meb 10 robot yarışması için iz süren devresi ve yazılımı

Kodla Büyü

hteam

Üye
Arkadaşlar sitemde paylaştığım iz süren devresi ve yazılımı meb 10. iz süren yarışması için uygundur. Robot siya üzerine beyaz, beyaz üzerine siyah rahatlıkla gitmektedir. benim orada köprü inişinde robot çıkmasın diye kullandığım mesafe sensörü ise sizler 10. robot yarışmasındaki küpleri veya engelleri algılamak için kullanabilirsiniz. Benim yaptığım devrede 1 sensör var ancak siz bunları çoğaltabilirsiniz ve yazılımını da rahatlıkla uyarlayabilirsiniz. Yaptığım robotun videosu için
video:https://www.youtube.com/watch?v=Vaxh5Ut1WOk
Devre ayrıntılarına :http://www.teknobilisim.org/izsurenrobot/ den ulaşabilirsiniz.

Şimdiden herkese kolay gelsin.

Ekli dosyalar

• iz süren.png
    iz süren.png
    87.6 KB · Görüntüleme: 962
hocam hızınız cok yavas maalesef birde neden pic kullandınız arduino ve motor sürücüleri ile gelişime daha acık bir robot yapabılırdınız...

Re: Ynt: meb 10 robot yarışması için iz süren devresi ve yazılım

Yenilikçi olmak gerek.Nostaljik bir robot bu.Cumhurbaşkanı Turgut özal döneminde 90 lı yıllarda hemen her elektronikçide hoby kit olarak satılıyordu.
Arduino olması ise sadece kontrolünü 2. Nesil yapar.
Pitdroid yada diğer insansı modeller veya yapay zekalı birşeyler lazım.
Ayrıca, tekerlekli modellerden uzaklaşmanın zamanı geldide geçti.

onlyyou23' Alıntı:
hocam hızınız cok yavas maalesef birde neden pic kullandınız arduino ve motor sürücüleri ile gelişime daha acık bir robot yapabılırdınız...

Doğru söylüyorsunuz, burdaki robotda hız oldukça yavaş. Bunun nedeni bu robotu bir tek elektronik dükkanı ve malzemesi bulunmayan muş ilinde yaptık bu robotu ve malesef teknolojiyi o zaman 1 yıl geriden takip ediyorduk. Ben bunu vermekle arkadaşlara birçok bilgiyi beraberinde vermiş oluyorum. şu anda duyduğum kadarı ile birçok kişi 452 picini 64mhz de kullanarak yeni yarışmaya hazırlanıyor. bu robotumuzda da 18f452 kullanıldı. yazılımı da ona göre yapıldı. siz daha hızlı motorlar ve uygun tekerlekler kullanarak daha iyisini yapabilirsiniz. ben devre çizimlerini de vererek isteyen istediği değişikliği yapsın. amaç yardımcı olmak.
Arduino paket devre geliştirme kartı olarak geliyor. Sizin yapmak istediğiniz robot için fazla veya eksik gelebilir. Arduino hızı pic'in hızından fazla değil. şunu da bilgi olarak vereyim yeri gelmişken. Arduino daki frekans değeri pic deki gibi bölünmeden kullanılıyor. yani arduino 16mhz=64mhz pic gibi düşünebilirsiniz. Ancak pic deki pll ve intrc ifadeleri istediğiniz 64 mhz sağlıyor. bana kalırsa arm işlemcili birşeyler kullanmak gerek. çok çok daha iyi. biraz gayret ile herşey yapılabilir. Amacım akla kapı açmak o kadar...

Re: Ynt: meb 10 robot yarışması için iz süren devresi ve yazılım

COBOL' Alıntı:
Yenilikçi olmak gerek.Nostaljik bir robot bu.Cumhurbaşkanı Turgut özal döneminde 90 lı yıllarda hemen her elektronikçide hoby kit olarak satılıyordu.
Arduino olması ise sadece kontrolünü 2. Nesil yapar.
Pitdroid yada diğer insansı modeller veya yapay zekalı birşeyler lazım.
Ayrıca, tekerlekli modellerden uzaklaşmanın zamanı geldide geçti.

Nostaljik dediğiniz yapıyı şu anda birçok ülkede iz süren robotları için kullanılıyor. farklı robot yapıları da var tabiki ancak verilen yarışma kurralları bizim bu robotları bu şekilde yapmamıza olanak tanıyor. her zaman daha iyisi yapılabilir eminim. aklımda benim de yapay zeka tabanlı kameralı birşeyler var ancak bunun için raspberry pi gibi birşeyler lazım olacak sanırım. bu sene de robot yarışmasına katılacağım ve eminim herkes nostalji takılacak bu sende de !

Geri