MEB Kurumsal internet Engelinde Sınırları Zorluyor.

Kodla Büyü

HeroMoonSun

Site Gezgini
Merhaba Arkadaşlar. Son bir kaç yıldır bu meb engelini aşmak için çok çaba sarfettik. Kendi adıma söyleyeyim mücadele beni çok geliştiridi . Özelikle TCP IP ve ağ prodtokollerinin çalışma prensibi ve bazı istisnaları istismar ederek engeli aşmak için yarım yamalak python öğrenmekte cabası oldu.

Fakat şunuda biliyorum bakanlığa hizmet veren yazılım geliştiricileri ve meb IT leri de bayağı tecrübe kazandılar.

Bu günlerde bir atraksiyon yapılıyor bunu hissediyorum. Çok mantıksız bazı durumlara şahit oluyorum. proxy ile youtubeye bağlanınca normalde açık olan bir sürü içerik artı listelenmiyor. En altta kısıtlı modun açık olduğunu be bununda ağ yöneticim tarafından yapıldığını yazıyor.

Anor mal durumlar var. Mesala prozy yi kapatınca face ve youtube ye erişilemiyor. MEB yasaklı diyor. Sanırım meb kendisine ait ip noları youtube ile paylaştımi nettiyse artık mantığıma oturmuyan durumlar oldu .

Fakat okuldaki diyer makinelerden benim lab daki makinenin üzerinden internete çıkınca aynı prozy olmasına rağmen sorun yok. Sanırım youtube ile meb arasından su sızmıyorki youtube çerez bırakarakta işi sıkı tutuyor. Yada benim gözümden birşeyler kaçıyor zira yasaklı birkaç site yazdığımdan proxym aktif olduğu halde meb engeline takılıyor. Bu beni çooook şaşırtı. ssl i çözmüş olamaz :)

Neyse lafı uzatmayayım bu günlerde birşeyler değişiyor. 4-5 dk lık şok yaşadıktan sonra şuan durum bizde normal .

MEB IT lerine ve fortinet e selam olsun.

Server sizinse proxyler bizimdir :)

@­HeroMoonSun
Hocam döktürmüşsün yine
:alkis:

bu arada ssli çözmek zor değil artık. çünkü sertifika kullanıyoruz

Re: Ynt: MEB Kurumsal internet Engelinde Sınırları Zorluyor.

Yasaklamışlar ise face youtube yi, eğitim bakımından bir zararı vardır.Darısı diğer kamu kurumlarına.(Lakin okullar için gerçekten çok fazla filtre etmişler.)

Alakasız Forumlarda binlerce (muhtemel memur ve kamu görevlisi) kişi yorum yazıyor ve oyun sitelerinde oyun oynanıyor.

Böyle mesai saati geçirilen kurumlar varmıdır? Belki varlar.

Verimlilik adına bu kurumlarada filtre uygulanmalı.

Vaktinizi Meb filtresini delme yerine projeler yaparak geçirseniz daha iyi olur kanaatindeyim.

Geçen yardım masasına şu sitenin filtresini kaldırır mısınız diye mesaj bıraktım

Dönüş yapmışlar
Lütfen ekran görüntüsünü gönderiniz :)

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

habibocak' Alıntı:
Vaktinizi Meb filtresini delme yerine projeler yaparak geçirseniz daha iyi olur kanaatindeyim.

Hocam lütfen.
Sabrımın sınırlarını zorlama. Senden akıl istemedim.
Yaptığının hakaret olduğunun bilincinde bile değilsin
İşine bak.

HeroMoonSun' Alıntı:
habibocak' Alıntı:

Hocam lütfen.
İşine bak.
Hocam,

Forumda azıcık beni takip etseniz hakaret etmediğimi sadece acizane bir tavsiyede bulunduğumu anlardınız.

Ateşle oynadığınızın farkında değilsiniz.

