MÜJDEM VAR-Böte mezunları meslek liselerinde çalışabilecek

Kodla Büyü
Durum
Konu kilitlenmiştir.
Arkadaşlar elinize vicdanınıza koyun ve düşünün %40 elektronik dersi alan biriyle sadece yüzeysel bir şekilde bilgisayar dersi alanlar hiç bir olabilirmi? Umarım milli eğitim bu yanlışlıktan en kısa sürede döner. Biz tef mezunları haftalarca Robotik, Mikroişlemciler, yapay zeka, uzman sistemler gibi derslerden projelerle uğraşalım, böte mezunları kpss çalışsın meslek liselerine atamada hiç bi fark olmasın nerede burdaki adelet...

arkadaşım sen dersler listesine iyi bakmadın galiba.Bende bote mezunuyum ve orda sadece bt dersşeri yazmıyor.Alan derslerinin deisimleri var.mikroişlemci,veritabanı gibi.Lütfen biraz daha dikkatli bak ders isimlerine.
Ayrıca bu bote veya tef ayrımına katılmıyorum.Her kendini yetiştiren bilgisayar öğretmeni bu dersleri rahatlıkla verebilir.
fazla abartmaya gerek yok arkadaşlar.Ayrıca diğer arkadaşlarında dediği gibi tef liler ilköğretimlere atanırken botelilerin hiç bir itirazı olmuyor sonuçta.Şimdi sizdeki bu veryansın neden anlamsızca.Pekala da o atölye derslerini her bilgisayar öğr arkadaş verebilir.Dediğim gibi asıl önemli olan kendini yetiştirebilmek yoksa iş fakülte farkında değil.

Ne güzel haber bu böyle!! Çok mutlu oldum yaa :lol: Ben de yüksek mi yapsam, ne yapsam da meslek liselerine atanma hakkı kazansam diye düşünüp duruyordum.. Çok teşekkürler!

böte mezunu arkadaşlar zaten bölüme girerken,okurken yada mezun olduklarında meslek liselerinde görev yapamayacaklarını biliyorlardı zaten bu bölümün açılma amacı ilk ve ortaöğretim (meslek liseleri hariç) seviyesindeki okullarda görev yapacak öğretmen yetiştirmek ve müfredat programlarıda ona göre hazırlanmıştır. bakanlık hiç bir işi düzgün yapamadığı gibi bunuda becerememiş. Tef mezunu olarak yanlış bir karar olduğunu ve böte de okuyan arkadaşların baştada belirttiğim gibi okurken veya mezun olduklarında elde edemeyecekleri bir hakkı mezun olduktan sonra aramalarını garip karşılıyorum..

Fakat eskisi gibi eğitim öğretim tazminatını %15 fazla alma ve haftada 30 saatten fazla ders alamama durumu devam eder.

Bötelerin müfredat programının neye göre hazırlandığını bilemem. Tek bildiğim lise veya ilköğretimde öğrettiklerimizi, 1. sınıfın 1. döneminde bize öğretip bitirmiş oldukları ve onun üzerine bir ton programlama dersi aldığımız. Şahsen ben üniversite tercihimi yaparken böyle bir ayrım olduğundan habersizdim. Bir çok arkadaşım gibi üniversiteye geldiğimde öğrendim meslek liselerine atanamadığımızı. Ama tefli arkadaşları çok iyi anlıyorum. Benimle aynı ilçede meslekte çalışan öğretmen arkadaşım 78 le atandı bense ancak 86 alarak atanabildim buraya. İl içi il dışı yer değiştirmelerde de teflilerin ilköğretimden liseye tercih edebilecekleri bir sürü okul olacak ama böteler ilköğretim ya da genel lisede açık olacak diye bekleyecek.

geç kalınmış bir değişiklik güzel haber dostum sevinip sevinmeme arasında kaldım çünkü artık meslek liselerinde kaliteli öğrenci kalmadı

ozharput' Alıntı:
Her zaman ki gibi bakanlık yine saçmaladı. Bizler 4 yıl Teknik eğitim fakültesinde canımız çıktı, görmediğimiz işe yaramayacak veya yarayacak hiçbir ders kalmadı, sabahlara kadar projelerle uğraştık mezun olabilmek için. Böte mezunları ise 4 sene yangelip yatarak okulu bitirdiler ve onlarda meslek liselerine gidecekler. Allah tan reva mı bu. :x

