Mesai Dışı İş-Kur Kursları Hakkında Soru?

Kodla Büyü

barracuda66

Site Gezgini
SAyın Hocalarım hali hazırda eğitici bilgisayar formatörü olarak görev yapıyorum.
İlçemizde İş kur, Bilgisayar donanımı bakımı ve ariza giderme diye bir kurs açtı
proje ortaklarından İlçe milli eğitim müdürlüğüde beni kursa öğremeni olarak yazmış.
Sorum şu mesayi saatleri dışında verilecek olan bu kurtan ekders ücreti ala bilirmiyim
ala bilirsem kaç saate kadar alabilirim.
Onay alarak mesai saatleri içerisine çekmek isterlerse (mesala 13:30-18:30 arasına
Valilik onayı yeterlimidir, izin ibaresinde ne yazmalıdır.
kurs haftada 25 saat.
Birde Hem Halk eğitim hemde bu kursa devam etmende bir behis varmıdır.

hocam haftada 25 saat derse girebilirsin aynı durum bende de var ve ekdersi işkur ödeyeceği için sıkıntı yok 40 saate kadar girebliyosun formatörlükten dolayı ekdersini yine alıyosun yani hem formatör hemde bu kursa girersen alacağın ekders 18+25 olacak ki 25 saatlik ekders ücretini min. meb ekders ücretinden yani brüt 8.25 den max. 14 tl den ödeyebiliyo işkur. kolay gelsin...

barracuda66' Alıntı:
SAyın Hocalarım hali hazırda eğitici bilgisayar formatörü olarak görev yapıyorum.
İlçemizde İş kur, Bilgisayar donanımı bakımı ve ariza giderme diye bir kurs açtı
proje ortaklarından İlçe milli eğitim müdürlüğüde beni kursa öğremeni olarak yazmış.
Sorum şu mesayi saatleri dışında verilecek olan bu kurtan ekders ücreti ala bilirmiyim
ala bilirsem kaç saate kadar alabilirim.
Onay alarak mesai saatleri içerisine çekmek isterlerse (mesala 13:30-18:30 arasına
Valilik onayı yeterlimidir, izin ibaresinde ne yazmalıdır.
kurs haftada 25 saat.
Birde Hem Halk eğitim hemde bu kursa devam etmende bir behis varmıdır.
Biz iki kişi, 270 saatlik web tasarım kursunu haftada 36 saatten 2 ay verdik.

İşkur kursu diğer tüm ücretlerden bağımsızdır. Ücretini işkur öder. 1 ders saati ücreti brüt 14TL net 12TL civarıdır. Yani normalde aldığımız ücretin yaklaşık iki katıdır. Haftada en fazla 40 saat ücret ödeyebilir işkur. Eğtim saatlerini işkur-okul olarak belirleyip İLÇE MEMin onayını alarak istediğiniz zaman yapabilirsiniz. C.tesi de kurs yapılabilir. Birden fazla kişi aynı kursu verebilir. 1 hafta biri ders anlatır diğer hafta diğer öğretmen. Akşam yanılmıyorsam en geç 21de bitirmek zorundasınız.
Ayrıca eğitimin sen vereceksen mesai saatlerinin dışında verilmesi gerekir. Çünkü 17ye kadar formatörsün. Kursu mesai saatleri içine alınırsa sen formatör olduğun için o saatlerde kursu veremezsin.
HAlk eğitimdeki kurs ile bu kursunda bir bağlantısı yoktur. SEn 18 formatörlük +10 kalk eğitim alırsın.
Bu kurstanda 25*2 haftalık ücret alırsın tümünü sen verirsen. Ancan kursu mümkünse 2 kişi verin çünkü 17ye kadar formatörlük, ardından kurs eve gitmen 2100i bulur hergün. 2 kişi olursanız bir hafta çalış bir hafta dinlen yaparsın.

peki ya formatör olmayan öğretmenler benim gibi kaç saat alabiliyo işkurun kursundan? 29 saat dersim var.ekdersimi 16+10 saat alabilirsiniz denildi doğru mu ? 10 saat işkur kursu veriyorum haftada. bu arada açık liseye fahri giriyor oluyormuşum. çünkü açık lise derslerinden ücretlerimiz yapılmıyo.
şimdiden teşekkürler

Ya bu kurslar neye göre açılıyor;
Teklif işkur dan mı geliyor eğer ordan geliyorsa ilçeyemi yoksa okula mı geliyor bu teklif kısacası bu kursun açılacağı okul neye göre açılıyor?
Yoksa okul yada ilçe meb mi teklif ediyor işkura?

