Neresinden tutarsanız tutun ölü proje”

Kodla Büyü

19siyaHBeyaz03

Seçkin Üye
Seçkin Üye
taraf gazetesini sevmem yazarlarını da ama devletin gizli bilgilerini saklanan bilgileri ört bas edilen sakandalları ortaya çıkarmakta üstlerine yok niyetleri kötü olsa da bence bu yazıda dediği gibi ise bu proje kalkar kalkmazsa da rezil olmamak için inat pazarı bu projeyi bitirmeye çalışırlarsa da çok büyük külfet olacak ülkemize hemde katkı sağlamadan. bu harcanan paraları keşke öğretmen eksiği olmayan derslik eksiği olmayan materyal eksiği olmayan öğretmeni mutlu-öğrencisi-velisi mutlu bir eğitim-öğretim için harcansaydı :?:

http://www.internetajans.com/haber/bara ... 3644h.html
Her öğrenciye bir tablet verilecek. Artık kara tahta devri, tebeşir bitti. Eğitimde çağ atlatıyoruz. Seçimlerin ardından tabletler dağıtılmaya başlanacak.”

Bu sözler elinde tablet, 2011 Haziran öncesi Başbakan Tayyip Erdoğan tarafından tüm seçim meydanlarında söylendi. Fatih Projesi kapsamında eğitimde dijital döneme geçilecek, ülke çağ atlayacaktı. Ancak seçim vaadi, rafa kaldırılmak üzere. Erdoğan‘ın ilk dağıttığı tabletlerde büyük sorunlar çıktı.

Teknik olarak akıllı tahtalarla tabletlerin yazılım sistemi uyuşmadı.

ben de ümitli değilim bu projeden ama başbakan 4 yıl demişti.. seçimden 4 yıl sonra tüm Türkiye'de bu proje hayata geçmiş olacak demişti.. yani daha süresi var :)

biz eğitimini aldık akıllı tahta kullanımının. şöyle baktım da yandaşından en muhalifine kadar hepsi bu tahtayı sevdi. eminim kullanacaklar. diğer okullardan da gelen tepkiler aynı. ama tablet işi nasıl olur bilmem. içerik hazırlamaya gelince ben de dahil olmak üzere herkes içerik hazırlamaya başladı bile.

geceyolcusu2002' Alıntı:
biz eğitimini aldık akıllı tahta kullanımının. şöyle baktım da yandaşından en muhalifine kadar hepsi bu tahtayı sevdi. eminim kullanacaklar. diğer okullardan da gelen tepkiler aynı. ama tablet işi nasıl olur bilmem. içerik hazırlamaya gelince ben de dahil olmak üzere herkes içerik hazırlamaya başladı bile.
akıllı tahtaların olması gerçekten çok iyi ama tablet olayı çok su götürecek bir vaka olacak gibi..

tablette farklı görüşler var ama internet bağlantısı olan bilgisayar destekli bir tahtayı eleştiren ben görmedim. Ancak illa ki vardır ama tablet kadar değildir. (bu arada akıllı tahta diyorlar ama o da ne demekse artık)

devletin kitaba her yıl onlarca para harcadığını düşünecek olursak kitap yerine tablet verirse kitapları da tablete e-kitap ya da z-kitap şeklinde koyarsa bence maddi olarak birbirini amorti eder diye düşünüyorum. ama işin pedagojik yönü nasıl olur bilmem. yani hiçbir şey kağıdın yeri tutmaz diyen illa ki çıkacaktır.

19siyaHBeyaz03' Alıntı:
geceyolcusu2002' Alıntı:
akıllı tahtaların olması gerçekten çok iyi ama tablet olayı çok su götürecek bir vaka olacak gibi..
:+1:

geceyolcusu2002' Alıntı:
devletin kitaba her yıl onlarca para harcadığını düşünecek olursak kitap yerine tablet verirse kitapları da tablete e-kitap ya da z-kitap şeklinde koyarsa bence maddi olarak birbirini amorti eder diye düşünüyorum. ama işin pedagojik yönü nasıl olur bilmem. yani hiçbir şey kağıdın yeri tutmaz diyen illa ki çıkacaktır.
bakanın daha önceki açıklamasına göre kitap basımı devam edecek tablet olsa bile
umarım hayal kırıklığı olmaz geçici bir heves olmaz, bir seçim yatırımı, birilerini zengin etme yatırımı olmaz sonu bt sınıfları gibi olmaz
inş ülkemiz eğitimi adına hayırlı olur.

bugün vestel elemanları tablet için general mobile ile anlaşılmış dedi ne kadar doğru bilmem, ben de tabletlerin boş bir proje olduğunu düşünüyorum.... bugün yaşlı bir öğretmenimiz akıllı tahta için, ne yani içinde bize özel konulu videolar, sunumlar olmayacak mı diye bir yaklaşım da bulundu, ben de biz yüklemezsek olmayacak dedim, ondan sonra da "aman neye yarar o zaman" dedi.. çok haksız da sayılmaz aslında...devamlı güncelleme imkanı bulunan bir sistem oluşturulsaydı iyi olurdu, smart tv gibi..

