Bilgisayar-Bilişim Teknolojileri
Ana Sayfa
Bilişim Teknolojileri Forumu Son Konuları
24 Saat
Bilişim Teknolojileri - Formatör - Bilgisayar Öğretmeni Kayıt
Kayıt Olun
iletişim
iletişim
Detaylı Arama
Arama
Yeni Konu Aç
Yeni Konu Aç

MEB’den sınav ücreti açıklaması

Konu, 'Güncel Haberler' kısmında marcel tarafından paylaşıldı.


 1. marcel

  marcel Aktif Üye

  Kayıt:
  31 Ağustos 2009
  Mesajlar:
  199
  Beğeni:
  4
  MEB’den sınav ücreti ile ilgili tuhaf açıklama;

  MEB’den sınav ücreti açıklaması - MEB, sınav görevi alan öğretmenlerin ücret talebi için sorduğu sorulara adeta “daha çok beklersiniz” diyerek cevap verdi.

  Bilgi edinme yoluyla Bakanlığa başvuran bir öğretmene MEB’den gelen cevap şu şekilde;

  “Yeni Görev Ücretlendirmeleri İle İlgili Maliye Bakanlığından Görüş Beklenmektedir. Maliyenin Konuyu Netleştirmesinden İtibaren Ücret Ödeme Çalışmaları Başlatılacaktır.”

  Kısacası MEB’in bu konuda bir endişesi yok. Zaten öğretmenler, ücret ödense de ödenmese de sınavlarda görev alıyor. Bakanlık topu Maliye Bakanlığı’na atmış ve bekliyor.

  Peki, Maliye Bakanlığı konuyu netleştirmezse ne olacak?

  Bu durumda toplu sözleşmeyi imzalayan yetkili sendikaya büyük iş düşmektedir. İmzalar atılmış, üzerinden 6 aydan fazla bir süre geçmiş ama kimse attığı imzanın gereğini yerine getirmemiştir.

  Buradan Maliye Bakanlığı ve MEB yetkililerine şunu söylemek istiyoruz. "Sınavlarda görev alan öğretmenler sizden karşılıksız bir şey istemiyorlar. Dilencilik de yapmıyorlar. Herkes hafta sonu tatilini yaparken onlar sınavlara gelip görev alıyorlar ve yaptıkları görevin karşılığını istiyorlar."

  Sınav ücreti sorunu acil olarak hemen çözülmesi gereken bir sorundur. Aksi takdirde toplu sözleşmede kazanım olarak gösterilen maddelerden birisi daha önemini yitirecektir.

  Saygılarımızla…

  http://www.turkiyeegitim.com/mebden-sin ... 72724h.htm
   
 2. ebfo45

  ebfo45 Süper Üye Süper Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  27 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  1.833
  Beğeni:
  0
  Ücretler yapılmaya başlandı diye duymuştum. Okul idareleri yapıyor.
   
 3. klmno

  klmno Süper Üye Süper Üye

  Kayıt:
  30 Kasım 2015
  Mesajlar:
  1.025
  Beğeni:
  40
  Sinavlar yatmayacak mi
   
 4. mevzuat

  mevzuat Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  12 Ekim 2015
  Mesajlar:
  632
  Beğeni:
  27
  Mebbis içindede şöyle bir duyuru yayımlamışlar.

  Önemli Duyuru
  2015 Yılı Haziran ayından itibaren sınav görevlendirmeleri merkezî olarak MEBBİS-Sınav İşlemleri Modülünden yapılmaktadır. 2015 yılında 4 adet Ortak Sınav ve 4 adet Açık Öğretim Lisesi, Meslekî Açık Öğretim Lisesi veya Açık Ortaokul sınavı ile 24 adet sınav ücreti karşılığı sınav görevlendirmeleri yapılmıştır.

  Sınav görevlendirmeleri sınav puanı esasına göre sınav yapılan ilçedeki görev isteyenler arasından en az sınav puanından başlayarak, sınav puanı eşitliği durumunda ise T.C. kimlik numarası küçük olan önceliklendirilerek yapılmaktadır.

  Ek ders karşılığı ücretlendirme yapılan sınavlarda görevlendirilen öğretmenlerin maddî kayıplarını azaltmak için 1. Oturumda görev alan öğretmenlere sınavın diğer oturumlarında da görev verilmektedir.

  Ancak, Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nün 04.01.2016 tarih ve 23078 sayılı yazısı gereği ek ders ücreti ödenecek sınavlarda 18/01/2012 tarihli ve 2012/2723 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan Sınav Ücretlerine İlişkin Usul ve Esaslara göre sınav ücreti ödenmesi bildirilmiştir.

  Bu doğrultuda daha önceden ek ders ücreti karşılığında yapılan görevlendirmeler artık her oturumda ayrı ayrı değerlendirilerek sınav puanı en az olandan başlayarak yapılacaktır.

  “Açık Öğretim Lisesi 2015-2016 1. Dönem Sınavı (02/01/2016)” ve “Açık Öğretim Ortaokulu 2015-2016 1. Dönem Sınavı (03/01/2016)” sınavı görevlilerinin oturum başına almış oldukları sınav puanları ödenecek ücrete göre güncellenerek ekranlara yansıtılacaktır.
   
 5. ebfo45

  ebfo45 Süper Üye Süper Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  27 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  1.833
  Beğeni:
  0
  Ödemeler okullar tarafından KBS aracılığı ile yapılıyor. Çoğu okulun bundan haberi yok. Eskiden MTSK sınav ücreti direkt Ankaradan Eğitekten mebbisdeki IBANınıza yatardı. Artık okullar yapıyor.
   
 6. ÇetinÖğretmen

  ÇetinÖğretmen Süper Üye Süper Üye

  Kayıt:
  7 Ekim 2009
  Mesajlar:
  2.486
  Beğeni:
  542
  Habib Hocam bu konuda tecrübeli ve konuya vakıftır.. Birazdan cevap verir..
   
 7. die4you

  die4you Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  9 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  564
  Beğeni:
  17
  Hocam madem KBS den yatıyor nerden ve nasıl yatıyor açıklarsanız iyi olur.
   
 8. habibocak

  habibocak Üye

  Kayıt:
  20 Kasım 2012
  Mesajlar:
  0
  Beğeni:
  2
  Hocalarım,

  Sınav ücretleri ile ilgili KBS'ye Merkezi Sınav Ücretleri diye bir menü açıldı. Sadece bu kadar. Bu açılan menüden ödeme yapılacağına dair herhangi resmi bir yazı gelmedi. Ayrıca burada sınav ücreti ile ilgili katsayıların girilmesi gerekiyor ve bu katsayı belli değil.

  AÖL ve AÖO sınavlarında görevlendirilen öğretmen sayısı fazla. Maliye Bakanlığının onayı olmadan bu ödemelerin yapılması biraz zor. Ödemelerin yapılacağına dair resmi bir yazı gelmeden ödeme yapılacağını zannetmiyorum. Biz il olarak beklemedeyiz.
   
 9. klmno

  klmno Süper Üye Süper Üye

  Kayıt:
  30 Kasım 2015
  Mesajlar:
  1.025
  Beğeni:
  40
  okul benden hangi okulda sınava girdiğimi sordu. salon başkanı olduğumu açıklayacak mıydım
   

Sayfayı Paylaş /bbnetsosyal