MEB'İN BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ ÖĞRT. BAKIŞ AÇISI:(

Kodla Büyü
Ders içeriğin değişmesi şart! Bilgisayar Öğretmenlerinin değil!!! Nasıl şu an Tarih, Matematik kitaplarında güncelleme yapıyorlar bizim kitaplarımızı da güncellemliler. Ayrıca şu an bilgisayar kullanmayı bilmeyen ama kendisini bilgisayar uzmanı zanneden o kadar çok insan varki,
(örn: öğrencilerimden birisi yılın başında sohbet ederken bildiklerini söylemek istemenin heyecanıyla(6. sınıf) -hocam ben web sayfası yapabiliyorum. - aferin sana nasıl yapıyorsun peki? -hocam msnimle giriyorum. ------İşte arkadaşlar bilginin tavan yaptığı andır!------)
Mesleğini en çok severek yapan bizlerizdir sanırım ve bildiğiniz gibi zamanından beri bizim branşımızda herkesin bir göz vardı. Ve ve sonunda göz değdirdiler, nazar ettiler. Bizi bizden olmayanlar zor anlıyor malesef.
Branşdaşlarım biz ya 10.000 toplanırız ya da 1.000.000 dağılırız...
http://bilisimdegelecekvar.org/ sitesinde bile 8000 mesaj yok, bunların çoğuda yine bu dersi seven öğrencilerimiz. Bizler bile interneti etkin ve yetkin kullanmaktan aciziz :(

net= söylentilere göre çok garip bir şey, o kadar ki anlatamıyorum :)
vörk= bu da vektörün tarzanca kısaltması olması :p

ikisi birleşince garip vektör oluyor.

HEPİMİZ PCKOPATIZ.... bir daha eylem olursa bu pankartı 5-1.5 şeklinde çıkartacam en önde olacak insallah hahahha

EslemSua' Alıntı:
yeni bir cevap yok hala facebooktaki IOGM yazarlarindan. arkadaslardan grupta fikir belirtenler var, tesekkurler destekleri icin.
https://www.facebook.com/group.php?gid=121754904546855 linki de. Memur zihniyetinde olduklari icin erkenden uyumuslardir muhtemelen :)

ben hala diyorum. mardin e başbakan,bakan gelirse kesin ve kesin haber verin bana. gözümden kaçar muhtemelen medyatik olma hevesim varda :p

Benim merak ettiğim bunu yazan kişilerin bilgisayar bilgisinin ne kadar olduğu ! 5 - 10 senelik bilgisayarlar yazmış 5 sene gibi uzun bir yıl aralığı :)) okulumdaki BT sınıfı 5 yıl önce kurulmuş Adobe CS3 dahi iyi bir şekilde çalışıyor. Bende derslerimde öğrencilerime öğretmeye çalışıyorum. İyi bir bilgisayarın iyi oyunları oynayabilmek, monitörünün LCD olması :)) olarak gören zihniyet olduğu sürece bize daha çok ihtiyaç var arkadaşlar.1 saatte olsa bu zihniyeti yok etmeye çalışacağız...
1 saati kabullendiğim gibi görülmesin tabi de :))

EslemSua' Alıntı:
raid10000' Alıntı:
EslemSua' Alıntı:
yeni bir cevap yok hala facebooktaki IOGM yazarlarindan. arkadaslardan grupta fikir belirtenler var, tesekkurler destekleri icin.
https://www.facebook.com/group.php?gid=121754904546855 linki de. Memur zihniyetinde olduklari icin erkenden uyumuslardir muhtemelen :)

ben hala diyorum. mardin e başbakan,bakan gelirse kesin ve kesin haber verin bana. gözümden kaçar muhtemelen medyatik olma hevesim varda :p
yumurta falan atacaksan hocam cok siradan oldu artik, baska bir seyler bulun. fare atabilirsiniz bak ama o da fiziksel zarar verebilir.
bak ne aklima geldi. farenin kablosunu catirmadan kuyruk niyetine yapistiracaksin meb yetkilerine, oyle dolassinlar ortalikta :)

çok yaratıcı olmuş bu :puhaha: düşünmesi bile çok güzel..

süpermiş ya. zihniyete bak. herkesin evinde bilgisayar var diye herkesin bilgisayar kullanmayı bildiği ve derse gerek olmadığını söyleyenlere 'her evde hesap makinesi varken matematik dersine ve her evde sözlük varken türkçe dersine ne gerek var' diye sormak istiyorum.' Hatta hepsinden öte herkesin kullanmayı bildiği bir makine üzerine bilgisayar mühendisliği diye bir alan açıp okutmaya ne gerek var. Keşke YÖK' te bu arkadaşların eriştiği üstün bilinç seviyesine ulaşsa da üniversitelerden bilgisayarla ilgili tüm bölümleri kaldırsa. Herkes evine bir bilgisayar alıp kursa, bilgisayar kullanmayı öğrenmiş olsa.... Hayat bayram olsa:)

BT öğretmeni olarak bu düşüncelere duyarsız kalmayalım. Okul müdürleri böyle, müdür yardımcıları böyle, şube müdürleri böyle, ilçe müdürleri böyle,il müdürleri böyle, müfettişler böyle...yav bu ders boş bir ders ise neden senelerce insanlar bu işle uğraştı öğretmenler yatiştildi kitaplar basıldı dersler verildi. Bu demek oluyorki yaptıkları herşey boş.

