Norm fazlası olduğum tebliğ edilmedi

Kodla Büyü

fatmazehra

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Merhabalar, 2 ay sonra kısmetse bir bebeğim olacak ve önümüzdeki yıl ücretsiz izne ayrılıp çalışmayacağım, bu durumu idareme bildirmiştim, onlar da dersi seçmemişler ki aslında 12 şube var, dolayısıyla ders saati 0 görünüyor, kontenjan.meb.ov.tr den baktığımda norm fazlası görünüyorum, normalde il içinden tercih yaptırıyorlar norm fazlalarına ama bana tebliğ edilmedi, bu gün de son gün, müdür yardımcımı aradığımda" senin tayin istemene gerek yok" dedi. Bu durumda resen atama yapılabilir mi? Bana tebliğ edilmediği için hak iddia edebilir miyim böyle bir durum oluşursa?

hocam benim de eşim norm fazlası.okul müdürünün gazabına uğradı. dersi seçmemişler. adapazarı meb de yazı yayınlamış norm fazlaları yer değişikliği talebinde bulunsun yoksa resen atama yapacağız diye. açıkçası ne yapacağımızı şaşırdık. normlar eylülde güncellenecek. acaba normlar güncellenmeden mi yoksa güncellendikten sonrA mı atama yaparlar bilmiyorum.

Tebliğ edilmedi bana da yani ben bakmasam aramasam haberim yok, zaten mdr yrd de sizin istemenize gerek yok dedi, normalde diğer okullarda fazlalara istetiyorlar bu il içi döneminde...

fatmazehra' Alıntı:
Tebliğ edilmedi bana da yani ben bakmasam aramasam haberim yok, zaten mdr yrd de sizin istemenize gerek yok dedi, normalde diğer okullarda fazlalara istetiyorlar bu il içi döneminde...

hocam neden istemenize gerek yok şeklinde bir cevap verdi?
sonuçta siz resen atandığınızda müdür yardımcısı sadece bakakalır.

öyle bi yazı gelmedi dedi ben de duyurulmadığı için hak iddia edebilir miyim diye düşünüyorum resen olursa atama

fatmazehra' Alıntı:
öyle bi yazı gelmedi dedi ben de duyurulmadığı için hak iddia edebilir miyim diye düşünüyorum resen olursa atama
re'sen atama duyurulmadan olmaz hocam, önce okula yazı gelir açık okulları verirler tercih etmeniz istenir, eğer tercih yapmazsanız o zaman re'sen atama yapabilirler..

fatmazehra' Alıntı:

hocam istemiş olduğunuz yazı

06.05.2010 Tarihli Ve 27573 Sayılı Resmî Gazete'de Yayımlanan Millî Eğitim Bakanlığı Öğretmenlerinin Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği dir. bu yönetmeliğin 41.maddenin 5. fıkrasına göre de resen atamanız olacaktır.

arkadaşlar okulda normum sıfır benim norm fazlası olarak il içi tayin istedim.. benim okulda normumum sıfır olması yeterli değil mi norm fazlası olmam için. Fatmazehra arakadaşımız kontenjan.meb.ov.tr adresinden baktım diyor. nasıl bakıyoruz ordan şifre ne şifresi merak ettim.

https://mebbis.meb.gov.tr/norm/norm_genelge.pdf
en son hatırladığım kadarıyla okulda bt sınıfı varsa ders olmasa bile bt öğretmeni norm fazlası olmuyordu. linkteki 13-14. sayfalara göz atın isterseniz hocam. ama en son yönetmelik ile durumlar ne oldu onu bilemiyorum. norm fazlası olduğu için tayini çıkan bt öğretmenleri tayinleri iptal ettirmişti bu maddeye dayanarak.

bu arada yönetmeliği inceledim. arkadaşlar. 26. maddenin 5. fıkrasına göre

(5) Zorunlu çalışma yükümlülükleri bulunmamak kaydıyla norm kadro uygulamaları sonucunda eğitim kurumlarında norm kadro fazlası konumuna alınan öğretmenler ile 16/7/1999 tarihli ve 99/13184 sayılı Bakanlar Kurulu Kararıyla yürürlüğe konulan Millî Eğitim Bakanlığına Bağlı Okul ve Kurumların Yönetici ve Öğretmenlerinin Norm Kadrolarına İlişkin Yönetmeliğin 21 inci maddesinin birinci fıkrasının (g) bendine göre tahsis edilen boş öğretmen norm kadrolarında görevli öğretmenlerin il içi ve iller arası yer değiştirmelerinde, bulundukları eğitim kurumunda ya da ilde çalışılması gereken süre şartı aranmaz. Bunlardan norm kadro fazlası konumunda bulunan öğretmenlerden zorunlu çalışma yükümlüsü olanlar, zorunlu çalışma yükümlülüğü öngörülen hizmet alanlarına atanır.

şeklinde bir madde var. yani iller arası yer değiştirmede de norm fazlası öğretmenlerden 3 yıl şartı aranmaz deniliyor. buna göre il dışında norm fazlaları tayin isteyebilir.

akyildiz41 hocam, norm fazlasının il dışı isteyebilmesi için il içinde gidebileceği yer olmaması lazım.

akyildiz41' Alıntı:
netame' Alıntı:
akyildiz41 hocam, norm fazlasının il dışı isteyebilmesi için il içinde gidebileceği yer olmaması lazım.
hocm yönetmelikte öyle birşey yazmıyor.
Kılavuzlar yönetmeliğin açıklamasıdır, tabi yönetmeliğe ters düşmemek kaydıyla

Geçen seneki il dışı kılavuzunun 4.1 Başvuru maddesi aşağıdaki gibiydi:

Norm kadro uygulamaları sonucunda il genelinde norm kadro fazlası konumuna alınan öğretmenler ile İlgi (b) Yönetmelik’in 21’inci maddesinin birinci fıkrasının (g) bendine göre tahsis edilen boş öğretmen norm kadrolarında görevli öğretmenler, bulundukları ilde çalışılması gereken süre şartı aranmaksızın iller arasında,
Yer değiştirmek için başvuruda bulunabileceklerdir.

yani il genelinde norm fazlası olunması gerekir, buna rağmen tayin olan ya da bilmediğim bir durum da olabilir tabi, orada geçen (g) bendi gibi.

