Öğrenci Disiplin Cezaları

Kodla Büyü

giryan

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Hocalarım bir konu hakkında sizlerden fikir almak istiyorum.

7. sınıfa devam eden bir öğrencim disiplinsiz davranışları ve ahlaka uygun olmayan davranışlarından dolayı sınırları tamamen aşmış durumda. Öğrenciyle defalarca ben ve öğretmen arkadaşlarım konuştuk fakat bir ilerleme kaydedemedik. 1. dönem öğrenci ile sözleşme yaptık, uygunsuz davranışlarını kabul etti ve tekararlamayacağını beyanda bulundu. Fakat yine bir gelişme olmadı. Aile 2 sefer görüştük, çocuklarını okuldan alarak başka okula vermelerini söyledik ama yalvar yakar bir şans daha istediler (bu görüşmeleri kayıt altına almadık maalesef). Halen daha bir düzelme olmayınca bugün öğrencinin babasıyla görüştük, yine okuldan alınmasını aksi taktirde ceza verileceğini söyledik. Babası külhanbeyi tavırlarla "bu çocuk bu okulda okuyacak" dedi ve arkasına bakmadan defoldu gitti.

Artık yapmamız gereken resmi yollara başvurup öğrencinin bir şekilde okuldan gönderilmesi diye düşünüyoruz. Bu işlem sırasında da kendi başımızı yakmak istemediğimiz için herşeyi kitabına uygun yapmak istiyoruz. Yönetmeliğin son haline göre neyi nasıl yapmamız gerektiği konusunda deneyimlerinizi paylaşmanızı, yapılacakları adım adım anlatmanızı önemle rica ediyorum.

Milli eğitim müdürü yada şube müdürleri size destek vermezse hiçbir şey yapamazsınız. müdürünüzün ilçede aktif bir kişi olması şart.
yılar önce terbiyesiz ahlaksız bir öğrencimiz vardı 8. sınıf. Afedersiniz c. organını kızlara göstrmekten tutunda okul demirbaşlarına zarar verme (bir gün bir sırayı 3 kattan aşağı atmıştı) ve daha bir sürü pislik. müdür moronun biriydi. 2 sefer ilçeden okul değişimi istememize rağmen reddedildi. üstelik çocuğun ailesi her seferinde gelip çocuklarına arka çıkıp okulu bir birine katıyordu. Şirret bir annesi vardı. hatta bir gün ben korodorda annesiyle karşılaştım neredeyse dövecektim kadını, Allah'tan kendimi tuttum döndüm çekip gittim. dediğim gibi ildekilerin yaklaşımı çok önemli.

MADDE 54 – (1) Ortaokul ve imam-hatip ortaokulu öğrencilerine, olumsuz davranışlarının özelliğine göre uyarma, kınama ve okul değiştirme yaptırımlarından biri uygulanır.

bizim bu maddeye göre ceza verdiğimiz öğrenciler var hocam, evraklarınızı muntazam ve szamanın da hazırlayın yeterki.

misina' Alıntı:
Milli eğitim müdürü yada şube müdürleri size destek vermezse hiçbir şey yapamazsınız. müdürünüzün ilçede aktif bir kişi olması şart.
yılar önce terbiyesiz ahlaksız bir öğrencimiz vardı 8. sınıf. Afedersiniz c. organını kızlara göstrmekten tutunda okul demirbaşlarına zarar verme (bir gün bir sırayı 3 kattan aşağı atmıştı) ve daha bir sürü pislik. müdür moronun biriydi. 2 sefer ilçeden okul değişimi istememize rağmen reddedildi. üstelik çocuğun ailesi her seferinde gelip çocuklarına arka çıkıp okulu bir birine katıyordu. Şirret bir annesi vardı. hatta bir gün ben korodorda annesiyle karşılaştım neredeyse dövecektim kadını, Allah'tan kendimi tuttum döndüm çekip gittim. dediğim gibi ildekilerin yaklaşımı çok önemli.

