Nöbetçiler Öğle tatilinde okulda kalmak zorunda mi ?

Kodla Büyü

spider23

Süper Üye
Süper Üye
Selam arkadaşlar, nöbetçi OLDUĞUNUZ günlerde ogle tatillerinde okulda kalma zorunluluğu var mı? Böyle bir yönetmelik madde bulunuyor mu ?
Müdürle biraz sıkıntı yaşadım merak ediyorum, bunun dayanağı nedir ?

hocam nöbetle ilgili görevler öğretmenler kurulu toplantısında belirlenir ve buna göre hareket edilir. alınan kararlar müdürün onayından sonra öğretmenlere tebliğ edilir... ve nöbet tablosunun hemen altında zorunluluklar belirtilir genelde....

onun haricinde bu konuda müdürün eli güçlü. çünkü nöbet esnasında ciddi bir olay çıkarsa (yaralanma, hırsız vb) ve siz yerinizde olmazsanız tüm sorumluluk size ait olur. ki Nöbet görevine özürsüz olarak gelmeyen öğretmen hakkında derse özürsüz olarak gelmeyen öğretmen gibi işlem yapılır.

bazı okullar sadece bahçe nöbetçisini öğle arası yerinde olmasını zorunlu kılarken bazısı tüm katlarda zorunlu kılıyor.. öğrenci bu ne zaman ne yapacağı belli olmaz.

Yönetmeliğin 38 - i maddesinde şöyle bir ibare mevcut : Normal eğitim yapılan okullarda öğle arasında yapılan nöbet görevi, nöbetçi müdür yardımcısı ve öğretmenlerin temel ihtiyaçları göz önünde bulundurularak okul müdürü tarafından dönüşümlü ve dengeli şekilde düzenlenir.

Hocam Eğitim İş'in bu konuyla ilgili 12.09.2017 tarihinde bakanlığa sorduğu görüş yazısına istinaden bakanlığın belirttiği görüşü ekliyorum. Bu yazının son paragrafında “Yukarıdaki yönetmelik hükümleri bir bütün olarak değerlendirildiğinde yönetmeliğin 44 üncü maddesinin onuncu fıkrası gereği okullarda yapılan öğretmenler kurulu toplantısında yukarıdaki hususların ayrıntılı olarak görüşülüp öğretmenlerin insani ihtiyaçlarının da göz önünde bulundurularak okul yönetimince nöbetçi öğretmen görev talimatnamesi hazırlanması ve uygulanmasının uygun olacağı değerlendirilmektedir.” demektedir. Ayrıca yönetmeliğin 21. maddesi 4. bendinde "İlköğretim kurumlarında; okulun bina ve tesisleri ile öğrenci mevcudu, yatılı, gündüzlü, normal veya ikili eğitim yapma gibi durumları göz önünde bulundurularak okul müdürlüğünce düzenlenen nöbet çizelgesine göre öğretmenler normal eğitim yapan okullarda gün süresince, ikili eğitim yapan okullarda ise kendi devresinde nöbet tutarlar. Ayrıca normal eğitim yapılan okullarda öğle arasında yapılan nöbet görevi nöbetçi öğretmenlerin dinlenme süreleri göz önünde bulundurularak dönüşümlü ve dengeli olacak şekilde okul idaresi tarafından düzenlenir.” hükmü vardır.
Bunlara istinaden okul idaresi öğle arası nöbetlerini öğretmenlerin ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak, dönüşümlü düzenlemek zorundadır. Okul idaresi dönüşümlü değil de öğle arasının tamamında nöbet tutmanızı istiyorsa, yönetmelik maddesini ve bakanlık görüş yazısını gösterin. Hala diretiyorsa sendikanız ne bilmiyorum ama Eğitim İş'in bu konuyla ilgili kararı var. Eğitim İş Öğle Arası Nöbet Kararı

meb görüş.jpg

Dönüşümlü şekilde okulda kalmak zorunda. Artık 3 saat ücreti var. Neden kalıyorum denilmez. Bizde 2 kişi olur. 25 dk biri 25 dakka diğeri durur.