Amacım sizinle polemiğe girmek değil. Şu ana kadar forumda kimse ile polemiğe girmedim. Bundan sonra da girmek istemem.

habibocak' Alıntı:
HeroMoonSun' Alıntı:
habibocak' Alıntı:

Hocam lütfen.
İşine bak.
Hocam,

Forumda azıcık beni takip etsen hakaret etmediğimi sadece acizane bir tavsiyede bulunduğumu anlardın.

Ateşle oynadığının farkında değilsin.

Amacım sizinle polemiğe girmek değil. Şu ana kadar forumda kimse ile polemiğe girmedim. Bundan sonra da girmek istemem.

ooo tehdit, alirim bi dal :D

birakin mebi mübü, kendileri calsin kendileri oynasinlar. bir egitim videosu izleyemeyip, bir driver indiremediginiz internetle proje yapmaya calisin siz.

konuya gelirsek, cok zayif bir noktasi var sistemlerinin. istedikleri kadar sertifika vs. ile fisleme yapmaya kalksinlar her halukarda filtre delik desik...

habibocak' Alıntı:
HeroMoonSun' Alıntı:
habibocak' Alıntı:

Hocam lütfen.
İşine bak.
Hocam,

Forumda azıcık beni takip etseniz hakaret etmediğimi sadece acizane bir tavsiyede bulunduğumu anlardınız.

Ateşle oynadığınızın farkında değilsiniz.

Seni niye takip edeyim hocam. Takip edileceğine kanaat getirsem zaten ederdim.
Bundan sonra ona buna akıl verip yaptıkları işleri küçümsemeden önce seni tanımama ihtimallerini göz önünde bulundur. Çıkardığım işleri bilen bilir. Sen bilmesende olur.

Sen ya forumda yöneticisin yada yöneticilere yakınsın. Bu sana başkasına karşı yüksek sesle konuşma hakkımı tanıyor sanıyorsun? Tehdit mi ediyorsun ?Yazık...
En fazla hesap kapatırsın elinden ne gelir başka.
Sana verilen sorumluluğu kişisel husumetlerin için kullanacaksan oda senin karakterinin bir işareti olur.

Senin gibi biri bana akıl veremez. Ateş olsan cürmün kadar yer yakarsın.
Forum senin etrafında dönüyor sanıyorsun.
Akıl isteyen yüzlerce başlık var git onlara akıl ver.
Şimdi merak ediyorum ne yapacaksın.

HeroMoonSun' Alıntı:
Seni niye takip edeyim hocam. Takip edileceğine kanaat getirsem zaten ederdim.
Bundan sonra ona buna akıl verip yaptıkları işleri küçümsemeden önce seni tanımama ihtimallerini göz önünde bulundur. Çıkardığım işleri bilen bilir. Sen bilmesende olur.

Sen ya forumda yöneticisin yada yöneticilere yakınsın. Bu sana başkasına karşı yüksek sesle konuşma hakkımı tanıyor sanıyorsun? Tehdit mi ediyorsun ?Yazık...
En fazla hesap kapatırsın elinden ne gelir başka.
Sana verilen sorumluluğu kişisel husumetlerin için kullanacaksan oda senin karakterinin bir işareti olur.

Senin gibi biri bana akıl veremez. Ateş olsan cürmün kadar yer yakarsın.
Forum senin etrafında dönüyor sanıyorsun.
Akıl isteyen yüzlerce başlık var git onlara akıl ver.
Şimdi merak ediyorum ne yapacaksın.
Sayın Hocam,

Ben forumun ne yöneticisiyim nede forum yöneticilerini tanırım. O yüzden forumda herhangi bir sorumluluğum ve yetkim olmadığı gibi kimseyle de kişisel husumetim yok. Profilime bakıp bunu öğrenebilirsiniz. Ayrıca forum benim etrafımda dönmüyor dönme ihtimali de yok.

