nabız yoklandı, u dönüşü yapıldı

Kodla Büyü
hamuş' Alıntı:
http://haber.mynet.com/genclige-hitabe-kaldirilmayacak-615000-politika/
kafalarındaki fikir atıldı ortaya baktılarki olmuyor biz şaka yaptık ceee diye vazgeçildi ertelendi başka bahara şuan beklemede
klasik nabız yoklama buda alıştıra alıştıra kaldırılması tartışılabilir tabi ama yerine başka bişemi asılacak endişesi taşımıyor değilim

Şimdi gençliğe hitabe kalkmasada artık kafalarda kaldırılabilir düşüncesi oturdu. İleride tekrar kaldırılma girişimi yapılır yine geri çekilir, ama insanlar daha önceden de bu sahneyi gördüğü için tepkisi daha az olur. Ama en sonunda kaldırılır ve halk bu muhabbete alışık olduğu için sesini çıkarmaz.

Direk kaldırılsa idi herkez bu durumla ilk defa karşılaştığı için ayaklanacaktı.

haklısınız hocam ilk3r ne denirki hakkkımızda hayırlısı ama pek parlak görmüyorum ben

Ey Türk Gençliği!

Birinci vazifen, Türk istiklâlini, Türk Cumhuriyetini, ilelebet, muhafaza ve müdafaa etmektir.

Mevcudiyetinin ve istikbalinin yegâne temeli budur. Bu temel, senin, en kıymetli hazinendir. İstikbalde dahi, seni bu hazineden mahrum etmek isteyecek, dahilî ve haricî bedhahların olacaktır. Bir gün, İstiklâl ve Cumhuriyeti müdafaa mecburiyetine düşersen, vazifeye atılmak için, içinde bulunacağın vaziyetin imkân ve şerâitini düşünmeyeceksin! Bu imkân ve şerâit, çok nâmüsait bir mahiyette tezahür edebilir. İstiklâl ve Cumhuriyetine kastedecek düşmanlar, bütün dünyada emsali görülmemiş bir galibiyetin mümessili olabilirler. Cebren ve hile ile aziz vatanın, bütün kaleleri zaptedilmiş, bütün tersanelerine girilmiş, bütün orduları dağıtılmış ve memleketin her köşesi bilfiil işgal edilmiş olabilir. Bütün bu şerâitten daha elîm ve daha vahim olmak üzere, memleketin dahilinde, iktidara sahip olanlar gaflet ve dalâlet ve hattâ hıyanet içinde bulunabilirler. Hattâ bu iktidar sahipleri şahsî menfaatlerini, müstevlilerin siyasi emelleriyle tevhit edebilirler. Millet, fakr ü zaruret içinde harap ve bîtap düşmüş olabilir.

Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

Mustafa Kemal Atatürk
20 Ekim 1927

Kaç öğrenci her sınıfta asılı bulunan "Gençliğe Hitabe"yi okuyor, veya orada Ata'mızın ifadelerini hayatına aksettiriyor.

Biz bence bunları değil de nasıl okullarda sadece öğretim değil de eğitim de yapılır, bunu tartışmalıyız. Dünyada kaç ülke bizim gibi öğrencilerini bayramda toplar, takım elbiseyle soğukta kaç saat bekletir, kaç saat sonra sıra kendi okuluna gelecek geçit töreninde diye, sonra 5 dakka valinin önünde yürürsün, onca eziyet. Öğrenci bayramı seveceği yerde, soğukta yorgun argın düştüğü, eziyet çektiği bir gün diye hatırlar. Veya 19 mayıs - 23 nisana hazırlanacaz diye 1 ay derslerinden edilir, sıcakta çalışmalar yaptırtılır.

Bunun yerine öğrenciler kurtuluş mücadelemizin anlatıldığı sinema filmlerine, tiyatrolara, sergilere götürülse daha iyi olmaz mı?

externiades' Alıntı:
Kaç öğrenci her sınıfta asılı bulunan "Gençliğe Hitabe"yi okuyor, veya orada Ata'mızın ifadelerini hayatına aksettiriyor.

Biz bence bunları değil de nasıl okullarda sadece öğretim değil de eğitim de yapılır, bunu tartışmalıyız. Dünyada kaç ülke bizim gibi öğrencilerini bayramda toplar, takım elbiseyle soğukta kaç saat bekletir, kaç saat sonra sıra kendi okuluna gelecek geçit töreninde diye, sonra 5 dakka valinin önünde yürürsün, onca eziyet. Öğrenci bayramı seveceği yerde, soğukta yorgun argın düştüğü, eziyet çektiği bir gün diye hatırlar. Veya 19 mayıs - 23 nisana hazırlanacaz diye 1 ay derslerinden edilir, sıcakta çalışmalar yaptırtılır.

Bunun yerine öğrenciler kurtuluş mücadelemizin anlatıldığı sinema filmlerine, tiyatrolara, sergilere götürülse daha iyi olmaz mı?
okumuyorduk çünkü ezberimizdeydi hocam,bir ülkenin bir milletin bazı değerleri vardır onlara sahip çıkması gerekir Gençliğe Hitabe de bunlardan biri hiçbir zaman eskimeyecek bir öğüt gibi. Yunanlılar her sene Gökçeadaya geliyorlar Paskalya bayramlarını kutlamak için yumurtalar boyuyorlar bir ilerleme mi sağlatıyor bu onlara hayır sadece manevi değerlerine bağlılıklarını gösteriyor o ne olacak bu ne olacak dersek bütün benliğimizi kaybederiz. Amerikanlar dikkat ettiyseniz her kendi sinemalarının sonunda muhakkak ABD bayrağına vurgu yaparak özellikle çekerler ve zenci insanlara askeri filmlerde sürekli şunu söyletirler "ülkemin menfaati için herşeyi yaparım" yani biz birşeyleri kazanmayı bilmiyoruz hep boşveriyoruz ne yazıkki

externiades' Alıntı:

Hocam ilk cümlenizi tartışalım, hatta eksikleri belirleyip giderelim. Ama eksikleri gidermenin yolu sanırım okulda asılı gençliğe hitabeyi kaldırmak değildir.

kurbağa corbası mantığı içinde yönlendiriliyoruz.
bilmeyenler için anlatayım kurbağalar eğer sıcak suyun içerisine atılırsa sıcrayıp kaçmaya başlarlar... eğer kurbayı soğuk su dolu bir tencereye atıp alttan yavaş yavaş ısıtırsanız kurbağalar hiç sıcramadan keyif içinde haşlanarak yok olurlar...

ilk3r' Alıntı:
Şimdi gençliğe hitabe kalkmasada artık kafalarda kaldırılabilir düşüncesi oturdu. İleride tekrar kaldırılma girişimi yapılır yine geri çekilir, ama insanlar daha önceden de bu sahneyi gördüğü için tepkisi daha az olur. Ama en sonunda kaldırılır ve halk bu muhabbete alışık olduğu için sesini çıkarmaz.

Direk kaldırılsa idi herkez bu durumla ilk defa karşılaştığı için ayaklanacaktı.

Sözün özü.

ilk3r' Alıntı:

ben okul gezisi vb. şeyler olduğunda izin alabilmem için bu yöntemi kullanıyordum ve başarılı da oluyordu

ilk3r' Alıntı:

Kesinlikle :+1: her zaman kullandıkları taktik...

Geri