Öncelikle
1- Ağzımızdan çıkana ve elimizin yazdığına dikkat etmemiz gerekir. yoksa o laflar için "keser döner sap döner gün olur hesap döner" derler.
2- Madem bu kadar çok hevesliydiniz TEF mezunu (Bunu sonuna kadar hak ettiklerine inanıyorum) İlköğretim ve Liselere atanırken nerdeydin. Bakanlık yanlış yapıyor bizlerin ne işi var o okullarda demedin.
3- Yan gelip yattığımı nerden biliyorsun ayağımın altındaki beton muydun? yoka sabahlara kadar proje üreteceğim deyi tıkladığım fare mi?
4- En önemlisi bu kadar bağıracağına adı Bilgisayar Öğretmenliği olmayan bir sürü bölümden mezun kişiye şimdi ZÜMRE diyoruz. Önce git onlara itiraz et.
5- Unutmaki ben BÖTE'ye girerken TEF eğitiminden üstün olduğu için TEF'i kazanmak için gerekli puandan daha yüksek bir puanla girdim BÖTE'ye

Bazen Akıllı Olmak, Kendine Reset Atmak Gerekiyor... İşlemcileri ısınan arkadaşlara tavsiyemdir...

Bu arada Bazı TEF Mezunu arkadaşları isyanda görüyorum. BÖTE lilerin ne işi var Teknik Liselerde diye. Tef Mezunu arkadaşlar bunu söyleme hakkını kendilerinde buluyorlarsa hak veririm. Ama onlarda rahatsızlarsa hepsini istifaya davet eder çok istedikleri Teknik Liselerinde görev almak için tekrar sınava girmelerini, MEB giderek, bizleri ilköğretim ve liselere atıyarak BÖTE li arkadaşların haklarını gasp etmelerine sebep olduklarını anlatmalarını ve BÖTE li arkadaşlarının kayıpları ve TEF li arkadaşlardan kaynaklanan atanamama sebeplerinden doğan kayıplarını kendi ceplerinden karşılayacaklarını belirtmelerini bekliyorum.
Bu arada unutmadan BÖTE liler şu ana kadar hiç bir TEF mezunu arkadaşan hakkını gasp etmediğinide belirteyim. Kayıplar BÖTE lilerin bunu unutmayın arkadaşlar...

Bir BÖTE'li olarak bende TEF'lilere yapılmış bir haksızlık olarak görüyorum bu değişikliği..BÖTE müfredatı meslek liseleriinde öğretmenlik yapacak kadar geniş ve kapsamlı değildi. Bunu itiraf etmek lazım...

bırısı dogru bır sey yazmıs helal sana ergın kardes

ama ek ders azaldı

ama sanırım arkadaşlar meslek liselerinde ek ders sayısı azalmış
genede ii bir haber hayırlı olsun hepimize............

ergin_tastan' Alıntı:
Bir BÖTE'li olarak bende TEF'lilere yapılmış bir haksızlık olarak görüyorum bu değişikliği..BÖTE müfredatı meslek liseleriinde öğretmenlik yapacak kadar geniş ve kapsamlı değildi. Bunu itiraf etmek lazım...

buna katılırım bir bakıma hocam ama unutulmamalıdırki bu işin içinde olan bir insan olarak ve Teknik Lise CNC bölümü mezunu olarak kendimizi yetiştirebileceğimizi kimse unutmasın. tartışılması gereken belki bu TEF mezunu bazı arkadaşşların yaptığı gibi BÖTe mezunlarının hak gasp eden kişiler gibi ilan edilmesine karşıyım. Daha öncede dediğim gibi BÖTe ilk mezunu olarak 200 den beri hakları yenen sadece BÖTE lilerdir. 6 senedir bu itirazcı TEF li arkadaşlar BÖTe lilerin kayıpları içinde birşeyler demelerini beklerdim...

