Norm Sorunu Olanlar? Nasıl Örgütlenebiliriz? Sendikaları Harekete Geçirelim

Kodla Büyü

mutlu55

Site Gezgini
Arkadaşlar merhaba. Bircok bilişim öğretmeni arkadaşımız ilçe deposunda norm fazlası, bir çoğu da okulda norm fazlası. Tek şubeli köy okullarında olan bi çok arkadaşımız da normlarını tutmak için 7. sınıflara seçmeli ders rica ediyor. Durumumuz içler acısı. Son yıllarda BTR olsa bile 21 saati doldurmak için 3-4 okulu gezmek zorunda kalan zümrelerimiz var. BTR olsak bile artık bazı İl ve İLÇE MEMler tarafından 21 saate kadar diğer okullarda ders görevi veriliyor. Bazı zümrelerimiz merkezde büyük okullarda onların norm sorunu yok. Ama norm sorunu olan en az 3 bin bilişim öğretmeni olduğunu düşünüyorum. Her ilçede 2-3 kişinin norm sorunu var çünkü. Norm sorunu olan bilişimciler olarak kalıcı bir çözüm için birlik olup gerek kendimiz gerek sendikalar aracılığı ile Bakanlığa derdimizi anlatmamız gerekir diye düşünüyorum. Çözüm önerilerim:
1. Bilişim dersi ve öğretmeni olmayan büyük okullara (en az 12 şubeli olabilir) ders sayısına bakılmaksızın BTR görevlerini yerine getirmek amacıyla Bilişim Öğretmeni kadrosu verilmesi. ( lütfen btr kadrosu mu- ders mi tartışması başlatmayalım. Yıllardır depoda sıkışan, köy okulunda sıkışan norm sorunu olan biçok zümremiz var. BTR kadrosu zaten bilişim dersi olmayan okullara verilecek, isteyen ders olan okulda kalır, isteyen BTR kadrosu olan okula geçer. BTR kadrosu dersi engelleyen bi durum değil, ektradan oluşacak bi kontenjan ve görev alanı )

2. Derse bakılmaksızın BTR kadrosu gelmeyecek ise şu an kendi okulunda ve diğer okulda BTR olan bilişim öğretmenlerine kendi okulundan başka diğer okullarda ders görevi verilmemesi ve yeni BTR yönetmeliği çıkarılıp bunun belirtilmesi.

3. Dersin 5. 6. 7. 8. sınıflarda zorunlu olması (bununla yıllarca çok mücadele ettik, maalesef MEB pek sıcak bakmıyor, bizzat görüştüğümüz bir daire başkanı yerine kaldırılabilecek ders olmadığını söyledi. Yani şu anki tüm dersler bilişim dersinden daha değerli MEBin gözünde, inşallah yanılırız yine tüm kademelerde zorunlu olur)

