Odalara cat-5/6 çekmek? Ama nasıl?

Kodla Büyü

adadeniz

Hiperaktif Üye
Hiperaktif
Merhaba arkadaslar
10-15 gün oldu yeni ev alalı. Bu ayın sonunda teslim. Haliyle duvar kağıdı parkesi gibi ince işleri kalmıştı ben alırken.
Şuan salon-oturma odası-çocuk odası olmak üzere 3 telefon prizi konmuş. Fiber çekilecekmiş her daireye.
Ben de diyorum ki bu telefon prizlerini iptal edeyim. Bu prizlere cat5 yada cat6 çekeyim. Keystone takayım. Bu üç odada tv-internet-elektrik prizi üçlüsü olsun.
Daire girişine gelen fiberi modeme takarım. Odalardan gele kablolar burda toplanacağı için modemi buraya asarım ve kabloları takarım. Ev içinde wifi kullanırım. Tv veya desktop oldugunda da kablo ile bağlanırım.

Elektrikçiye sordum "yaw dedi cat5/6 ordan kanaldan gecer mi geçmez mi bilmem söz vermiyim gecerse 3 odanın prizine cat5/6 çekeyim (toplam max 40-50 mt ya gider ya gitmez) 250 tl alırım. Çoook zahmetli filan dedi"

Ben de diyorum kendim çekeyim. Çekebilir miyim? Tecrubeli arkadas var mı?

Bi de tesisat yapısını bilmediğim için mutahitten belediyeden yada baska bir yerden kendi dairemin elektrik tesisat projesini isteyebilir miyim? Yada mutahitler siteye basladıgında böyle bir proje yapıyorlar mı?

Sayın hocam, hiç acele etme. Önce evi teslim al, içerisine yerleş, internetini bağlat, ondan sonrasına duruma göre bakarsın. Kablosuz olarak mümkün olduğunca halletmeye çalış. İhtiyaç olduğunda kablo işine girersin. Bakarsın kabloya gerek bile kalmaz. Eğer kabloya bir yerde ihtiyaç duyarsan, alırsın 50-60 TL'ye 4 portlu bir Access Point, cihazı client modunda çalıştırır, modemdeki kablosuz bağlantıyı kablolu hale getirmiş olursun.
Tesisat planı olmadan işi kotarmak zor olabilir.

Hocam istersen tabiki yaparsın ama elektrikçinin dediği gibi kabloları kanalın içinden geçirmekte zorlanırsın. sonuç olarak telefon hattı pararlel bağlanmıştır yanı bir kanaldena sadece bir hat geçmiştir. sen ek yerlerine kadar kolay gelirsin ama sonra kapıya yönelince zorlanabilrsin odaların fiziki durumuna göre kanallar ayrı geliyorsa kolay yaparsın. prizi aç kabloyu kes ucuna cat6 bağla buata git kabloyu cek gelsin sonra diğer buattan çek. ilk önce buatları aç tel kablolarını hafif salla nereden nereye doğru gidiyor kapıya doğru yolu bulursan uca bağlayıp çekmesi kolay.

Hocam ben telefonu ses sistemi için kullandım...prizler bir yerden odalara dağlılordur... Burayı bul..
Sonra prizi sök ucuha cad6yı iyice bantla borudan geçecek şekilde... Diğer taraftan çek.. diğer odaları da böyle yap. Çık zorlama kabloları, zorlanıyorsa buatlardan sırayla çek,...

yakuphan hocamıza katılmıyorum, acele et bence, kırma sökme işlerini eve girmeden hallet,mutahitin yapacakları dışında gerekli noktalara kablonu, prizini,anten kablonu, cat5 ne varsa şimdiden hallet,eve girdikten sonra bu işlerin hiçbiri yapılmıyor inşaat aşamasında hallet,

hocam kablo cekılı ıse sızı zorlamaz cunku ona bır olta ıpı bagla cek klavuz olarak kullanmıs olursun sonra cat6 bagla yavas yavas cek halledersın

Peki diyelimki eleman yesil tv kablosunun çekildiği kanaldan elektrik kablolarını da geçirmiş olsun. Yani tek kanaldan kabloları getir tv-telefon-elektrik prizi dağıtımını yap mantığıyla gelmişse bu durumda bu kanaldan cat 5/6 da geçer mi?
Kanal içi= tv kablosu + mavi elkt.kab+yesil elk.kab+k.rengi elk.kab. + cat5/6
Olur mu? Sığar mı?

