Net Support Protect yazılımı

Kodla Büyü

halilturkoglu

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Merhaba arkadaşlar,

Bazı Etkileşimli Tahtalarda Net Support Protect (Deep Freeze benzeri) yazılımı kurulmuş durumda. İl/İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünden bunula ilgili lisans bilgisi sahibi olan var mı acaba? Eğer MEB tarafından lisansı alınmışsa diğer tahtalarda da kurulumun sağlanması açısından lisansı paylaşabilir miyiz?

Tahtalardaki netsupportun şifresini bilen arkadaşlar paylaşabilirmi. Admin şifresi ile ile aynı değil :(

onu bende istemiştim hocam vestelden gelen servis elemanları bile vermediler. Biz daha önce okulda lablara kurmuştuk en fazla 1 hafta sonra kaldırmak zorunda kaldık. Çok kullanışlı bir program değil yakında şikayetleri görürsünüz zaten...

Şifreyi bilen biri varsa özelden atarsa sevinirim arkadaşlar.

şifre admin şifresi ile aynı arkadaşlar, zaten tümüyle kaldıramıyorsunuz, oturum kapanıp açılınca tekrar aktifleşiyor

arkadaşlar dün şifreyi girip biş kaç program yükledik bugün unprocted yazmasına rağmen dosyaları yüklemiyor
ne yapmamm lazım bilen var mı? hepten kaldırabiliyo muyuz bu salak programı

tubilubba' Alıntı:
arkadaşlar dün şifreyi girip biş kaç program yükledik bugün unprocted yazmasına rağmen dosyaları yüklemiyor
ne yapmamm lazım bilen var mı? hepten kaldırabiliyo muyuz bu salak programı
Hocam sanırım kaldıramıyorsunuz. Ama ben vestel oturumunu silmenizi tavsiye ediyorum. Administrator oturumunu kullanırsanız net support hep unprocted olacaktır ve istediğiniz değişiklikleri yapabileceksiniz.
Hatta administratorunda şifresini kendinize göre değiştirebiliriniz.

Çocukları hafife almayın. Yönetici hesabını kullanırlarsa yapabileceklerini hayal bile edemezsiniz :) En basitinden bizimkiler, telefonunu hotspot (erişim noktası) yapıp tahtayla da ona bağlanarak yasaklı sitelere giriyorlardı :roll: Hotspot Shield veya Ultrasurf kurmaları da işten bile değil tabi...

Yapılması gerekenler,

1- Derhal yönetici şifresini değiştirin. Bu şifre yakında forumlarda paylaşılacak ve öğrenciler öğrenecek.
2- Netsupport'u kaldırıp kendiniz yeniden kurun.
3- Kullanıcı hesaplarındaki Ebeveyn Denetimlerinden, kullanıcı hesabında mevcut exeler dışında exe çalıştırılmasını yasaklayın.
4- Deep Freeze 7 kurun ve sadece C sürücüsünü dondurun.
5- Biosa şifre koyun.
6- Biosun boot seçeneklerinde USB boot özelliğini kapatın ve dahili diski 1. boot aygıtı yapın.
7- Bios boot ayarlarından açılış sırasında F8'e basılınca boot ekranı gelme özelliğini de ekstra güvenlik için kapatın.
8- Bios seçeneklerinden Wake on Lan özelliğini etkinleştirin. Bu sayede NetSupport ile kapalı durumdaki tahtaları fiziksel müdahale olmadan oturduğunuz yerden açabilirsiniz.
9- Yönetici, Deep Freeze ve Bios şifreleriniz birbirinden farklı olsun.
10- Ağ ayarlarından ağ bulma özelliğini kapatın.
11- Windows Güvenlik Duvarınız açık olsun (yoksa ağ bulma özelliği kapanmaz ve çocuklar yukarıda anlattığım şekilde, telefon üzerinden bağlanarak yasaklı sitelere girerler)
12- gpedit.msc 'den Proxy ayarlarının değiştirilmesini yasaklayın. Bunu yapmazsanız Internet Explorer'ın Proxy ayarlarını değiştirerek harici bir site üzerinden yasaklı sitelere girdiklerini gözümle gördüm.
13- Bağımsız proxy ayarlarına sahip olan Firefox'u kurmayın. Bakanlık istiyor derseniz de, bir dll dosyasını silerek çalışmasını engelleyin. Firefox kurarsanız gpedit.msc 'den yaptığınız proxy ayarı işe yaramaz.
14- D sürücüne yükleyeceğiniz Fatih Eğitim İçerikleri klasörünün güvenlik ayarlarına girerek Vestel kullanıcısının bu dosyalara yazma-silme hakkını kaldırın.
15- NetSupport programından yönetimin rahat olması için her tahtayı, bulunduğu dersliğin adıyla adlandırın. Aksi taktirde Vestel PC olarak görünen onlarca tahtanız olur ve arıza durumunda hızlı müdahale edemeyebilirsiniz.
16- gpedit.msc 'den, Başlat menüsündeki Çalıştır simgesini gizleyin.
17- gpedit.msc 'den Kayıt Defterinin çalıştırılmasını engelleyin.
18- Acronis True Image 2011 veya 2013 yükleyin. Acronis Secure Zone oluşturun ve Deep Freeze aktifken her tahtanın yedeğini bu alana alın.
19- Tools menüsünden Acronis Startup Recovery özeliiğini etkinleştirin. Bu sayede, bilgisayar açılırken F11 tuşuna basarsanız bilgisayarı True Image CD'si ile açmış gibi olursunuz. Büyük kolaylıktır.
20- Ebeveyn Denetimi ayarlarından çocukların Acronis True Image programını kullanmasına izin vermeyin.

