersleri ve bunun gibi bi ton bahane. elimden geldiğince ilgi çekici hale getirmeye çalışıyorum. uygulamalar yaparak anlatıyorum dersi. videolar izletiyorum.uygulama yaptıkları zaman -ki zoraki birşeyler yaptırmaya çalışıyorum- tek tek ilgilenmeye çalışıyorum.ama yok bir türlü istediğim hazzı alamıyorum anlattığım dersten. İnanın çoğu zaman bende mi bi eksiklik var diye düşünüyorum ama diğer ders öğretmenleriyle görüşüyorum takma hocam kafana bütün derslerde aynılar diyorlar. geçen kız öğrencinin biri bana siz dersde hiç espri yapmıyorsunuz bizi güldürmüyorsunuz o yüzden sizin dersinizi sevmiyoruz dedi. ingilizce öğretmenleri hep espri yapıyormuş.sonradan öğrendimki ingilizce öğretmeni bunlara şakayla karışık hakaret ediyormuş. bücür, şişko..gibi şeyler söylüyormuş. Kıyafetlere falan zaten artık hiç karışmıyoruz. Birşey söylediğimizde hocam nasılsa serbest olacak deyip sinirlerimizi bozuyorlar çünkü.Böyle işte arkadaşlar. Ne olacak bu gençliğin hali diye düşünüyor; üzülüyor, üzülüyor ve üzülüyorum.....

maalesef artık çok kötüleşti nesil hiç iyi bir nesil gelmiyor ve eğitim öğretim sistemi böyle devam edersede gelmez özellikle bu kadar taviz verildikten sonra tepenede çıkar ağzınada....................ar hocam bunu bu aşamaya getiren bakanlık düşünsün :!:

yani atandığım okulda labı ilk gördüğümde dolabın içi-üzeri tuşları eksik onlarca klavye ile doluydu. idareye sordum bunlar ne diye
hocam geçen yıl burda bir tuş savaşı çıktı. çocuklar koparıp koparıp birbirlerine attılar dedi. şok oldum.

şuan istanbuldayım. 2 yıl öncesine kadar anadoluda bi ilde çalışıyordum. orada öğrencilerime kızdığım zamanlar için şimdi çok üzülüyorum. burda durum daha beter. öğrenci her hakkı kendinde görüyor. rahatlıkla yalan söyleyip rahatlıkla iftira atabiliyorlar.
derste gözünüzün içine bakarak konuşan öğrenciyi uyardığınızda konuşmadımki hocam, bişey söyledim sadece diye başlayıp devamında da size diklenebiliyor.

gün geçtikçe kötüye gidiyor. sorumsuz, hedefsiz bir nesil yetişiyor.

anneleri tarafından "o sana vurursa sende ona vur, ezdirme kendini" yada "sen ağlayacağına o ağlasın" diye sadist büyütülen,
babaları tarafından "kim benim oğluma/kızıma laf diyebilir" diye egosu tavan yaptırılan,
sistem tarafından "öğrenci merkezdir, velinimettir" politikasıyla şımartılan
televizyon-internet sayesinde iyilik,doğruluk,sevginin değilde para,şöhret, şehvetin erdem olarak empoze edilmesiyle yetişen çocuklardan ne beklenebilir ki....

bu okula başladığımda 15 gün oldu olmadı geldim labı açtım hiç huyum değil tüm bilgisayarları açtım genel kontrol amaçlı iki tanesi disk yok hatasında aha dedim noluyoz ki bi gün önce ders işlemiştim açtım kasayı ikisinde de hardisk uçmuş tabi idareye söyledim çocuklar yapmıştır boş bırakmamak lazımdı falan filan sinir oldum, neyse oturdum güvenlik kameraalrına baktım labın olduğu katta kapıyı gören vardı bi tane adamın biri elini kolunu sallaya sallaya kapıyı açmaya çalışıyo meraklı öğretmenimizin biri yardım ediyo hatta adama neyse o öğretmeni buldum önce hocam laba giren adam kimdi diye okulun 10 senelik elektrikçisiymiş sigortalara bakıcam demiş ki içerde sigorta yok 15-20 dakka sonra çıkıyo gidiyo çağırdım müdürü müdür yardımcısını yok o yapmamıştır biz onu iyi tanıyoz valla öğrencilerim hiç yapmamıştır dedim sonra adamı istemeye istemeye arıyolar bi okula gelirmisin yok 3 gün 5 gün en son bi daha aradılar savcılığa gidiyoruz bizim harddiskler yok ya getir ya da sen bilirsin adam ben yapmadım ben 80 gb lık hardiske mi kaldım diyo ben o saate kadar kaç gb lık hardisk olduğunu bilmiyodum:) en sonunda getirdi bi daha da okula uğrayamadı bu arada bi gün gene gelmiş okula ama kimse görmemiş benim odada güvenlik kameralarının alarmı var hepsinin kablusunu kesmiş gitmiş, ben gelmeden önce lab hep kapalı dururmuş sanırım adam hala öle sandı alırım kimse anlamaz anlarsa da iş işten geçer dedi ama öyle olmadı... bu devirde kimseye güvenmeyeceksin demek istemiyorum ama olaylar buna itiyo insanı...

