Norm Soruma MEB' in cevabı

Kodla Büyü

eltanin

Aktif Üye
Meb'na bilgi edinme yasasından yararlanarak sorduğum sorunun yanıtı

soru: Meb Bilişim teknolojileri öğretmenlerinin norm kadro durumları ile ilgili bir çalışmanız varmı. varsa konu hakkında bilgi alabilirmiyim verilen cevap aşağıda

aynı şeyler ama paylaşmak istedim:

Kurum Adı : T.C.

MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI Başvuru No :

Cevap Metni : Bilişim teknoloji öğretmenlerinin norm kadroları ile ilgili bir çalışma bulunmamakta olup, bilişim teknolojileri sınıfında görev alacak öğretmenler norm kadro tespitine ilişkin işlemlere, Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğünün çalışmasına müteakip başlanacaktır. Bilgilerinizi rica ederim. İstediğiniz belgeler (varsa) Email'a eklenmiştir

EĞİTEK e sorsan da "evet çalışıyoruz" diyor da 5 tane maddeyi hazırlamak benim bildiğim en az 4 yıllarını aldı ve hala da ses yok. Geçiniz. Ben size diyorum bu iş çözülene kadar hepiniz bi yerlere savrulacaksınııııızzzz.

il dışı ve il içi tayin dönemine 1 ay zaman kaldı, hala eğitek'in çalışmasını bekliyorlarmış. tebrikler doğrusu

Benim senaryom:
1- Ders saatleriyle ilgili bir değişiklik yapılmayacak.
2- "bilişim teknolojileri sınıfında görev alacak öğretmenler norm kadro tespitine ilişkin işlemler" sözüyle de okullara formatörlük kadrosu verilecek. İsteyen branşında kalacak isteyen formatör olacak.

Bu durumda herkes formatörlüğe zorlanılmış olacak. Çünkü elde ders olmadığı için herkes kadro fazlası oldu.

benim senaryom ise
bizleri tarım köyişleri, sağlık bakanlığı, ptt .... gibi yerlere dağıtacaklar.

andacc' Alıntı:
benim senaryom ise
bizleri tarım köyişleri, sağlık bakanlığı, ptt .... gibi yerlere dağıtacaklar.

benim aklımdaki de sizin düşüncenizle uyuşuyor ve nedendir bilmem bu kurumların kırsal birimlerine yollanacakmışız gibi bir his var içimde.

habbe' Alıntı:
Benim senaryom:
2- "bilişim teknolojileri sınıfında görev alacak öğretmenler norm kadro tespitine ilişkin işlemler" sözüyle de okullara formatörlük kadrosu verilecek. İsteyen branşında kalacak isteyen formatör olacak.

Bu durumda herkes formatörlüğe zorlanılmış olacak. Çünkü elde ders olmadığı için herkes kadro fazlası oldu.

Bence formatörlük kadrolu olmayacak. BT sınıfı olan her okula bir BT öğretmeni kadrosu verilir, formatörlük gene görevlendirme şeklinde devam eder diye düşünüyorum. Formatörlük kadrosu olayı zor gibi. Tabii resmi bir açıklama olmadığından biz sadece fikir yürütüyoruz.

Benim rüyalarımdaki senaryo ise şu:
Ders 5,6,7,8. sınıflarda ve
Lise 1,2,3,4. sınıflarda toplamda 8 basamak olmak üzere 2 saat ve zorunlu ve notlu olacak.
8 basamak tamamen ECDL baz alınarak oluşturulmuş olacak.
Ders kitapları ve konuları her yıl güncellenecek.
her okula en az 2 adet BT LAb. kurulacak. 5er yıllık sürelerle laboratuvarlar yenilenecek. Her öğrencinin bir bilgisayara oturacağı düzen olacak. Eğer bu mümkün değilse sınıflar Teknoloji Tasarım dersindeki gibi ikiye bölünecek. BT dersine Bilişim Teknolojileri ile ilgili mezuniyeti olmayan öğretmenler atanamayacak.
Her okulun ders saatine bağlı olarak BT öğretmeni kadrolarına ek olarak bir de Formatörlük kadrosu olacak.Formatörlük isteğe bağlı şekilde 9-15 saatleri arasında olacak Okulda BT öğretmeni formatör olacaksa BT dersleri için ücretli öğretmen gelecek. Eğer okulda tek BTci varsa ve formatörlük istemiyorsa ücretli formatör görevlendirilecek. Formatör en çok 6 saat derse girecek nöbet sınıf vb. olmayacak. Okuldaki bilgisayarların YAZILIM problemlerini ve eğer mümkünse basit donanım problemlerini giderecek. Odası olacak.
Bunların hepsi gerçekten olması gerken şeyler. Ama biz bir vadideyiz malesef MEB başka bir vadide...

bence olabilecek şu anda tekşey ya formatörlük kadrosu verirler.
ya da bu şekilde devam edip bizi bitirmeye çalışırlar başka ihtimal görünmüyo gibi.
en zayıf ihtimal de çok zor ama iyice çare bulunamazsa meslek liselerinin sayısı artıp teknik eğitimler kapandığı için bizi de meslek liselerine alabilirler şartlı olarak çok zor da olsa.
ama şu an hiçbişey yok bundan eminim...

