MEB BİLGİ EDİNME YENİ-08.12.2011

Kodla Büyü

btzede_2011

Site Gezgini
Kurum Adı : T.C. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI
Başvuru No : 630457
Cevap Metni : Sn...,
BT sınıflarının kaldırılması söz konusu değildir. Şu anki Mevcut Bilişim öğretmenlerinin Eğitimde FATİH Projesi ile ilgili değerlendirilmesi konusunda illere genelge gönderilmiştir. Bilişim öğretmenleri ile ilgili geniş kapsamlı olarak çalışmalar devam etmektedir. Amacımız ülkemizin geleceği olan çocuklarımızın 21.yy. yeterlilklerine sahip küresel rekabet edebilecek bireylerin yetiştirilmesi olduğu düşünülürse, Biz çalışanlar (öğretmenler, memurlar, yöneticiler), kitaplar, bilgisayarlar, tabletler v.b. bu amaçlara ulaşmak için araç konumundayız. ..Eğitimde FATİH (Fırsatları Artırma Teknolojiyi İyileştirme Hareketi) Projesi 5 yılda tamamlanması planlanmaktadır. Eğitimde FATİH Projesi tüm Türkiye'deki devlet okullarına uygulanacaktır. Proje ile ilgili ayrıntılı bilgi ve gelişmeleri http://fatihprojesi.meb.gov.tr/ internet adresinden takip edebilirsiniz.Proje kapsamında tüm dersliklere LCD Panel Etkileşimli Tahta ( Akıllı tahtadan daha ileri bir teknoloji), okullara fotokopi makinası, doküman kamera ve internet ağ altyapısı tedarik edilecektir. Projenin ilk etabı için ihaleye çıkılmıştır. Bilgilerinize rica ederim. İstediğiniz belgeler (varsa) Email'a eklenmiştir

hocam sen ne sormuştun da böyle cevap geldi. yetkili, konuya bilişim teknolojileri öğretmenlerinin akıbetinin ne olacağını anlatacak gibi girmiş, fatih projesini anlatarak çıkmış.

Sayın Hocam;

BAHAR ATAKAN Ankara'nın haberine göre;

MEB’in TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’na sunduğu tasarıda, 2012’ye ilişkin eğitim hedefleri yer aldı. Bu hedeflerden bazıları özetle şöyle:
- Okul öncesi, ilköğretim ve ortaöğretim düzeyindeki tüm okullarda bilgisayar sınıfları kaldırılacak ve bütün dersliklere aşamalı olarak en az birer dizüstü bilgisayar ve projeksiyon cihazı konulacak.
- Her okulda en az bir fotokopi makinesi, akıllı tahta, kamera ve mikroskop olacak.
- Okulların internet altyapısı için 140 milyon, sınıflara kurulacak teknoloji için 420 milyon, her sınıfa bilgisayar için 300 milyon, uzaktan eğitim merkezleri kurulması için de 880 milyon lira bütçe ayrılacak.

Sayın Yetkili ;

FATİH projesinin uygulacağı ülkemizde Bilişim Sınıfları kaldırılacaksa Bilişim Öğretmenleri ne yapacak?
FATİH projesinde Bilişim Öğretmenlerinin rolu ne olacak?
Hem Sayın Bakanımız Bilişim reformunu gerçekleştireceğiz diyor hemde Bilişim Öğretmenlerinin durumu ortada!!!!
Okullarımızda bu kadar teknoloji kullanılcak ama Öğrencilerimize bu teknolojiyi kullanma bilincini verecek Bilişim Öğretmenlerinden mahrum bırakılacak.
Teknolojiye bu kadar yatırım yapılacak ama Bilişim Öğretmenlerini hiç hesaba katmayacak?
Bilişim Öğretmenleri (AMAÇ'iken),okullarımızda kullanılacak Tüm Teknolojiler(ARAÇ'tır)...
Milli Eğitim Sistemimizde ise belirtilen şu ; hiç ARAÇ( Kullanılacak Teknolojiler) AMAÇ'ın( Bilişim Öğretmenleri) yerine geçemez deniliyor!!!!
Peki günümüzde olan ne bunun tam tersi Hep Bilişim Öğretmenleri en arka plana atılıyor ve dışlanıyor!!!!
Gün geçtikçe Bilişim Öğretmenlerinin sorunları ÇIĞ gibi büyüyor ve ne yazık ki ÇÖZÜLECEK GİBİ DE HİÇ GÖRÜNMÜYOR.....

