!!! MESEM !!!

Kodla Büyü

hastasıyız dede 01

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Merhabalar Anadolu lisesi 9. sınıfa giden oğlum var, bugün müdürüm biraz MESEM den bahsetti, oğlumla da paylaştım kafamıza yattı, sizlerden de bilgi ve tecrübe almak istedim, MESEM ile ilgili bilgi verebilecek varmı, örneğin hangi meslekler tercih edebiliriz?, her iş yeri olur mu? yoksa belli iş yerleri mi var? çocuk mezun olduğunda dükkan açma belgesi veriliyormuş, şartı şurtu varmı?
Sonuçta Anadolu Lisesinden Meslek Lisesine geçiş yapacağız köklü bir değişiklik olacak, bilmediğimiz çok mesele var tedirgin oluyor insan, şartlar uymadı geri dönüş olr mu? vb. yardım ederseniz sevinirim şimdiden teşekkürler.

mesem=bildiğiniz çıraklık eğitim hocam. kısaca böyle diyebilirim. bir gün ders 4 gün okul. bitirince usta oluyor. ustalık belgesi ve işyeri açma belgesi veriliyor. ustalığı ile ilgili direkt dükkan açabilir. başka bir şeye gerek yok. okurken alana uygun her iş yerinde çalışabilir. 9. sınıftan 12. sınıfa kadar her kadamede maaş alıyor.

Bildiğim kadarıyla;
MESEM projesi normal meslek lisesi ile açık meslek lisesi arasında bir kavram...
Mesem sonrası tekrar örgün eğitime geçiş olmuyor diye biliyorum. Oradan açık liseye kayıt oluyormuş. (Bugün okulumuzda konuşuldu)
Çocuğunuzun el becerisi ve yeteneği varsa düşünmeden başlasın ve bir an önce sevdiği meslekte ilerlesin..
Öncelikle çocuğunuza uygun bir alan ve iş yeri seçin. Çünkü gün iş yerinde zaman geçirecek. Sevmediği bir ortamda canı sıkılabilir. 1 gün de okula derslere gelecek.
Bildiklerim bu kadar hocam. Eklemek isteyen arkadaşlarımız elbette olacaktır.
Oğlunuzun hakkında hayırlısı olsun..

Merhabalar Anadolu lisesi 9. sınıfa giden oğlum var, bugün müdürüm biraz MESEM den bahsetti, oğlumla da paylaştım kafamıza yattı, sizlerden de bilgi ve tecrübe almak istedim, MESEM ile ilgili bilgi verebilecek varmı, örneğin hangi meslekler tercih edebiliriz?, her iş yeri olur mu? yoksa belli iş yerleri mi var? çocuk mezun olduğunda dükkan açma belgesi veriliyormuş, şartı şurtu varmı?
Sonuçta Anadolu Lisesinden Meslek Lisesine geçiş yapacağız köklü bir değişiklik olacak, bilmediğimiz çok mesele var tedirgin oluyor insan, şartlar uymadı geri dönüş olr mu? vb. yardım ederseniz sevinirim şimdiden teşekkürler.
Akademik anlamda devam etmek istemiyorsa ve belirlediği bir meslek var ise o alanda çekirdekten yetişmesi yararlı olur inancındayım. Öğrenci akademik olarak başarısız ise bu çocuğun farklı alanlarda da başarısız olduğunu da Göstermez. Velilerde illa okusun doktor olsun mühendis olsun vb. gibi bir anlayış olabiliyor. Ama her çocuğun akademik olarak başarılı olamayacağına inanmıyorlar. Burada önemli olan hangi iş koluna devam edeceği daha doğrusu yeteneği ve ilgisi hangi iş kolunda ? bu alanı doğru şekilde saptarsanız eğer başarılı olmaması için bir sebep yok . Kaldı ki çekirdekten bu şekilde yetişip maddi anlamda çok başarılı kişiler var ve sayısı hiç de az değil.

Yeni sistemde, yapamazsa geri dönmeye izin veriliyor dediler. Açık liseye geçmesine gerek yok. Tahminim en zor olan kısmı seçeceği alanla ilgili usta öğretici belgesi olan bir yer bulmak. Meslek lisesi stajlarında gerek yok ama mesem’de bu belge şart.

bilgiler için teşekkürler,
mesem hakkında kabaca bilgim var arkadaşlar biraz daha detaya ihtiyacım var , mesela;
diğer arkadaşlar herhangi bir iş yeri olur derken necat hocam usta öğretici belgesi olması gerekir diyor,
merak ettiğim şeyler ;
çocuk şu an hemen meslek lisesine geçebiliyormu yoksa 2. dönem mi yada 10. sınıfta mı geçmesi gerekir?
iş yerini kendimiz mi buluyoruz yoksa mesem müdürlüklerinde bunların bilgileri var mı (usta öğretici belgesi olan iş yerleri)
mezun olunca hem lise diploması hemde dükkan açma belgesi mi alıyor, sonrasında üniversite seçeneği, polislik, askerlik vb. hala açık kalır mı?
müracat için mesem müdürlükleri mi var yoksa meslek liselerine mi müracat ediliyor vb.
tekrar teşekkürler.

soru soruyorsam hala bilgiye ihtiyacım var demektir.
gereken bilginin ne olduğunu nereden anladınız da benim yerime yorum yapıyorsunuz akıl tutulması mı yaşıyorsunuz siz gereken bilgiyi aldıysanız sorularımı yanıtlayın da bende aydınlanayım.