Eğer birlik olup ANKARAya derdimizi anlatamazsak emekli olana kadar bu norm sorunu ile yaşayacağız. Norm sorunu olan arkadaşları birlik olmaya davet ediyorum. Telegram grubu da kurabiliriz. Hepimiz burada birlik olup gerekirse ankaraya gidelim, derdimizi bakanlığa anlatalım. Gerekirse hep birlikte sendikalarımızı harekete geçirelim. Sanırım geçen yıllarda Türk Eğitim Sen norm sorunumuzla ilgili girişim yapmıştı. Hem o sendikaya hem diğer sendikalara rica edelim. Tüm sendikalar aynı anda aynı sorunu dile getirirse bakanlığın dikkatini çekebilir. Sessiz kalırsak kimse bizim için adım atmayacak bakanlıkta. Beden Eğitimi Öğretmenleri dersleri kalktığında ankarada toplanmıştı yıllar önce. Dersleri tüm kademelerde zorunlu oldu. Belirsizliğimizin giderilmesi için adım atmamız lazım. LÜTFEN ARTIK HAREKETE GEÇELİM, Bakanlıktan bizim için okullarda norm oluşturacak bir alan talep edelim. Diğer bakanlıklarda kaç kişiye güvenlikçi kadrosu verdiler, farklı bakanlıklarda kaç tane taşeron firmasındaki işçilere kadro verdiler. Biz kadrolu öğretmeniz ama yıllardır depodayız, norm fazlasıyız. Nereye, hangi okula ait olduğumuz belli değil. Ortaokullarda norm fazlası olmamak için 7. sınıflara seçmeli ders dileniyoruz. Belirsizliğimiz bitsin artık. Bizim bakanlık da bizim için norm kadro oluşturacak alan açsın. Dersin tüm kademelerde zorunlu olması uzun bi süreç olabilir ama ders sayısına bakılmaksızın BTRÖ kadrosu HIZLI BİR ÇÖZÜM OLABİLİR. Norm sorunu olanlar olarak sayımız en fazla 3-4 bin. Sesimizi duyuralım. Bu ay, norm sorunu olan arkadaşlara norm sorunumuzu ve üstteki çözüm yollarını kendi sendikalarına aktarmasını ve bakanlığa iletilmesi için takibini yapmalarını rica ediyorum. İsteyen farklı çözüm yollarını burada paylaşabilir.
( Lütfen norm sorunu olmayanlar ders istemiyorum, btr kadrosu istemiyorum diye tartışma başlatmasın.)

Son düzenleme:
BTR kadrosu veya 7 ve 8 ler de zorunlu ders işi falan hadi zor diyelim. Çok kolay bir iş var, okulunda ki ders yükünü tamamladıktan sonra BTR yapabilir dese tamam. Madde biraz muallak nere çeksen gidiyor.

rehber öğretmenler gibi btr gelsin isteyen btr e geçsin isteyen ders kısmında kalsın. her ikisine de aynı anda bir kişi görevlendirilmesin çocuklar ziyan oluyor yada öğretmen.

rehber öğretmenler gibi btr gelsin isteyen btr e geçsin isteyen ders kısmında kalsın. her ikisine de aynı anda bir kişi görevlendirilmesin çocuklar ziyan oluyor yada öğretmen.
Hocam BTR kadrosu diye bir şey olacaksa, zaten bu şekilde olmalıdır. Ben son iki yıldır BTR görevi istemiyorum. Sebebi de bu. Ama konuyu açan mutlu55 hocamın ricası üzerine konuyu dağıtmamak ya da sulandırmamak lazım.

Başlıktaki konuya odaklanmak lazım.

Ortaokulda ders dağılımlarının değişmesi zor görünüyor o yüzden ilkokul 4.sınıflarda temel konuların olduğu bir bilişim dersi eklenerek, bilişim öğretmenlerinin girmesi sağlanmalı. Ayrıca liselerde btr olarak görevlendirilip çalıştım, bilişim rehberliği konusunda büyük sorun var, geçici görevlendirme yapıldığı için bir süreklilik olmuyor ve özellikle meslek liselerinde maddi kayıplara sebep oluyor. Btr normu olamayacağından ,bilişim normu liselerde mutlaka olmalı ders sayısına bakılmaksızın.

Örgütlenmenin zamanı geldi de geçiyor bile, bi öğretmen 10 yıldır norm fazlası olur mu, oluyor işte alıştım hatta, birşeyler yapmamız lazım, seçim zamanı alamazsak istediğimizi, ne zaman alabiliriz ki.

2017' den beri 2 ay sonra norm fazlası olduğum köy okulu Fatih projesi kapsamında olmadığı için başka bir köy okuluna BTR olarak görevlendiriliyorum. Görevlendirildiğim okuldaki derslere de ben ordayken girilmesine gönlüm razı olmadı. Anlayacağınız 2017' en beri mebbis bilgilerine işlenmemiş ve yolluk verilmemiş olsa da :rolleyes: ortalama 10 saat ders giriyorum ve BTR görevimi yapıyorum.

