LPG ayarını nasıl kontrol ederiz!.

Kodla Büyü

ismailt

Süper Üye
Süper Üye
Birçok lpgli araç kullanıcısı lpg ayarlarının düzgün olmadıgını, motor ışıgı yanıp fakir veya zengin karışım hata kodlarınin olduğunu duyunca ve ya aracın çekişten düşmesiyle anlar.Ama araç hiçbir hata vermeden de lpg ayarlarınin düzgün olmaması durumu vardır ama aracın kendi ecusu yakıt hava karışımını hesaplayıp duzeltmeler yaptığı için bunu kullanıcılar farketmez.Ne zaman ki ecu duzeltmeler yapmasina ragmen sonuc alamiyorsa iste o zaman uyari ışiklarıni yakmaya başlar.
Peki standart bir kullanıcı lpg ayarlarının ne kadar düzgün olduğunu kendi nasıl anlar?
Bunun icin kullanicinin akilli bir telefonu ve bir de Elm 327 cihazi edinmesi gerekmekte.Gunumuzde hemen hemen herkesin akilli telefonu var.Eger telefonunuz akilliysa google playe girip telefonunuza Car Scanner uygulumasinin ucretsiz surumunu yuklemeniz yeterli.Daha sonra internetten herhangi bir alısveris sitesinden Elm 327 cihazini 40,50tl gibi bir ucrete alabilirsiniz.Bu islemleri tamamladiktan sonra yapacaginiz sey Elm 327 cihazini aracinizin Obd soketine takmak ve akilli telefonunuzun bluetoothunu acarak Obd ismiyle gorunen Elm 327 cihazina eslestirmek olacak.Eslestirme tamamlaninca telefonunuza indirdiginiz Car Scanner programini baslatip baglan butonuna basip aracinizin beynine baglanmasini saglamak.Baglantilar saglaninca artik aracimizdaki hata kodlarini gorme ve silme, aracin sensorlerinden gelen degerlerin bir bolumunu okuma imkani sunuyor.Bunlardan bir kısmı motor harareti, emilen hava harareti, motor yükü, katalizör sıcakligı, oksijen sensör voltajı, tuketilen yakit, uzun donem ve kisa donem yakit duzeltmeleri v.s.Iste bu verilerden bize lazım olani LTFT ingilizce yazilisinin kisaltmasi olarak bilinen uzun donem yakit duzeltme verisi.Ayrica aracin katalizor sicakligini da okumak iyi olur ama once LTFT degerini nasil yorumlayacagiz onu anlatalim.
Araclarin ecusu aracin egzost sistemindeki oksijen sensoru ve emis bolumundeki oksijen sensoru ile giren ve cikan oksijen miktarini olcerek aracin yakitini hesaplar ve enjektorlere puskurtme suresi belirler.Iste bu hesaplamalari yaparken de yakiti az mi gondermis cok mu gondermis bunu da hesaplayarak duzeltme yapar bu duzetlmelerin ne oranda yapildigini da STFT kisaltmasiyla bilinen kisa dongu yakit duzeltmesi ve LTFT kisaltmasiyla bilinen uzun donem yakit duzeltmesi seklinde veri olarak sunar.Iste bu verilerden LTFT verisi 2.4 ■ 3.6 ■ 4.8■5.2■9.5■-1.6■-3.4■-6.5■-9.7 gibi degerler gosterir.Bu degerler yapilan yuzdelik duzeltme degerleridir.Eger bu degerler pozitif ise gonderilen yakit az gelmis bu sebeple enjektorun puskurtme suresini uzatiyor demektir.Eger gorulen degerler negatif ise yakit fazla gelmis enjeksiyon suresi kisaltiliyor demektir.Bu degerler sifira ne kadar yakinsa ecu yakit duzeltmekle o kadar az ugrasiyor demektir.Eger bu degerler sifirdan ne kadar uzaklasirsa ecu yakit duzeltmekle o kadar ugrasiyor demektir.Eger ecu ne kadar yakiti kisarsa kissin veya artirirsa artirsin duzeltme isleminin sinirlarinin disina cikiyorsa oran, iste ecu o zaman hata kodlarini olusturur.Peki buraya kadar anlattiklarimizi anladik varsayarak geciyoruz LPG yi yorumlamaya;Oncelikle aracimizi benzinde kullanarak ecunun LTFT degerlerinin nasil oldugunu izlemek ve not almak gerek.Ornegin rolantide arac LTFT degerleri ne seviyede ne kadar duzetlmeyle ugrasiyor.Sonra LPG ye alip rolantide LTFT degerlerini izlemek lazim.Eger benzin ve lpg de iken rolantideki LTFT degerleri birbirine yakinsa lpg ayarimiz gayet guzel demektir.Hele de degerler ayniysa lpg ayarimiz rolantide mukemmele yakin diyebiliriz.Ama bazen de rolantide LTFT ayarimiz benzinde sifirdan uzak olup lpgde iken sifira yakin cikabilir o zaman nasil yorum yapacagiz.Ben sahsen lpgde iken LTFT degerim sifira daha yakinsa lpg ayarimin guzel doldugunu dusunuyorum .Rolantiyi gozlemledikten sonra bir de aracimizi yolda ilerletirken bu degerleri hem benzinde hem de lpgde izlemek gerek.Ornegin araci 1.vites 2000 devir 3000 devir 4000 devirlerde sabit surerek yine diger viteslerde de ayni islemi yaparak ve bu islemi hem benzin hem de lpgde ayri ayri yaparak LTFT degerlerini gozlemlemek gerek.Eger arac benzinde iken degerleri sifira yakin ise ama lpgde sifirdan uzaklasiyor ise lpg ayarlarimiz ecuyu biraz duzeltme yapmak zorunda birakiyor diyebiliriz.Tabi ayarlar cok bozuksa duzeltilemiyorsa arac uyari yakacaktir.Ama ben kendim ayar yaptigim icin bu degerlerin lpgde oldukca sifira yakin olmasi icin ugrasiyorum .Simdi gelelim katalizor sicakligina.Evet lpgnin arizalar ile anilmasina sebep olan asil sucluya.Yuksek sicaklik.Aracinizin ayarlarinin fakirde kalip kalmadigini katalizor sicakligindan da anlayabilirsiniz.Aracinizi ayni hiz ve devirde ayni yol sartinda hem benzinde hem de lpgde kullanarak katalizor sicakligini takip ederek fakir karisima dusup dusmedigini anlayabilirsiniz.Eger araciniz ayni sartlarda lpgde giderken benzinden daha cok katalizoru isitiyorsa anlasilmali ki arac lpgde fakire dusuyor.Tabi bu sicaklik farki %10 ve ustune cikiyorsa bu yorumu yapmaliyiz.Cunku normal sartlarda LPG zaten %5 daha fazla isi aciga cikariyor.Biz buna tolerans vererek %10 diyelim bu yuzden.
Evet bu paylasimimda araclarimizin lpg ayarlarinin ne kadar duzgun oldugunu standart bir kullanici olarak nasil anlayabilecegimizi anlatmaya calistim.Umarim faydali olmustur.

