Norm fazlası yapmakla tehdit

Kodla Büyü
zorla para kazandıran bir müdür ilginç :)
hocam bayansınız anladığım kadarıyla. Aile durumlarınızı bilmiyorum ama şahsen itilik kakılan bir branş olarak il defa para kazandırmak isteyen bir müdür gördüm takla ata ata dyk açtırıyoruz :))
benzer şartlarda ben çocuğa bakıyorum eşim başka bir branş olduğu için dyk kursuna gidiyor. çokta zor olmasa gerek. he çocuğunuz özel bakıma muhtaçtır o başka birşey.

Arkadaşlar okulumda dyk açmazsam okula 2. Norm verilip beni norm fazlasi yapmakla tehdit ediyo müdür. Okulumda 30 saat ders var. Böyle bisey ne kadar yasal?
Nasıl yapacakmış norm fazlası ?Okul müdürü normu belirleyemez sadece ders saatlerini sisteme girer.Burda da etkili olan faktör seçmeli derstir.Seçmeli dersle 30 saati geçerse ikinci norm oluşur,seneye de seçmeliyi kaparsa bir kişi norm fazlasına düşer ama gelecek kişinin hizmet puanı sizden düşükse o norm fazlası olur illa siz olacaksınız diye bişey yok.Eğer az derse girmek istemiyorsanız Bence misilleme yapın.Dilekçe yazın okula 21 saatten fazla derse girmek istemiyorum diye.Normalde 21 satten fazla ders resen verilemez size.

Son düzenleme:
Hocam bir bayan olarak 30 saat derse girin bir de 6 saat haftasonu dyk yapın bir gorelim
o dediğiniz saat derse eşim giriyor zaten hocam.
mesele gönüllü olmadığınız bir işe zorlanmanız etik değil. konu aslında bu. ben sizin menfaatinize olan bir konuda istekli olmamanız.
bu da sizin kararınız. doğrudur. herşey para değildir. haklısınız. Sendikanız varsa sendikayı devreye sokun iş tatlı tatlı hallolsun. astım kestimlerle olmaz bu iş. idarenin bunu bilmesi lazım çalışan personelini memnun etmesi isteksiz işlere zorlamaması lazım.

Nasıl yapacakmış norm fazlası ?Okul müdürü normu belirleyemez sadece ders saatlerini sisteme girer.Burda da etkili olan faktör seçmeli derstir.Seçmeli dersle 30 saati geçerse ikinci norm oluşur,seneye de seçmeliyi kaparsa bir kişi norm fazlasına düşer ama gelecek kişinin hizmet puanı sizden düşükse o norm fazlası olur illa siz olacaksınız diye bişey yok.

Aynen hocam. Ayrıca bu tarz idarecilerin tipik özelliği; dişini göstermeyip he dersen yarın başka konularda da aynı yöntemi kullanmaya devam ederler. kimse size zorla bir şey yaptıramaz hocam tavrınızı belli edin.

hocam şuanda dyk zaten açamaz kafanıza takmayın.diyelim seçmeli ders seçti mayısta 31 saati geçti norm 2ye çıktı. gelsin bir arkadaş sizin için çok daha iyi olur 16-18 saat derse girer çocuğunuzla vakti geçirirsiniz.kaldı ki gelen arkadaşın hizmet puanı sizden az olabilir. zaten mayısta girilen normu kasımda zınk diye birden düşürürse gelen arkadaş da siz de şikayetçi olabilirsiniz. tavsiyem öncelikle direk müdürünüz ile konuşup kendi çocuğunuzla çok daha vakti geçirmek istediğinizi dile getirmeniz. belki getirdiniz bilemiyorum. ha idareci arkadaş bu tatlı dilden sonuç vermiyorsa sendikanız varsa yetkilisi ile durumu görüşün size mutlaka bir yol göstereceklerdir.öncelikle sakin olun sakin kalınki haklı iken haksız duruma düşmeyin.tabi buarada derse giriş çıkış nöbet kulüp evrak vs işlerinizde hiç eksik açık vermemeniz gerekiyor. çünkü iş zıtlaşmaya girdikten sonra en küçük boşluk aranır hale gelecektir. çalışma ortamında huzur olmayınca sıkıntı oluyor. fazlalık olsanız hemen il-ilçe sizi atar mı resen .eğer büyük bir ilçede falansanız bırakın gelsin biri siz gidin başka bir okula btr olun .gönül rahatlığı ile huzur dolu bir okulda çalışırsınız hiç olmazsa. bu şartlarda insanın ayakları geri geri gidiyor tecrübe ile sabit.

