Öğrenci bilgisayarında çözemediğim sorum

Kodla Büyü

realforever

Seçkin Üye
Seçkin Üye
İyi günler arkadaşlar.Exper öğrenci bilgisayarımda yaklaşık 2 aydır çözemediğim sorun var.Geçici yöntemlerle hallediyordum artık kabak tadı vermeye başladı.

En başlarda harddisk bulunmuyor uyarısı verip açılmayan bilgisayara dokunmadan ertesi gün geldiğimde hemen açılıyordu.Açıldığında ise hemen formata başvuruyordum.Daha sonra harddisk bozuktur diye yeni harddisk taktım.Düzgün çalışıyor diye sevinirken aradan bir hafta bile geçmedi sorunlar başladı.Bu seferde xp loading açılıyor 2sn sonra bilgisayar kendiliğinden reset atıyor.Karşıma güvenli mod , en son iyi yapılandırma ekranı çıkıyor.Bende güvenli modda (bütün seçenekleri denedim ) aç diyorum ama gene açılmıyor ve hep aynı döngü tekrarlanıyor.

Sorun ne acaba.Bıktım bu bilgisayardan atacam artık pencereden aşağı.(Bu arada ram yükseltmesi yaptım.Şuan içinde 3*256 mb aynı marka ram var)

Güvenlik kartını çıkar BİOS'u varsayılan ayarlara getir kaydet çık. Birde böyle test eder misin.

hocam master slave ayarlarına bi bak HDD'nin.yıllar önce başıma gelmiş bi olay bu.akşamdan sabaha kadar format atmıştım düzelir diye.kapatıp hemen açınca yada resetleyince HDD hatası veriyordu.kapatıp biraz dinlendikten sonra açınca böyle bir hata vermiyordu.sonra master slave ayarları ile düzeltilebileceğini öğrenmiştim.

Bios pilinin sağlam olup olmadığını kontrol etmeyi de dene :wink:

ilyas33' Alıntı:
hocam master slave ayarlarına bi bak HDD'nin.yıllar önce başıma gelmiş bi olay bu.akşamdan sabaha kadar format atmıştım düzelir diye.kapatıp hemen açınca yada resetleyince HDD hatası veriyordu.kapatıp biraz dinlendikten sonra açınca böyle bir hata vermiyordu.sonra master slave ayarları ile düzeltilebileceğini öğrenmiştim.
Normalde HDDleri SATA sonradan taktığı IDE ise bilemem. :)

hasari' Alıntı:
Güvenlik kartını çıkar BİOS'u varsayılan ayarlara getir kaydet çık. Birde böyle test eder misin.

Hasari hocam sata hddlerde slave master var mı ?

Değerli meslektaşlarım mesajlarınız için tesekkür ederim.Ama dediklerinizi uyguladım ama değişiklik olmadı.Bilgisayar saatlerce kısa döngü içinde kendiliğinden açılıp duruyor.Denemediğim tek şey sata kablosu.Onuda deneyecem inş olur

hocam senin iş karışık aslına bakarsan herşeyden kaynaklı olabilir tek tek denemen gerekebilir kolaylıklar sana

Hocam güvenlik kartından kaynaklanıyor. Güvenlik kartını PCI yuvasından çıkar daha sonra temiz bir format at. Testlerini yap sorunsuz olduğunu göreceksin eğer güvenlik kartını takacaksan bilgisayarı kapat daha sonra kartı tak sonra bilgisayarını aç sürücülerini yükle bilgisayar restart yapmak isteyecek bunu onayla bilgisayarın yeniden başlayacak böylece sorunların sona erecek.

anakart yuvaları gidiktir bence pencereden at bilgisayarın ömrü doldu

Geri