Milli eğitimde görev alanların çapsız ve kapasitesiz adamlar olduğunu bildiğim sürece, bu gibi laflara fazla şaşırmam..

EslemSua' Alıntı:
evet facebooktan cevaplar gelmeye basladi, IOGM o kitabin yazarlarindan.

Ömer Köse Eğitim Müfettişi ' nin cevabi
SEçmeli derlserin seçilme oranlarına bakılınca en çok seçilen dersin bilişim teknolojileri olduğu görülmektedir. Bunun çeşitli nedenleri olduğu bilinmektedir. Örneğin okul müdürlerine "neden bu dersi bukadar ağırlılklı olarak seçtiniz?" sorusu sorulunca verdikleri cevap; "Bt sınıfımız var" ya da "öğretmenlerime göre bunu seçtim" şeklinde olmaktadır. Böyle olunca da; düşünce eğitimi, halk kültürü, medta okur yazarlığı gibi bu programında ruhuna uygun dersler çok az seçilebilmektedir. Burada bilişim teknolojileri dersi eleştirilmemektedir. Burada kastedilen şey; diğer derslerin olması gereken oranda seçilmemesidir. Bilişim teknolojileri öğretmenlerini incitmek gibi bir kasıt olamaz. Bu dersin gerekliliği de değildir kastedilen. Zaten programın omugasındaki omurlardan biri de teknolojiyi etkin kullanmaktır. Ancak, gerek BT'lerin durumu, gerek bu dersin içeriği, gerekse de teknolojinin yaygın kullanıldığı yörelerdeki okullardan alınan geri bildirim derslerden istenieln verimin alınamadığı şeklindedir. Bütün bunlar dikkate alınınca illede bilişim teknolojieri derslerini seçmek yerine diğer seçmeli derlserinde seçilmesini önermek bu branşın öğretmenlerini incitmemelidir. Zaten öğretmenlere yardımcı olmak amacıyla hazırlanan bir kitabın böyle bir kastı olamaz. Bilişim çağında sosyal ağlar, netvörkler daha da önem kazanacaktır. Teknolojinin etkin kullanımı dahada önemli hale gelecektir. Dolayısıyla bu dersin içeriği ve amacı farklılaşarak yerini koruyacaktır. Hiç bir kaygıya ve alınganlığa gerek bulunmamaktadır.
netvörkünü yerim ben senin :puhaha:

yumurta felan atmak için mardine gelmelerini beklemiyorum. önüne atlayıp basın önünde durum bu bu bu deyip kamaoyu oluşturmak için bekliyorum.

EslemSua' Alıntı:
bana yolladigi mesaji bir de kopyalayip grubun sayfasina koymus adam. " netvörk " bir iki duzeltme yapsaymis bari. Diger kisilerin cevaplari daha iyi geldi bana Omer Bey'inki ile karsilastirinca. Ilgili birimlere ilettik dedi biri, bakalim ne olacak.

Aslinda bunu haber sitesi, memurlar.net'e falan yayinlatmak lazim, kitapta yazan o paragrafi yani. Nasil yapsak? toplu e-mail mi atsak arkadaslar :?:

Çözüme ulaşana kadar heryeri mail yağmuruna tutmaya devam :+1:
Umarım bütün arkadaşlar bunu yapıyordur...

EslemSua' Alıntı:
Sikayetciyim cogu meslektasimdan, cok duyarsizlar ya. Kendi arkadaslarim da internette diger ulasabildigim kisiler de bir duyarsizlik, sinirim bozuluyor. Ne dert ediyorsun, biz cozumu bulunur, bos ver diyorlar bir de bana. Cok az kisiyiz ugrasan :(
Tırsıyorlar hocam. Hakkımızı aramaktan aciz bir zümreyiz bize neyaparlarsa yapsınlar razı geliriz.

Zaten Mayıs ayı geçerse bizim için olay bitmiş olur ondan sonra istediğimiz kadar yırtınalım kaybettiğimiz hiçbir hakkımızı geri alamayız.