YUXEL' Alıntı:
peki ya formatör olmayan öğretmenler benim gibi kaç saat alabiliyo işkurun kursundan? 29 saat dersim var.ekdersimi 16+10 saat alabilirsiniz denildi doğru mu ? 10 saat işkur kursu veriyorum haftada. bu arada açık liseye fahri giriyor oluyormuşum. çünkü açık lise derslerinden ücretlerimiz yapılmıyo.
şimdiden teşekkürler

Galiba anlatamadım.
İŞKUR kursu ile diğer derslerin, açık lisenin, halk eğitimin bir bağlantısı yok. Bu kurs ek ders yönetmeliğinede TABİ DEĞİL.
Okulunuz ile işkur bir sözleşme imzalar. İlçe MEMde onayları verir falan filan. İŞkur kursuna kaç saat girerseniz o kadar ücret alırsınız. Örneğin meslek lisesinde 29 saat ek ders alan ve açık lisedende 10 saat alan bir öğretmen düşünün.
Bu öğretmen işkur kursunuda haftada 25 saat verirse şu ücreti alır:
29+10 = 39 okuldan = 39*6 = 234 TL haftalık ek ders alır.
25 iş kur = 25 * 12 = 300 TL işkurdan ücret alır.

Burda idkkatinizi çekeyim bazı idareciler size İŞKUR KURSU için haftada en fazla 10 saat ücret alırsın yada meslek lisesinde 29 dan fazla ücret alamazsın gibi şeyler söyleyebilirler. Ayrıca ek ders ücretinizi MEBin 6 TL ekdersinden hesap edebilirler. Bunlar arada kalan farkı cebe indirmek isteyenlerdir. Dikkatli olun. İŞKURDA ne kadar derse girdiniz onu 12 TL ile çarpın size o kadar ücret ödenmesi gerekir.
Ayrıca bu işkur kurslarında okul müdürü, md. yrd., bekçi vb. kişilere ücret ÖDENMEMEKTEDİR. İŞKUR ödemeyi sadece kurs veren öğretmenlere yapıyor. Bu yüzdende idareciler sizin ücretlerden bi kısmına göz dikebilirler. Zaten bazı idareciler kendilerine ücret ödenmediği için bu işle uğraşmak istemeyebilirler.

İŞKUR ücret ödemeside şu şekilde oluyor:
Kurs başında bir sözleşme imzalanıyor: İLÇEMEM, OKUL, İŞKUR arasında. Bu sözleşmede İŞKURun onayında geçmiş ücret yazıyor. Örneğin 270 saatlik web tasarım kursunun toplam ücreti 3800 TL civarıydı. Bunun 3400TLsi NET olarak Öğretmenlere ödendi. Biz iki öğretmen 1700er lira aldık ikimizde. Geri kalanı vergiye gitti.

İŞKUR kursları meslek liseleri ve ÇPL lerde açılabiliyor. Nasıl kurs açabiliriz sorunuzu ilçenizdeki işkura giderek sorunuz. Sizi yönlendiriceklerdir.

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI İLE ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANLIĞI ARASINDA YAPILAN “İSTİHDAM İÇİN MESLEKÎ EĞİTİM PROJESİ (İMEP)” İŞBİRLİĞİ PROTOKOLÜ
http://statik.iskur.gov.tr/tr/proje_pro ... ak2009.pdf

o halde bizi yanlış bilgilendirdiler ve artık aradaki farkı kim nasıl alır bilmiyorum ama... neyse...bu yazdıklarınızı nasıl ispat edebilirim sayın hocam yol gösterirseniz sevinirim. sağolun

YUXEL' Alıntı:
o halde bizi yanlış bilgilendirdiler ve artık aradaki farkı kim nasıl alır bilmiyorum ama... neyse...bu yazdıklarınızı nasıl ispat edebilirim sayın hocam yol gösterirseniz sevinirim. sağolun
Önce okulunuzla güzelce konuşun. Sonra işkur ile kurumunuz arasında imzalanmış protokolü isteyin. Bu protokol dışında birde ücret onayı vardır. Ücret onayında kurs adı, süresi ve ödenecek tüm para yazar. Okul vermezse dilekçe hakkınız var, bilgi edinme kanunu kapsamında bilgi isteyin. Olmadı işkurdan isteyin gerekli bilgileri. Ayrıca daha önce söylemeyi unutmuşum bizim kursta ücret her ay sonunda hesaplandı ve okulun "Okul aile birliği hesabına" yatırıldı işkur tarafından. Daha sonra memur ilgili vergileri düşüp bizim hesaplarımıza havale yaptı veya elden verdi parayı.