adadeniz' Alıntı:
Peki diyelimki eleman yesil tv kablosunun çekildiği kanaldan elektrik kablolarını da geçirmiş olsun. Yani tek kanaldan kabloları getir tv-telefon-elektrik prizi dağıtımını yap mantığıyla gelmişse bu durumda bu kanaldan cat 5/6 da geçer mi?
Kanal içi= tv kablosu + mavi elkt.kab+yesil elk.kab+k.rengi elk.kab. + cat5/6
Olur mu? Sığar mı?
Evinizde kullanılan kanalın genişliğine göre değişebilecek bir durum. Cat6 bir kablo alıp, denemeniz gerekiyor. Genelde bahsettiğiniz tarz yapmamaları lazım ama müteahhitlerin işi belli olmaz.

Nasıl yapıyorsunuz hocam?
Modemin oldugu yere yakın bir prize filan mı takıyorsunuz ne? Bugune kadar elektrikten internet olayını gordum ama detaylı inceleme olayım olmadı
schumix' Alıntı:
Hocam powerline adaptör tavsiye ederim. Ben evde kullanıyorum sorunsuz çalışıyor. Üstelik arada 2-3 tane çoklayıcı elektrik prizi olmasına rağmen.
http://www.tp-link.com.tr/products/list-18.html

Modem ethernet çıkışından 1 ethernet kablosu ile adaptöre bağlıyoruz ve adaptörü elektriğe takıyoruz. Daha sonra evin neresine giderseniz gidin diğer adaptörü elektrik prizine taktığınız odada ethernet ucunuz hazır oluyor.

Elektrik üzerinden internet olayında verimli olabilmesi için elektrik hattının sağlıklı olması yeterli. Çok eski elektrik hatlarında sorun çıkarabiliyormuş.

Mantık olarak modemin internetini evin elektrik hattına bağlamış oluyorsunuz. Ve elektrik hattına taktığınız ikinci adaptör ile de elektrik hattındaki interneti tekrar bilgisayara aktarıyorsunuz.

bence küçük çocuğunuz varsa mümkün olduğunca kablosuz yerine kablolu kullanmaya bakın
https://www.google.com.tr/?ion=1&espv=2 ... B1k%20wifi
kablolarınızı çekin modemin wifisini kapatın salona güçsüz bir wifi ap alıp lazım olunca açıp lazım olmayınca kapatın bilgisayarlarda kablolu kullanın
bence tabi

Bugün gittim hallettim ama ebem ağladı.
Yeni birşey öğrendim. İnşaatlarda 14 lük hortum kullanılıyormuş tesisatlarda. Bu ne demek? Cat-5/6 ile yesil renkli tv kabloları var ya... ikisinin hortumda kırıklık yamukluk olmaması şartıyla ancak o da zorlana zorlana gecmesi demek.
Gel gör ki benim tesisatta biraz yamukluk vardı olmadı. Gittim 50 metre next'in ince tv kabloları var. Metresi 1TL den aldım. Bu kabloyu ve cat5 i klavuz(susta) a bagladım. Öte taraftan çektim. El diye bişi kalmadı.

Hocam elektrik klavuzu diye bisey var.. tekzen de 10 metresi altı yedi lira .. çelik kablo, bunun ucuna çekeceğin kabloyu bağlayıp çekiyorsun, borular sağlamsa sıkıntı yok, seninki biraz acemi işi olduğundan seni uğraştırmış, ama eminim değmiştir buna..

Değmesine değdi hocam. Mis gibi oldu. Tek korkum kabloları çekerken içten kopma olmuşmudur. Umarım olmamıştır. Klavuz kullandım hocam ama yer yer kanal darbelerden midir nedir sıkışıyordu. Oralardan geçirmek meseleydi.
Bu arada bilginiz olsun. Şerefsiz elektrikçiler buatlarda tv kablosunu normal iki kabloyu bağlar gibi bağlayıp bantlıyorlar. Ben açmışken bunları splitter kullanarak bağladım.
mse' Alıntı:
Hocam elektrik klavuzu diye bisey var.. tekzen de 10 metresi altı yedi lira .. çelik kablo, bunun ucuna çekeceğin kabloyu bağlayıp çekiyorsun, borular sağlamsa sıkıntı yok, seninki biraz acemi işi olduğundan seni uğraştırmış, ama eminim değmiştir buna..

Geri