Arkadaşlar super bişey.Ancak bu yıl tayin istedim ilköğretime mecburen
yinede çokk ii olmuşş

böteliler ve tefliler fakültede aldıkları eğitimle kalıp kendilerini yenilemiyorsa mesleği bıraksın müfredat hiçde zor değil eksiği olan arkadaşım hizmetiçi eğitim kursunda açığını kapatır ki bakanlıkta bunu düşünmüştür

böte mezunları meslek liselerine atanıyor

hocam evet bu haberi bende okudum vede senin kadar çok sevindim. ama tabii şu soruyuda sormadan edemiyorum biz atanırken bunlar nerdeydiii.... düşünün ya geçen sene çıkmış olsaydı şuan belkide bir çoğumuz meslek liselerinde olurdukkk öyle değilmiii....

zehrun' Alıntı:
böteliler ve tefliler fakültede aldıkları eğitimle kalıp kendilerini yenilemiyorsa mesleği bıraksın müfredat hiçde zor değil eksiği olan arkadaşım hizmetiçi eğitim kursunda açığını kapatır ki bakanlıkta bunu düşünmüştür

Ki hizmet içi eğitim kurslarının kalitesi de ortadadır..Biz nasıl ki hizmetiçi eğitim ile 180 saate formatör olmuş biğer branştan arkadaşları kabullenemiyorsak; Tef'li arkadaşlara haksızlık yapıldığını da kabul etmek lazım..

BÖTELİLER BU HABER SİZİN BAŞINIZI DÖNDÜRMÜŞ. 3 GÜN ÖNCE FORMATÖR OLANLARA SİZLER SAYIYORDUNUZ.. O ZAMAN SİZLER HAKLIYDINIZ DEĞİLMİ?
ELİNİZİ VİCDANINZA KOYUNDA KONUŞUN. 4 SENE BOYUNCA % 40 ELEKTRONİK DERSİ GÖRDÜK BİZ.. HANGİ BÖTELİ GÖRDÜ. HANGİSİ ANLATABİLECEK BU DERSLERİ..
BENCE TEPKİ GÖSTERENLERİN ÇOĞU ÖĞRENCİLERE, VATANA, MİLLETE FAYDALI OLMAKTAN ÇOKK KENDİLERİNİ DÜŞÜNENLER..
BİZİM DERDİMİZ NASIL DAHA ÇOK EK DERS ALIRIM DEĞİL ARKADAŞLAR
ÖĞRENCİLERE DAHA ÇOK NASIL FAYDALI OLURUMMM..

AYRICA BANA CEVAP YAZANLAR DA YAZDIKLARINA DİKKAT ETSİNNNNNNN..
İSTEYENLE ANLADIĞI DİLDEN KONUŞMAYA HAZIRIM BEN ..
BUYRUNNN :x

atalar' Alıntı:
180 saatte formatör mü olunurmuş diyenler, şimdi TEF de görev alabiliriz dememeliler.

TEf okuyuup da ilköğretim ve düz liselere atanırken bunda bir haksızlık mı var diye sormayanlarında bu haber karşısında hak hukuk dan söz etmeleri biraz anlamsız oluyor.

Hocam en doğrusunu sen söylemişsin, teşekkür ederim ... Sadece kendi tarafımızdan bakmayalım biraz da empati kuralım arkadaşlar...

bir BÖTE mezunu olarak çokta adil bi karar olduğunu düşünmüyorum ancak şu da var ki biçok TEF mezunu arkadaşı cebinden çıkaracak BÖTE mezunları da yok değil.
Ancak benim gibi meslek lisesi mezunu olmayıp bilinçsizce BÖTE de okuyan arkadaşlarımın da meslek liselerinde çok ta faydalı olacağına inanmıyorum(istisnalar hariç). ha şu da varki üniversiteye göre de değişiyor tabi, and. ünv. deki gibi meslek derslerine oldukça yetersiz ve öğrencilere duyarsız almanca öğretmenlerinin yetiştirdiklerinin halleri ise daha da vahimmm
üstelik BÖTElilere eğer meslek lisesi yolları açılırsada TEF li meslektaşlarımızla farklı değerlendirilmemiz gerektiğine inanıyorum, teknik öğretmenle aynı parayı almayı hakkettiğimizi düşünmüyorum , tabi tekrar söylüyorum istisnai arkadaşlarımızda var ancak saygıdeğer devletim bunları ölçebilmeyi başarabilirse ki zannetmiyorum,

yanarım yanarım o meslek derslerinden çok yüksek kredili fen mat. derslerine yanarımmmmm......

_siyah_' Alıntı:
yanarım yanarım o meslek derslerinden çok yüksek kredili fen mat. derslerine yanarımmmmm......

Aynen katılıyorum.

5-6 saat matematik, fizik,kimya yerine, mesleki dersler verselerdi şimdi ne de süper olurdu...

Durum
Konu kilitlenmiştir.
Geri