Aman Allah'ım, cesur yürekle aynı şeyleri düşünüyorum :!: :lol: :lol:
cesur yürek99' Alıntı:
19siyaHBeyaz03' Alıntı:
geceyolcusu2002' Alıntı:
:+1:

arkadaşlar tahtalar iyi de tabletler yanlış bir uygulama , o para ile kaç derslik yapılırdı. öğrencileri hiçbir katkıları olacağını düşünmüyorum, pilot uygulama yapan okullardaki arkadaşların da düşüncesi bu yönde.

Bunlar eğitimi geliştirmek adına yapılmıyor tamamen politik olaylar. Bunu herkes biliyor ama...

arkadaşlar ne yalan söyleyeyim akıllı tahtaları ben de sevdim.üzüldüğüm tek nokta bazı teknolojiden bihaber öğretmenlerin bu yatırımı iyi kullanmama ihtimali.

Bencede akıllı tahta eğitim için iyi bir yatırım.Ama tablet, maliyet-fayda olayı gözden geçirirsek, çok pahalı.

geceyolcusu2002' Alıntı:

Hocam, sizce tablet kitabın yerini tutabilir mi? Bu işin sağlık yönü de var. Gözü, beyni nasıl etkiler biliyor musunuz?
Bence bilgisayar sistemleri eğitimin içine çok fazla sokulmamalı. Belli bir seviyeden ötesine geçmesi çok zararlı.

Bugün açık öğretim fakültesi sınavına gittiğim liseye de geçen hafta kurmuşlar. Tahtasını orada gördüm. Bayağı ilginç bir şeye benziyor sandık gibi kalın bir tahta. Benim tahminimden farklıydı. Ben projeksiyonla senkron olarak çalışan tahta sanmıştım ama bunun projeksiyona ihtiyacı yokmuş. Tahta dokunmatik dedi oranın öğretmeni. 5 yıl garantisi var.

Projeksiyondan bağımsız hem tebeşir hem de boardmarker ile yazılabilecek bölümleri olan bu tahta benim de hoşuma gitti.

akıllı tahtalar kaydadeğer bir yenilik. Fakat tabletlere gerçekten hiç gerek yok. Öğrenci defterle haşirneşir olmaya devam etmeli.

Bilgisayar dersleri desteklenmeli. Ve bu harcanan parayla öğretmen alımı yapılsaydı bence de çok daha iyi olurdu. Halâ 50 - 60 mevcutlu sınıflarımız var arkadaşlar.

lemmings' Alıntı:
ben de ümitli değilim bu projeden ama başbakan 4 yıl demişti.. seçimden 4 yıl sonra tüm Türkiye'de bu proje hayata geçmiş olacak demişti.. yani daha süresi var :)
...
allahtan 2023 demedi tabletler içinde. yoksa eminim 2023 e kadar paşa paşa beklerdi canım türkiyem...

Srebrenitsa' Alıntı:
geceyolcusu2002' Alıntı:

Hocam, sizce tablet kitabın yerini tutabilir mi? Bu işin sağlık yönü de var. Gözü, beyni nasıl etkiler biliyor musunuz?
Bence bilgisayar sistemleri eğitimin içine çok fazla sokulmamalı. Belli bir seviyeden ötesine geçmesi çok zararlı.

hocam yabancı yayınları baktım gerçekten ilginç olanları var bunları bilen insanlar paylaşıma açmış elindeki dosyaları. bizde şu anda çok yeni uygulama olduğu için fazla dokuman yok ama şimdi bütün yayınevleri harıl harıl bu tarz çalışmalar yapmaya başladı. çünkü yapmazlarsa yok olacaklarının farkındalar.

tabletteki kitaplara gelince yurt dışındaki gibi z-kitaplarla donatılırsa ve öğrenci seviyelerine uygun olursa öğretmenin işine çok yaracağını ve öğrenimi kolaylaştıracağını düşünüyorum. devir e-nesil devri olacak deniliyor bakalım ne olacak.

Akıllı tahta olayı güzel.fakat kitapların yerine tablet gelmesi pekte hoş değil.Hangi gelişmiş ülkede kitaplar kaldırılıyor da tabletle ders işleniyor.Tekdüze olan bir sistem için hazırlanıyor herşey.
Tabletler bir süre sonra elektronik çöplüğe dönüşecek o da başka bir açıdan bakarsanız.

Biz tabletler dağıtılmadan gelecekteki sıkıntıyı gördük, ülke yönetmeye soyunan, halkımızın yarısının kefil olduğu bu çok zeki insanlar göremedi!!!

akıllı tahtalar konusunda hemen hemen herkes hemfikir faydalı olacağı konusunda ama,
tablet konusu ne olacağı belli şimdiden. "mürekkep yalamak" deyimi boşa çıkmamış.,

Geri