2017' den beri 2 ay sonra norm fazlası olduğum köy okulu Fatih projesi kapsamında olmadığı için başka bir köy okuluna BTR olarak görevlendiriliyorum. Görevlendirildiğim okuldaki derslere de ben ordayken girilmesine gönlüm razı olmadı. Anlayacağınız 2017' en beri mebbis bilgilerine işlenmemiş ve yolluk verilmemiş olsa da :rolleyes: ortalama 10 saat ders giriyorum ve BTR görevimi yapıyorum.
görevlendirme evraklarınız varsa topluca yasal süreyi kaçırmadan sendika avukatınıza verin o halleder topluca alırsınız. şimdilik sessiz sessiz gidin gelin...

Hep ortaokulları söylüyorsunuz. Gözden kaçırılan bir Anadolu Lisesi gerçeği var. Liselerde Bilgisayar Bilimi dersi sadece iki kere seçilebiliyor. En azından 9 ve 10'larda seçmeli yerine zorunlu olsa 7 ve 8'lerin açığını görece kapatabilir. 11 ve 12'lerde de en azından seçmeli olması için bastırılabilir. İlkokul tarafında İngilizce dersi 2. sınıftan itibaren branş öğretmeni eliyle yürütülüyor. Neden seçmeli de olsa ilkokul basamağında Bilişim derslerini bize vermiyorlar? Sadece ortaokul üzerinden isteklerde bulunmak kapsamı daraltır. Geniş bakalım.

Hep ortaokulları söylüyorsunuz. Gözden kaçırılan bir Anadolu Lisesi gerçeği var. Liselerde Bilgisayar Bilimi dersi sadece iki kere seçilebiliyor. En azından 9 ve 10'larda seçmeli yerine zorunlu olsa 7 ve 8'lerin açığını görece kapatabilir. 11 ve 12'lerde de en azından seçmeli olması için bastırılabilir. İlkokul tarafında İngilizce dersi 2. sınıftan itibaren branş öğretmeni eliyle yürütülüyor. Neden seçmeli de olsa ilkokul basamağında Bilişim derslerini bize vermiyorlar? Sadece ortaokul üzerinden isteklerde bulunmak kapsamı daraltır. Geniş bakalım.
Haklısınız hocam ama hepimiz içinde bulunduğumuz durumu dile getiriyoruz. Herkes kendi sorunlarını dile getirince hepsi söylenmiş olur. Çünkü kimse başka okullardaki sorunu bilmiyorsa empati kuramayabilir.

Şimdi siz de dile getirince söylenmiş oldu. Aslında genel olarak tüm okullardaki sorunları derleyip toparlayıp ona göre toplu bir çalışma yapılsa ve bakanlığa sunulsa çok daha iyi olacak ama bu da nasıl olacak bilemiyorum.

Haklısınız hocam ama hepimiz içinde bulunduğumuz durumu dile getiriyoruz. Herkes kendi sorunlarını dile getirince hepsi söylenmiş olur. Çünkü kimse başka okullardaki sorunu bilmiyorsa empati kuramayabilir.

Şimdi siz de dile getirince söylenmiş oldu. Aslında genel olarak tüm okullardaki sorunları derleyip toparlayıp ona göre toplu bir çalışma yapılsa ve bakanlığa sunulsa çok daha iyi olacak ama bu da nasıl olacak bilemiyorum.
Sendikalarda pek ümit yok. Belki BTE derneği el atar diyeceğim ama bilemiyorum.

Btr + 7 8lerde ders olursa cok ağırlaşır yükümüz o nedenle 7 8ler secmeli devam etmeli bence

hiçbir şey olmaz
bu devran 10 sene önce de böyleydi
devamlı sıkıntı içindeyizdir biz.
o sebepledir ki aklını kullanan bence bir şekilde alan değiştirir kurtulur.
yoksa
yok btr normu
yok zorunlu ders
yok seçmeli olsun
yok ortaokul lise
bütün bunlar 10 sene önce de konuşuluyordu çok iyi hatırlıyorum.

• Beğen
Tepkiler: omd
Geri