Bunu yolladım hocam....

:eek: Soruya bak gelen cevaba bak... Adamlar sürekli fatih projesinin reklamını yapıyorlar ama ortada net bir açıklama yok.

ne yapalım hocam hep çalışma var diyor...
hep başından salıyorlar....
"Bilişim öğretmenleri ile ilgili geniş kapsamlı olarak çalışmalar devam etmektedir." bakalım ne zaman bitecek..

hugo4545' Alıntı:
"Şu anki Mevcut Bilişim öğretmenlerinin Eğitimde FATİH Projesi ile ilgili değerlendirilmesi konusunda illere genelge gönderilmiştir "

yani şu an bt öğretmenleri ihtiyaç fazlası, biz onları 5 yıl boyunca (fatih projesi süresince) değerlendireceğiz. ya sonra...

Derslerin gelmesi bu açıdanda çok önemli yoksa bu formatörlük işinin sonu yok kullanıp atabilirler bir süre sonra size ihtiyacımız kalmadı deyip. Ondan sonra yine uğraş dur.

Kimi mesajda henüz bir çalışma yapılmıyor diyor, kimisi de fatih projesi - genelge diyor, anlamadık ki bir türlü ne olup bittiğini.

Bakalım bende bişeyler yazdım Öğretmenler gününde, daha cevap bekliyorum

bence gelen diğer cevaplara göre daha mantıklı bir cevap.

ama şu var. meb kendi içinde bt öğretmenlerini ne yapacağını daha çözmemiş, bu yüzden kimse bişey bilmediği için bize de tam bir cevap veremiyor, gibi geliyor bana :)

bana da benzer bir cevap geldi

Kurum Adı : T.C. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI

Başvuru No : 631253

Cevap Metni : Sn. AKBULUT,
BT sınıflarının kaldırılması söz konusu değildir. Şu anki Mevcut Bilişim öğretmenlerinin Eğitimde FATİH Projesi ile ilgili değerlendirilmesi konusunda illere genelge gönderilmiştir. Bilişim öğretmenleri ile ilgili geniş kapsamlı olarak çalışmalar devam etmektedir.
Eğitimde FATİH (Fırsatları Artırma Teknolojiyi İyileştirme Hareketi) Projesi 5 yılda tamamlanması planlanmaktadır. Eğitimde FATİH Projesi tüm Türkiye'deki devlet okullarına uygulanacaktır. Proje ile ilgili ayrıntılı bilgi ve gelişmeleri http://fatihprojesi.meb.gov.tr/ internet adresinden takip edebilirsiniz.
Proje kapsamında tüm dersliklere LCD Panel Etkileşimli Tahta ( Akıllı tahtadan daha ileri bir teknoloji), okullara fotokopi makinası, doküman kamera ve internet ağ altyapısı tedarik edilecektir. Projenin ilk etabı için ihaleye çıkılmıştır.
Bilgilerinize rica ederim.

İstediğiniz belgeler (varsa) Email'a eklenmiştir

Ekli dosyalar

• 55.jpg
    55.jpg
    74 KB · Görüntüleme: 2,529
ben de ders saatlerimizin azlığı ve akıbetimizle ilgili soru sormuştum aylar önce ancak cevap gelmiş. Paylaşmak istedim.

"Bilişim Teknolojileri derslerinin ders saatlerinin belirlenmesi veya değiştirilmesi Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığının görevidir. Ancak Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü de bu sorunun farkında ve Bilişim Teknolojileri dersleri ile öğretmenlerinin sorunlarını çözme yönünde çalışmalara yapmaktadır.
Ayrıca Eğitimde Fatih Projesi'nin hayata geçmesiyle birlikte Okul Bilişim Teknolojileri Formatör Öğretmen görevlendirme esasları ve görevleri ile ilgili taslak bir metin hazırlanmıştır. Sonuçlandırıldığında ilgili platformlar vasıtasıyla bilgilendirme yapılacaktır."

diğer arkadaşların da dediği gibi fatih projesini araya eklemişler yine:)

Dersler belki de kalkacak. Formatörlüğe devam. Size verilen cevaptan bunu anlıyorum ben.

Geri