Model Uçak Rehber Öğretmen Kursu

Kodla Büyü

GoMiNam

Aktif Üye
slm arkadaşlar bu kursa katılan varmı acaba bizimle tecrübelerini paylaşabilirmi? içeri hakkında bize daha ayrıntılı bilgiler verebilir mi?

ilk defa duydum bende katılmayı isterim bilgilendirme yaparsanız sevinirim.

19-24 temmuzda katılıyorum hocam. @layla78 hocam, ocak-mart ayları arasında size en yakın Türk Hava Kurumu şubesine giderek bu kursa başvurabilirsiniz. Kursata bize A1 ve A2 sınıfı planörlerin yapımını ve uçakların nasıl uçtuğu ile ilgili temel bilgileri verecekler sanırım. Yapılacak modelleri THK şubelerinde görebilirsiniz. Çoğunda var bu modeller. Kursu aldıktan sonra öğrencilerle model uçak kursu açabiliyorsunuz. Tabi bu kurstan ücret alma konusunda sorunla karşılaşan arkadaşlar olmuş. Bakalım bizim maddi beklentimiz yok zaten. :) Sormak istedikleriniz olursa elimden geldiği kadar cevaplarım. 1 senedir THK aracılığı ile okulda bu kursları öğrencilerimize aldırdık. Sadece şube görevlisinin eğitim belgesi olduğu için o dersleri verdi, modelleri yaptırdı. Seneeye biz de yapacağız onunla beraber.

xodeda' Alıntı:
bende çok istedim ama bulunduğum yerde yok malesef.
hocam thk model uçak rehber öğretmen kursları ankara merkezde yapılır. Ocak-şubat-mart ayları içinde herhangi bir THK şubesinden form doldurup başvurun yeterli.

kursun kesinleştiğini nerden öğrendiniz bende başvuru yaptım ama kesinleşip kesinleşmediğini bilmiyorum...

Ben geçen yıl katılmıştım. Toplam 100 kişilik kontenjan vardı. Bunun 50 kişisi yatılı 50 kişisi yatısız idi. Eğer Ankara dışından katılmayı düşünüyorsanız bayağı önceden yatılı için başvuru yapmanız gerekiyor, çünkü yatılı kontenjanı kısa sürede doluyor. Eğer Ankara'da kalacak yer imkanınız varsa yatısız başvuru yapın, böylece katılma şansınız bayağı artmış olur. Kursa kabul edildiğinizde adresinize bununla ilgili tebligat geliyor. Ancak en uygunu THK merkezine telefon ederek öğrenmek.
Kurs toplam 6 gün sürüyor ve ilk günden itibaren çalışmaya başlıyorsunuz. Kurs yeri şehrin dışında, ulaşım kurumun servisleriyle yapılıyor. Yatılı olanlar kursun yapıldığı okulda kalıyorlar. Kursun kolay olmadığını bilmelisiniz. Sabah 9:00'da çalışmaya başlıyorsunuz ve akşam 4'e kadar yemek ve çay molaları haricinde ayakta iş yapmanız gerekiyor. Oldukça yorucu olduğunu söyleyebilirim.
Kurs boyunca iki adet model uçak yapıyorsunuz ve bunlarla ilgili bir sertifika alıyorsunuz. Bu sertifika ile görev yaptığınız yerdeki halk eğitim kanalı ve THK şubesi vasıtasıyla başlangıçta 18 saatlik, devamında ise 32 saatlik model uçak kursu açabiliyorsunuz. Kurslarda kullanacağınız uçak malzemelerini THK ücretsiz olarak karşılıyor. Bunun için THK şubesiyle yakın temasta olmanız gerekiyor.
Kurs sonunda uçakların nasıl uçtuklarıyla ilgili az buçuk bir şeyler öğrenmek yanında model uçak yapmanın zevkine varıyorsunuz. Ne yazık ki ben bu yıl kurs açamadım ancak gelecek yıl mutlaka açacağım.