Cebitten beri biliyoruz Eğitek bizim için çalışma yapıyor eğer gerçekten bu norm olayı eğitek yüzünden gecikiyorsaaaa, bu eğitek gibiiii, ne güzel bir kurum bu böyle ya, çok seviyom bunları ben

gora da bir laf var bi yerinizden element uydurmayın diye nedense çok hoşuma gitmiştir.

o zaman pgm'de bu işle kim ilgileniyorsa arayalım o birimi hep birlikte. il içi ve il dışı hüsran olacak yoksa

Ufak bi hizmetiçi eğitimle bizi müdür yardımcısı yapacaklar bence.Zaten artık yazı işleri, kayıt işleri, ıvır zıvır her şey internet ortamında yapılıyo. e bizden daha iyisini mi bulacaklar o konuda.

Böyle kötü senaryolarla umudumuzu kırmamamız gerekiyor bence. 657 'de söyle bir ibare var."Hiç bir memura kendi statüsünden alt bir statüde görev verilemez." Bizi öğretmenlikten başka bir satatüde istihdam edemezler.

imercan' Alıntı:
Böyle kötü senaryolarla umudumuzu kırmamamız gerekiyor bence. 657 'de söyle bir ibare var."Hiç bir memura kendi statüsünden alt bir statüde görev verilemez." Bizi öğretmenlikten başka bir satatüde istihdam edemezler.
Ama çifte ünvan verebilirler. Hem tamirci hem öğretmen:)

benim kişisel fikrim Bilişim teknolojileri öğretmenleri nin durumu hakkında kesin net bir çözüm şuan itibariyle yok. bunun bu sene yetişeceğini düşünmüyorum. il dışınada il içine yetişeceği düşüncesinde değilim. bir düzenleme olacak bu kesin gibi duruyor. ama iş işten geçtikten sonra. umarım ve bütün isteğim yanılıyor olmam. herkes topu başkasına atıyor meb diyorki yıllardır bizim durumumuza hakim olan eğitek çalışmalarını bitirememiş, personel de aynı şeyi diyor, ttkb biz dersleri kaldırmadık yok yok kaldırdık seneye bakalım diyor. eğitekde çözüm biz değiliz diyor.

sonuç:
:( :eek: :? :p :p

skipper_forum' Alıntı:
Benim rüyalarımdaki senaryo ise şu:
Ders 5,6,7,8. sınıflarda ve
Lise 1,2,3,4. sınıflarda toplamda 8 basamak olmak üzere 2 saat ve zorunlu ve notlu olacak.
8 basamak tamamen ECDL baz alınarak oluşturulmuş olacak.
Ders kitapları ve konuları her yıl güncellenecek.
her okula en az 2 adet BT LAb. kurulacak. 5er yıllık sürelerle laboratuvarlar yenilenecek. Her öğrencinin bir bilgisayara oturacağı düzen olacak. Eğer bu mümkün değilse sınıflar Teknoloji Tasarım dersindeki gibi ikiye bölünecek. BT dersine Bilişim Teknolojileri ile ilgili mezuniyeti olmayan öğretmenler atanamayacak.
Her okulun ders saatine bağlı olarak BT öğretmeni kadrolarına ek olarak bir de Formatörlük kadrosu olacak.Formatörlük isteğe bağlı şekilde 9-15 saatleri arasında olacak Okulda BT öğretmeni formatör olacaksa BT dersleri için ücretli öğretmen gelecek. Eğer okulda tek BTci varsa ve formatörlük istemiyorsa ücretli formatör görevlendirilecek. Formatör en çok 6 saat derse girecek nöbet sınıf vb. olmayacak. Okuldaki bilgisayarların YAZILIM problemlerini ve eğer mümkünse basit donanım problemlerini giderecek. Odası olacak.
Bunların hepsi gerçekten olması gerken şeyler. Ama biz bir vadideyiz malesef MEB başka bir vadide...

ne rüya ama :puhaha: bende keşke öyle rüyalar görebilsem

habbe' Alıntı:
Benim senaryom:

bence de bizim sonumuz budur...

arkadaşlar okullar ders saati azlığına göre norm fazlası olarak sizi gösterebilir ama il mem durumu degiştirebilliyor...
benim okulda 8 saatim var dı ve okulum beni norm fazlası göstermişti.. ama il mem benim normumu 1 olarak degiştirmiş..sizde ilsis koordinatörlerinden norm durumununuzu öğrenebilirsiniz...çünkü il memler okulların norm durumunu degiştiriyor..

Geri