lütfen yardım edin clonizella ile yedek alma

Kodla Büyü

lilyum

Site Gezgini
İyi aksamlar arkadaşlar ilk defa yedek alıyorum ve yardımınıza ıhtıyacım var clonizellayı flashdıske kurdum ve acıp yedegını alırken ımajı nereye kaydedılecek kısmında ben aynı flasın içine almak istıyorum ama sadece harddıskın bolumlerunı goruyor farklı bır flash mı takmam lazım aynı flasın içinde hem program hemde imaj olamıyor mu?

Hocam bildiğim kadarıyla aynı flash belleğe imaj alamıyorsun. Seçenekleri incelemek lazım ama clonezilla için küçük bir flash bellek kullanabilirsin. İmajı da büyük flash belleğe alırsın.

O zaman baska bır pcye yüklerken ıkı flash bırden mı kullanmam lazım ımage sonra aynı flasın içine kopyalayabılırmıyım pratıklık acısından

Hocam birde kaydetme bitmeden böyle bir hata ekranı geliyor ve devam etmıyor acaba flash mı yetersız kaldı sebebı ne olabılır

Eklediğiniz linkleri incelemiştim ama ordada hep harıcı bır dısk den bahsedıyor bu konuyla ılgılı bırsey soylenmemış tesekkur ederim yınede

lilyum' Alıntı:
Hocam birde kaydetme bitmeden böyle bir hata ekranı geliyor ve devam etmıyor acaba flash mı yetersız kaldı sebebı ne olabılır
Flash bellek fat32 ile bicimlendirilmisse, fat32 4gb dan büyük dosyaları desteklemediginden image dosyasını olusturmaz. İmajın kaydedildigi yerin (flash bellek, harici hdd vs) ntfs olması gerekiyor.

et imajı alırken mecburen 3 usb portu gerekir, bunun için usb hub lazım. 1 klavye için 1 32 gb flash için 1 clonezilla programını kurduğumuz flash disk için.

wswswq' Alıntı:
et imajı alırken mecburen 3 usb portu gerekir, bunun için usb hub lazım. 1 klavye için 1 32 gb flash için 1 clonezilla programını kurduğumuz flash disk için.
hocam imaj için 32 gb yeterli mi?

Hocam eğer tüm diskin imajını alıyorsan harici harddisk e imajı atman lazım ama sadece c sürücüsünü alacaksan d yede imajı atabilirsin.

denizlerb hocamızın yazdığı gibi dosya sisteminin ntfs olması lazım. Malum fat32 en fazla 4gb dosya büyüklüğünü destekliyor.
..
Harici hard disk meselesine gelince;
Belleğinizin kapasitesi çoksa gerek yok. Belleğinizin kapasitesi 64, 32 gb hatta 16gb olsa bile ek bir belleğe/harici diske gerek yok.

Mümkünse 64 gb olsun. Hem yedek alıp hem iso yapma işini bellek üzerinde yaparsınız.
Clonezilla bilgisayara takılı bellekleri , clonezillanın kurulu olduğu bellek dahil, kendisi görüyor.

Kısaca 2 usb port yeterli oluyor.

Ama elinizde 1 adet 2/4/8gb kapasiteli bir bellek ve 1 adet harici hard disk/usb bellek varsa masraf yapmadan usb hub kullanmak daha aklıllıca olur. Yada sadece C: sürücüsünü yedeğini alıyorsanız, yedeği D:'ye alabileceğiniz için 2 usb port yeterli.

Gelişmiş Clonezilla Rehberi.pdf dosyasının 4. ve 5. sayfasına bakarsanız fikir verir.

Hocam tahta için imaj alıyorsan, şöyle yap bende öyle yaptım.clonezilla ile imajı al. aldığın imajın part isimlerine bak. vestelin imajı vardı onun aynısı gibi tek flasla imaj atmak istiyorsan aldığın imajı iso yap vestelin imajını flasha hazırladığın gibi yap vestelin imajında bi text dosyası vardı clonezilla ile aldığın imajın isimlerini o text dosyasındaki ile değiştir hiç bir sorun olmadan kurulur. ben kendim imajını aldım ve 4-5 okul bunu sorunsuz kullanıyor.

Bi sorum daha olacak arkadaslar Kusura bakmayın ama clonizella da cok yenıyım sonunda bır imaj aldım fakat baska bır pcye imajı yuklemeye calıstıgımda imajı gormuyor ben imajı dıger pcden alıp d kkasorune attım ama clonizella yedegı gormedı yenı ımaj alacakmısım gıbı save dısk çıkıyor karsıma restore cıkmıyor

pheniks' Alıntı:
wswswq' Alıntı:
hocam imaj için 32 gb yeterli mi?

Geç gördüm, kusura bakmayın clonezillla hdd klonu almak için şu adımları yapmamız gerekiyor

1- en az 3 usb portu gerekiyor : Bunlar usb klavye, et nin tam kopya imajını yüklemek için 20 gb yaklaşık veri alacak bir flash disk bunun içinde yüksek yazma hızlı flash disk kullanın ben sandisk extreme 80 mb yazma hızlı flash diski tavsiye ederim. son olarak 1 adet en az 1 gb flash disk, bu flash diske clonezilla boot programını kuruyoruz. clonezilla.org tan indirebilirsiniz ben faz1 için amd64 sürümünü kurarak imaj aldım, diğerlerini denemedim ama işlemci intel olduğu için i386 da imaj alınabilir.
not: clonezilla bootable flash diski oluşturmak için eba da tevfik beyin videosu var izleyiniz.

2- 32gb usb yi (64 de olabilir) usb 1. porta takın, 2. porta ise usb hub takın. usb hub a klavye ve clonezilla bootable programını kurduğumuz flash diski takın (bu flash 2-4-8-16 gb olabilir). hatta clonezilla boot cd si oluşturup harici dvd ile de başlatabilirsiniz.

3- imaj alırken genelde enter enter diyoruz. tevfik beyin ilgili videolarında imaj alma videosunu izleyebilirsiniz.

4- imajı klasör halinde flasha yazacaktır. bu klasörü tahtayı normal açıp (windows ile) d dizine kopyalayın.

5- 32 lik flashı çıkarın ve tekrar clonezilla ile boot edin, bu sefer aldığımız imaj klasörünü iso dosyasına çevirmeniz gerekiyor. ilgili videoda adımları takip ederek kolayca iso oluşturabilirsiniz.

6- bu sefer herşeyi çıkarın 32 gb flashı takın universal usb driver programı ile 1.faz iso imajı yazdırır gibi kendi iso muzu tahtaya yüklediğimiz universal usb driver ile iso yu gösterip yazdırabiliriz.
ancak bu kadar özetleyebildim.

Geri