bende katıldım bu kursa . ankara etimesgutta yapılıyor. ankara dısından geliyorsanız yemek + yatak ücretsiz. yemekleri çok güzel , ama yatakhaneler biraz kalabalıktı. 6 gün sürüyor . 2 adet uçak yaptı (ilk başta motorlu uzaktan kumandalı bir uçak yaptığımızı sanıyordum, bitince öğrendim ki serbest uçuş yapıyor)

sabah erken saatten 4 e kadar ayaktasınız . çok yorucu ama çok zevkli bir iş.

okulda kurs açmaya gelince :
rehber öğretmen sertifikası alıyorsunuz.
malesef şuanda ders dışı egzersiz sayılmadığı için para alamıyoruz ama okulda zevkine çocuklara yaptırılabilir. tüm malzemeler ücretsiz geliyor.
gençlik spor da kurs acarsanız paralı galiba.

marasliyim' Alıntı:
Peki arkadaşlar kurs tarihlerinde görevli izinli sayılıp ücret alıyor muyuz

hocam genel itibariyle yaz tatiline denk geliyor zaten kurslar. ben temmuz 15 gibi almıştım geçen sene ücret neyim verilmedi (normalde görevli izinli olunca ücret verilir ama verilmemişti). muhtemelen seminer dönemlerine de denk gelen kurslar için mem sadece izinli sayabilir sizi.

sorusu olan arkadaş varsa yardımcı olmaya çalışırım.

hocam görevli izinli olma durumu söz konusu değil.normalde bazı memler izin bile vermiyor.mebin doğrudan düzenlediği bir kurs değil çünkü.bu anlamda yaz aylarına denk gelenlere gitmeye gayret gösterin bence...

Bunun ile ilgili okula yazı geldi.2-3 il de açılıyor yazıyordu sanıyorum.Sanırım sizin okullarınıza da gelir bu hafta.

tüm kurslar ücretsiz. gerekli ekipman ve her türlü malzeme THK tarafından karşılanıyor. sportif ve amatör havacılık dallarına meraklılar için düzenleniyor kurslar. öğretmenlere öncelik veriliyor. havacılığı çocuklara ve gençlere sevdirmek için öncelikli olarak öğretmenlere yönelik kurslar açılıyor. kursları başarı ile tamamladıktan sonra -model uçak için söylüyorum- okulunuzda açacağınız kurslarda tüm malzemeler THK tarafından ücretsiz olarak karşılanıyor.

6-7 ilde THK nın tesisleri var. konaklama ve yeme-içme ücretsiz olarak kalabiliyorsunuz kurs boyunca ve MEB ile 2008de imzalanan protokol uyarınca kursta olduğunuz günler okuldaki ders görevinizi yerine getirmiş sayılıyorsunuz ve ek derslerinizi alıyorsunuz. kurs yerine ulaşım giderinizi kendiniz karşılıyorsunuz.

ayrıca, daha ileri meraklılar için, yine ücretsiz olmak üzere, simülatör pilotluğu eğitimi de veriliyor. Antalya'daki şubede.
yamaç paraşütü, planör, yelken kanat, RC kontrollü model uçak gibi... kurslar var.

velhasıl hem biraz kafa dinlemek, hem güzel bi meşgale edinmek hem de 1hafta 10 gün kadar bile olsa okul dışında hoşça vakit geçirmek isteyenler için meraklılara tavsiye edebileceğim bi faaliyet...

Bu kursa katılan bir arkadaşımız oldu.
şimdi aldığınız eğitim öncesi veya da sonrası heyetten bir rapor alıyorsunuz.
raporun adı : "uçabilir, düşebilir, kaçabilir" gibi birşeydi, inan çok gülmüştük :D

yukarıdaki "Planör Eğitim Kursu" içindi, telefondan görünce, öylece yazdım.

Lisedeyken yamaç paraşütü kurlarına gitmiştim.Bu yıl yazıyı gördüm gitmeyi düşünüyorum.

Arkadaşlar ben bugün başvurdum. Bakalım hayırlısı seminer döneminde gitmek istiyorum görevli izinli olmavdurumunu o yüzden sordum teşekkürler umarım gideriz

bu sene olmaz artık ama seneye katılmak isterim.
Bu kursta bahsedilen model uçaklar uzaktan kumandalı değil galiba , öyle anladım çünkü :)

arkadaşlar nerden ve nasıl başvuruluyor? başvuru süreleri ne zaman başlıyor?

