Manuel Camı ve aynayı elektrikliye dönüştürme?

Kodla Büyü

adadeniz

Hiperaktif Üye
Hiperaktif
[Mesaj toparlanmak amacıyla düzenlenmiştir. 12.09.2014 03:35)
merhaba arkadaşlar
klimalı, güvenlik paketli (çift airbag) 2003 Clio Symbol II Authentque 1.4 Renault(Oyak) bir araç aldım bugün.
bir kaza bela dar gün yada piyangodan ikramiye olmazsa en az 3 yıl kullanmak zorundayım. o nedenle aracımı güzelleştirmek adına birşeyler yapma niyetindeyim çünkü aldığım arkadaş bakım makım herşeyi yapmış. bana bi tek yakıtı doldurup gezmek kaldı....

Benim bagaj kapısı dahil tüm kapılar kumandalı anahtarım vasıtasıyla kilitlenip açılabiliyor. Alarm malarm yok

bir iki sorum olacaktı.
1- Arka camlar kollu... Bunu elektrikli yapma şansı var mı? Yani şuan şoförün önünde bulunan iki ön cama ait butonun yanına iki buton daha olacak sağ arka ve sol arka için... Böyle şoför butona basacak arka camlar otomatik inip kalkcak)

2- Ön iki cam, araçta iken otomatik indirilip kaldırılabiliyor, kumandadan yapılabilen tek şey kapıları kilitlemek-açmak. Ancak arabadan camları kapatmayı unutup indiğimde mecburen yeniden kontağı çevirip ön camları kapının iç taraftaki butonlardan kapatıyorum sonra kontak kapatıyorum. Bunun yerine kumandadan kapıları kilitlediğimiz gibi camları da kaldırtıp kilitlemeyi sağlayacak (anahtara bir şey yapma veya bunu çözmenin daha başka bir yolu) bir yontemi var mı? (Örneğin opel astrada mesela 5 saniye kilitle butonuna basılı tutuyorsun yada manuel olarak anahtarı takıp kapıyı kilitlemek istediğinde 4-5 saniye anahtarı çevirmiş şekilde tutuyorsun camlar otomatik kapanıyor sonra anahtarı kapıdan çıkarınca kapı da kilitlenmiş oluyor...)

3-Aynalar sabit... yani elektrikli değil... Bugun manuel olarak deneyince aynaların elle kapandığını gördüm. Bizim eski Peugeot partner gibi kapıları kilitlerken aynaların kapanmasını sağlamanın bir yolu bir kit vs var mı?

4-Yine bizim eski Peugeot partnerde şoför tarafındaki cam düğmesi üstünde A (Automatic) vardı. O düğmeye bir defa dokunmak kafi... Şoför tarafındaki cam açılıp-kapanıyordu ama ön yolcu için açılıp-kapatılana dek basılı tutmak zorundaydık... Ordaki gibi bizim clioaya da şoför camı Automatic yapmanın bi yolu var mı?
NOT: bi forumda bi video gördüm. Eleman merkezi kilit sistemindeki soketlerin ikisinin üzerindeki birer girişi bir tel vasıtasıyla paralel bağlamış hem merkezi kilit hem de camlar otomatik inip kalkıyo kumandadan... eleman diyo böylece extra cam modülü almaya gerek yok... (ama işte tüm araçlar için geçerli mi yaptığı)

bu değişikleri 300-400 e yapma şansımız var mı? (aynanın elektrikli kapanması olmayabilir... ileri zamana bırakabilir pahalıysa)
teşekkürler

benim ön sol kapının iç kısmı

Ekli dosyalar

• 2.jpg
    2.jpg
    66.7 KB · Görüntüleme: 12,261
1- var 2 adet cam motoru arka tarafa takılırsa ve gerekli diğer döşeme malzemeleri alınırsa olur. Tabi sol ön kapı döşemesinde de değişiklik gerekiyor.
2- alarm takılı değilse aracınıza bir alarm alıp cam modülüde taktırırsanız dört camıda otomatik kaldırtabilirsiniz. Alarmınız var ise cam modül girişi var ise sadece cam mdülü almanız yeterli
3-aksesuarcılarda istediğiniz özellikte ayna bulursan neden olmasın
4-iyi bir oto elektrikci bulursanız bunların hepsi yapılabilir.

Bence bu isteklerinizden sadece 2 numarayi alarm taktirarak yaptirabilursiniz digerleri fantazi gibi.

Arabaya yapılan yatırımda fazlaya kaçmamakta fayda var. İlerde satacağınız zaman fiyatta pek bir getirisi olmuyor

utf8' Alıntı:
Arabaya yapılan yatırımda fazlaya kaçmamakta fayda var. İlerde satacağınız zaman fiyatta pek bir getirisi olmuyor
OZOGUL' Alıntı:
Arabayı olduğu gibi kabullenmek lazım.
Araba uçsun demiyorum... Allah kaza bela dar gün vermezse, piyangodan para çıkmazsa minimum 3 yıl bu aracı kullanmak zorundayım...
3 yıl kullanacağım aracı güzelleştirmek adına birşeyler yapmak sanırım abes olmasa gerek...

kendir_li' Alıntı:
Bence bu isteklerinizden sadece 2 numarayi alarm taktirarak yaptirabilursiniz digerleri fantazi gibi.
Konu hakkında bilgisizliğimi hoşgörün ama alarm taktırmakla ilgisini anlayamadım... (benim bildiğim alarm, arabaya en basitinden bi tekme vurduğunda yüksek sesle öten hırsız alarmı... Hani bunun dışında bir anlamı veya görevi olan "alarm" varsa bilmiyorum.)

