NORM fazlası öğretmen isteği dışında atanamaz...

Kodla Büyü

tcoalngsau

Süper Üye
Süper Üye
Norm Kadro Fazlası İstegi Dışında Yer Değiştiremez

%5B9210249%5Degitimbirsen-avatar.jpg

Tercihleri dikkate alınmadan norm kadro fazlası olduğu gerekçesiyle, isteğine bakılmaksızın atamalar yapılamaz
Üyemizin, norm kadro fazlası olduğu gerekçesiyle, isteğine bakılmaksızın, Niğde Merkez Fatih Lisesi’nden Mehmet ve Emet Aydoğan İlköğretim Okulu’na atanmasına yaptığı itiraz başvurusuna olumsuz cevap verilmesi üzerine yürütmenin durdurulması ve devamında iptaline karar verilmesi istemiyle açtığımız davada, Aksaray İdare Mahkemesi, dava konusu işlemin yürütmesini durdurdu.

Mahkemenin kararında şu ifadelere yer verildi:
“…Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmenlerinin Atama ve Yer Değiştirmelerine İlişkin Yönetmelik’in 35. maddesinin 3. fıkrası uyarınca, davacının öncelikle norm kadro fazlası durumunda olduğu Niğde Merkez Fatih Lisesi’nde bir sonraki norm kadro tespit dönemine kadar tutularak başka okullara görevlendirilmesi yoluna gidilmesi, yeni dönemde de norm kadro durumunda bir artış olmaması halinde atamasının yapılması gerekmekte iken, aynı yönetmeliğin 35/5. maddesi uyarınca, istekli olmadığı ve tercihte bulunmadığı halde Niğde Mehmet ve Emet Aydoğan İlköğretim Okulu’na atanması yönünde tesis edilen işlemde ve bu işleme karşı yapılan itirazın reddine ilişkin işlemde hukuka uyarlık bulunmamaktadır. Dolayısıyla norm fazlası durumuna gelen davacının istemi olmadan atamasının yapılması, daha sonra aynı dönem içerisinde yeni norm oluşması halinde söz konusu normla ilişkilendirme imkanını ortadan kaldırarak yönetmeliğin amacı dışında, kişisel uygulamalara ve haksızlıklara yol açabilecektir.”

Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı Okul ve Kurumların Yönetici ve Öğretmenlerinin Norm Kadrolarına İlişkin Yönetmelik’in 18/b maddesinde, “Öğretmen norm kadrosu: Bulundukları okul ve kurumlarda hizmet puanı az olanlar fazla konumdaki öğretmen olarak belirlenerek bu okul ve kurumlarda norm kadro fazlası olarak bırakılırlar. Bu konumdaki öğretmenlerden istekli olanlar il içinde veya il dışındaki okul ve kurumların açık bulunan öğretmen norm kadrolarına yer değiştirme suretiyle atanabilirler” denilerek, norm kadro fazlası öğretmenlerin atanmaları için istekli olmalarına dikkat çekilmiştir.

Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmenlerinin Atama ve Yer Değiştirmelerine İlişkin Yönetmelik’in (Üyemizin atamasının yapıldığı dönemde yürürlükte olan yönetmelik) 35/3. maddesinde, “Herhangi bir nedenle istihdam alanı daralan öğretmenler ile görevli oldukları okullarda norm kadro esasları çerçevesinde öğretmen norm kadro sayısının azalması üzerine hizmet puanı üstünlüğüne göre yapılacak değerlendirme sonucunda norm kadro fazlası olarak belirlenen öğretmenler, görevli oldukları okullarda norm kadro fazlası olarak görevlerine devam ederler. Bu kapsamda öğretmen fazlalığı bulunan eğitim kurumlarına, norm kadro fazlası öğretmenler bu eğitim kurumlarının norm kadrolarıyla ilişkilendirilinceye kadar öğretmen fazlalığının bulunduğu alanda öğretmen ataması yapılmaz ve ders dağılımı, mevcut norm kadrolarla ilişkilendirilen öğretmenler ile norm fazlası öğretmenler arasında ders bütünlüğü dikkate alınarak eşit şekilde dağıtılır” hükmü yer almaktadır.

35/5. maddesinde ise, “İhtiyaç fazlası öğretmenlerden istekli olanlar, alanlarında ihtiyaç bulunması hâlinde öncelikle il içinde, ihtiyaç bulunmaması hâlinde ise il dışında alanlarında ihtiyaç duyulan eğitim kurumlarına İlgili Yargı Kararı

http://www.kamudan.com/Haber/norm-kadro ... ez/167298/

6 Mayıs 2010 tarihinde çıkarılan yeni yönetmelikte de belirtildiği gibi , istekte bulunmayanlar , il içinde açık olan başka kurumlara atanabilirler.

Kaynak : http://rega.basbakanlik.gov.tr/eskiler/ ... 0506-3.htm
Madde 41 :
Bu madde kapsamında il içinde yapılan atamalarla fazlalığın giderilememesi durumunda valiliklerce fazlalığın giderilmesine yönelik il içinde yapılacak yer değiştirmeler, zamana bağlı olmaksızın ancak öğretim yılının başladığı tarihten itibaren en geç mart ayı sonuna kadar tamamlanması gerekmektedir. Bu şekilde yapılacak yer değiştirmeler, duyurusu yapılan eğitim kurumlarına öğretmenlerin tercihleri de dikkate alınarak hizmet puanı üstünlüğüne göre yapılır. Fazla konumdaki öğretmenlerden herhangi bir kuruma atanmak üzere başvuruda bulunmayanların görev yerleri, il içinde valiliklerce isteklerine bakılmaksızın belirlenir.

bi sorum olacak: hazirazda 3 olan norm sayımız ağustosta 4 oldu ve eylülde tekrar 3 e düşürüldü. bu arada okulumuza öğretmen ataması yapıldı. norm fazlası duruma düştüm. iptal edilmesi için ne yapabilirim.ne yapmamı önerirsiniz?

genels2010' Alıntı:
bi sorum olacak: hazirazda 3 olan norm sayımız ağustosta 4 oldu ve eylülde tekrar 3 e düşürüldü. bu arada okulumuza öğretmen ataması yapıldı. norm fazlası duruma düştüm. iptal edilmesi için ne yapabilirim.ne yapmamı önerirsiniz?
Durumunuza uyar mı bilemiyorum.Ancak aynı dönem içinde norm sayısının değişmesiyle ilgili mahkeme kararı var.

Ekli dosyalar

• mahkeme kararı.rar
    661.4 KB · Görüntüleme: 187
hocam benim durumumla ilgili yapılan uygulama: ilçede bulunan meslek liselerindeki dersler havuz sistemiyle birlikte toplanmış ve 40 a bölünmüş. bu nedenle geçen yıl norm olmayan mesleki eğitim merkezine (çıraklık eğitim) norm verilmiş bundan sonra bizim okulun normu 4 den 3 e düşmüş.

ÇIRAKLIK HANİ BAKIMDAN İYİDİR. BU KONUDA BİLGİM YOK. 6 SAAT DERS VAR BİLGİSAYAR BÖLÜMÜ YOK. ÖNÜMÜZDEKİ YIL İSTİHTAM FAZLASI OLABİLİRİM DİYE DÜŞÜNÜYORUM.
BİRAZ AYDINLATIRMISINIZ.

Geri