Arkadaşlar okulumda dyk açmazsam okula 2. Norm verilip beni norm fazlasi yapmakla tehdit ediyo müdür. Okulumda 30 saat ders var. Böyle bisey ne kadar yasal?
Hocam DYK yıllık açılıp onay alınır. Siz ancak ancak 2020-2021 eğitim öğretim yılında DYK açabilirsiniz. İdare bunu bilmiyorsa en sağlıklısı o okuldan ayrılmak. Büyük ihtimalle torpille müdür olmuş bir şeyden anlamayan birisidir.

Hocam DYK yıllık açılıp onay alınır. Siz ancak ancak 2020-2021 eğitim öğretim yılında DYK açabilirsiniz. İdare bunu bilmiyorsa en sağlıklısı o okuldan ayrılmak. Büyük ihtimalle torpille müdür olmuş bir şeyden anlamayan birisidir.
torpilsiz müdür olan mı var?

ben de nasıl norm fazlası yapacakmış onu merak ettim, olmayan dersi yazması lazım norma esas derse, ki bunu yaparsa kendi suç işler, sal gitsin hocam ne yaparsa yapsın, sendikanızı bilgilendirmeniz yeterli bence

Israrcı hocam. Benim 2 yaşında çocuğum var zaten 30 saat derse giriyorum bi de haftasonu 6 saat kodlama dersi verecekmişim . Yapmazsan norm fazlasi yapıp gönderirim diyo bana
hocam yazılı olarak okula bir sorun bakalım. sözde demesi kolay ancak yazıya bunu yazabilecek mi? bunu derken yanınızda biri olursa şahit olarak bakalım ne kadar ötebilir. norm fazlası olmak çalıştığım yer için söylüyorum dert olmuyor. norm fazlasını burada kendisi istemediği sürece yer değiştirmiyorlar resen olarak. sizin orada da araştırın bi. eğer o şekilde ise olayım dert değil gelir gider maaşımı alırım deyin. bölgedeki başka okullara görevlendirilirsiniz en fazla maaş karşılığı için. akıllı tahta varsa btr'ye başvurun gerisini sallayın girmeyin derse madem.
ama esas huzurlu olmak için karşılıklı anlayıştır. idare de öğretmende anlayışlı olursa sıkıntısız devam eder her şey. eğer birisi arıza çıkartıyorsa haksız yere aslolan dik durabilmektir bence.

Bizim ki de kapatıyor ve seçmeli dersleri seçtirtmiyor...Sadce LGS ye önem veriyormuş vatandaş...Bizim dersler(BİLİŞM-MÜZİK-BEDEN-TEK NOLJİ VE TASARM) lgs de puan getirmediği için gereksizmiş

torpilsiz müdür olan mı var?
Arkadaşlar lütfen mesaj yazarken genelleme yapmayınız. Bu forumda birçok idareci arkadaş var.
8 yıl müdür yardımcılığı (sınavla)
Ekimden beri de okul müdürüyüm (sınavla)
Yani torpil yok.

Her kesimde olduğu gibi branşımızda da, idareci olarak da yanlış davranışlarda bulunanlar var.

---

Umarım karşılıklı iletişimle sorununuz çözülür.

Arkadaşlar lütfen mesaj yazarken genelleme yapmayınız. Bu forumda birçok idareci arkadaş var.
8 yıl müdür yardımcılığı (sınavla)
Ekimden beri de okul müdürüyüm (sınavla)
Yani torpil yok.

Her kesimde olduğu gibi branşımızda da, idareci olarak da yanlış davranışlarda bulunanlar var.

---

Umarım karşılıklı iletişimle sorununuz çözülür.
Hocam siz idareci olarak bu konu hakkında ne dusunuyorsunuz
Ben de merak ettim şimdi?

Hocam siz idareci olarak bu konu hakkında ne dusunuyorsunuz
Tehdit etme olayı bence yanlış.
Bu kurs olayından önce de farklı olaylar yaşandı anladığım kadarıyla.

Daha şimdiden Eylül 2020 'deki kurs planlamasının yapılması ilginç geldi.

Bir de eşiniz de Bilişim teknolojileri öğretmeni sanırım kursa girmesini istemiyorlar diyorsunuz.