270 saatlik web tasarım kurs planını ekledim. Konular WEb Programcılı Dalı derslerinden seçilerek hazılandı. HTML, DREAMWEAVER, FİREFORKS.
ASP.NET modüllerini plana koymadım çünkü kursiyerlerin bazıları bilgisayar konusunda bile yetersizdi. O yüzden sizde planınızı kursiyerlere, kurs toplam saatine göre şekillendirebilirsiniz. Kursiyerler iyi ise ASP.NET veya PHP, Flash da ekleyebilirsiniz.
Kursa başladığımızda (1 eylül) okullar kapalı olduğundan günlük 8 saat haftada 40 saat kurs verdik. Okullar açılınca günlük 6 saat haftalık 36 saat (C.teside verdik) kurs yaptık. Sizlerde benim planı düzenleyerek kullanabilirsiniz.

Ekli dosyalar

• web tasarım kurs planı orj.rar
    21.6 KB · Görüntüleme: 345
Hocam verdiğiniz bilgiler için çok teşekkürler, bizde web tasarım kursu açıcaz işkur kapsamında ama idare bize saati bizim belirleyeceğimizi ve bilişim teknoljisinin temelleri, wep tasarımı ve programlama ve internet programcılığı ders modüllerinin(yani meslek lisesinde bu dalda okuyan öğrencilerin zorunlu derslerini) eklememizi söyledi. bizde 340 saat olarak planlama yapalım dedik. bu doğru mu? yoksa haftasonu kurs vermeyi düşünmüyoruz ve 270 saat en azsından yaza sarkıtmadan bitirir kursu.. bizim için daha iyi olur. biz üç öğretmen paylaşıcaz hiç kimse yazın kalmak istemiyor..

bizde kurs açmak istiyoruz ama 10 saat açık lise dersim var ücret alamazsın diyorlar
geçen sene bakanlık müfettişleri gelmişti onlar söylemiş 10 saatten fazlasına ücret verilmez diye
bu kursun ücretini işkur veriyor mebden ayrı diyoruz anlatamıyoruz
bunla ilgili bir belge varmı ne yapmamız lazım

ücreti işkur ödüyorsa okul ile yada mem ile neden uğraşıyorsunuzki? özel ders veriyormuş gibi düşünebilirsiniz. ders saatleriniz dışında, formatörseniz mesai saatleri dışında planı yapın kursunuzu verin. okul yada mem hangi aşamada sorun çıkarıyor?

denizlerb' Alıntı:
ücreti işkur ödüyorsa okul ile yada mem ile neden uğraşıyorsunuzki? özel ders veriyormuş gibi düşünebilirsiniz. ders saatleriniz dışında, formatörseniz mesai saatleri dışında planı yapın kursunuzu verin. okul yada mem hangi aşamada sorun çıkarıyor?

okul ile işkurun anlaşma yapması lazım okul anlaşma yapmıyor

blgsyr80' Alıntı:
hocam haftada 25 saat derse girebilirsin aynı durum bende de var ve ekdersi işkur ödeyeceği için sıkıntı yok 40 saate kadar girebliyosun formatörlükten dolayı ekdersini yine alıyosun yani hem formatör hemde bu kursa girersen alacağın ekders 18+25 olacak ki 25 saatlik ekders ücretini min. meb ekders ücretinden yani brüt 8.25 den max. 14 tl den ödeyebiliyo işkur. kolay gelsin...

öğretmenler haftada 10 saatten fazla ücretli ders veremez diyor yönetmelikte size nasıl ödediler o parayı.. bizde veriyoruz kurs ama en fazla 10 saat ödeyebiliyorlar.. daha fazlasını kanunen veremiyorlar..

Arkadaşlar yukarıda açıkça yazdım yapmanız gerekenleri ancak bazı arkadaşlar 10 saat olayına takılmış yine. Hakkınızı yedirmeyin. 1 saat ücreti 12 TL yaklaşık. Özel ders gibi düşünün diyen arkadaş doğru söylemiş. Aynen öyle. Ne kadar derse girersen o kadar ücret alırsın. Alamayanların ücretini başkaları götürüyordur.