Internet' Alıntı:
Bu kursa katılan bir arkadaşımız oldu.
şimdi aldığınız eğitim öncesi veya da sonrası heyetten bir rapor alıyorsunuz.
raporun adı : "uçabilir, düşebilir, kaçabilir" gibi birşeydi, inan çok gülmüştük :D

yukarıdaki "Planör Eğitim Kursu" içindi, telefondan görünce, öylece yazdım.
uçmak için ve RC kontrollü modelleri uçurmak için devlet hastanesi psikiyatri kliniğinden alınan "uçuculuğa elverişlidir" raporu istenmektedir.

teksen' Alıntı:
tüm kurslar ücretsiz. gerekli ekipman ve her türlü malzeme THK tarafından karşılanıyor. sportif ve amatör havacılık dallarına meraklılar için düzenleniyor kurslar. öğretmenlere öncelik veriliyor. havacılığı çocuklara ve gençlere sevdirmek için öncelikli olarak öğretmenlere yönelik kurslar açılıyor. kursları başarı ile tamamladıktan sonra -model uçak için söylüyorum- okulunuzda açacağınız kurslarda tüm malzemeler THK tarafından ücretsiz olarak karşılanıyor.

6-7 ilde THK nın tesisleri var. konaklama ve yeme-içme ücretsiz olarak kalabiliyorsunuz kurs boyunca ve MEB ile 2008de imzalanan protokol uyarınca kursta olduğunuz günler okuldaki ders görevinizi yerine getirmiş sayılıyorsunuz ve ek derslerinizi alıyorsunuz. kurs yerine ulaşım giderinizi kendiniz karşılıyorsunuz.

ayrıca, daha ileri meraklılar için, yine ücretsiz olmak üzere, simülatör pilotluğu eğitimi de veriliyor. Antalya'daki şubede.
yamaç paraşütü, planör, yelken kanat, RC kontrollü model uçak gibi... kurslar var.

velhasıl hem biraz kafa dinlemek, hem güzel bi meşgale edinmek hem de 1hafta 10 gün kadar bile olsa okul dışında hoşça vakit geçirmek isteyenler için meraklılara tavsiye edebileceğim bi faaliyet...

Ek dersi alıyorsunuz demişsiniz de gelen yazıda buna yönelik bir şey yazmıyor. Ayrı bir yazı varsa nereden bulabiliriz?

hocam. nerede gördüm ya da okudum bilmiyorum. ama böyle bi şey var ve ben ve diğer katılımcılar ek derslerimizi eksiksiz olarak aldık.
ek ders görevini yerine getirmiş sayıldığınız durumlardan biri bu THK kursları.
THK ile MEB arasında 2008'de imzalanan bi protokole dayanarak yürütülüyor bu işlemler. netten bulabilirsiniz protokolü.

teksen' Alıntı:

Simulatör pilotluğu..vs için nasıl başvuru yapılıyor hocam? Bilginiz var mı?

istanbul'da bu kurs açılıyormu, biraz internette araştırdım. bazı il ve ilçelerde halk eğitim öncülüğünde açılmış sanırım kurs ama istanbul'u açıldığını göremedim.. genelde eskişehir'de açıldığıyle ilgili bilgi var..

istanbul da yok. THk nın sayfasını inceleyin.

2007 yılında Ankara Türkkuşu'nda almıştım bu belgeyi. O zamanlar egzersiz yapılmıyordu. Ama artık egzersiz açabiliyorsunuz. 2 sene evvel BT rehber öğretmeni iken açmıştım, zevkli oluyor.

THK model uçak malzemelerini yolluyor, siz öğrencilerinizle ufak tefek eklemeler yaparak modelleri yapıyorsunuz.

arkadaşlar, ben de bu kurslara müracaat etmek istiyorum fakat takvimin hep mesai günlerine denk geliyor, görevli izinli sayılmayla ilgili ne yapabiliriz?

Geri