Mesleki Eğitim Merkezine giden öğrenciler lise diploması da alabiliyor.Fark dersleri var tarih , inkılap tarihi, matematik ve Edebiyat dersi ekstradan alıyor Meslek lisesi diploması alıyor mezun olunca.
Fark dersleri almayan 11.sinifta sınava girip kalfalık 12 .sinifta sınava girip ustalık belgesi alıyor.
Aslinda meslek lisesinde de işyerinde usta öğretici olması gerekiyor fakat çok önemsemiyor.Her ay verdiğimiz koordinatörlük evraklarında usta öğreticiyle alakalı kısımlar da var.

Meslek lisesinde çalıştım Mesemde çalıştım eğer öğrenci bir mesleğe karşı ilgisi varsa o mesleği yapacaksa kesinlikle Meslek lisesi yerine Meseme gitmeli.

Eğer iyi niyetli bir usta bulursanız usta öğretici belgesi olan meslek sahibi olur.bazi işletmeler çırak öğrencileri kullanıyor.simdi artık tüm ücreti devlet karşılayacak hiçbir ücret çıkmayacak cebinden ustanın. getir götür işinde çalıştırıyor cocuk mesleki anlamda bir şey ogrenemiyor.kuaforlukte çok yaşanıyordu bu sorun ustalık sınavında saç kesimi yaptırılıyor cocuk kesemiyor orada söylüyor ustası sadece fön çektirmiş bir şey öğrenememiş ustalık belgesini alamıyor.

Meslek lisesinde öğrenci o meslek ile alakalı doğru düzgün bir şey öğrenemeyor.kültür dersleri desen oda kalabalık disiplin sorunuyla geçiyor.mezun olan öğrencilerden çok azı kendi alanıyla alakalı bir işte çalışıyor.devlet en çok bütçeyi eğitimde belkide meslek lisesine harcıyor sonuç yetismis elaman yok...

Yakın bir zamanda meslek lisesinden Meseme büyük bir geçiş olacaktır.4 fark dersiyle lise diploması haftada 1.5 gün okul.calisip para kazanma,meslek lisesinde devamsızlıktan kalma ,mesemleri teşvik etme gibi durumlar şuan için velilerde bir onyargi var bu bittiğinde Mesemler büyük ihtimalle meslek lisesinin yerini alacak..

Mesemde müdür yardımcısı ve koordinatör öğretmenler işletme bulma konusunda yardımcı oluyorlardı.fakat şimdi biraz fazla talep var herkese bulamazlar.usta öğretici belgesi olan bir işletme bulup kaydınızı yapabilirsiniz.

.suan şubat ayına kadar kayit tarihi uzatıldı devamsızlıktan kalsa bile öğrenci meseme kayit olup dönem kaybetmeden sinif gecebilir.mesemde kayıtlar yıl boyu sürer.okul dönemini kaçırsaniz bile bir işletme bulup kaydolup işletmeye devam edebilir.eylul ayında derslere kaydı olur okulda derslerini görmeye başlar.

Meslek lisesi diploması aldığı için lise diploması alan herkes gibi kazanırsa üniversiteyede gidebilir

Anladığım kadarı ile mesem meslek lisesinden ayrı başka bişey ve kendi müdürlüğü var. Önce oraya gider işyeri sorarım olmazsa gezer buluruz ustaöğreticili bir işyeri.
Bilgiler için çok teşekkür ederim.

Hocam makine teknolojisi alanını seçebilirsiniz. Ankarada Başkent makine vs gibi büyük firmalar var çocuğu oraya aldırabilirseniz 4 senenin sonunda cnc ustası olur makine programlamayı da öğretirler. Genelde çırağa ihtiyaç oluyor oralarda. Başka şehirde ikamet ediyorsanız mutlaka kurumsal firmalara götürüp kaydettirin küçük esnaf kendi nasıl yetiştiyse şimdinin gencine de aynı davranıyor. dövüyor sövüyor.

mesem=bildiğiniz çıraklık eğitim hocam. kısaca böyle diyebilirim. bir gün ders 4 gün okul. bitirince usta oluyor. ustalık belgesi ve işyeri açma belgesi veriliyor. ustalığı ile ilgili direkt dükkan açabilir. başka bir şeye gerek yok. okurken alana uygun her iş yerinde çalışabilir. 9. sınıftan 12. sınıfa kadar her kadamede maaş alıyor.
Hocam verdiğiniz bilgiler eksik. okurken alana uygun her iş yerinde çalışabilir değil çalışmak zorunda. 27 Meslek alanından birisini seçmek zorundasınız. 4 Gün staja gidilecek staj yerinde 1 usta öğretici belgesine sahip personel olmak zorunda. Meslek öğrenmek için çok güzel bir uygulama. Meslek lisesi diplomasından hiç bir farkı yok. Bulunduğunuz şehirde bilişim ile ilgili firmalar varsa işi öğrenebileceği göndermenizi tavsiye ederim.

Geri