Macbook mu Thinkpad mi?

Kodla Büyü

Macbook mu Thinkpad mi?

• Kullanılan toplam oy
    30
  • Anket kapatılmış .

only61

Hiperaktif Üye
Hiperaktif
Mevcut bilgisayarım Dell Latitude 6430( i5 3.nesil, 16GB, M2 512GB SSD, 1600x900 çözünürlük 14" ekran)
özellikleri fena değil ama işlemci yetersiz kalıyor artık.

Bilgisayarımı yenilemem gerekli. Macbook veya Lenova thinkpad düşünüyorum.
Yazılım ile uğraştığım için Macbook uyumsuzluk problemleri olabilir ancak bu makineler çok kaliteli özellikle ekranları
Thinkpad harika cihazlar ve çok sağlam İki bilgisayar da iş bilgisayarı..
Gerçek bilgisayarcılar büyük ekran kullanır. Ekranımı en az 15" yapmak istiyorum, 16" olsa daha iyi olur aslında.
Ayrıca çözürlük en azından 2k olsun, hedefim aslında 4k, SSD kesinlikle 512GB olmalı, Ram en az 16GB olmalı
İkinci el olabilir.

Sizlerin yorumlarını merak ediyorum. Teşekkürler.

Macbook M2 işlemcili makineler bir harika.Yeğenim kullanıyor.Süper bir ekranı var.Lakin ssd ve ram değişmiyor.Bende HP Victus var 2K 240 hz, 32 gb ram ve RTX 4070 ile adobe, autodesk ürünleri çok iyi çalışıyor.Oynatmadığı oyun yok.Hedefim ucuzladığında 18 inch, İ9 işlemci, RTX 4080 ekran kartlı bir Asus Rog.Bu devirde gerçekten masaüstü almaya gerek yok.HDMI ile büyük monitörde çalışmak da kolay eskisi gibi ayar gerektirmiyor.

Thinkpadler gerçekten sağlam ve uzun süre kullanacağınız bilgisayarlar fakat kendi içinde ayrılıyor hocam, en iyi olanı T serisi diye biliyorum.

Oyun oynamayacaksaniz...
Yazilim ve tasarım için macbook derim.Bende mac mini ve macbook vardı.Simdiki m2 işlemcili olanların yüksek ramli olanlarini alın.Yegenim bazen 1 hafta makineyi kapatmıyor.

M2 mi M1 bunun seçiminde ben M1 pro'dan yana kullandım. Performans olarak pek bir fark göremedim. M1 pro da ssd hızı daha yüksek diye de okumuştum. Buna istinaden 16 inclik modelden aldım. Ekran büyük olsun dedim. 14 aynı özelliklerde 54K idi. Hepsiburada 3 ay ertelemeli,6 taksit kampanyasından faydalandım. Aldığımda 64K fiyatı. Şimdiki M3 ler ise şu an kullandığım m1 pro dan rahat yüzde 50 performanslı. Daha iyisi sizin olsun inşallah. Pro olmaz ise Air 15 inc modellerini dikkate alınız. Ram en az 16 tavsiye ederim. Kullanım olarak çok iyi. Şarj süresi uzun. Uzun ömürlü bir kullanım tecrübesi yaşarım diye aldım. İmkanım bugün olsa M1 Max apple studio alırdım.

Son düzenleme:
Victusda 32gb ram var, rtx 4070 8 gb ekran kartı var.Ben süper birşey bekliyorum Photoshoptan.
8 gb ramli, onboard ekran kartlı m2 apple macbook air benimkinden photoshopta daha performanslı ve akıcı çalışıyor.

Elma ile armut kıyaslaması gibi olmuş. 20 yıldır windows kullanıyorum. Merakımdan aldım ve 6 aydır M2 Pro 13.3 inç kullanıyorum. 15.6 inç ekran kullandığım windowstan daha verimli kullanıyorum.
Oyun oynamıyorsanız ve bir iş bilgisayarı arıyorsanız ( Tasarım, kodlama vs.) Macbook her anlamada gerçekten hakkını veriyor.

Windows tarafında da çok güzel makineler var.

Seçim yaparken ilgi ve ihtiyaçlarınız maddi durumunuz belirleyeci olacaktır.

