Objektif kararsızlığı

Kodla Büyü

erkna

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Merhabalar.
Fotoğraf makinem (Nikon D3200) ile birlikte 18-55 bir lens geldi. Yaklaşık 1.5 senedir iyi kötü idare ediyorum ama artık yeni bir objektif alma zamanı geldi diye düşünüyorum.
Tamron, sigma, nikkor 18-105, 55-200, 70-200 falan filan derken okuduğum sayfa sayısı kafa karışıklığı vs vs... Kararsızlık kötü şey. :roll:

Kullananlardan tavsiye almak istedim. Tecrübeli arkadaşlardan. Ne düşünürsünüz? Hangisini tavsiye edersiniz?

erkna' Alıntı:
Merhabalar.
Fotoğraf makinem (Nikon D3200) ile birlikte 18-55 bir lens geldi. Yaklaşık 1.5 senedir iyi kötü idare ediyorum ama artık yeni bir objektif alma zamanı geldi diye düşünüyorum.
Tamron, sigma, nikkor 18-105, 55-200, 70-200 falan filan derken okuduğum sayfa sayısı kafa karışıklığı vs vs... Kararsızlık kötü şey. :roll:

Kullananlardan tavsiye almak istedim. Tecrübeli arkadaşlardan. Ne düşünürsünüz? Hangisini tavsiye edersiniz?
..
hocam tavsiye isterken bence kullanım önceliğinizi, çekimleri daha çok ne üzerine yaptığınızı da belirtirseniz daha yararlı tavsiyeler alabilirsiniz.
biz 70 - 200 deriz, siz makro çekiyorsunuzdur işinize yaramaz. o yüzden daha çok ne tür fotoğraflar çektiğinizi de belirtin derim.

birde alacağınız lensin f değerlerine de dikkat edin derim

Tak gez lens istiyorum. Benim için keskinlik daha çok önemli olan. Zaten kararsız kalma sebebim de aslında bu. Aradığımı bulamama korkusu.
Birsürü video izledim. İzledikçe okudukça kafam karıştı... :roll:

Hocam benim 18-55 , 55-200, ve 50 mm 1.8 im var. Nu üçlü benim için çok ideal. Tak gez lensin en güzeli her ne kadar birçok insan beğenmese de 18-55 bana göre.

@burhaneren Hocam aklımdaki lensler tamda senin kullandığın lesnler. Bende böyle bir üçlü yapmak istiyorum sanırım :roll: . Dün akşam 50mm 1.8 G'yi baya bir inceledim. Aklıma yattı. Daha sonra da 55-200 yada 55-300 alırım diye düşündüm.

@suleyman45 Hocam 18-140'da güzel görünüyor. Hatta bir ara 18-200'e taktım. Sonra kendime limit koydum. 800-900'ü geçmeden almaya çalışıyorum şimdilik. İlerleyen zamanlarda düşünülebilir. :)

Fotopazar'dan yada fotografium'dan almayı düşünüyorum. Daha önce Hepsiburada'dan aldığım bir lensi kutusu açılmış diye geri gönderdim. Onun için bu iki siteyi düşünüyorum. Sizlerin var mı alışveriş için tavsiye ettiğiniz bir yer?

Hocam sizin sorunuz biraz eksik kalmış.
1 Ne amaçlı kullanacaksınız ?
2 Bütceniz ne kadar ?

eğer portre çekecekseniz 50mm 1.8,
Uzakları cekecekseniz 70-300 55-200 70-200
geniş açı olacaksa 11-16 10-20 vb

bu seçenekler artar. eğer almak isterseniz size yardımcı olurum. Refleksfoto.com dan özel fiyat alabilirim.Mağaza bizim kendi mağazamızdır.

Arkadaşlarımız açıkca belirtmiş ne amaçla kullanacağınız önemli. Örnek verecek olursak ben de nikon kullanıcısyım.

Crop bir makine kullanıyorsunuz. Lensinizi seçerken crop lenslere yönelmelisiniz. Veya ortak lenslere.