Akıl vermek, bilginizi ölçmek, çıkardığınız işleri sorgulamak, kimseyi küçük görmek yada tehdit etmek gibi bir niyetim de yok. Sizi ve yaptığınız çalışmaları takip eden birisi olarak sadece tavsiye niteliğinde bir iki kelam ettim. Ağır olduysa kusura bakmayın.

Yazılanları okuyunca yıllar yıllar önce sevdiğim bir kızla msn de yazışmalarım aklıma geldi.
Kız bir türlü benimle telefonda konuşmuyordu.Uzun hikaye.Sadece msn de yazışıyordu.
Sonunda kızla ayrıldık.Kızla birlikteyken hiçbir problem olmuyordu.Hatta evlenmeyi düşünüyordum.
Fakat yazışırken duygular aktarılamadığından yazılanlar yanlış anlaşılıyordu.

Şimdi burada da benzer durum var.Hocalarım birbirini yanlış anlıyor.
O yüzden bu tartışmayı burada noktalayın.Bizim bizden başka dostumuz yok.

Saygılar...

filtreyi savunup bunu aşmaya çalışanlara akıl verenler, bir ay sonra internet haftası kutlayacaklar. bizim gibi geri kalmış toplumlarda olur ancak bu tür çelişkiler.

habibocak' Alıntı:

Bence de hocam. MEB filtre koyuyorsa bir maslahat için koyuyor. Biraz abartmış olabilirler. Ama zamanla düzelecektir İnşallah.

Değerli arkadaşlarım kavga yok. Text tabanlı iletişimin getirmiş olduğu yalın ve beden dilinden uzak iletişimin sonucu...

Şunu önemle belirteyim filtreyi aşmak için çaba sarf etmek filtreye karşı olmak değildir.
Kesinlikle filtreleme sistemi olmalı. Filtresiz adsl hatlarının odluğu zamanı hatırlarım . Neler çektiğimi ben bilirim.

Benim gibi arkadaşların yaptığı hobi gibi bir eğlence.
Filtreyi aşmak demek öğrencilere filtresiz içerik sunmak demek değildir.

HeroMoonSun' Alıntı:
Değerli arkadaşlarım kavga yok. Text tabanlı iletişimin getirmiş olduğu yalın ve beden dilinden uzak iletişimin sonucu...

Şunu önemle belirteyim filtreyi aşmak için çaba sarf etmek filtreye karşı olmak değildir.
Kesinlikle filtreleme sistemi olmalı. Filtresiz adsl hatlarının odluğu zamanı hatırlarım . Neler çektiğimi ben bilirim.

şöyle bir ek yapmak isterim, diltre koyuyorsan arada kaynayan cok faydali iceriklerin alternatiflerini sunacaksin. atiyorum youtube da binlerce egitim videosu var, bu resim muzik matematikte olur programlama grafik ya da diy videolari da. madem koskoca devlet kurumusun faydali olanlari ayiklamanin bir yolunu bulacaksin.

sizin bahsettiginiz normal adsl doneminde kendi proxy serverimi kurmustum okulda ve kullanicilari gruplandirarak ona gore erisim veriyordum. madem boyle bir sistem kurdum, reklam filtresini de entegre edeyim hem islem gucunden hem bant genisliginden tasarruf ederim diye bile dusunmustum. nedense boyle incelikler bu sistemde yok.

HeroMoonSun' Alıntı:

:+1:

Değerli arkadaşlar,
madem filtre ile ilgili birşeyler yazılmış, ben de acizane bildireyim fikrimi...

Filtre mutlaka olması gereken birşey. Labaratuvarda bilgisayarlar ne yapılırsa yapılsın engel aşılacaktır. AP'lere telefonla hemen herkes bağlanıyor. Bu bile risk. Öte yandan maalesef arada çok kaynayan site var. Örneğin kayıtlı olduğum bir üniversite sitesinin uzaktan eğitim sitesine dahi bağlanamıyorum. Bu konuyla ilgili yazdım, uzun bir süre sonra bana "site açılıyor zaten" diye cevap yazdılar :eek: . Bahsettiğim site hiç açılmadı, hala da açık değil. Çözmek için pek çaba da sarf edilmiyor gördüğüm kadarıyla...

mtprogrammer' Alıntı:
Değerli arkadaşlar,
madem filtre ile ilgili birşeyler yazılmış, ben de acizane bildireyim fikrimi...