EslemSua' Alıntı:
IOGM yazarlarindan Ozan Bey'den gelen 2 cevabi paylasiyorum.
sizin hassasiyetinizi anlayabiliyorum.şu an gittiğimiz okullarda da anlattığınız sorunlar ile karşılaşıyoruz.o metinde açıklanmaya çalışılan dikkat ederrseniz seçmel, derslerde dikkat edilecek hususlardı.yani mekana yada öğretmene göre değil de ihtiyaçlara göre bu seçimleri yapalım.o manada şehir merkezlerinde yer alan öğrencilerimizin bilgisayar bilgilerinin geliş düzeyi ve mevcut bilgisayarlarımızın kapasitesi arasındaki ciddi farklardan dolayı bu derslerde daha farklı seçimlere gidilmeli yorumu bulunmakta.ayrıca bilişim artık hayatımızın her alanına bu kadar girmişken tüm derslerimizde daha farklı bir bilişim yapılanmasına ihtiyacımız var.sizin branşınız açısından evt bakanlığımızın çok daha farklı bir yapılanmaya gitmesi gerekmekte.buna sonuna kadar katılıyorum.çünkü aynen dediğiniz gibi bilgisayar tamiri ile öğretmenlerimizi meşgul etme lüksüne sahip bir ülke değiliz.
bu mesajina uzun bir cevap yazdim. Bir cok soru sormustum aslinda. Cevap:
kendimi adadığım tek şey var.o da öğretmen eğitimi.bunu neden yazdım derseniz sadece şunu bilmenizi isterim ki öğretmen odaklı bakıyorum herşeye.bu noktada yukarıda yazdıklarınızı çok önemsiyorum.bende sürekli bilişim teknolojisi öğretmenlerinden bu yakınları sürekli duyuyorum.yukarda yazdıklarınızı da sonuna kadar katılıyorum.bakanlıkta bu konudaki kilit birim talim terbiye başkanlığıdır.ayrıca personel politikasi açısındanda düşünecek olursak personel genel müdürlüğü ilgili birimdir. bu arada siz kitaptan yazar isimlerini bularak mı msj attınız merakımı bağışlayarak yazarsanız sevinirim.:)
Ozan Bey, Zeynep Hanim, Tulay Hanim, Arif Bey'in yaklasimlari olumluydu yine de. Ama Omer Bey'in fikirlerini begenmedim.
Bak tuhh, hee yaa biz Bilisimciyiz adami nerde olsa buluruz desem iyiydi :)
yaazar isimlerinden bulmuşmuyuz falan filan müfettiş efendiyee bizlerin bilgisayar öğretmeni oldugunu biri hatırlatsa ne güzel olurr,sen nette amuda kalksan ben seni bulurum, öğretmenlikten kaçan sonrada kendimi eğitimi adadım diyen sevgili müfettişşş öğretmenim,bende sana öğretmenlikten geldiğini hatırlatmak istedim :x

"Hoş Geldin Öğretmenim" kitabında büyük skandal başlığıyla göndersek ilgilerini çeker :D

Fen Bilgisi dersi neden Fen ve Teknoloji oldu?

İş Eğitimi dersi neden Teknoloji ve Tasarım oldu?

Bilgisayar teknolojinin en gelişmişi. Her şeyin eğitim boyutu var. Kaldı ki bilgisayar bilinçli kullanılmadığı zaman tehlike teşkil ediyor. Bu tehlikeyi kaldıracak olanlar kim? Bilinçli hale getirecek olanlar kim? İllaki toplumda olumsuz bir olayın meydana gelmesini mi bekliyorlar?

Bu dersi Avrupa Birliği kapsamında açmadılar mı? Nasıl olurda böyle cümleler kurulur! Nasıl bir zihniyettir.

ben bunu yazdım

Bilişim Teknolojilerine ilişkin ciddi yanılgıların yaygınlaştırılmasına sebep olmanızı endişeyle karşılamaktayız. (Hoş Geldin Öğretmenim 65. sayfa) Her geçen gün dershanelere kaçan öğrencileri son aylarda sınıflara oturtamazken notu bile olmadığı halde öğrencilerin ilgisinin giderek arttığı bu derse yönelik yanlış bilgilere yer veren kişilerin ağızdan ağıza dolaşan söylevleri benimsedikleri ve bu gerçeği yansıtmayan "kişisel" fikirlere yer vermekten kaçınmadıkları tartışılmazdır. Kitap hazırlığında yer alan kişilerin uzmanlıkları belirtilmediği için bilişim alanına ilişkin eklenenlerin bilimsel dayanağı olan bilgi değil de birilerinin kişisel kaanaatleri olduğuna inancımız büyüktür. İnternet kullanımında dünyada 16. sıradayken facebook kullanımında Çin hariç Amerika başta olmak üzere tüm ülkeleri geride bırakarak 2. sıraya oturmamız gibi basit bir örnekle bu konuda öğrencilerimizin sahipsiz bırakılmaması gerekliliğini vurguladığımız açıklamalarımızı lütfen www.egitimciyim.com adresinden takip ediniz.

Geri