Bilgisayar-Bilişim Teknolojileri
Ana Sayfa
Bilişim Teknolojileri Forumu Son Konuları
24 Saat
Bilişim Teknolojileri - Formatör - Bilgisayar Öğretmeni Kayıt
Kayıt Olun
iletişim
iletişim
Detaylı Arama
Arama
Yeni Konu Aç
Yeni Konu Aç

Meslek lisesi ders planları (2020-2021)

Konu, 'Ders Kitapları, Etkinlikler, Sunumlar, Materyaller' kısmında katafalk tarafından paylaşıldı.

1. katafalk

katafalk Seçkin Üye Seçkin Üye

Merhaba. Gelecek yıl meslek dersleri 9. sınıftan başlayacaktı.

Ona dair MEGEP'te bir şey görünmüyor. Dahası zümre yapılacak gelecek sene için, çeşitli planlamalar yapılacak.

Resmi olarak bu süreç ne durumda acaba?

Dahası merak ettiğim, öğrenciler alan/dal seçimlerini ne zaman yapacak bu durumda? Önceden 9. sınıfın sonunda alan seçimi, 10. sınıfın sonunda dal seçimi yapıyorlardı. Gelecek sene nasıl olacak?

2. katafalk

katafalk Seçkin Üye Seçkin Üye

Var mı bilen, eden, duyan, fikri olan :)

3. DaMieN

DaMieN Hiperaktif Üye Hiperaktif Süper Üye

Alan/Dal seçimi için bizden istenen bir işlem olmadı şu ana kadar. Fakat forumda paylaşan olmuştu. Hatta benim hiç beğenmediğim çok fazla soru içeren bir anket çalışması ile (nasıl olduysa başka yerlerden beğenenler olmuş ve onlar da kullanmak istemişler) seçimi yapmışlardı hatırladığım kadarıyla...

Açıkçası şu an için eba üzerinden verilen uzaktan eğitim ve okulların açılıp açılmayacağı üzerine yoğunlaşılmış gibi görünüyor. Diğer konular çok fazla gündemde değil. Zaten kalma olmadan herkes blok olarak bir üst sınıfa geçeceği için en kötü ihtimalle okullarda açık olarak bulunan alan ve dallara geçiş otomatik olarak olacaktır diye düşünüyorum. Birden fazla alan/dal olan okullarda ise eşit dağılım yapacaklardır hatta. Şahsi fikrim...

kendir_li ve katafalk bunu beğendi.
  4. yuci81

yuci81 Süper Üye Süper Üye Seçkin Üye

Tercih almadan rastgele alan/dala atayamazlar. Bence bu sene meslek liselerinin 9. sınıftan başlamasını erteleyecekler, ben şahsi olarak 9. sınıftan başlamasına karşıyım, bilişim için avantaj gibi gözükse de alan hakkında genellikle bir fikri olmadan öğrenci yerleşir 9. sınıfa. 10. sınıfta alana yerleşme olunca hem kendi okulundaki bölümleri tanıyor hem de çevresinden diğer okulların bölümleri hakkında bir fikir elde ediyor öğrenci.

katafalk bunu beğendi.
  5. kronos

kronos Site Gezgini

Erteleme olur mu bilmiyorum ama meslek derslerinin 9. sınıftan başlamasını olumlu buluyorum. Öğrencilerin ölümlerinin belli olması öğretmenlerin öğrencileri benimsemesi erken tanıması ve yönlendirmesini sağlayacaktır. Ayrıca disiplin olaylarının azalmasına etkisi olacağını düşünüyorum. Mesleki gelişim dersi tecrübemden çocukların meslek bilinci zaten yok arkadaşlarının ve ailelerinin yönlendirmesine göre çoğu zamanda puanı neye yeterse o bölüme gidiyor. Var olan sistemde birçok öğrenci zaten istemediği bölüme gittiğini söylüyor. Aslında gerçekte istedikleri bir bölüm zaten yok. Yani bir şey değişmeyecek belki öğretmenlerin işi daha kolaylaşır. Birde araya sıkışan birkaç başarılı öğrenci daha erken keşfedilip daha iyi noktaya getirilebilir.

katafalk ve mnaci bunu beğendi.
  6. aekoydemir

aekoydemir Seçkin Üye Seçkin Üye

15-20 sene önce 9. sınıfta seçiliyordu bölümler zaten. Öğrenci ben şu bölüme kaydolacam diye geliyordu direk. Ortaokul puanına göre sıralama yapılıp ona göre alınıyordu öğrenciler. Sonradan ağlıyorlardı ben istemiyordum bu bölümü diye ama okumayı istemiyordu çoğu zaten.

