Norm fazlalığı ile ilgili bir soru?

Kodla Büyü

arslanxw

Aktif Üye
Arkadaşlar merhaba.
Ben 2 senedir halk eğitimi merkezinde çalışıyorum. Burası küçük bir ilçe olduğu için yılda 3 kurstan fazla açılmıyor. (gündüz kursu olarak) bu yüzden kurumun normu 1.
Bir ilkokulda bilişim teknolojileri öğretmeni arkadaş norm fazlası olmuş ve ilçede yazabileceği kurum yok. (hizmet puanı benden fazla.) Hayat boyu öğrenme genel müdürlüğünden torpili olduğunu duydum. Bizim kurumun normunu 2 ye çıkarttırıp buraya tayin isteyecekmiş.
Şimdi o buraya gelirse ve eğer bir süre sonra 2 olan norm 1'e düşürülürse (bu olay muhtemel, çünkü fazla kurs açılmıyor.) ben norm fazlası olacağım.
Sırf o kurtulacak diye benim norm fazlası olmam söz konusu olabilir mi?
Böyle bir durumda mahkemeye verebilir miyim?

Senaryo aynen sizin dediğiniz gibi gerçekleşir. Norm açılır, arkadaşın tayini çıkar gelir sonra norm düşer ve siz norm dışı kalırsınız. Mahkeme süreci nasıl işler bilmiyorum ama bunun daha önce pek çok örneğini gördüm, bizim branşta da başka branşlarda da, malesef. Umarım herşey herkes için iyi şekilde sonuçlanır.

böyle duruma düşüp de mahkemeye veren var mı? süreç nasıl olur acaba? mahkemeyi kazanan duydum ama nasıl olur bilmiyorum ve çok endişeleniyorum. :cry:

hocam burda resmi yazı var ve norm fazlası öğretmenlerin halk eğitime atanamayacagı yazıyor.
http://www.mebpersoneli.com/haber/8017- ... e-atanamaz
halk-egitim-ogretmenleri-f247/norm-fazlasi-halk-egitime-atanamaz-t104992.html

ve halk eğitim merkezinin norm olayı da şöyle hesaplanıyor:
MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞINA BAĞLI OKUL VE KURUMLARIN YÖNETİCİ VE ÖĞRETMENLERİNİN NORM KADROLARINA İLİŞKİN YÖNETMELİK
Bakanlar Kurulu Kararı : 16.7.1999-99/13184
Resmî Gazete : 10.8.1999/23782
Ek ve Değişiklikler:
1) 5.11.2003-2003/6445 B.K.K. 30.11.2003/2530 RG
2) 17/1/2011-2011/1331 B.K.K. 22.2.2011/27854 RG

g) (Değişik bent : 17/1/2011-2011/1331 B.K.K.) Aşağıda belirtilenlerden;
1) Ulusal projeler ile uluslararası çok taraflı ya da ikili olarak yapılan anlaşmalara veya protokollere göre proje uygulaması yapılan okul veya kurumlarda projenin uygulama süresiyle sınırlı olmak üzere ilgili alanın ders yüküne, sınıf, şube ve öğrenci sayısına ve il veya ilçenin nüfusuna bakılmaksızın bu projelerde görev alacak öğretmenlerin,
2) Okul veya kurumlarda açılan bilgi teknolojisi sınıflarında görev alacak öğretmenlerin,
3) Taşımalı eğitim kapsamında öğretmenlerin okul ve kurumlara taşınması halinde bu eğitim kurumlarında görev alacak öğretmenlerin,
4) Yaygın eğitim enstitüsü, hizmet içi eğitim enstitüsü, mesleki ve teknik açık öğretim okulu, açık lise ve açık ilköğretim okulu, 1 inci, 2 nci ve 6 ncı akşam sanat okulları, halk eğitim merkezleri, kız teknik öğretim olgunlaşma enstitüleri, bilim sanat merkezleri ile benzeri kurumların eğitim ve öğretim hizmetleri sınıfından bu Yönetmelikte düzenlenmeyen yönetici ve öğretmenlerin,

norm kadroları Maliye Bakanlığı ve Devlet Personel Başkanlığının uygun görüşleri de alınarak Bakanlıkça belirlenir. Bu kurumların norm kadro sayılarının değişikliğinde de aynı yöntem izlenir ve branş değişikliğine bağlı düzenleme Bakanlıkça yapılır.

Ancak, (1) numaralı alt bent çerçevesinde belirlenen norm kadrolarda bulunan öğretmenler projenin sona ermesi durumunda, öncelikle görevli oldukları okul veya kurumda branşlarındaki açık bulunan öğretmen norm kadroları ile ilişkilendirilirler. Branşlarında açık norm kadro bulunmaması halinde ise görevli oldukları okul ve kurumlarda norm kadro fazlası konumunda bırakılırlar.

bu durumda arkadaş norm fazlası olarak gelemez ancak iliçi atamadan da gelebilmesi için bakanlıkça norm açılması lazım...

hayat böyle hocam büyük balık küçük balığı yiyor malesef, birileride çıkıp adaletten bahsediyor.

bbnette şöyle bir yazı gördüm. bu yazıya göre norm fazlası öğretmen halk eğitim merkezini tercih edemez yazıyor. umarım bu yazı beni kurtarır.

Ekli dosyalar

• normf.jpg
    normf.jpg
    110.1 KB · Görüntüleme: 808
Hocam kurum müdürü norm sayısını güncelleyip 2 yaptığı gün okula resmi dilekçe verin. İçeriğinde ders ve kurs saatlerinde değişme olmadığını, normun aynı kalması gerektiğini ve yeni güncellemede oluşabilecek norm sıkıntısında kurum müdürünün sorumlu olacağını dilekçenizde belirtin. O zaman her türlü kurtarırsınız. Aksi takdirde yapacak bişeyiniz kalmaz. Tecrübeyle sabittir...

ozgurel' Alıntı:
Hocam kurum müdürü norm sayısını güncelleyip 2 yaptığı gün okula resmi dilekçe verin. İçeriğinde ders ve kurs saatlerinde değişme olmadığını, normun aynı kalması gerektiğini ve yeni güncellemede oluşabilecek norm sıkıntısında kurum müdürünün sorumlu olacağını dilekçenizde belirtin. O zaman her türlü kurtarırsınız. Aksi takdirde yapacak bişeyiniz kalmaz. Tecrübeyle sabittir...
harika bir çözüm aynen böyle yap hocam

ozgurel' Alıntı:
hocam halk eğitimlerinin norm kadrosu bakanlıkça belirlenir. okul müdürünün elinde olan bişey değil.
yine de norm iki olursa bu içerikte dilekçe veririm.

Geri