Bilgisayar-Bilişim Teknolojileri
Ana Sayfa
Bilişim Teknolojileri Forumu Son Konuları
24 Saat
Bilişim Teknolojileri - Formatör - Bilgisayar Öğretmeni Kayıt
Kayıt Olun
iletişim
iletişim
Detaylı Arama
Arama
Yeni Konu Aç
Yeni Konu Aç

MEB'den ilkokul ve ortaokul için duyuru: Sınavlar İptal

Konu, 'Güncel Haberler' kısmında isikayhan tarafından paylaşıldı.


Etiketler:
 1. isikayhan

  isikayhan Süper Üye Süper Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  8 Nisan 2008
  Mesajlar:
  1.463
  Beğeni:
  184
  MEB'den ilkokul ve ortaokulların dönem sonu işlemleriyle ilgili açıklama

  Milli Eğitim Bakanlığı tarafından, ilkokul ve ortaokullarda karne notlarının derse katılım puanları ile belirleneceğini, birinci dönem yapılmış yüz yüze sınavların karne notu değerlendirmesine dahil edilmeyeceği açıklandı. Velilerin, sınav notlarının ilk dönem karne notu değerlendirmesinde kullanılmasını istemeleri halinde 21 Ocak'a kadar okul müdürlüklerine başvurmaları gerekiyor.

  Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından 25 Aralık 2020'de yapılan düzenlemede, ilkokul ve ortaokullarda ilk dönem karne notları belirlenirken sınav yapılmayacağı, yüz yüze yapılan mevcut sınavların ise geçerli olacağı duyurulmuştu.

  Bu doğrultuda, ilkokul ve ortaokullarda birinci dönem karnelerinin hazırlanması sürecinde, salgın koşullarından kaynaklı gereksinimler ve öğrencilerin yararı gözetilerek, uygulamada birlik sağlamak amacıyla yapılacak dönem sonu işlemleri hakkında velileri rahatlatacak bir düzenleme yapıldı.

  İllere gönderilen yazıyla, ilkokul 4. sınıflarla ortaokul ve imam hatip ortaokullarında birinci dönemde yapılmış olan yüz yüze sınavların dönem sonu puan değerlendirmesine dahil edilmeyeceği açıklandı. Ancak isteyen veliler, 21 Ocak'a kadar okul müdürlüklerine başvurmaları halinde yapılmış olan sınavlardan alınan puanların karne puanı değerlendirmesine dahil edilmesini isteyebilecek.

  Öte yandan, salgın koşulları ve halk sağlığının korunması ilkesi göz önünde bulundurularak ilkokul ve ortaokullarda eğitim öğretim yılının birinci döneminde karne basımı ve dağıtımının yapılmayacağı, karnelerin elektronik ortamda erişime açılacağı da belirtildi.

  İlkokulda ve ortaokullarda birinci dönem karne notu belirlenirken dikkate alınacak hususlar, 25 Aralık 2020 tarihinde Bakanlık tarafından yapılan açıklamada duyurulmuştu. Buna göre, 2020-2021 eğitim ve öğretim yılının birinci dönemi ile sınırlı olmak kaydıyla dönem puanı belirlenirken, 1. 2. ve 3. sınıflarda dönem sonu işlemleri, ilgili yönetmelikte belirtildiği şekliyle uygulanmaya devam edecek, 4. sınıflarda ders etkinliklerine katılım puanlarının aritmetik ortalaması ile dönem puanı hesaplanacak. 5. 6. 7. ve 8. sınıflarda ders etkinliklerine katılım puanları ve varsa proje puanlarının aritmetik ortalaması ile dönem puanı hesaplanacak.

  Velilere inisiyatif

  Bu kademelerde ayrıca yapılmış olan yüz yüze sınavlar varsa değerlendirmeye dahil olmayacak. Yüze yüze sınavların değerlendirmeye dahil olmasını isteyen velilerin 21 Ocak 2021 Perşembe gününe kadar okul müdürlüklerine başvuru yapması gerekecek.

  İHA
   
 2. isikayhan

  isikayhan Süper Üye Süper Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  8 Nisan 2008
  Mesajlar:
  1.463
  Beğeni:
  184
  Resmî yazısı:
   

  Ekli Dosyalar:

 3. msingil

  msingil Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  8 Aralık 2011
  Mesajlar:
  363
  Beğeni:
  79
  Milyonlarca öğrenciyi sınav yaptık,riski aldık virüsi alan öğretmen öğrenci olmuştur. Vebali kimin boynuna.

  Bakanlık bu sene tamamen beceriksiz bir yönetim sergiledi maalesef.
   
  Son düzenleme: 14 Ocak 2021
  kazuo, kendir_li, isikayhan ve 1 kişi daha bunu beğendi.
 4. isikayhan

  isikayhan Süper Üye Süper Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  8 Nisan 2008
  Mesajlar:
  1.463
  Beğeni:
  184
  Konu açmak için doğru kategoriyi seçmek bazen zor olabiliyor
   
 5. tqeoman

  tqeoman Üye

  Kayıt:
  7 Haziran 2018
  Mesajlar:
  9
  Beğeni:
  1
  Hocam yazıyı bir kere baştan sona okuyun tekrar, yapmayan okullar ve öğretmenler var deniyor, bu sebeb ten uygulama Birliği olsun isteniyor, ve bu yapılan sınavların çoğuda 16 Kasım öncesi yapılan sınav, bu sebeb ten başarısız bir yönetim diyip eleştirmek yanlış bence..
   