Amazonda macbook pro uygun fiyata aldık geçen salı günü arkadaşa. O zaman 35.500'dü. An itibariyle hala öyle ama ne zaman değişir bilmiyorum.
Fırsat: Apple 2022 M2 çipli MacBook Pro laptop: 13 inç Retina ekran, 8GB RAM, 256 GB SSD depolama, Touch Bar, arkadan aydınlatmalı klavye, FaceTime HD kamera. Uzay Grisi https://amzn.eu/d/3J9MVnB

M2 mi M1 bunun seçiminde ben M1 pro'dan yana kullandım. Performans olarak pek bir fark göremedim. M1 pro da ssd hızı daha yüksek diye de okumuştum. Buna istinaden 16 inclik modelden aldım. Ekran büyük olsun dedim. 14 aynı özelliklerde 54K idi. Hepsiburada 3 ay ertelemeli,6 taksit kampanyasından faydalandım. Aldığımda 64K fiyatı. Şimdiki M3 ler ise şu an kullandığım m1 pro dan rahat yüzde 50 performanslı. Daha iyisi sizin olsun inşallah. Pro olmaz ise Air 15 inc modellerini dikkate alınız. Ram en az 16 tavsiye ederim. Kullanım olarak çok iyi. Şarj süresi uzun. Uzun ömürlü bir kullanım tecrübesi yaşarım diye aldım. İmkanım bugün olsa M1 Max apple studio alırdım.

M1 pronun daha iyi olduğunu ben de duymuştum. bilgiler için teşekkürler

Amazonda macbook pro uygun fiyata aldık geçen salı günü arkadaşa. O zaman 35.500'dü. An itibariyle hala öyle ama ne zaman değişir bilmiyorum.
Fırsat: Apple 2022 M2 çipli MacBook Pro laptop: 13 inç Retina ekran, 8GB RAM, 256 GB SSD depolama, Touch Bar, arkadan aydınlatmalı klavye, FaceTime HD kamera. Uzay Grisi https://amzn.eu/d/3J9MVnB
Ben bunu tercih ederdim. İndirimde son gün.

Ben bunu tercih ederdim. İndirimde son gün.

Çok araştırdı. Mac kullananlar airde fan yok pro da var. Soğutma sistemi pronun daha iyi dediler. Airde de var temizlemek video onlarından gördüğüm kadarıyla dedim. Ondaki fan sıcak havayı tek noktadan atıyormuş. Prof da çift fan direk ilgili birimleri soğutuyormuş
Kullananların söylediği o yönde olunca kendisi de kurgu yapacaktı pro aldı.

Bugün de okula getirdi de biz laptoplara hakkaten boşa para veriyoruz gibi hissettim
Plastik kasada vida yerleri kırılıyor, menteşe yerleri ayrı eziyet.

Macbook'a baktım her yeri alüminyum, tek parmakla kapağı açıyorsun ve kapak açılır açılmaz başlıyor. Touchpad kullanımı acayipti insanı acayip motive ediyor. Klavyenin üst kısmındaki Touchbar kısmı acayip işler yapıyor. Hızlı açılıyor. Vs vs.

Şu arada oyun oynama ve bizim bazı programların mecburi windows tabanlı olması ikilemde bırakıyor.

Son düzenleme:
@acipinarli @mesutkaraca dediği gibi anlatılanlar sabit. Tercih edebilirsin. Oyun anlamında bir şey beklememelisin. Diğer konularda seni üzmez. Kullanıyorum ve memnunum. Tavsiye edilen cihazda ram 16. İyi birşey. İmkanınız varsa eğer mediamarket gidip görebilirsiniz. Fanın çaluştığını şimdiye kadar duymadım. Vs code ve jetbrains programları genelde kullanıyorum. Android ve ios kısmında emülator çalıştırmadım henuz. @btogretmeni34 uzun süreli kullanlardan. Size yardımcı olabilir.

Tercih meselesi ancak 8gb ram ile uzun süre kullanım beklenmemeli.
Çok araştırdı. Mac kullananlar airde fan yok pro da var. Soğutma sistemi pronun daha iyi dediler. Airde de var temizlemek video onlarından gördüğüm kadarıyla dedim. Ondaki fan sıcak havayı tek noktadan atıyormuş. Prof da çift fan direk ilgili birimleri soğutuyormuş
Kullananların söylediği o yönde olunca kendisi de kurgu yapacaktı pro aldı.

