notebook ekran kartı fiyat farklılığı değer mi?

Kodla Büyü

ersan3333

Seçkin Üye
Seçkin Üye
İki notebook her şey aynı.sadeceekran kartları farklı birinde 2 GB DDR5 NVIDIA GTX 960 128 BİT, diğeri 2GB DDR3 NVIDIA GTX950 128 BİT. aradaki fiyat farkı 500 tl.500 tlye bu ekran kartı farklılığı çok farkeder mi sistemde.

Hocam para sıkıntısı yoksa al.Mesela 64bitlik gt 620m notebookda bile sorunsuz PS,Aİ,3dsmax kullandım ve oyunlar oynadım.Gönül ister ki İ7 işlemci,gddr5 gtx ekran kartı.Yada aradaki fiyat farkına ram artır.

gtx 950 kullanıyorum gayet memnunum 500₺ az bir fark değil eğer 200-250₺ olsaydı hiç düşünme 960 al derdim fakat 500 baya ciddi bir rakam maddi imkanınızı yormayacaksa 960 tabi ki.

ersan3333' Alıntı:
peki ekran kartının 2gb 4 gb mı olması önemlidir yoksa ddr3 ddr5 olması mı
2gb falan önemli değil
Ayrıca 700 900 çok farketmiyor760 bir ekran kartı 920den iyi olabiliyor yani sondaki 2 rakam önemli

Fark olmaz olur mu? Fark yok diyen arkadaslar yanlis yonlendirmeyin. Oncekle 700 serisi bir kartla 900 serisi kartlar arasinda mimari farki var, guc tuketimi ,nanometre ve veri iletiminde sıkıştırma farkliliklari var. Ornegin 64bitlik yeni model ekran karti 256 bit eski ekran kartindan daha fazla frekans hizlarina cikabiliyor, cunku yeni modellerde renk bilgilerini daha iyi şıkıstirabiliyorlar o nedenle yuksek bit degerlerine ihtiyac kalmiyor. 2gb 4gb olayina gelince yeni nesil oyunlarin hepsi vram e abaniyor doku kaplamalarini yuksek ayarlarda acmak isterseniz fazla vram e ihtiyac duyarsiniz. Tabi ki oyunlardan kac tanesi bu kadar vram kullaniyor tartisilir. Dx12 destekli oyunlar piyasaya ciktiginda elinizde guncel kart oldugu icin dua edersiniz ileride. Hatta yaz aylarinda pascal mimarili kartlar gelecek gtx1060 modelini bekleyin cunku yeni kartlar hbm vram teknolojisine gececekler. Telefondan yazdim kusura bakmayin. Birde oyun oynamayan biriyseniz her iki modelde fazla haberiniz olsun.

Oyun oynamak degil amacim.grafik programlari visual studio sql gibi agir bazi programlar yukleyecegim.ddr5 ddr3 olmasi farkeder mi cok

ersan3333' Alıntı:
Oyun oynamak degil amacim.grafik programlari visual studio sql gibi agir bazi programlar yukleyecegim.ddr5 ddr3 olmasi farkeder mi cok

Ersan kardeşim oyun oynamıyorsan ve 3d çizim render yapmıyorsan, ekran kartı yüksek model almana gerek yok. Ddr5 dediğine göre ekran kartının raminden bahsediyorsun. GDDR5 GDDR3'ten daha hızlı ve mimarisi daha yeni, gddr5 tercih edin. Yada bekleyip HBM ramli ekran kartlarını bekleyin...

Karar veremiyorsan hocam fiyat belirt öneri yapalım.

ersan3333' Alıntı:
17.3 inc istiyorum hocam ben oyle onerirseniz iyi olur

17 inç olunca iş değişir, ekran sorunu olmasa kesinlikle monster önerirdim ancak şansa bırakmaya gerek yok.

işlemciye abanayım oyun oynamam 1-2 sene sonrada ssd eklerim dersen:
http://www.sinerji.gen.tr/msi-leopard-gp72-2qd-064xtr-gt940m-pmu67925

işlemciden ödün verip ekran kartına asılayım birde ssd olsun diyorsan:
http://www.sinerji.gen.tr/msi-leopard-pro-gp70-2qf-657xtr-gtx950m-pmu4246

Almışken ikiside olsun işlemcide skylake olsun 3 kuruş fazla olsun dersen:
http://www.hepsiburada.com/msi-ge72...7-3-full-hd-tasinabilir-bilgisayar-p-BD601942

kolay gelsin...

Monster bilgisayarlarda bu sorun yenimi cikti biraz arastirfim hic boyle biseyden bshseden gormedimde

ersan3333' Alıntı:
Monster bilgisayarlarda bu sorun yenimi cikti biraz arastirfim hic boyle biseyden bshseden gormedimde
Geçen hafta kardeşime aldım, bulutlanma yüzünden değiştirdim, değiştirdiğimde de aynı sorun çıkınca şans işi bazılarında az bazılarında çok çıkıyor hepsinde hemen hemen var dedikleri için mağazada iade ettik komple...4-5bin para veriyorsun bi bakıyosun karanlık sahnelerde sağda solda parıltı, düzeltsinler sıkıntıyı 3-5 fazlaya satsınlar.

Geri