Norm fazlası sorunsalı

Kodla Büyü

okadda

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Açıklanan norm fazlalarının branşlara göre dağılımı

BRANŞ ADI  NORM FAZLASI
Sınıf Öğretmenliği 29.103
İngilizce 3.400
Bilişim Teknolojileri 3.006
Rehber Öğretmen 2.337
Görsel Sanatlar/Resim 2.137
Okul Öncesi Öğrt 2.093
Din Kült. ve Ahl.Bil. 1.680
Biyoloji 1.548
Teknoloji ve Tasarım 1.533
Beden Eğitimi 1.530
Fizik 1.506
Matematik 1.489
Türk Dili ve Edebiyatı 1.401
Kimya/Kimya Teknolojisi 1.341
Tarih 1.271
Müzik 1.150
Felsefe 1.146
Türkçe 1.145
........
........

Diğer branşların norm fazlaları önümüzdeki yıllarda eriyecektir. BT öğretmenlerinin şu anki durumda tek kurtuluşu formatörlük olarak görünmekte.

Buradaki fazlalar tamam ama ihtiyacı olup da öğretmeni olmayan yerler de mevcut, onlar hesaba katılmamış.

Ben baktım bazı illerdeki norm fazlalarına mesela 30 fazla görünürken bunları 15 tanesinin kadrosu İlkokul, ortaokul olanlarda da gelecek senede ders seçilirse 10 tane daha kurtarır geriye kalan norm fazlaları için seneye büyük ihitmalle yerdeğiştirme istenir böylece bazı yerlerdeki yığılma engellenmiş olur, içimizde anadolu lisesine geçecekler de olacaktır, sayı tek hanelere düşer, bir de fatih projesi varki norm istemeyen okullar bile norm bildirmek istyeceklerdir bunun işini gücünü bize yüklemek için, bana kalırsa 2-3 sene daha bizi idare eder sonra tekrar bu noktada buluşuruz ders zorunlu olmazsa,
ya bir de bir öğretmen olarak yazmaktan utanıyorum ama bu Medya okuryazarlığı dersini anlamış değilim, bir sene derse girdim kitap bomboş, bu dersi bizimle birleştirmeleri gerekir,

Biz daha çok norm fazlası oluruz. Zaten tayinler tıkandı kimse yerinden ayrılamıyor. İyi bir düzenleme gelmezse bu durum böyle devam edecek.

Sanırım düzenleme en sonunda okullara formatör kadrosu verilerek sağlanacak. Bunun içinde derneğin aktif çalışması ve üye sayısını arttırması şart. 15 bin bilgisayar öğretmeninin içinde hiç mi bu bakanı tanıyan akrabası olan yok ben en çokta ona şaşırıyorum. Bizden bahsetsin birisi.

Dip Not: Formatörlüğün F sini bile sevmiyorum norm sorunumda yok Herhangi bir yere tayin sıkıntım yok bu okulda yıllarca çalışabilirim hatta bu yıl belki dersleri seçtirebilirsem 2ye bile çıkartabilirim okulda normu ama Türkiye genelinde epeyce sıkıntılı bizim branş.

bizde okulda 2 bilişimciyiz ve 1 norm fazlalığı yazıyor listede. bence de her okula bir kadro şeklinde çözebilirler bu sorunu yoksa vay halimize. (ders yeni düzenlemede gösterildiği şekliyle seçildiği halde fazlalık oluştu)

Kara Kule 61' Alıntı:
bu kadar sınıf öğretmeni ne yapılacak merak ettim doğrusu.ve halen alınmaya devam ediyor.
Norm fazlası olmasınlar diye odunluk modunlukların hepsini sınıf yaptılar. Okullarda idarecilerin görev yapacağı yer kalmadı bizim müdür kendisine kalacak yer arıyor şimdi.

Geri