Bugün de okula getirdi de biz laptoplara hakkaten boşa para veriyoruz gibi hissettim
Plastik kasada vida yerleri kırılıyor, menteşe yerleri ayrı eziyet.

Macbook'a baktım her yeri alüminyum, tek parmakla kapağı açıyorsun ve kapak açılır açılmaz başlıyor. Touchpad kullanımı acayipti insanı acayip motive ediyor. Klavyenin üst kısmındaki Touchbar kısmı acayip işler yapıyor. Hızlı açılıyor. Vs vs.

Şu arada oyun oynama ve bizim bazı programların mecburi windows tabanlı olması ikilemde bırakıyor.

Tercih meselesi ancak 8gb ram ile uzun süre kullanım beklenmemeli.
Ram yüksek olması beklenen birşey evet ama maclarde bu olay biraz farklı. Apple hayranlığım yok yanlış anlaşılmasın ama donanım ve işletim sistemi adamların kendi elinde olduğu için optimizastonda normal pcden daha uzun süreli kullanım ömrüne sahip. Bir pc için 5-7 sene uzun bir kullanım ömrü evet ama apple ürünleri bu işte açıkçası daha iyi ve kullanım ömrü daha uzun.
2010 yılında elime ipad2 geçti hediye olarak ve 512 mb ram ve üstünde. Şu an oğlum kullanıyor hala. 12 sene kaç tablet kullanabilirsiniz 512 ram'a sahip. Android telefon alıyoruz fiyattan dolayı. 8 gb ram var diyelim. 3 yıl sonra telefon eskidi demiyor muyuz? Yada pc içinde aynısını diyoruz. Macbookta ise olay değişiyor.

İnanın bu hayranlık vs meselesi değil. Adamlar tek elden herşeyi yapıyor.

Telefonumuz kaç kez güncelleme alıyor şuan sıfır telefon alsak. En fazla 3 alır.

Bana ipad2 ios4 iken geldi son olarak ios 9 aldı.

O dönem ortalığı yıkıp, kasıp kavuran galaxy s4 kaç güncelleme aldı?

Adam amma Apple hayranı diyecektir bazıları ama hayranlık değil gerçekten etrafımda gördüklerim tamamen.

5 yıl önceki bir pc ile 5 yıl önceki mac i karşılaştırsak eminim mac daha stabil ve performanslıdır.

60 binlik windows notebooklarin bile çoğu oyuncak.Macbooklarin kasa çok güzel, sistem ciddi çalışıyor.Ben de artık bundan sonra apple ekosistemi gecerim.İsletim sistemi bedava ve lisanslı en güzeli.Yegenim yurta odasında 1 hafta açık bırakıyorum sarz yemiyor, sistem cökmuyor.

60 binlik windows notebooklarin bile çoğu oyuncak.Macbooklarin kasa çok güzel, sistem ciddi çalışıyor.Ben de artık bundan sonra apple ekosistemi gecerim.İsletim sistemi bedava ve lisanslı en güzeli.Yegenim yurta odasında 1 hafta açık bırakıyorum sarz yemiyor, sistem cökmuyor.
Arkadaş okula getirdi şarj adaptör getirmemiş. Kalan pil için 10 saaten fazla yazıyordu. %76 şarj vardı. İnterneten dosya indirdik wifi vs açık.

Kötü yanı usb a çıkışı yok. İlla çevirici alacaksınız. O da pahalı. Kötü yanı olarak bunu diyebilirim. Şimdi aklıma geldi. Sadece thunderbolt bağlantı noktası var.

Eşim M1 air, ben de 14 inç M1 pro kullanıyorum.

Şunu söylemeliyim ki macbooka geçtikten sonra windows laptopları bilgisayardan saymamaya başlıyorsunuz. Ses yok, ısınma yok, ekran muazzam, batarya rahat 8-10 saat gidiyor, sistem çok akıcı, iPhoneunuz da varsa zaten işin doruğunda oluyorsunuz.

Normalde touchpad zerre kullanmayan biriydim. Mouse olmadan yapamayacağımı düşünürdüm. Fakat macbooka geçeli anlam veremediğim bir şekilde trackpad bağımlısı oldum. (Macbooktaki ismi touchpad değil trackpad. Boşuna farklı bir isim vermemişler :)) Dokunmatik hassasiyeti olsun jestler olsun harika.