Son bir şey... Bunları yapmanın 3 aşağı 5 yukarı maliyeti nedir?

alarm cihazlarının ekstra girişleri bulunur. cam modülü girişi,araç içi hareket algılayıcı sensör gibi... oyüzden bazen fabrika çıkışlı araçlarda bu modül girişi yerleri bulunuyor ama aracınızıın yaşı ve segmenti baz alındığında bu sensör girişlerinin aracınızda bulunacağını sanmıyorum o yüzde en basit çözümü alarm modülünü kontrol etmek

şimdi ben alarm seti alırsam
ön camlarım kumandadan otomatik kapanacak
arka manuel camlar otomatik hale gelecek kumandadan kapanacak
kapılar uzaktan kumanda ile kapatılacak
değil mi? yoksa yanlış mı anlıyorum?

yanlış anladıysam bana bu alarm setinin benim isteklerim noktasında işime nasıl yarayacağını açıklayabilecek var mı?

Arka camlari otomatik yapmak icin; 2 adet cam motoru 2 adet cam krikosu arka kapilara dugme surucu kapisina 4lu dugme arka kapilara elektrik tesisati surucu kapisina elektrik tesisati bu tesisati cekmek icin koltuklarin taban halisinin sokulmesi gerekir ki size dunyanin parasina mal olur.

cyln' Alıntı:
şimdi ben alarm seti alırsam
ön camlarım kumandadan otomatik kapanacak
arka manuel camlar otomatik hale gelecek kumandadan kapanacak
kapılar uzaktan kumanda ile kapatılacak
değil mi? yoksa yanlış mı anlıyorum?

yanlış anladıysam bana bu alarm setinin benim isteklerim noktasında işime nasıl yarayacağını açıklayabilecek var mı?
Yanlış anlamışsınız.

Size birkaç bağlantı vereceğim buraları inceleyin hocam. İstekleriniz olmaz şeyler değiller fakat; masraflı olacaktır, aracınızda oynamalar olacaktır (arka camlar için düğme yeri açmak gibi), iyi ve sabırlı bir usta bulmanız gerekecektir.

http://urun.gittigidiyor.com/otomobil-m ... -122171565
http://urun.gittigidiyor.com/otomobil-m ... -122479652
http://www.youtube.com/watch?v=ijwmvl9Byt8

Cam motorunun cikmasini bulmaniz zor, servisten bir tek cam motorunu alamazsiniz o paraya.2 ve ya 3 bine iyibir usta bulabilirseniz belki yaptirabilirsiniz.

Lazım malzemelerin teknik isimlerini biliyorsanız yazar mısınız internetten bakınayım

malzeme(Arka camlari otomatik yapmak icin; 2 adet cam motoru 2 adet cam krikosu arka kapilara dugme surucu kapisina 4lu dugme arka kapilara elektrik tesisati surucu kapisina elektrik tesisati,alarmınız yok ise alarm seti artı cam kaldırma modülü, alarmınız var ise cam modülü girişi var ise sadece cam modülü bu tesisati cekmek icin koltuklarin taban halisinin sokulmesi gerekir)+işcilik yaklaşık 1000-1500 arasına mal olur gibi geliyor alacağınız malzemenin kalitesine göre fiyat dahada artabilir yaklaşık olrak 2-2,5 saat işçilik sürer usta uğraşmamak için büyük ihtimal fiyatı fazla söyleyecektir...

mesela sizin baktığınız sitelerde ünivarsal cam motoru 250 tl civarında görülüyor tabi bunun ortalama bir fiyat olduğunu ve orta kalitede olduğunu varsayarsak, 50 tl civarında da cam modülü olduğunu varsa yarsak ana parcalaryaklaşık 300 lira tutuyor kablo düğme ekstradan alarm gbi özellikler işin içine girdikçe malzeme fiyatı artacaktır.. yani sizin istediğiniz gibi 300 e halledilmesi imkansız. daha ucuza mal edebilirsiniz belki ama oda güven verirmi bilmem bulunduğunuz yerde çıkma malzeme satan oto hurdacısı varsa cam motorlarını daha ucuza getirebilirsiniz

Teşekkürler cevap için...
Şöyle bir video vardı...
Bu videoda merkezi kilit varsa extra bir cam modülü almaya ihtiyaç yok deniyor...
Benim ön camlar için bu videodaki anlatım geçerli mi?

http://youtu.be/uI_J0Huvw20

Bu da benim anahtar

Ekli dosyalar

• ImageUploadedByTapatalk1410509343.693300.jpg
    ImageUploadedByTapatalk1410509343.693300.jpg
    266.8 KB · Görüntüleme: 722
  • ImageUploadedByTapatalk1410509384.223803.jpg
    ImageUploadedByTapatalk1410509384.223803.jpg
    272.5 KB · Görüntüleme: 716
Geri