Hangi lensi ne için kullanıyorum yazayım.
Tak gez için nikkor 18-105 f 3.6
mimari çekimler için Tokina 11-16 f 2.8 (özellikle dar alanlarda müthiş birşey)
Portre için nikkor 50 mm f 1.8
makro için 105 mm

Benim kararsızlık yaşama sebebim de aslında ne çekmek istediğime karar vermemiş olmam. Daha doğru bir ifade ile hangi lense öncelik vereceğime karar vermemiş olmam. Burhaneren hocamınki gibi bir lens seti aklımda olan. Öncelik hangisinde ona karar verememiş olmak sıkıntı çektiğim nokta.
Ama bugün 50 mm 1.8G için karar verdim diyebilirim. Herkesin çantasında var neredeyse. Kötü bir lens olsa bu kadar tercih edilmezdi diye düşünüyorum. İlerleyen zamanlarda 18-200 yada 55-200 (o anda bütçeme göre) alırım inşallah.

İlgilenen arkadaşlara da ayrı ayrı teşekkür ederim. :)

erkna' Alıntı:
Benim kararsızlık yaşama sebebim de aslında ne çekmek istediğime karar vermemiş olmam. Daha doğru bir ifade ile hangi lense öncelik vereceğime karar vermemiş olmam. Burhaneren hocamınki gibi bir lens seti aklımda olan. Öncelik hangisinde ona karar verememiş olmak sıkıntı çektiğim nokta.
Ama bugün 50 mm 1.8G için karar verdim diyebilirim. Herkesin çantasında var neredeyse. Kötü bir lens olsa bu kadar tercih edilmezdi diye düşünüyorum. İlerleyen zamanlarda 18-200 yada 55-200 (o anda bütçeme göre) alırım inşallah.

İlgilenen arkadaşlara da ayrı ayrı teşekkür ederim. :)

50mm 1.8g fiyat olarak fazladır. 1.8 d kullanıyorum makinenin motrunu kullanıyor biraz yavaş olsa da zaten portre uzaklığında lens olduğu için sorun teşkil etmiyor.

Seçim yaparken herkesin çantasında var demek çok mantıklı değil. Sizin işinize yaramayabilir.

Benim makine d3200 hocam otomatik netleme motoru yok bende onun için D alamam.
Herkesin çantası derken tercih edilen demek istedim. :)

hocam 18-105 tak gez için ideal. ben 1 yıldır kullanıyorum. nikonu değiştirip canon a geçicem lens fiyatları nikonda insanın elini ayağını bağlıyor.

50mm burada bir arkadaşta varmış. Onu bir iki gün ödünç alıp deneyeceğim. İstediğim gibi bir sonuç alırsam sizinle iletişim kurarım Hocam.

ikinci el 18-200 vr2 al istersen 1000 tl civarında olması lazım
veya 18-200 tamron var şu an kampanyada 749 tl

ama aralık arttıkça keskinlik azalacaktır

bence nikon un 18-140 vr senin için ideal olabilir

benim babamda d90 var onun için de arayış içinde olduğumdan tam benim gündemimde bu konu

ben yakında makina alacam canon 700d 18-135 is stm düşünüyorum ama aynasız olympus om d e-m10 II çok aklımı çeliyor

neyse kendi konumu açmayayım şimdi:)

Re:ET. açılışta 'otomatik onarıma geçme'

Arkadaşlar merhabalar. Okuldaki ET. tahtalara deepfreez kurulumundan sonra yeniden başlarken otomatik onarım ekranı geliyor. Sebebi ne ola ki? Sonra yeniden başladığında sorun yok ama canımı sıkıyor. :roll:

Nikkor 18-105VR la almıştım makinemi 4-5 senedir farklı lense ihtiyacım olmadı. Çok özel bir alana yönelmememin de etkisi var tabi ama "tak-gez" için bunu öneririm. Yok ben alanımı daha seçemedim diyorsanız acele etmeyin 18-55 den devam edin gerçekten farklı keyif aldığınız nesneler için olan lenslere yönelirsiniz.

İlgilendiğiniz ve değerli tavsiyeleriniz için teşekkür ederim. :)

Geri