Bilgisayar-Bilişim Teknolojileri
Ana Sayfa
Bilişim Teknolojileri Forumu Son Konuları
24 Saat
Bilişim Teknolojileri - Formatör - Bilgisayar Öğretmeni Kayıt
Kayıt Olun
iletişim
iletişim
Detaylı Arama
Arama

Meslek Lisesinde BEP öğrencisi uygulamaları

Konu, 'Mevzuat-Yönetmelik' kısmında buyukbalkan tarafından paylaşıldı.

Etiketler:

Sayfayı Paylaş /bbnetsosyal

1. buyukbalkan

buyukbalkan Site Gezgini

Meslek lisesinde grup oluştururken BEP planı uygulanan öğrencilerin olduğu gruba 1 öğretmen daha verilmesiyle ilgili madde hangi yönetmelikte geçiyordu, hatırlayamadım.
    Not: (norm kadro yönetmeliğini kastetmiyorum)

teşekkürler...

2. mnaci

mnaci Site Gezgini

Hocam, grup oluşturulması ile ilgili konular norm kadro yönetmeliğinin ilgili maddesine göre diye geçer. Mesela ortaöğretim kurumları yönetmeliğinde de bu şekildedir. Aynı konunun tekrar tekrar farklı yönetmeliklerde yazılması değişiklik durumlarında problem olur. Norm kadro yönetmeliğinin ilgili maddesi neden ihtiyacınızı karşılamadı.

MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞINA BAĞLI EĞİTİM KURUMLARI YÖNETİCİ VE
    ÖĞRETMENLERİNİN NORM KADROLARINA İLİŞKİN YÖNETMELİK
    .
    .
    MADDE 22-
    .
    .
    ç) Meslekî ve teknik örgün ve yaygın eğitim kurumlarında alan/dal derslerine ilişkin ders yükü, haftalık ders
    çizelgesine göre her bir sınıfta okutulan ders miktarının grup sayısı ile çarpımı sonucunda bulunur. Ancak, her şubede 4’ten
    fazla grup oluşturulamaz ve gruplar;
    1) 9 uncu ve 10 uncu sınıflarda, 10-21 öğrenciye kadar 1, 21-31 öğrenciye kadar 2, 31’den fazla öğrenci için 3,
    2) 11 inci ve 12 nci sınıflarda, 8-17 öğrenciye kadar 1, 17-25 öğrenciye kadar 2, 25-33 öğrenciye kadar 3, 33 ve daha
    fazla öğrenci için 4,
    olacak şekilde oluşturulur. Ancak, kaynaştırma yoluyla eğitimine devam eden özel eğitim ihtiyacı olan öğrencilerin
    bulunduğu gruplarda, gruplar ikiye bölünür.
    Öğretmenlerin ayrı fiziki ortam ve laboratuvarlarda veya grup çalışması
    yaptıkları makine, araç ve gereçle işledikleri dersler gruplara ayrılır, ders yükü de buna göre belirlenir.

3. buyukbalkan

buyukbalkan Site Gezgini

Bu kısmı biliyorum, başka bir yerde daha geçiyordu orayı bulamıyorum.
    Esasen ders yükü hesabında fiziki mekan ayrımı baz alınıyor, fakat başka bir yerde "o gruba bir öğretmen daha verilir" türünden bir tabir vardı. Aradığım yönetmelik/madde o kısım...

4. sepulturgay

sepulturgay Site Gezgini

arkadaşlar selam.
    benim de bu hususla ilgili bir sorum var:

Bepli öğrenciler için biz normal sınıflarda dersi böldük ama merak ettiğim konu aynı durum işletme için de geçerli mi?

Okulumuzda 12. sınıf öğrencileri içinde bir tane Bep'li öğrencimiz mevcut. Şimdi biz bu grubu ikiye bölüp 48 saate çıkarsak bir sıkıntı yaşanır mı?

5. onurhoca39

onurhoca39 Üye

İBE de olmuyor diye hatırlıyorum bep +1

sepulturgay bunu beğendi.
  6. sepulturgay

sepulturgay Site Gezgini

İBE için de yapan okullar olduğunu biliyorum. Yönetmelik de zaten ibe ve ders diye ayırmamış.