Eğer karışım fakir ise ltft değeri pozitiftir. Sensör zaten söylemiş oluyor bence.

Eğer karışım fakir ise ltft değeri pozitiftir. Sensör zaten söylemiş oluyor bence.
Ltft yakit duzeltme oranini gosteriyor ama lpg enjektorleri ve lpg yakit basincini belirleyen lpg reduktoru araca özel bir sistem olmayip universal sistemler olmasi sebebiyle yuksek devirlerde aracin fakir veya rolantide zengin durumuna düşmesine sebep olabiliyor.6000devir/dakika dönen krank mili yakit+hava karışımı için sunabildiği emiş suresi yaklaşık 25milisaniye.Eğer lpg basinci yetersiz kaliyorsa veya lpg enjektorlerinin yeterli yakıtı püskürtme süresi uzar ve 6009devirde iken gerekli yakitin puskürtülne süresi 30milisaniye ise 25.milisaniyede emme subabı kapandığı zaman 5 milisaniyelik yakıt içeriye giremeyecektir bu da fakir patlamaya sebep olur bu durumda yanma süresi uzar ve alevler uzamaya başlar alevler uzadiğı için egsoz subaplarına ve katalizöre alev çarpmaya başlar bu da subaplari ve katalizörü deforme eder.Aslinda bir de işin kötü bir tarafı var ki son yillarda reklamı yapılan lpgde AFR ayarı standart lpg ecusundaki kalibrasyona göre faydasi oldukça iyi bir ayar ama yüksek devirlerde eğer lpg enjektorü emis suresinden uzun puskurtme suresine sahipse afr ayarinin burada çözebileceği bir durum yok hatta emis subabi kapandiktan sonra puskurtulmeye devam edilen yakit bir sonraki emis suresine kadar bekler daha sonra emis subabi acilmaya baslayinca iceri giren yakit henuz tam kapanmamis egsoz subabindan egsoza kacar buna egsoz gazini supurme olayi denir ama normalde bu normal hava ile yapilir yalniz biriken gazin da bu supurme eylemine katilmasi oksijen sensorunun olcumlerine yanlis veri elde etmeye sebep olur ki bu durumda arac normalde fakirken zengin karisim olarak hesaplama yapabilir dogal olarak afr ayari yapan kisi maalesef sensorlerden gelen degerlere gore zengin karisim gorup yakit carpanini daha da kisar bu da yanma odasinin daha fazla fakir kalmasina sebep olurki bu da kaş yapayim derken göz cıkarmak olur.Motor teknolojileri binlerce parametrenin birbiriyle kusursuz dans etmesi üzerine inşa edilmeye çalısılan bir mecradir.Bir konuyu çözüme kavuşturmaya çalışırken bir başka konu olumsuz etkilenmeye başlar.