Bu çocuk sanki bizim okulda ailesi filan tanıdık geldi. :puhaha:

Hocalarım öyleyse;
a) Sözlü uyarma; öğretmenin öğrenciyle görüşme sürecini oluşturur. Öğrenciden beklenen olumlu davranışın neler olabileceği anlatılır. Olumsuz davranışlarının devamı hâlinde kendisine uygulanabilecek yaptırımlar konusunda uyarılır.
bu maddeye göre öğrenciyi yeniden uyaracağız ve bu uyarının yapıldığına dair bir öğretmenimiz tutanak tutacak, tutanağı da davranış değerlendirme klasörüne ekleyeceğiz. Ama sözlü uyarıyı gerektirecek maddelere baktığımda;
a) Uyarma yaptırımını gerektiren davranışlar:
1) Derse ve diğer etkinliklere vaktinde gelmemek ve geçerli bir neden olmaksızın bu davranışı tekrar etmek,
2) Okula özürsüz devamsızlığını, özür bildirim formu ya da raporla belgelendirmemek, bunu alışkanlık hâline getirmek, okul yönetimi tarafından verilen izin süresini özürsüz uzatmak,
3) Yatılı bölge ortaokullarında öğrenci dolaplarını amacı dışında kullanmak, yasaklanmış malzemeyi dolapta bulundurmak ve yönetime bilgi vermeden dolabını başka arkadaşına devretmek,
4) Okula, yönetimce yasaklanmış malzeme getirmek ve bunları kullanmak,
5) Yalan söylemek,
6) Duvarları, sıraları ve okul çevresini kirletmek,
7) Görgü kurallarına uymamak,
8) Okul kütüphanesinden veya laboratuvarlardan aldığı kitap, araç, gereç ve malzemeyi zamanında teslim etmemek veya geri vermemek,
9) Derslerde cep telefonunu açık bulundurmak.
bunlar karşıma çıkıyor. Ama bizim öğrenciyle sıkıntılarımız:
  • Kız arkadaşlarına ve bayan öğretmenlerine karşı olumsuz yaklaşımlar sergilemesi
    Bir arkadaşının çantasından 10 TL almış olması (bunu ispatlayamıyoruz ama biliyoruz)
    Öğretmenlerine karşı gelmiş olması
    Öğretmenleri tarafından verilen ödevleri yapmaması
    Arkadaşlarına olumsuz örnek teşkil etmesi
Bunların hangisini uyarma cezasına gerekçe olarak göstermeliyim?

Daha sonra arayı soğutmadan;
b) Öğrenci ile sözleşme imzalama; öğrencinin sözlü uyarılmasına rağmen olumsuz davranışlarını sürdürmesi hâlinde öğrenci ve öğretmen arasında bir görüşme gerçekleştirilir. Bu görüşme sonucunda öğrenci sergilediği olumsuz davranışlarını değiştirmeyi kabul edeceğine ilişkin Öğrenci Sözleşme Örneği EK-9’u imzalar.
bu madde hükmünce öğrenciden yeniden bir sözleşme alacağız ve sözleşmeyi de dosyaya ekleyeceğiz.

Yine arayı soğutmadan aileye yazılı ve sözlü davet göndereceğiz. Gelmesi durumunda görüşmeyi kayıt altına alacağız ve imzalatacağız, gelmediği taktirde de tutanak tutup tutanağı ve diğer evrakları davranış değerlendirme kuruluna ileteceğiz. Kurulda da öğrenciye kınama cezası verilmesine karar alacağız.
b) Kınama yaptırımını gerektiren davranışlar:
1) Yöneticilere, öğretmenlere, görevlilere ve arkadaşlarına kaba ve saygısız davranmak,
2) Okulun kurallarını dikkate almayarak kuralları ve ders ortamını bozmak, ders ve ders dışı etkinliklerin yapılmasını engellemek,
3) Okul yönetimini yanlış bilgilendirmek, yalan söylemeyi alışkanlık hâline getirmek,
4) Okulda bulunduğu hâlde törenlere özürsüz olarak katılmamak ve törenlerde uygun olmayan davranışlarda bulunmak,
5) Okulda ya da okul dışında sigara içmek,
6) Resmî evrakta değişiklik yapmak,
7) Okulda kavga etmek,
8) Okul içinde izinsiz görüntü ve ses kaydetmek,
9) Başkasının malını haberi olmadan almak,
10) Okulun ve öğrencilerin eşya, araç ve gerecine kasıtlı olarak zarar vermek,
Belirtilen maddelerden 1 ve 2. maddeler hükmünce öğrenciyi kınayacağız.

Daha sonra ilk hatasında ise dosyasını ilçe davranış değerlendirme kuruluna gönderip okul değiştirme cezası verilmesini talep edeceğiz. Bu talep için de;
c) Okul Değiştirme yaptırımını gerektiren davranışlar:
11) Okula, derslere, sınavlara girilmesine, derslerin ve sınavların sağlıklı yapılmasına engel olmak,
maddesini öne sürmeyi düşünüyorum.

Belirttiğim durumla ilgili eksiğim veya yanlışım var ise, katmak istedikleriniz var ise belirtmenizi rica ederim.

Geri