 6. balance

  balance Aktif Üye

  Kayıt:
  30 Ağustos 2009
  Mesajlar:
  141
  Beğeni:
  34
  Ben asıl son dakika bombası olarak bu dönem not verilmeyecek denmesini bekliyorum.
   
  amip33, mesafeli ve rose_tek bunu beğendi.
 7. amip33

  amip33 Süper Üye Süper Üye

  Kayıt:
  9 Mart 2008
  Mesajlar:
  1.545
  Beğeni:
  241
  Not verilecek ama diplomaya etkisi olmayacak görün bakın.. Sene sonunda o bombayı patlatacaklar.

  "Uzaktan eğitim sürecinde verilen puanların esnekliği göz önünde bulundurulduğunda....." diye başlayan bir yazı gözümün önünde şimdi:)
   
  Kobe, yuci81 ve yenersonmez bunu beğendi.
 8. msingil

  msingil Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  8 Aralık 2011
  Mesajlar:
  363
  Beğeni:
  79
  Yazıyı gayet net anladım hocam. Yönetim başarısız bu açık, sadece sınavlar özelinde konuşacaksak bile sınavların planlanmasının dahi yanlış yapıldığını kendi cümlesiyle ifade ediyor bakanlık. Bazılarının yapıp bazılarının yapmaması bu işin yürütülemediği anlamına geliyor zaten. Daha da bir şey demiyorum.
   
  mse bunu beğendi.
 9. tqeoman

  tqeoman Üye

  Kayıt:
  7 Haziran 2018
  Mesajlar:
  9
  Beğeni:
  1
  Hocam bakanın planlaması yanlış dediği sınav ocak ayında planlanan sınavdı, fikir ortaya atıldı, sonra iptal edildi zaten.

  Bazılarının yapıp yapmadığı sınavlar ise daha önce de söylediğim gibi Kasım ayında olan ara tatil öncesi yapanlar için, 3 sınav yapacam diyen zümler yaptı 2 sınav yapacagım diyen zümreler ise sınav yapmadı. Eğer bu yönetim bu pandemi döneminde başarısız ise diğer yönetimlerin normal dönemlerinde yaptıklarını unutmuşsunuz demek ki. Hayırlısı..
   
 10. laciwert

  laciwert Site Gezgini

  Kayıt:
  26 Eylül 2009
  Mesajlar:
  43
  Beğeni:
  51
  Bu yapılanları iptal etme huyundan biran önce vaz geçilmeli. Madem iptal edeceksiniz baştan yapmayın. Alelacele verilen kararlarla bir uygulama başlatmasalar bu gibi durumları yaşamayacağız. Yapılanları yok saymak veli ve öğrenci gözünde bunların değerinin kıymetinin düşmesine neden oluyor. Sonra gel de öğrenciden veliden ciddiyet bekle. Staj dosyası için gelip okuldan almanız doldurmaya başlamanız lazım diyorum. Alırız bakalım daha nasıl olsa o da iptal olur diyor veli.
   
  sausar ve msingil bunu beğendi.
 11. msingil

  msingil Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  8 Aralık 2011
  Mesajlar:
  363
  Beğeni:
  79
  Hocam unutmuyorum ,sadece durumu yorumluyoruz karşılaştırma yapmıyorum. Sayın Bakanımızın gördüğüm en iyi bakan ve yönetimin en iyi yönetim olduğunu her ortamda sürekli savundum, savunuyorum da. Öğretmen arkadaşlarla ve eğitimle alakası olmayan kişilerle bir çok kez tartışmaya girdim bu konuda hatta. Salgın sürecinin belirsizlikle dolu bir süreç, yönetmesi zor bir süreç olduğu da aşikar. Yine de bu sürecin bakanlık (sadece bakan değil) tarafından iyi yönetilemediği ise açıktır. Daha fazla örnek yazılabilir ama gerek yok belirttiğim gibi çok zor bir süreç.
   
  Son düzenleme: 14 Ocak 2021
 12. tqeoman

  tqeoman Üye

  Kayıt:
  7 Haziran 2018
  Mesajlar:
  9
  Beğeni:
  1
  Hocam bende tam tersi iyi yönetildiğini düşünüyorum, şu sebebten
  birçok değişken etkiliyor meb yönetimini.. Sağlıktan iç işlerine hükümetten veliye hatta öğrenciye, böyle bir süreçte en iyi kararı vermesini bekliyoruz hepimiz, geç olunca bile alınan karar, laflarımızı sıralıyoruz, lakin bu süreçte meb kendi aldığı kararları sadece ve sadece nisan- haziran arasında uyguladı o sırada da herkes memnundu zaten..
   
 13. yuci81

  yuci81 Süper Üye Süper Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  17 Şubat 2008
  Mesajlar:
  1.263
  Beğeni:
  329
  Hocam yazdıklarınıza katılmıyorum, nisan-haziran ayında da kötüydü. Hele hele ebanın sürekli çökmesi, zoomla dolandırıcılık yapılıyor haberlerine açık kaynak kodlu kullanın diye okullara yazı gönderip kendisinin türkçe zooma devam ettirmesi kendisiyle çelişmek değil midir?

  Daha dün açıklandı, ilk dönem yapılan ortaokuldaki sınavları ayın 21ine kadar veli okula gidip dilekçe verirse geçerli sayacak. Çalışan veli izin alamazsa iş yerinden bir hafta içinde, o çocuğun emek verip girdiği o sınav notları geçersiz olacak. İstiklal marşının okunacağını okul idaresi bize pazar günü gece 11 buçukta mesaj atıyor, bakanlığın kendisi twitterdan haber veriyor. Bakanlığın resmi yazı duyurma yeri dys'dir. Twitter değil? Arayana bahane çok hocam, ben geçen sene de, bu sene de uzaktan eğitimi bakanlığın doğru yönlendirdiğini düşünmüyorum.
   
  Son düzenleme: 15 Ocak 2021
  mse, eemree ve msingil bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş /bbnetsosyal