Bu mesajın bir kopyasını da ayrı bir başlık altında yazayım, lazım olabilir.

yataylimit' Alıntı:
Çocukları hafife almayın. Yönetici hesabını kullanırlarsa yapabileceklerini hayal bile edemezsiniz :) En basitinden bizimkiler, telefonunu hotspot (erişim noktası) yapıp tahtayla da ona bağlanarak yasaklı sitelere giriyorlardı :roll: Hotspot Shield veya Ultrasurf kurmaları da işten bile değil tabi...

Yapılması gerekenler,

1- Derhal yönetici şifresini değiştirin. Bu şifre yakında forumlarda paylaşılacak ve öğrenciler öğrenecek.
2- Netsupport'u kaldırıp kendiniz yeniden kurun.
3- Kullanıcı hesaplarındaki Ebeveyn Denetimlerinden, kullanıcı hesabında mevcut exeler dışında exe çalıştırılmasını yasaklayın.
4- Deep Freeze 7 kurun ve sadece C sürücüsünü dondurun.
5- Biosa şifre koyun.
6- Biosun boot seçeneklerinde USB boot özelliğini kapatın ve dahili diski 1. boot aygıtı yapın.
7- Bios boot ayarlarından açılış sırasında F8'e basılınca boot ekranı gelme özelliğini de ekstra güvenlik için kapatın.
8- Bios seçeneklerinden Wake on Lan özelliğini etkinleştirin. Bu sayede NetSupport ile kapalı durumdaki tahtaları fiziksel müdahale olmadan oturduğunuz yerden açabilirsiniz.
9- Yönetici, Deep Freeze ve Bios şifreleriniz birbirinden farklı olsun.
10- Ağ ayarlarından ağ bulma özelliğini kapatın.
11- Windows Güvenlik Duvarınız açık olsun (yoksa ağ bulma özelliği kapanmaz ve çocuklar yukarıda anlattığım şekilde, telefon üzerinden bağlanarak yasaklı sitelere girerler)
12- gpedit.msc 'den Proxy ayarlarının değiştirilmesini yasaklayın. Bunu yapmazsanız Internet Explorer'ın Proxy ayarlarını değiştirerek harici bir site üzerinden yasaklı sitelere girdiklerini gözümle gördüm.
13- Bağımsız proxy ayarlarına sahip olan Firefox'u kurmayın. Bakanlık istiyor derseniz de, bir dll dosyasını silerek çalışmasını engelleyin. Firefox kurarsanız gpedit.msc 'den yaptığınız proxy ayarı işe yaramaz.
14- D sürücüne yükleyeceğiniz Fatih Eğitim İçerikleri klasörünün güvenlik ayarlarına girerek Vestel kullanıcısının bu dosyalara yazma-silme hakkını kaldırın.
15- NetSupport programından yönetimin rahat olması için her tahtayı, bulunduğu dersliğin adıyla adlandırın. Aksi taktirde Vestel PC olarak görünen onlarca tahtanız olur ve arıza durumunda hızlı müdahale edemeyebilirsiniz.
16- gpedit.msc 'den, Başlat menüsündeki Çalıştır simgesini gizleyin.
17- gpedit.msc 'den Kayıt Defterinin çalıştırılmasını engelleyin.
18- Acronis True Image 2011 veya 2013 yükleyin. Acronis Secure Zone oluşturun ve Deep Freeze aktifken her tahtanın yedeğini bu alana alın.
19- Tools menüsünden Acronis Startup Recovery özeliiğini etkinleştirin. Bu sayede, bilgisayar açılırken F11 tuşuna basarsanız bilgisayarı True Image CD'si ile açmış gibi olursunuz. Büyük kolaylıktır.
20- Ebeveyn Denetimi ayarlarından çocukların Acronis True Image programını kullanmasına izin vermeyin.