Benim Pro tercih etmemin sebebi yazılım geliştirme işlerimle ilgili. Aynı anda android emulator, ios simulator, web server, ide ve daha birçok proses açık olabiliyor ve genellikle çift ekran çalışmam gerekiyor. Alet tüm bunlara rağmen bana mısın demiyor. Ayrıca fanları açtığına bile şahit olamadım veya sesini duyamadım. Fanların çalışmadığından şüphelendim ve stres testine sokarak görmek zorunda kaldım, çalışıyormuş.

Yazılım/tasarım/render işi yapmıyorsanız da zaten Air çok rahat her işinizi görecektir. Fakat alacaksanız dikkat etmeniz gereken önemli bir husus var o da SSD konfigürasyonu. Örneğin M2 Air alacaksanız 512 SSD seçmenizi şiddetle öneririm. Zira 256 olanda tek çip 256 varken 512 olanda 2x256 var ve hdd benchmarklarda direkt 2 kat okuma/yazma performansı veriyor. M1 Airde böyle bir sorun yoktu. Çünkü 256lıklar 2x128 olarak geliyordu. Youtubedan bu konuyu araştırabilirsiniz. Ayrıca bu saatten sonra da RAM en az 16 olsun derim. M2 Air 16 512 şu an en ideal konfigürasyon.

Uygulamalar konusunda da evet windows uygulamalarından vazgeçmiş olacaksınız ama inanın macos tarafında hepsinin çok iyi alternatifleri mevcut. Pişman olmazsınız.

Diyelim ki oldunuz. Mac her zaman çok değer kaybetmeden satılabilir bir cihaz. O yüzden çok zararınız da olmaz. Kolay gelsin...

Eşim M1 air, ben de 14 inç M1 pro kullanıyorum.

Şunu söylemeliyim ki macbooka geçtikten sonra windows laptopları bilgisayardan saymamaya başlıyorsunuz. Ses yok, ısınma yok, ekran muazzam, batarya rahat 8-10 saat gidiyor, sistem çok akıcı, iPhoneunuz da varsa zaten işin doruğunda oluyorsunuz.

Normalde touchpad zerre kullanmayan biriydim. Mouse olmadan yapamayacağımı düşünürdüm. Fakat macbooka geçeli anlam veremediğim bir şekilde trackpad bağımlısı oldum. (Macbooktaki ismi touchpad değil trackpad. Boşuna farklı bir isim vermemişler :)) Dokunmatik hassasiyeti olsun jestler olsun harika.

Benim Pro tercih etmemin sebebi yazılım geliştirme işlerimle ilgili. Aynı anda android emulator, ios simulator, web server, ide ve daha birçok proses açık olabiliyor ve genellikle çift ekran çalışmam gerekiyor. Alet tüm bunlara rağmen bana mısın demiyor. Ayrıca fanları açtığına bile şahit olamadım veya sesini duyamadım. Fanların çalışmadığından şüphelendim ve stres testine sokarak görmek zorunda kaldım, çalışıyormuş.

Yazılım/tasarım/render işi yapmıyorsanız da zaten Air çok rahat her işinizi görecektir. Fakat alacaksanız dikkat etmeniz gereken önemli bir husus var o da SSD konfigürasyonu. Örneğin M2 Air alacaksanız 512 SSD seçmenizi şiddetle öneririm. Zira 256 olanda tek çip 256 varken 512 olanda 2x256 var ve hdd benchmarklarda direkt 2 kat okuma/yazma performansı veriyor. M1 Airde böyle bir sorun yoktu. Çünkü 256lıklar 2x128 olarak geliyordu. Youtubedan bu konuyu araştırabilirsiniz. Ayrıca bu saatten sonra da RAM en az 16 olsun derim. M2 Air 16 512 şu an en ideal konfigürasyon.

Uygulamalar konusunda da evet windows uygulamalarından vazgeçmiş olacaksınız ama inanın macos tarafında hepsinin çok iyi alternatifleri mevcut. Pişman olmazsınız.

Diyelim ki oldunuz. Mac her zaman çok değer kaybetmeden satılabilir bir cihaz. O yüzden çok zararınız da olmaz. Kolay gelsin...
Teşekkürler çok aydınlatıcı oldu

MacBook Pro 16”inç ekran, 2019 model, Intel i7 16gb bellek, 512gb ssd aldım.
İyi ki aldım, telefon da iPhone 12, apple ekosistemi çok güzel, tavsiye verenlere teşekkürler

Geri