Meslek Liseleri Kapatılıyor mu?

Kodla Büyü

spider23

Süper Üye
Süper Üye
http://www.kamudanhaber.net/meb/mes...yerine-anadolu-liseleri-acilacak-h374572.html

İstanbul da 60 Meslek Lisesi kapatılıp Anadolu Lisesine dönüştürülmesi kararlaştırılmış..Var mı bu okullarda görev yapan arkadaşlar?

Bu konuyla ilgili gelecekte herkes aynı tehlikeyle karşı karşıya kalabilir mi?
Bu kadar meslek öğretmeni ne olacak? nereye gidecek?nereye atanacak?
çok vahim bir tablo ama forum da hiç yer bulmamış...ilginç...

Haber doğru mu bilmiyorum ama. Anadolu liseleri tam bir üretim yeridir. Her türlü uçak, füze uzay aracı tasarlanır. Çocuklar tüm bu tasarım faaliyetlerini ek fiil ile sıfat fiil arasındaki farkı anlayabildikleri için yaparlar. Dağların denize paralel olduğunu bilmek ülkemizi öyle bir şahlandırır ki inşallah bu bilgi sayesinde paralel evren teorisini ispatlayıp Türkiye olarak muasır medeniyetler seviyesine .......................

Ne diyom lan ben

istanbul daki arkadaşlardan özellikle doğrulatmak için başlığı açtım; gerçekten merak ediyorum....doğru mu? yalan mı?
tam seçim öncesi üzeri örtülüyor mu?bilemiyorum..

Fox haberde az once bu konu haber yapildi... Valla bravo,1 gecede tabelası değişti mi meslekcileri sutlandi mi hooooop oldu sana Anadolu lisesi...helal

Haber doğru,fakat sayıyı bilmiyorum. Örneğin Pendik Rauf denktaş mtal.
Bizim bölüm yok. Ama dönüştürülüyormuş. Bir arkadaş face de paylaşmış.

Liselere Geçişte uygulamaya çalıştıkları yeni sistemle meslek liseleri iyice boşalır.. Anadolu liselerinin kontenjanını el altından arttırdılar. Düşük puanlı da olsa öğrenci geliyordu ama şimdi velilier anadolu lisesi için herşeyi yapacak.(ikematgah vs.)

Istanbuldan ozur grubuyla tayini cikmis bir ogretmen olarak haberin dogru oldugunu soyleyebilirim. Yani benim eski kurumum ben oradayken meslek lisesinden anadolu lisesine donusturulmustu eylul ayinda.

Ne açıdan güzel olur? aydınlatırsanız mennuın olurum. Bu ülke kalifiye eleman yetirştirilmesi sayesinde ayakta durabilir. Gerisi ya laf salatası yada çıkar meselesi olur.....
Kesinlikle katılıyorum kalifiye elaman yetiştirmek gerekiyor, Meslek Liseleride şart ancak şu an meslek lisesine gelen öğrencilerden kalifiye elaman yetişir mi bence imklansız ! çünkü öğrencilerin bir çoğu daha dört işlemi yapamıyor ki kendi bölümümüz için konuşayım biz bu öğrencilerden program yazmalarını bekliyoruz ! Mümkün mü tecrübelerime göre değil belki 30 öğrenciden 1 ya da 2 tane bazen o da olmuyor. Bu nedenle Meslek liselerini kapatmak yerine seviyesi daha iyi öğrenciler gelmesi için başka bir çözüm yolu bulunmalı

Meslek liseleri, ÇPL yapılıyor
Daha sonra da müdürleri de Anadolu lisesi yapmaya çalışıyorlarmış diye duymuştum

Kazanın dibinin artığının gittiği meslek liselerinden kalifiye ara eleman yetişmesini beklemek mantıklı değil. Şu anda toplumda hakim olan yapıda kolay kolay kimse çocuğunu meslek lisesine vermek istemiyor. Daha en temel becerilerden yoksun öğrenciye önceki eksiğini kapatmadan kağıt uçak bile yaptırmak pek mümkün olmaz.
Tabii ki çok iyi meslek liselerimiz de mevcut. Milyonlarca tl ciro yapan büyük A.Ş.'ler gibi yönetilenler de var. Ancak ülke çapında baktığımızda kaç tanedir acaba. Bunların iyi yaptığı işler örnek alınarak tüm meslek liselerinde bir atılım yapılması ülkenin geleceği açısından çok faydalı olacaktır.

bir tane lisede değişiklik yapılmış olabilir ama bütün meslek liselerinde böyle bir değişiklik olma ihtimali yok kadar zayıf 2023 vizyonunda bile mesleklere daha çok önem verilmiş daha çocukları daha erken yaşlarda meslek sahibi yapabilmek için meslek liseleri ve metemlere daha çok önem veriliyor artık meslek lisesi mezunlarına bile hibe kredi muhabbetleri var meslek liselerinin kapanması gibi bir şey söz konusu olamaz

adeta ülkeyi birisi batırmak istiyor. Ne kadar yapılmayacak bişey varsa yapıyorlar harbiden. şuanki öğrenci profili ile zaten kapansın. Ama meslek liseleri kapanmamalı ve aynı zamanda zeki öğrenciler meslek liselerine gelmeli ve uygun bölümlere yönlendirilmeli ki üretim artsın. Yoksa şu an hem meslek hem genel liselerde ne yapılıyor ki. ha fen liseleri mi öğrenciler çok iyi test çözüyorlar. Umarım çözdükleri testler ile ileride bir telefon bir pc üretetirler. Yukarıdakiler buna inanıyor eminim. :)