Bu mesajın bir kopyasını da ayrı bir başlık altında yazayım, lazım olabilir.
Hocam benim düşüncem biz öğrencilerin birşeyler yapmasını engellemektense öğretmenlerin işlerini kolaylaştırma yoluna gitmeliyiz.
deep freeze gibi koruma programı olduğu sürece değiştirilen ayarlar kalıcı olmayacaktır.

bizim okulda tahtalar teneffüslerde kapatılıyor. öğrencilerin öğretmen olmadan tahtayı kullandırmıyoruz. şifreyi bilseler dahi bişe yapamazlar.

net support protecte gelince ben tahtaların hepsini formatladım. siz öyle yapmadınızmı. birini kurup imaj alıp hepsini imajladık. vestelden gelen ekipde buna bişe demedi.

halilturkoglu' Alıntı:
Merhaba arkadaşlar,

Bazı Etkileşimli Tahtalarda Net Support Protect (Deep Freeze benzeri) yazılımı kurulmuş durumda. İl/İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünden bunula ilgili lisans bilgisi sahibi olan var mı acaba? Eğer MEB tarafından lisansı alınmışsa diğer tahtalarda da kurulumun sağlanması açısından lisansı paylaşabilir miyiz?
hocam vestel genel merkeze sordum bende de aynısı vardı.
dedi servis gelsin imaj kursun onlarda en son guncel hali var imajın...
tahtaların bir kısmı NSS li birkısmı degil... servis geldiginde kuracagı imaj nss li imaj...

Yeni imajlarda Vestel kulanıcısı var sadece (admin) olarak. Adminn olduğu için kısıtlama yok. Kısıtlamaları Protect programı ile yapmışlar.Kaldırırsanız yerne lsanslı birşeyler kurmanız lazım,yoksa deepfreeze falan lisanssız kurarsanız ellerine bahane verirsiniz vestel elemanlarının.İşine gelmeyince çıkarabilirler garantiden. Güvenli moddan girince Protect çalışmıyor zaten. Şimdi yapmamız gereken, protect in admin şifresini(Unprotect yaptıgımız değil) bulup kısıtlamaları düzenlemek. O da kimden alınacak bilmiyorum. Programı kaldırırsanız sene sonunda ağlar kurulunca bir bilgisayardan tahtaları kontrol etmede sorun yaşanabilir. NSS falan da kurulu çünkü,ilerde kolaylık sağlayacaktır,tahtaları tek tek dolaşmaya gerek kalmaz o zaman.

Sifreyi kimse bilmiyor sadece deactive sifresini millet biliyor bilmeyen de il ilce formatorunden ogrenebilir sir degil bu.
Ama nss ayar sayfasina giris sifresi devlet sirri kimse bilmiyor

En sağlamı kaldırıp baştan kurmak programı.O zaman şifre ayarlar falan herşeyi kendin yapabiliyorsun.Geçen bir arkadaş paylaşmıştı burda fatih lisanslı olanından bir tane

arkadaşlar imagelar tahtada yüklü. usb klavye takıp açılışta f8 e basarsanız en alttaki "windowsu yeniden yükle" tıklayıunca herşeyi ilk haline getirebilirsiniz.

tahtada ki image da nss li bi umut onu da denedim, şifreyi il koordinatörü de bilmiyor bu şifreyi kim koydu bu tahtalara ya... böyle 4 tahta var okulda sürekli bu tahtalarda problem çıkıyor birinde sildim oturumu şimdi başka bi kullanıcıyla açıyor öğretmenler en sonunda sağlam tahtalardan birinin image ni yüklücem topuna

xamorx' Alıntı:
arkadaşlar imagelar tahtada yüklü. usb klavye takıp açılışta f8 e basarsanız en alttaki "windowsu yeniden yükle" tıklayıunca herşeyi ilk haline getirebilirsiniz.

Hocam her seyi eski haline getirebilirsiniz derken, image dosyalarının son yüklenen ayarlarına mı dönüyor yani hocam? Madem ki boyle bir yontem var. O zaman bunu yapip kısayol virusunden kurtulunabilir. Sonra da deepfreeze...

xamorx' Alıntı:

bunu yapan varmı? oluyomu böyle? o zaman uğraşmayalım hiç flashmış programmış sistem kurmaymış??

başka tahtalardam yansıma almıştım onu yüklerken şifre istiyor normal admin şifresini kabul etmiyor

Geri