NTLDR Dosyası Eksik Hatasının Çözümü

Kodla Büyü

cogullu

Seçkin Üye
Seçkin Üye

Bu hata genelde C:\ dizini altında yer alan NTLDR ve NTDETECT.COM dosyalarını silince olur. Ancak bu hata sadece dosya silinmesinden kaynaklanmaz, donanımsal da olabilir ki buna girmeyeceğim.

Bu sorunu çözmek için iki yol var:

Bundan sonraki yazacaklarımda
A:\ Disket sürücüsü
C:\ Windows klasörünün yer aldığı dizin
D:\ CD-ROM sürücüsü olarak tanımlanacaktır.

• Çözüm 1 •

a- Sağlam bir bilgisayardan diskete NTLDR ve NTDETECT.COM dosyalarını kopyala.
b- Daha sonra git bozuk bilgisayarının BIOS ayarlarına gir ve CD-ROM’dan başlatma özelliğini etkinleştir. Kaydedip bilgisayarını yeniden başlat.
c- XP CD’sini tak. Kurtarma konsolunu kullanarak sorun gidermek için R tuşuna bas(Karşına siyah bir MS-DOS’a benzer ekran çıkacak. Genelde bir adet işletim sistemi olduğu için 1 yaz ENTER’a bas. Eğer yönetici parolan varsa gir, yoksa boş bırak ENTER’la ) ve diskete kopyalamış olduğumuz dosyaları C:\ dizinine kopyala. Daha sonra CD’yi çıkar ve bilgisayarını yeniden başlat. Komut şu şekilde:

COPY A:\NTLDR C:\
COPY A:\NTDETECT.COM C:\

d- Bilgisayarını yeniden başlat, ancak başlangıçta BOOT.INI hatası verecek. İşletim sistemin XP olduğu için bilgisayarın açılacak merak etme. Açtıktan sonra C:\ dizine yeni bir metin dosyası aç ve ismini boot.ini olarak değiştir. (Aslında bu böyle yapılmıyor, bilgisayarın performans ayarlarında yapılıyor ama en kolay yolu bu şekilde) Bu metin dosyasını aç aşağıdaki kodları kopyalayıp yapıştır ve kaydetip kapat. Bir sonraki açılışta bu hatayı almayacaksın:

[boot loader]
timeout=30
default=multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(2)\WINDOWS
[operating systems]
multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(2)\WINDOWS=”Microsoft Windows XP Professional” /noexecute=optin /fastdetect

İkinci yolsa şu şekilde ki ben bu yolu tavsiye ediyorum:

• Çözüm 2 •

a- Birinci yolun b şıkkını aynen uygula.
b- Birinci yolun c şıkkını da aynen uygula. Ancak burda kopyalama işlemini A:\ ‘dan değil D:\ ‘den yapacağız. Bu sefer şu komutu yaz:

COPY D:\i386\NTLDR C:\
COPY D:\i386\NTDETECT.COM C:\

c- Yine boot.ini hatası alacaksın. Birinci yolun d şıkkını aynen uygula.
Not:Alıntıdır.

ya varya ben kaç bilgisayara formattan başka çaresi yok dedim bu hatadan dolayı bilemiyorum :shock: :shock: :shock:

Saol hocam

Allah razı olsun,
Ben ilk NTDLR hatsında kafayı yemiştin.

walla hocam bunu 2 ay once yazsaydın bizim arkadaş ortalıklarda dolanıyordu cozumunu bulmak için :alkis:
bizde soyle yaptık arkadaşınkını format atınca hep aynı hatayı veriyordu harddiski cıkarttık ve baska PC ye taktık ondan biçimlendirdık ve işletim sistemini D: kurduk

Arkadaşlar hemen konuyu kilitliyorsunuz. Benim elimdeki notebook. Disket sürücüsü yok malesef. alternatif öneriler sunun lütfen...

1. Bilgisayar boot edilemeyen bir kaynaktan açılmaya çalışılıyor olabilir. Bios'tan başlangıç durumu kontrol edilmelidir.
2. NTLDR ve/veya NTDETECT.COM dosyaları zarar görmüş olabilir.
3. boot.ini dosyasındaki ayarlar bozulmuş olabilir.
4. Yeni bir harddisk sisteme eklenmiş olabilir.
5. Harddisk Sistem tarafından algılanmıyor olabilir. Bunun için Bios'a bakılmalı.
6. Boot sektör veya master boot kayıtları bozulmuş olabilir.
7. İşletim sisteminiz bozulmuş olabilir (Win XP veya Win 2000)
8. IDE kablosunda problem olabilir.

NTLDR veya NTDETECT.COM dosyasının bozulması durumunda (işletim sistemi olarak Win XP) yapılması gerekenleri anlatmaya çalışacağım:

1. Bootable Win Xp Cdsini Cd-Rom'a yerleştirin
2. Başlangıcı Bios'tan Cd-Rom olarak gösterin
3. Normal Windows kurulumu yapar gibi devam edin
4. Windows Xp'nin kurulum menüsü geldiğinde Onarımı seçin (R)
5. Kurulum ekranında karşınıza çıkan seçeneklerden "1" seçin
6. administratör şifrenizi komut satırından girerek enter tuşuna basın.
7. Eğer sisteminizdeki harddisk 2 partiondan oluşuyorsa C ve D gibi ve Cd-Rom da E ise, işletim sistemi de C de ise

copy e:\i386\ntldr c:\ (entera bas)
copy e:\i386\ntdetect.com c:\ (entera bas)

8. Yukarıdaki komutları sırasıyla yazarak çalıştırdğınızda 2 tane dosyanın C'ye kopyalandığını göreceksiniz.

9. Cd'yi cd-Rom'dan çıkarın ve sistemi yeniden başlatın.

alıntıdır.

Arkadaslar ben kurulum yaparken cd den dosyayı okuyamadı ve kopyalayamadı pc. Bunun üzerine pc yi manuel olarak elle kapattım. Hdd biosta görünüyor. 1. floppy 2. optical drive. 3. hard disk drive ve 4. network olarak görünüyor. Sadece devre dışı bırakabiliyorum bunları ama şu an hepsi etkin. Normalde sizin anlattıklarınıza göre cd sürücüsünü görmesi lazım ama görmüyo. Elimdeki Notebook hdd,sini çıkartamıyorum. Çıkartabilsem başka bir pc de formatlıcam ama oda olmuyo. Bi anlık hata... Hddyi gümletmiş olabilirmiyim. Ama gümletmiş olsam görmemesi lazım.(ilginç)

z plani:
harddiski sök.
saglam bi pc ye bagla.
hdd yi tanit.
saglam hdd den pc yi baslat.
windows ortamında saglam hdd deki doyayi al otekine kopyala.
basari orani cok yuksek. :)

bu hatayı alınca format atmıyordum başka çözüm yollarıda varmış teşşekkürler...

Bir arkadaşın başına az önce böyle bir sorun geldi.tel ile aradı. en açık ve mantıklı yazan Kaf-kef olmuş. teşekkürler.(aradan epey zaman geçse de boş geçmeyelim değil mi? :+1: )

Geri