Kazanın dibinin artığının gittiği meslek liselerinden kalifiye ara eleman yetişmesini beklemek mantıklı değil. Şu anda toplumda hakim olan yapıda kolay kolay kimse çocuğunu meslek lisesine vermek istemiyor. Daha en temel becerilerden yoksun öğrenciye önceki eksiğini kapatmadan kağıt uçak bile yaptırmak pek mümkün olmaz.
Tabii ki çok iyi meslek liselerimiz de mevcut. Milyonlarca tl ciro yapan büyük A.Ş.'ler gibi yönetilenler de var. Ancak ülke çapında baktığımızda kaç tanedir acaba. Bunların iyi yaptığı işler örnek alınarak tüm meslek liselerinde bir atılım yapılması ülkenin geleceği açısından çok faydalı olacaktır.

Bir meslek lisesi mezunu olarak evet belki çok başarılı bir öğrenci değildim. Bu yüzden meslek lisesine gittiğim de doğru ancak şuan eğer bir meslek sahibi isem, ülkeye bir faydam dokunuyorsa da bu EML sayesindedir. ...
Çok bilmişlik taslayanlar, meslek liselilere " artık " muamelesi yapanlar, bu artık cümlesini kuruyorsan senin okuduğun okula birşey söyleme hakkında sahip değilim ama sana söylecek çok şeyim olabilir.....Sen okudunda ne oldu? bu cümleyi kurma zekanı sorguladıktan sonra......

Bakin bu konuda bile hemfikir degiliz. Bence hemen kapatilmali. Biz de onumuzu gorelim

İstanbul’un büyük ilçelerinden birindeyim, bir hafta içinde iki lisede de (ikisi de ne hikmetse meslek lisesi ilken çpl olmuş) bilgisayar alanının kapanacağını duydum

Bir kaç ay önce bir ilimizde dolu olayı yaşanmıştı. Araçlar mahvolmuştu. Taa Brezilyadan kaporta ustaları gelmişti o ilimize iş yoğunluğundan dolayı. Bu kaporta ustaları komşu illerden çağrılamaz mıydı? Demek ki yeteri kadar usta yok ki kimse işini bırakıp oraya gitmedi.

İşkur'da para destekli olarak programcılık kursları var. E, bizde Bilişim Teknolojileri alanı var, sen bunlardan alsana öncelikli olarak, yok herkes eşit olacak, kurayla alacaklar. Hem destekleme ve yetiştirme kursları mesleki derslerde niye olmaz? Onların desteğe ihtiyacı var ki sen kurs açıyorsun işkurda.
Sonuç olarak "Meslek Lisesi Memleket Meselesi" ise 1 tane bile meslek lisesi kapatılmamalı. Umarım 9. sınıflara yerleştirme geçen seneki gibi olmaz, yoksa mesleki eğitim 3 yıl sonra yarı yarıya bitecek, hatta en kötü yani çalışmayı sevmeyen öğrenciler geleceği için meslek liselerine, yerlerde sürünen kalite yerin dibine girecek.

Gençliğin en önemli sorunlarından bir mesleksizlik sorunudur. Meslek liseleride nisbeten meslek öğreten kurumlardır bence meslek ortaokuldan başlamalı

Çankaya'da çoğu meslek lisesi bu yıl 9. sınıf öğrenci sıkıntısı çekiyor. Çoğu okulda 10-15 öğrenci var.
Bence bu yıl yerleştirme sistemi kritik öneme sahip. Eğr geçen yılki gibi 10-15 öğrenci gelecekse zaten niyetleri bellidir yüce devletlülerimizin !

bizdede birer sube actiriyorlar oyle merkezde filan deiliz ama ne yazikki eskiye dair ne var sa sildiler koklu okullar birer birer donusturuldu ya kurum tipi degisti yada ogrenci seviyesi bilerek bilmeyerek asagi cekildi durum vahim insallah tasrada da bu donusum olumsuz sonuclar dogurmaz

asparagas haberdir.. meslek lisesleri bu ülkede sanayinin bel kemiğini oluşturur....
meslek liseli ile düz liseli bir olur mu ?

Malesef tüm Meslek Liseleri bu tehlike ile karşı karşıya. Bunun sebebi Meslek Liselerinin yeteri kadar tanıtımı yapılamadığından rağbet her geçen gün azalıyor. Meslek Lisesi idareci ve öğretmenleri de bu yönde pasif kalıyor. MEB in herkes istediği okulda okuyacak vaadi var. Meslek lisesi öğretmenleri biraz elini taşın altına koyacak. Armut piş ağzıma düş devri kapanmış gibi. (Hiç kimse olmazsa bile düşük puanlı öğrenciler müşteriniz değil artık.) Kendi branşınıza veya lisenize rağbet oluşturmanız yani çalışmanız gerekecek. Yoksa sonuç malum.

Geri