Bana tebliğ edilmeden ben bilemem norm fazlası olduğumu, kontenjan.meb.gov.tr şifresini de normalde bilmemem gerekir :) Ki müdür yardımcısını telefonla ben aradığımda tayin istememe gerek olmadığını söyledi...Buna rağmen dün il atama bürosundaki bir memur ile ve ilçedeki şube müdürüyle görüştüm, bana tebliğ edilmese bile kendiniz araştırarak öğrenmelisiniz gibi cümleler kurdular norm fazlası olduğumu ...Buna dayanarak da tayin iste dediler. Fakat benim böyle bir zorunluluğum olamaz mantıken düşününce, eğer bana tebliğ edilmedi ise tayin de istemem gerekmeyeceğini düşünerek istmedim neticede. Eğer resen atama yaparlar ise, ki atamadaki memura göre hak iddia edemeyebilirmişim ben öyle düşünmüyorum, en kötü haberdar edilmeksizin tercih yaptırılmadığından dolayı itiraz ederim diye düşünüyorum. Bir de şu var, Normlar tekrar düzenlenecekmiş bu atamaların sonuçlanmasından sonra, her ne kadar kendisine laf anlatmak zor olsa da müdür yardımcıma dersi seçtirmeye çalışacağım, eğer seçer ise 12 şubede toplamda 24 saat ders oluyor sanırım böyle olunca da norm fazlası olmamış olurum diye düşünüyorum... Tabi zaman ne gösterir bilinmez, Meb'de çalışmak işkence gibi, belirsizlik...

mantığın bittiği yer MEB..
bizim okul ilkokul olunca norm fazlası oldum..kardeşim okulda norm var mı ki beni norm fazlası yapıyosun..:) çocuk mu kandırıyosun sen..hesabına geldiği gibi işt..

Adapazarı MEM resen atayacaklarını yazmış:
http://adapazari.meb.gov.tr/meb_iys_dos ... fazlas.pdf
Geçen yıllardaki deneyimlerime bakarak bunun yayılacağını tahmin ediyorum. Herkesin dilinde itiraz/mahkeme gibi kelimeler var. Arkadaşlar gerçekçi olun lütfen. İtirazı neye dayanarak yapacağız? Norm fazlası olduğum bana da tebliğ edilmedi. İl MEM ile görüştüm, direkt okul idaresini aradılar konuştular niye tebliğ etmediniz diye. Onun dışında hiçbir şey yok. Mardin'de o kadar kişi resen atandı MEM'e gidip itiraz dilekçesi veren bir avuç kişiydi. Siz atandığınızda maalesef kimsenin umrunda olmuyor. "Sözlü" olarak kimseye güvenmeyin. Şube müdürü resen atama yapmacağız hocam tercih yapma demişti bana da. Peki noldu, uzak bir ilçenin köyüne tayinim çıktı. Ve öyle kalakaldım. Mahkeme vs. diyenler var. Tamam dava açarsınız da. Orda göreve başlamak zorundasınız, eğer uzak bir yerse muhtemelen taşınacaksınız da. Düzeniniz tamamen değişecek. Ve aylar sonra mahkeme belki olumlu belki de olumsuz bir sonuç verecek.
Böyle olaylar başına gelmiş birisi olarak üzülerek söylüyorum ki gerçekten işimiz çok zor. Her yıl norm olayı ile uğraşıyoruz. Hep okul idaresine bağlıyız. Bir kısmımızın bunlar hiç umrunda değil. Çünkü ilerde başlarına gelmeyeceklerini düşünüyorlar. Neyse..
Hocam dediğim gibi idarenin lafına bakayın. Norm fazlası öğretmenler için ayrıca tercih alacakları kanaatindeyim, muhtemel Eylül ayında. Fakat Adapazarı gibi bunu tamamen iliçi ile birleştiren iller de olmuştur muhtemelen.

bizleri bu hale getirenleri nefretle kiniyorum, her branşın norm fazlası olmasını anlıyorum da bizleri bir türlü anlamıyorum!!!

Sakarya Mem. Eylül'de resen atama yapılacağını duyurmuş, Eylül'e kadar normlar yeniden güncellenecektir muhtemelen, dersi seçme konusunda müdür yardımcımı ikna! edebilirsem sorunum kalmayabilir çünkü 5,6,7,8. sınıflar 12 şube toplam...

arkadaşlar konu hakkında pek bilgim yok
bu il içi atamalarda norm fazlalarına il içi tayin hakkı verdiler mi?

bu kontenjan.meb.ov.tr şifre yeni mi almamız gerekiyor yoksa mebbis şifresiyle falan mı giriliyor

atungad' Alıntı:
norm fazlalarına iliçinde tayin hakkı verilmişti.
Hocam peki norm fazlası olduk ama il içi tayin istemedik. Bir daha il içi tayin olur mu? Olursa tercih yapmayan norm fazlalarına hak verirler mi yine? Ne olacak şimdi :)

Geri