adyghe_tha' Alıntı:

anneleri tarafından "o sana vurursa sende ona vur, ezdirme kendini" yada "sen ağlayacağına o ağlasın" diye sadist büyütülen,
babaları tarafından "kim benim oğluma/kızıma laf diyebilir" diye egosu tavan yaptırılan,
televizyon-internet sayesinde iyilik,doğruluk,sevginin değilde para,şöhret, şehvetin erdem olarak empoze edilmesiyle yetişen çocuklardan ne beklenebilir ki....

Ağzınıza sağlık hocam. Mevcut manzaranın tam olarak resmini çekmişsiniz. Fakat çözüm ne ? Acaba Rehber öğretmen veli toplantıları düzenleyip çocuklarına okulda öğretmenlerine karşı- arkadaşlarına karşı nasıl davranmaları gerektiğini anlatsa, bu anlamda veliler takibe alınsa (nasıl olacaksa) bir işe yarar mı? Çaresiz kaldık sorumsuz-saygısız-hedefsiz bu veletler karşısında.

netman' Alıntı:
adyghe_tha' Alıntı:

Ağzınıza sağlık hocam. Mevcut manzaranın tam olarak resmini çekmişsiniz. Fakat çözüm ne ? Acaba Rehber öğretmen veli toplantıları düzenleyip çocuklarına okulda öğretmenlerine karşı- arkadaşlarına karşı nasıl davranmaları gerektiğini anlatsa, bu anlamda veliler takibe alınsa (nasıl olacaksa) bir işe yarar mı? Çaresiz kaldık sorumsuz-saygısız-hedefsiz bu veletler karşısında.

hocam maalesef rehber öğretmenle çözümlenecek kadar basit değil bence.
misal biz çocuklara sürekli yalan söylemenin ne kadar kötü ve yanlış olduğunu anlatıyoruz örneklerle. anladığını düşünüyoruz, anlamış olduğuna inanıyoruz. akşam eve gidiyor, tvyi açıyor, en sevdiği, ailecek takip ettikleri dizi, kendini özdeşleştirdiği kahraman tamamen iyi niyetle (!) bir yalan söylüyor ve kendini çok zor bir durumdan kurtarıyor. senaryo gereği konu öyle bir işleniyor ki, en büyük yalanlar bile masum gösterilebiliyor.
eee şimdi çocuk ne yapsın.
okulda sürekli kavga etmenin kötülüğünden zararından bahsediyoruz, anlamış gibi görünüyor, akşam eve gidiyor, mahallede top oynerken aşağı mahalleden gelen çocuklar kavga etmek için yer arıyorlar belli. bu bir güçler savaşı. eğer kavga etmezse mahallede havası sönecek. korkak diyecekler. kaçtı diyecekler.
eee ne yapsın bu çocuk.

ahlak herşeyin önünde gelir diyorz. insan önce ahlaklı olmalı. yalan yok, çalmak yok. haksızlık yok.
bakıyor ki, mahallesindeki ahlaklı insanlar açken, hakkı olanı(!) çalan refah içinde yaşıyor.
şimdi bu çocuk duyduğuna mı inansın, gördüğüne mi.

biz toplum olarak yozlaştık. bazen gerçekten aynı frekansta olduğumuzu beni anladıklarını görüyorum gözlerinde, sözlerinde.
ama ne oluyor sonra.
40dk ders sonunda toplum içine karışında herşey bitiyor.

sürekliliği sağlayamıyoruz. toplum olarak yozlaştık maalesef

Derste iş olsun diye klavye fare kablolarını çıkarıp takmaktan pinlerini kırmışlar. neden yaptın desen iş olsun diyor

Geri