7. etimesgutmtal

etimesgutmtal Üye

sepulturgay bunu beğendi.
  8. sepulturgay

sepulturgay Site Gezgini

hocam teşekkürler cevap ve link için.

sanırım BEP'li öğrenci için herhangi bir grup bölünmesi olmamış?

9. ademkeklik

ademkeklik Üye

Arkadaşlar aynı durum bizde de söz konusu. 28 kişilik son sinifimizda bir tane kaynaştırma öğrencimiz var. İşletme saatimizi hesaplarken 4 grup yapabilir miyiz? Bu şekilde uygulama yapan okulların olduğunu biliyoruz. Yonetmelikte bu konuyla ilgili bir ifade var mı? Yasal dayanağı ne olur? ACİL cevap verirseniz sevinirim. İyi calismalar...

10. bilisimmeslek

bilisimmeslek Seçkin Üye Seçkin Üye

Hocam yasal dayanağı norm kadro yönetmeliği grup sayıları ile ilgili maddede bep li olması durumunda 1 fazla grup verilir maddesi. Bu maddeyi okuyup yorumlayınca bazı idareciler ibe için +1 grup ekliyor. Bazıları eklemiyor. Tamamen yoruma bağlı şu anda.

11. buyukbalkan

buyukbalkan Site Gezgini

Yorum olarak söylüyorum;
    son sınıfta grup sayısı 8in katları şeklinde, yani aslında 8 öğrenci için 24 saat işletme hesaba katılıyor. 1 tane BEP öğrencisi için 24 saat daha eklemek çok mantıklı durmuyor. Ayrıca; Bakanlığın BEP öğrencilerinin kendi durumlarına uygun bir işletme olmadığı müddetçe işletmeye gönderilmesine sıcak bakmadığını duymuştum.

12. bilisimmeslek

Hocam işletmeye yollamayınca ne yapılacak ogrenciye

13. buyukbalkan

buyukbalkan Site Gezgini

Okulda ders verilecek, ama bu durumda yaz stajı durumu oluşuyor. Uygun işletme yoksa o da okulda olacak.
    BEP öğrencilerinin hepsi farklı durumda ve gittikleri işletmelerde sıkıntı yaşama olasılıkları çok fazla oluyor. Aslına bakarsınız her bir öğrencinin özel durumuna göre değerlendirilip zümre kararı alınması gerektiğini düşünüyorum.

14. ulubey38

ulubey38 Seçkin Üye Seçkin Üye

Bepli ogrenci icin bir grup daha olusturdugumuzda toplam ders yukunu artirirmi yani normu etkilermi

15. bilisimmeslek

Hocam o zaman da bep li öğrenci için 24 saat lik bir grup açmış oluyorsunuz. Zaten ibe için grup acilmamasindan yola çıkıp okulda grup açtınız. İbe için grup acın aynı hesap. O yüzden ibe için +1 grup ekleyebilirsiniz

16. bilisimmeslek

Etkiler hocam.

17. ess.esraa

ess.esraa Üye

Son sınıfta kaynaştırma öğrencimiz var ancak müdür kesinlikle ekstra bir grup artırmıyor. Zaten idare meslekçi değil, derdimiz çok anlayanımız yok.

18. bilisimmeslek

Normal derste de mi arttırmıyor hocam.
    Bence ibe de bir derstir ve ders çizelgesinde yer alan tüm dersler için eğer öğretmen yeterli ise +1 grup verilebilir.

19. ess.esraa

ess.esraa Üye

10.sınıflarda da bepli öğrencimiz var yine grup açılması gerekiyor ancak destek odamız yok dolayısıyla grup açılamıyor.

20. aekoydemir

aekoydemir Seçkin Üye Seçkin Üye

Hocam Bep li öğrenci varsa grup bölünür diyor, bölünebilir değil. Yoruma açık bir tarafı yok bunun. Yönetmelik de destek odası lazım diye bir ifade de geçmiyor. İdarenize http://mevzuat.meb.gov.tr/dosyalar/1698.pdf şu yönetmeliğin 22.maddesinin ç bendini gösterin ve ısrar edin.

can-inlife bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş /bbnetsosyal