NetSupport Yardım: Öğrenci bilgisayarlarından bazıları bağlanmıyor.

Kodla Büyü
Öğrenci bilgisayarlarında netsupport client te öğrenciler oda ismini değiştirebilirse de bağlanmıyor. Yada benzeri program kullanan öğrencilere denk gelmiştim. Client e şifre koyup ağ ayarlarını gpedit ten gizleyerek çözüm bulmuştum.
deepfrezze olduğu için oda isimlerini değiştirebilseler bile reset sonrası eski haline geleceği için sorunun bundan olma ihtimali yok bence. teşekkürler.

netsupportta bağlanamadığınız makinaların ping yanıtına bakılabilir. olmadı ip ve alt ağ maskelerini bağlanan makinalarla mukayese edebilirsiniz, +- bir elle ip ve alt ağ maskesi ile deneyebilirsiniz. gerçi, daha önceden bağlanıyordum demişsiniz ama netsupport un bağlantı için kullandığı portları powershell den tıpkı ping yapar gibi kontrol edebilirsiniz.

Test-NetConnection -ComputerName 192.168.1.1 -Port 443 portu tam hatırlamıyorum, netsupport un ayarlarında görebilirsiniz.

netsupportta bağlanamadığınız makinaların ping yanıtına bakılabilir. olmadı ip ve alt ağ maskelerini bağlanan makinalarla mukayese edebilirsiniz, +- bir elle ip ve alt ağ maskesi ile deneyebilirsiniz. gerçi, daha önceden bağlanıyordum demişsiniz ama netsupport un bağlantı için kullandığı portları powershell den tıpkı ping yapar gibi kontrol edebilirsiniz.

Test-NetConnection -ComputerName 192.168.1.1 -Port 443 portu tam hatırlamıyorum, netsupport un ayarlarında görebilirsiniz.

makinaların hepsi dhcp den alıyor ip vb. bilgileri
şu test net olayına bakıcam. teşekkürler.

geçen sene 17 bilgisayarlı laba kurduğum netsupport 14 yaklaşık 1 sene boyunca sıkıntısız çalıştı. sonra bilgisayarlardan biri görünmemeye başladı. 2 ay içinde bu durum devam etti. şu an 7 tanesi gözükmüyor. makinaların hepsi aynı donanım. win10 ve deepfreeze li. güncelleme açısından da farkları yok. fikri olan var mıdır ?
kendi mesajımdan alıntı yaptım ki konu daha net anlaşılsın.
sorunu bugün çözdüm. bağlanamayan bilgisayarların ip adresi değişenler olduğunu tespit ettim. (yukarıda mesajlarımda da yazmıştım tüm bilgisayarlar otomatik ip alıyor.) öğretmen bilgisayarı dahil tüm bilgisayarlarda deepfreeze yüklü. dolayısıyla program kurulduktan sonra öğretmen bilgisayarında hangi ip ile bilgisayar eklendi ise o şekilde kalıyor deepfreezden dolayı. zaman içinde dhcp den aynı ip'yi alamayan bilgisayara bağlanamama başlıyor. öğretmen bilgisayarından ip adresini güncelleyince tekrar bağlanılabiliyor. ama ip değişirse aynı sorun tekrar yaşanacak.
öğretmen bilgisayarında netsupport ayarlarından aşağıya fotoya eklediğim ayarı aktif ettim. artık ip ile değil de bilgisayar adı ile çalışacak. muhtemelen bundan sonra sorun olmaz. kafa yoran herkese teşekkürler.

Ekli dosyalar

• network-and-wirless-settings.png
    network-and-wirless-settings.png
    84 KB · Görüntüleme: 64
sorunu bugün çözdüm. bağlanamayan bilgisayarların ip adresi değişenler olduğunu tespit ettim. (yukarıda mesajlarımda da yazmıştım tüm bilgisayarlar otomatik ip alıyor.) öğretmen bilgisayarı dahil tüm bilgisayarlarda deepfreeze yüklü. dolayısıyla program kurulduktan sonra öğretmen bilgisayarında hangi ip ile bilgisayar eklendi ise o şekilde kalıyor deepfreezden dolayı. zaman içinde dhcp den aynı ip'yi alamayan bilgisayara bağlanamama başlıyor. öğretmen bilgisayarından ip adresini güncelleyince tekrar bağlanılabiliyor. ama ip değişirse aynı sorun tekrar yaşanacak.
öğretmen bilgisayarında netsupport ayarlarından aşağıya fotoya eklediğim ayarı aktif ettim. artık ip ile değil de bilgisayar adı ile çalışacak. muhtemelen bundan sonra sorun olmaz. kafa yoran herkese teşekkürler.