hocam hakkımızı savunmak için belge lazım,bize bir yardımcı olurmusunuz. Aynı durumdan bende muzdaribim normal ekders ücertini ödüyorlar bana,İmep protokülü kapsamında 2 ders saati ücreti ödenir diyor.Lakin okulun demesi o ki işkurun kendi yönetmeliğinde 2 ders ücretine kadar ödenir diyormuş bu sebeple protokol yönetmeliği ezemezmiş.Bildiğiniz veya kendimizi savunacak başka bir yolumuz varsa bilgilendirirseniz sevinirim..

egunay' Alıntı:
Arkadaşlar yukarıda açıkça yazdım yapmanız gerekenleri ancak bazı arkadaşlar 10 saat olayına takılmış yine. Hakkınızı yedirmeyin. 1 saat ücreti 12 TL yaklaşık. Özel ders gibi düşünün diyen arkadaş doğru söylemiş. Aynen öyle. Ne kadar derse girersen o kadar ücret alırsın. Alamayanların ücretini başkaları götürüyordur.

hocam 10 saatten fazla özel derste yasak zaten vergisini ödemediğin tüm kazançlar doğal olarak yasak zaten.. işkurun kursunu veriyorum ama ekders ücreti ödendi bana şimdi okula soruyorum bu kapsamda değil bizim kursumuz diyorlar.. daha önce halk eğitimde vermiştim web tasarım oradada normal ücret verilmişti zaten.. valla.. ben vermesem kursu başkası verecek zaten.. adamlar bana vermek zorunda değilki gerekirse dışarıdan ücretli öğretmen tutarlar yinede bize vermezler bu ekdersleri.. ama sonradan hak talep edebilirim.. burası doğu.. kanundan uzak..

TÜRKİYE İŞ KURUMU GENEL MÜDÜRLÜĞÜNCE DÜZENLENEN HİZMET

İÇİ EĞİTİM, KURS VE SEMİNERLERDE ÜCRETLE OKUTULACAK DERS

SAATLERİNİN SAYISI, DERS GÖREVİ ALACAKLARIN NİTELİKLERİ VE

DİĞER HUSUSLARIN TESPİTİNE İLİŞKİN KARAR

Ücretle okutulacak ders saati sayısı ve ders ücreti

MADDE 6 – (1) Hizmet içi eğitim, kurs ve seminerlerde ücretli ders görevi alacak olanlardan;

a) Kurum içi personele, günde (5), haftada (25) ve yılda (250) saati,

b) Diğer kamu kurum ve kuruluşlarından görevlendirilecek personele, haftada (15) saati,

c) Üniversite öğretim elemanlarına, 2914 sayılı Yükseköğretim Personel Kanununda belirtilen zorunlu ve isteğe bağlı ek ders saatini,

ç) Eğitim ve Öğretim Hizmetleri Sınıfına dahil personele, çalışmakta oldukları kurumun ek ders görevi ile ilgili mevzuatında belirtilen zorunlu ve isteğe bağlı ek ders saatini,
d) Üzerinde resmi görevi bulunmayanlara, haftada (25) saati,

aşmayacak şekilde ek ders görevi verilebilir.

(2) Bu şekilde ek ders görevi verilenlere, 657 sayılı Kanunun 176 ncı maddesi uyarınca ek ders ücreti ödenir.

http://statik.iskur.gov.tr/tr/kurumumuz ... t/bkk7.htm

Arkadaşlar işkur meslek edindirme kursları İMEP protokolu kapsamında açılan kurslardır ve haftalık alabileceğiniz ek ders saati yukarıdaki kararlar doğrultusunda belirlenmiştir.Eğer öğretmen okuldaki ek dersini doldurmuşsa kesinlikle işkur kursu açamaz.

onur3354' Alıntı:

MADDE 6 – (1) Hizmet içi eğitim, kurs ve seminerlerde ücretli ders görevi alacak olanlardan;

b) Diğer kamu kurum ve kuruluşlarından görevlendirilecek personele, haftada (15) saati,

c) Üniversite öğretim elemanlarına, 2914 sayılı Yükseköğretim Personel Kanununda belirtilen zorunlu ve isteğe bağlı ek ders saatini,

ç) Eğitim ve Öğretim Hizmetleri Sınıfına dahil personele, çalışmakta oldukları kurumun ek ders görevi ile ilgili mevzuatında belirtilen zorunlu ve isteğe bağlı ek ders saatini,

(2) Bu şekilde ek ders görevi verilenlere, 657 sayılı Kanunun 176 ncı maddesi uyarınca ek ders ücreti ödenir.