Sonuç olarak anladığım kadarıyla salt olarak kurs açılması olayı değil bazı durumlar birikerek bu noktaya gelinmiş.

İdarecilikte hiç karar "öğretmene rağmen" verilmemeli. Sonuçta derse/kursa giren öğretmen. Motivasyon, istekli derse girme, verimli çalışma, proje üretme gibi durumlar tamamen buna göre şekilleniyor.

Norm meselesine gelince...

En az yılda iki kez norm güncellemesi oluyor. Eylül - Ekim gibi....bir de Nisan-Mayıs gibi...bazen değişiyor. Seçmeli dersler ile oynama yaparak norm durumu ayarlanabilir. Tabi ki bunun bir hesabı var, bölge norm olayı. Biz sadece ders saatlerini gireriz. 31'densonra en az iki norm olur. Hatta 30'a bile 2. norm geldiği oldu. Tamamen bölge normu ile ilgili.

ben bu olayi anlamiyorum. mudur mu mafya mi? zorla is yaptiriyor. tehditle. yoksa siz mi yumusak davranyorsunuz? esiniz gorussun madem.
ha yapmak istedigi sey de kotu bir sey degil buyuk ihtimalle cevre okullarda olan seyi kiskanip size yuklenmistir.
ama zorla olmaz o isler.
taviz vermeyin. ilk soylediginde kestirip atsaydiniz keske.

ben de nasıl norm fazlası yapacakmış onu merak ettim, olmayan dersi yazması lazım norma esas derse, ki bunu yaparsa kendi suç işler, sal gitsin hocam ne yaparsa yapsın, sendikanızı bilgilendirmeniz yeterli bence
seçmeli dersleri yazarak ya da yazmayarak toplam ders saatini değiştirebilir.ordan norm la oynayabilir.

Arkadaslar sağolsun sendikam sahip çıktı onlar olaya el aticaklar teşekkür ederim yorumlariniz icin

seçmeli dersleri yazarak ya da yazmayarak toplam ders saatini değiştirebilir.ordan norm la oynayabilir.
Seneye normun düşmesi için 10 saat girecek sonra seneye ders seçilecek 25-30 saat ders olacak, bunu yapan müdür de orada oturacak öyle mi?
Ya da 40 saat ders yazacak, normu 2 yapacak, biri öğretmen kadrosuyla gelecek, seneye 25-30 saat ders olacak, mecburen normu 1 e düşürecek, 1 öğretmen norm fazlası olacak, müdür de orda oturacak...

Son düzenleme:

Bazen keşke okulda bir zümrem olsa diyorum. Belki iş yükünü paylaşırız.
30 saat dersi yükseltsin keşke gelse ikinci norm. Dersi paylaşırsınız isteyende BTR olur. Norm fazlası atamalarda zaten açık yok. Neredesiniz bilmiyorum ama benim bulunduğum yerde normda bile kimse yerini değiştiremiyor.

Bildiğim kadarıyla artık bölge normu var yani ilçedeki toplam ders sayısına göre öğretmen sayısı hesaplanıp, ders yoğunluğu fazla olan okullardan başlanmak üzere normlar dağıtılır.

Sendikadakiler zaten öyle biseyi yaptırımayız dediler hocam sıkıntı yok biri gelse bile sen norm fazlasi olmazsın dediler

Sorun müdürde değil, sistemde. Dersimiz seçmeli olduğu sürece tehdit eden de olur, haksız yere norm fazlası yapan da olur. Bu dersi seçmeli yapan zevatı Allah namerde muhtaç etsin.

Hocam şu an dyk açılması mümkün değil. eylül ayında alınıyor onayı.dyk devam ediyordur devam eden öğretmen bırakmış olabilir ve sizden sene sonuna kadar götürmesi istenmiştir.durumu açık yazsanız daha iyi yardımcı olunabilir kanaatindeyim

Şu anda açılsın demiyor zaten seneye kodlama sınıfı yapılacak okula benden de dyk yapmami istiyor seneye

Şu anda açılsın demiyor zaten seneye kodlama sınıfı yapılacak okula benden de dyk yapmami istiyor seneye
Kodlama sınıfı mı yapılacak hocam .aslında bu çok güzel bir gelişme branşımız için . Sanırım müdürünüz yatırımın karşılığını almak için dyk istiyor .istemekte haklı gibi de . Ancak illa siz diye diretmek yanlış gibi geldi bana . Herhangi bir bilişim öğretmeni ile de yürütülebilir nihayetinde

Geri