Şu ana kadar kendisi bilinçli bir şekilde gelip kaydolan sadece tek bir öğrencim oldu. Ben bilgisayar mühendisi olacam, okulunuz da bilişim bölümü var mı yoksa başka yere gidecem ben diye gelmişti. Radyoloji kazandı sonra :) Bir devlet hastanesinde çalışıyor şimdi. Onun harici gelenler babasının dizine yapışık bir şekilde geliyor ablası da burda okuyordu, teyze kızı da burdaydı vs. denerek babasının söylediği bölüme kaydolup gidiyordu.

Daha sonra liseler 4 yıla çıktı, bölümler 10.sınıfta seçilmeye başlandı. Bilinçli öğrenci yine yok. Hepsi amcasının kızı, dayısının oğlu o okulda, o bölümde okuyor diye geliyor. Değişen bir şey yok yani.

Başka yerde farklı olabilir ama benim 17 yıldır gördüklerim böyle.

katafalk ve kronos bunu beğendi.
  7. atakom

atakom Süper Üye Süper Üye Seçkin Üye

Bununla ilgili kılavuz yayınlandı arkadaşlar

Ekli Dosyalar:

katafalk ve DaMieN bunu beğendi.
  8. Mutef_bk

Mutef_bk Seçkin Üye Seçkin Üye

katafalk ve DaMieN bunu beğendi.
  9. bas_kan

bas_kan Seçkin Üye Seçkin Üye

Arkadaşlar lgs yapılmadan alan seçimi alana yerleştirme yapılabilir mi?
    aldıkları puana göre okul ve alan tercih edip gelecek şuanki 8.sınıflar

katafalk bunu beğendi.
  10. yuci81

yuci81 Süper Üye Süper Üye Seçkin Üye

Bu kılavuz, 7 Eylül 2013 tarihli ve 28758 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Millî Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği hükümlerine göre mesleki ve teknik Anadolu liselerinin Anadolu meslek programlarında 9 uncu sınıfta öğrenim gören öğrencilerin meslek alanlarına geçişini sağlamak için hazırlanmıştır.

Yukarıdaki kılavuz şu an 9. sınıfta okuyanları ilgilendiriyor,yani 9'dan 10'a geçecekleri, yeni geleceklerle ilgili değil.

katafalk bunu beğendi.
  11. hilmiki

hilmiki Aktif Üye

Ders çizelgeleri netleşti mi acaba

katafalk bunu beğendi.
  12. Mutef_bk

Mutef_bk Seçkin Üye Seçkin Üye

13. sepulturgay

sepulturgay Aktif Üye

Halimiz fenerbahçeden farksız valla. 4 ay sonra fiili olarak yeni dersleri anlatacağız ama hala ders içerikleri net değil. Fenerbahçemin de 3 aydır hocası belli değil.
    Allahım sen konuyu biliyorsun... :)

katafalk bunu beğendi.
  14. wellhi4

wellhi4 Aktif Üye

Muhtemelen bizdeki 4 dal 2 dala düşmüştür.

katafalk ve kronos bunu beğendi.
  15. DaMieN

Muhtemelen diye bir durum yok, düştü zaten. Uzun zamandır belli bu durum...

katafalk bunu beğendi.
  16. Maskesiz1907

Maskesiz1907 Site Gezgini

Bu çağda bir Fenerbahçe li olmak bir de bilişimci olmak zor. Bizde ikisi de var "amin" diyelim

17. wellhi4

wellhi4 Aktif Üye

Toplam kaç dal oldu ve isimleri nedir hocam kesinlik var mı?

18. bilisim-tef

bilisim-tef Süper Üye Süper Üye Seçkin Üye

veri-web 1 dal
    ağ 1 dal

bu şekilde olacak sanırım, taslaklarda hep böyleydi.

katafalk bunu beğendi.
  19. DaMieN

Yazılım geliştirme/ Ağ işletmenliğ ve Siber güvenlik olmak üzere iki dal olacak artık...

wellhi4 ve katafalk bunu beğendi.
  20. bilisimmeslek

bilisimmeslek Süper Üye Süper Üye Seçkin Üye

Şu yeni ders içerik ve konuları da belli olsa artık iyi olur. Yazın boşken konulara hazırlık yapardık. Son dakika açıklanacak sanki. O da bir şeye benzemeyecek.

katafalk ve herkete_87 bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş /bbnetsosyal