Aynı hatayı yaşıyorum. Win7 kullanırken hiç böyle bir hata ile karşılaşmamıştım. Ancak pc lere ssd takıp win10 kurduktan sonra ayın sorunla karşılaşmaya başladım. Her ders en az 3-4 pc bağlanmıyor. Güvenlik duvarı vs ayarları hepsi kapalı olmasına rağmen aynı sorun devam etmekte. Switch olduğunu hiç sanmıyorum zira win7 kullanırken sorun yoktu. Bahsettiğiniz ayarı aktif hale getirdim ama maalesef sorunum devam ediyor.

Bizde de bu şekilde bi hata alıyoruz. Labdaki öğrenci pcleri bağlı ama pasif gözüküyor. İlk kez netsupportu açınca bağlanıyor sonra kopuyor bağlantı bu şekilde oluyor.

Ekli dosyalar

• Ekran Alıntısı.PNG
    Ekran Alıntısı.PNG
    40.2 KB · Görüntüleme: 21
Hoc
Bizde de bu şekilde bi hata alıyoruz. Labdaki öğrenci pcleri bağlı ama pasif gözüküyor. İlk kez netsupportu açınca bağlanıyor sonra kopuyor bağlantı bu şekilde oluyor.
Hocam bizde de oluyor bağlantılı görünüyor ama işlem yapamıyorsun. Bende netsupportu kapatıp tekrar açıyorum

Hoc

Hocam bizde de oluyor bağlantılı görünüyor ama işlem yapamıyorsun. Bende netsupportu kapatıp tekrar açıyorum
Hocam kapatıp açınca bağlanıyor ama f5 yapınca tekrar kopuyor bağlantı. sürekli kapatıp kapatıp açmak lazım bağlı kalması için. Bağlanmayan pc lerde sağ tuş özellikler yapınca Ayrıntılar kısmında Mac adresi gözükmüyor.Hata ondan kaynaklı sanırım. Pc ler İnternete bağlı bi sorun yok internete girmede.

Teşekkürler hocam, aklımızda bulunsun

bilgisayar adlarının farklı olduğunu zaten yukardaki mesajlarımda yazmıştım hocam. bilgisayar ağını aktif olarak sürekli kullandığım için bu tarz şeylere dikkat ederim. yaşadığım sorunun önce bir bilgisayarla başladığını sonrasında 2 ay içinde 6 bilgisayara çıktığını anlatmıştım yukarıda. clonezilla ile imaj atma ile ilgili de bişey de yazmadım. imaj için clonezilla kullanmıyorum. imaj attıktan sonra bilgisayar isimlerini mutlaka düzeltiyorum. cevap için teşekkürler.

ip adreslerini elle girmek işe yarayabilir belki

NetSupport 14.00 sürümünü kullanıyorum. Daha önce 11.41 ve 12.xx sürümlerini de denedim ve aynı hata ile karşılaştım. Sınıftaki bazı bilgisayarlar sisteme bağlanmıyor. Sistemlerin tamamı clonezilla ile yüklendi. bu sorunun çözümü nasıl olur? Her defasında bağlanmayan bilgisayar numarası değişiyor
Kardeş bunun çözümü açılmış bir konu üzerinde paylaştığım dosyalar var oradan temiz kurulum yapmanı tavsiye ediyorum. Bir de kurulum normal tüm bilgisayarlara client değilde öğretmen gibi kur ve hepsini lisansla sonra netsupport manager içindeki deploy üzerinden kurulum dosyasını tekrar tıklayıp öğrenci istemci olarak kurulum yapmanı tavsiye ederim.
Güncel Türkçe sürüm var arkadaşlar Kontrol edin en son açmış olduğum konuyu iyi çalışmalar herkese. Temiz bir kurulum. https://www.bilgisayarbilisim.net/k...nager-kurulum-full.105069/page-2#post-1946060

Geri