bizde 40 dk lık öğle arasında ilk 20 dk yeme içme ihtiyacı karşılanır son 20 dk nöbet tutulur. tüm öğle arası boyunca orada olacaksın hiç bir müdür böyle bişey diyemez. öğretmenlerin ihtiyaçları karşılanmak zorunda yönetmeliğe göre

bizde 40 dk lık öğle arasında ilk 20 dk yeme içme ihtiyacı karşılanır son 20 dk nöbet tutulur. tüm öğle arası boyunca orada olacaksın hiç bir müdür böyle bişey diyemez. öğretmenlerin ihtiyaçları karşılanmak zorunda yönetmeliğe göre
işin kötü tarafı Cuma günü nöbetim; ve cuma günleri öğle tatilleri 90 Dakika.Nöbet yerim de Bodrum katta ; kuş uçmaz kervan geçmez bi yer.

Hocam Eğitim İş'in bu konuyla ilgili 12.09.2017 tarihinde bakanlığa sorduğu görüş yazısına istinaden bakanlığın belirttiği görüşü ekliyorum. Bu yazının son paragrafında “Yukarıdaki yönetmelik hükümleri bir bütün olarak değerlendirildiğinde yönetmeliğin 44 üncü maddesinin onuncu fıkrası gereği okullarda yapılan öğretmenler kurulu toplantısında yukarıdaki hususların ayrıntılı olarak görüşülüp öğretmenlerin insani ihtiyaçlarının da göz önünde bulundurularak okul yönetimince nöbetçi öğretmen görev talimatnamesi hazırlanması ve uygulanmasının uygun olacağı değerlendirilmektedir.” demektedir. Ayrıca yönetmeliğin 21. maddesi 4. bendinde "İlköğretim kurumlarında; okulun bina ve tesisleri ile öğrenci mevcudu, yatılı, gündüzlü, normal veya ikili eğitim yapma gibi durumları göz önünde bulundurularak okul müdürlüğünce düzenlenen nöbet çizelgesine göre öğretmenler normal eğitim yapan okullarda gün süresince, ikili eğitim yapan okullarda ise kendi devresinde nöbet tutarlar. Ayrıca normal eğitim yapılan okullarda öğle arasında yapılan nöbet görevi nöbetçi öğretmenlerin dinlenme süreleri göz önünde bulundurularak dönüşümlü ve dengeli olacak şekilde okul idaresi tarafından düzenlenir.” hükmü vardır.
Bunlara istinaden okul idaresi öğle arası nöbetlerini öğretmenlerin ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak, dönüşümlü düzenlemek zorundadır. Okul idaresi dönüşümlü değil de öğle arasının tamamında nöbet tutmanızı istiyorsa, yönetmelik maddesini ve bakanlık görüş yazısını gösterin. Hala diretiyorsa sendikanız ne bilmiyorum ama Eğitim İş'in bu konuyla ilgili kararı var. Eğitim İş Öğle Arası Nöbet Kararı

Ekli dosyayı görüntüle 72308
Eğitim işliyim hocam. Teşekkürler. En azından savunacak bir dayanağım olsun elimde..Aslında sıkıntı nöbetin cuma günü olması ve cuma öğle tatillerinin 90 dakika olması.

Cuma günleri 90 dakika tam gün eğitim öğretim yapılan okulların tümünden o şekilde değil mi? Cuma namazı için uzatıldı 4-5 senedir yanılmıyorsam bu şekilde.
yooo bizde yine 40 dk. ilk defa böyle bişey duyuyorum.
ben cumaya gitmiyorum. sizin okulda olsam cuma kendime nöbet yazdırmam.

Bizde sadece bir sene cuma günü öğlen arasını 50 dakkaya çıkardılar, sonra yine 40'a döndü. 90 dakkayı ilk kez duyuyorum.

Bizde öğle arası 60 dakika standart. Eski okulumda da 45 dakika, Cuma günü 60 dakika idi. 90 dakika çok fazla cömertçe ama tehlikeli değil mi?

Geri