Arkadaşlar işkur meslek edindirme kursları İMEP protokolu kapsamında açılan kurslardır ve haftalık alabileceğiniz ek ders saati yukarıdaki kararlar doğrultusunda belirlenmiştir.Eğer öğretmen okuldaki ek dersini doldurmuşsa kesinlikle işkur kursu açamaz.

ben okulda haftada 29 saat ekder ücreti alıyorum yani maksimum ücretimi slıyorum bunun dışındada 10 saat işkur kursunu veriyorum.. ama maksimum 10 saat verilebiliyor.. yoksa bazıları demiş yok ekders yönetmeliği ile alakalı değil diye öyle bişey olsa zaten öğretmen bulamıyorlar şimdi bekleyen kurslarda var.. ben alırdım haftada 60-70 saat ekders belki :) üzerinde resmi görevi bulunmayanlara diyor.. biryerlerde depo öğretmeniyseniz olabilir..

Ben Halk eğitim merkezinde ücretli usta öğretici olarak bilgisayar kursları veriyorum. İşkurla işbirliği halinde bir kurs açmak istiyoruz. Kursun ücretini bürüt olarak işkur halk eğitimin hesabına gönderiyor burdanda kesintiler yapıldıktan sonra benim hasabıma aktarılacakmış. ancak sigorta olayını ne işkur nede halk eğitim üsleniyor. Bu konuyla ilgili bana yardımcı olabilirmisiniz.
Elinizde bu konuyla ilgili belge varsa gönderebilirmiziniz.

hafta sonu birde mesai saatleri dışında olduktan sonra 500 saatte olsa verebilirsiniz ama mesai saatleri içinde 30+10 en fazla fazlası sehven olur.

comiqsoon' Alıntı:
Ben Halk eğitim merkezinde ücretli usta öğretici olarak bilgisayar kursları veriyorum. İşkurla işbirliği halinde bir kurs açmak istiyoruz. Kursun ücretini bürüt olarak işkur halk eğitimin hesabına gönderiyor burdanda kesintiler yapıldıktan sonra benim hasabıma aktarılacakmış. ancak sigorta olayını ne işkur nede halk eğitim üsleniyor. Bu konuyla ilgili bana yardımcı olabilirmisiniz.
Elinizde bu konuyla ilgili belge varsa gönderebilirmiziniz.

bu konu ile ilgili bilgi bulabildiniz mi?

onur3354' Alıntı:

Bu ücret tarifesi TÜRKİYE İŞ KURUMU GENEL MÜDÜRLÜĞÜNCE DÜZENLENEN HİZMET İÇİ EĞİTİM, KURS VE SEMİNERLERDE ödenecek ücretleri belirler.

Bizim bahsettiğimiz işkur kursları ise:
http://statik.iskur.gov.tr/tr/proje_pro ... ak2009.pdf

T.C.
MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI
İLE
ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK
BAKANLIĞI
ARASINDA YAPILAN
“İSTİHDAM İÇİN
MESLEKÎ EĞİTİM PROJESİ (İMEP)”
İŞBİRLİĞİ PROTOKOLÜ
dür.
--------------------------------
Eğer sadece işkurun açtığı bir kurs olsaydı arkadaşın verdiği resmi karara göre ücret ödenirdi.
Ancak bizim kurslar İMEP kursları. Daha ayrıntılı bilgi için bölgenizdeki İŞKUR a gidin sorun. Ben yukarıda yazdıklarımı halen savunuyorum. Kendimde 1 kurs yaptım aldığım ücretide yukarıda yazdım. ÇEvremdeki tüm öğretmen arkadaşlar aynı şekilde ücret almışlar. Yani yok öyle maksimum ders olayı falan. Ayrıca ücret tarifeside şöyle:
Madde 9- Kursları veren MEB’e bağlı eğitici personel ve usta öğreticilerin 1 ders saati ücreti ek ders saati ücretinin iki katı tutarındadır.

Arkadaşlar, bir firma iş kur kursu için yaz döneminde eğitim vermemi istedi. Fakat formalite olarak bir sözleşme imzalamamı istiyorlar.
Sizce bu sözleşmeyi imzalamak 657 çalışanı olarak bir sıkıntı yaratır mı, daha önce böyle bir sözleşme imzalayan var mı?
Bilgisi olan paylaşırsa sevinirim...

Ekli dosyalar

• sozlesme.rar
    9.1 KB · Görüntüleme: 63
Arkadaşlar "Bilgisayar Bakım onarım" kursunu işkur kapsamında açmak için ne yapmamız gerekiyor plana nasıl bir üst yazı yada belge eklemek gerekiyor. Kursun amaçları vs. gibi bilgiler eklemek gerekiyır mu?

Geri