Filtre mutlaka olması gereken birşey. Labaratuvarda bilgisayarlar ne yapılırsa yapılsın engel aşılacaktır. AP'lere telefonla hemen herkes bağlanıyor. Bu bile risk. Öte yandan maalesef arada çok kaynayan site var. Örneğin kayıtlı olduğum bir üniversite sitesinin uzaktan eğitim sitesine dahi bağlanamıyorum. Bu konuyla ilgili yazdım, uzun bir süre sonra bana "site açılıyor zaten" diye cevap yazdılar :eek: . Bahsettiğim site hiç açılmadı, hala da açık değil. Çözmek için pek çaba da sarf edilmiyor gördüğüm kadarıyla...

bahsettiginiz sitenin adresini verirseniz acabilecegimi dusunuyorum. (yasal yollarla)

Şuan ağ baya sızdırıyor zaten çalışan 2 vpn var (bende çalışan 2 tane duyduğuma göre 4 vpn var çalışan) ve tespit edilemiş başka yöntemler de var :mrgreen: engel olması iyi bişey biz öğrenciler biraz fazla abanıyoruz internet bulunca ama gerçekten çok sağlam bir engel var.

mtprogrammer' Alıntı:
https://ibs.inonu.edu.tr/giris-yap
adresinden giriş yaptığımda LMS kısmındaki videolar açılmıyor. Sanırım dersler Adobe Connect kullanıyor.

hocam giris yaptiktan sonra bu adres uzerinden mi devam ediyor yoksa baska bir yere mi yonlendiriyor acaba? yarin bi bakayim meb internetinden.

Filitre olmalı elbette ancak filitresiz site bırakmamışlar Kerimcan'ın fotolarını paylaşan siteler açık kalmış

bu ara internet ile iyi uğraşıyorlar bir bakıyorum öğrenci bilgisayarı youtuba girmiş video izliyor kendi bilgisayarımda deniyorum açmıyor :puhaha:
aynı sınıf aynı ağ bunu anlayamadım, ikincisi bazen google arama motoruna ulaşımda ve çalışmasında yavaşlamalar oluyor .

Sanırım youtube açılacak ama kanallara göre sınırlandırma yapacaklar.

habibocak' Alıntı:

Habib hocam merhabalar. Bugüne kadar yaptığınız çalışmaları takip ettim ve çalışmalarınızı takdirle karşılıyorum. Ancak bu yazdığınız yorumu çok gereksiz buldum. Arkadaşların proje yapmadığını nerden çıkarttınız? Belki proje yapmak istedikleri sitelere de erişim engellidir. Siz okulda çalışmadığınızdan belki de böyle bir yorum yaptınız. Ders esnasında öğrencilere bir örnek göstermek istesek karşımıza hemen engel çıkabiliyor. Bu engel çok alakasız sayfalarda bile karşımıza çıkıyor bu sıralar. Mesela bu sıralar Appinventor sitesinden öğrencilerimle birşeyler yapmaya çalışıyoruz ve bazı bilgisayarlarda açılan site bazılarında açılmıyor. MEB'e mail attığımda ise bir sorun görünmüyor diye cevap alıyorum. Bizlerin elinde internet gibi bir bilgi kaynağı var ve okullarda bunu kısıtlı olarak kullanmaya çalışıyoruz. Kısıtlama olmalı tabii ki ama bu kadar abartılı olmasına gerek yok bence.

benim içinde güzel bi öğretici oldu bu engelleme :) engel aşılıyo ama sıkıntı hızın aşırı yavaşlaması.

Geri