NB500-116 Toshiba Netbook

Kodla Büyü
Sayın hocam,
Netbook'lar taşınabilirlik açısından iyiler ancak ne yazık ki ekran çözünürlükleri (1024x600) günümüz kullanımına uygun değil. En basitinden bir web sitesi açtığınızda web sitesinin önemli bir kısmını göremeyecek, program kullanımlarında da sıkıntı yaşayacaksınız. Bu nedenle mümkünse çözünürlüğü biraz daha iyi 11 inçlik ya da 13 inçlik notebook ya da benzeri, 1366x768 çözünürlüğe sahip bir bir bilgisayar almanızdır. Belki fiyat biraz yüksek olacaktır ama en azından kullanımı sizi tatmin edecektir.
İki yıl önce Packard Bell'in 10 inçlik bir modelini almıştım. Performansı vs. yerindeydi ama ekran çözünürlüğü 1024x600 olunca çoğu web sitesinde siteyi incelemek için sürekli kaydırmak gerekiyor, bazı programların ekranı sığmayınca alt kısımlarına ulaşmak zor oluyordu.
Geçen yıl Acer Aspire One 725 model 11.1 inçlik netbook aldım. Ekran çözünürlüğü 1366x768, HDMI çıkışı, USB 3.0 portu ile tam bir fiyat performans ürünüydü. 600 TL'ye almıştım. Şu an üretimde mi bilmiyorum. Bilgisayar hem hafif (1250 gr) hem ince hem de birçok özellikle beraber geliyordu. En büyük farkı diğer netbooklar'da RAM miktarı 2 GB ile sınırlı, ben bilgisayara 4 GB RAM taktım (8 de takılabiliyormuş, sonradan öğrendim), eğer SSD sabid diskler ucuzlarsa 120 GB'lik bir sabit disk takmayı da düşünüyorum. Bilgisayarın tek kötü tarafı ne yazık ki işlemcisi. AMD'nin c70 (1 Ghz hızında) işlemcisini kullanıyor, ne yazık ki işlemci gücü yetersiz kalıyor. Eğer işlemci olarak intel 2800 ya da n570 gibi çift çekirdekli 1.6, 1.8 Ghz hızında bir işlemcisi olsa inanın notebook'larla yarışacak bir bilgisayar olabilirdi. Ama yine de işimi görüyor. Adobe CS5'i çok seri olmasa da kullanabiliyorum. Film vs. akıcı bir şekilde oynatabiliyor. Birçok siteyi aynı anda açabiliyorum. Umarım Acer ürünü biraz daha geliştirip, piyasa sürer. Ancak Netbook devri yavaş yavaş geçiyor. Piyasada netbook bulmak bile zorlaşıyor.
Değerlendirmenizi yapıp, kararınızı verirsiniz.

Hocam netbook'lar piyasadan silinip gidiyor. Satılmıyor diye artık teknosa bimeks'e giderseniz göreceksiniz ki 1 ya da 2 tane var ellerinde. Daha düşük fiyatlara laptop bulursunuz. Örnek olarak benim okulda kullandığım 15'6 inches 500 GB HDD 2 GB RAM ACER marka laptop 697 TL'ye aldım.

ozaman ağırlığı en düşük ve işimi görecek laptoplara bakayım ben teşekkürler arkadaşlar bu konuda var mı öneriniz?

Geri