Son düzenleme:
Ltft yakit duzeltme oranini gosteriyor ama lpg enjektorleri ve lpg yakit basincini belirleyen lpg reduktoru araca özel bir sistem olmayip universal sistemler olmasi sebebiyle yuksek devirlerde aracin fakir veya rolantide zengin durumuna düşmesine sebep olabiliyor.6000devir/dakika dönen krank mili yakit+hava karışımı için sunabildiği emiş suresi yaklaşık 25milisaniye.Eğer lpg basinci yetersiz kaliyorsa veya lpg enjektorlerinin yeterli yakıtı püskürtme süresi uzar ve 6009devirde iken gerekli yakitin puskürtülne süresi 30milisaniye ise 25.milisaniyede emme subabı kapandığı zaman 5 milisaniyelik yakıt içeriye giremeyecektir bu da fakir patlamaya sebep olur bu durumda yanma süresi uzar ve alevler uzamaya başlar alevler uzadiğı için egsoz subaplarına ve katalizöre alev çarpmaya başlar bu da subaplari ve katalizörü deforme eder.Aslinda bir de işin kötü bir tarafı var ki son yillarda reklamı yapılan lpgde AFR ayarı standart lpg ecusundaki kalibrasyona göre faydasi oldukça iyi bir ayar ama yüksek devirlerde eğer lpg enjektorü emis suresinden uzun puskurtme suresine sahipse afr ayarinin burada çözebileceği bir durum yok hatta emis subabi kapandiktan sonra puskurtulmeye devam edilen yakit bir sonraki emis suresine kadar bekler daha sonra emis subabi acilmaya baslayinca iceri giren yakit henuz tam kapanmamis egsoz subabindan egsoza kacar buna egsoz gazini supurme olayi denir ama normalde bu normal hava ile yapilir yalniz biriken gazin da bu supurme eylemine katilmasi oksijen sensorunun olcumlerine yanlis veri elde etmeye sebep olur ki bu durumda arac normalde fakirken zengin karisim olarak hesaplama yapabilir dogal olarak afr ayari yapan kisi maalesef sensorlerden gelen degerlere gore zengin karisim gorup yakit carpanini daha da kisar bu da yanma odasinin daha fazla fakir kalmasina sebep olurki bu da kaş yapayim derken göz cıkarmak olur.Motor teknolojileri binlerce parametrenin birbiriyle kusursuz dans etmesi üzerine inşa edilmeye çalısılan bir mecradir.Bir konuyu çözüme kavuşturmaya çalışırken bir başka konu olumsuz etkilenmeye başlar.
Afr ayarı hikaye çünkü sabit bir ayar bildiğim kadarıyla. Dağa çıkarsın oksijen oranı değişir zengin yanar veya hava soğur fakir karışıma düşer. Onun yerine obdli lpg kitini tercih ederim. Benimkinde oda yok fakat bir sıkıntısını görmedim ayarda yaptırmadım. Kat ısısından anlamak da zor çünkü sabit değil oda devire motora binen yüke göre değişip duruyor.

Afr ayarı hikaye çünkü sabit bir ayar bildiğim kadarıyla. Dağa çıkarsın oksijen oranı değişir zengin yanar veya hava soğur fakir karışıma düşer. Onun yerine obdli lpg kitini tercih ederim. Benimkinde oda yok fakat bir sıkıntısını görmedim ayarda yaptırmadım. Kat ısısından anlamak da zor çünkü sabit değil oda devire motora binen yüke göre değişip duruyor.
Yanlış düşünüyorsunuz.Afr ayarı obdli kitden önemli.Mesela benim kitim obdli eğer afr ayari yapmazsam obdnin faydasi yerine zarari oluyor.Hatta ayni zamanda sicaklik duzeltmesi de ilave ediyorum.once afr ayari sonra sicaklik duzeltmesi en sona da obdyi aktiflestiriyorum afr ve sicaklik duzeltmesi yapmadigimda obdyi aktiflestirince sapitiyor.Zaten lpg ustalari obdyi ozellikle atikerde yakit ve atesleme hatlarini otomatik silmek icin aktiflestiriyor yoksa ltft duzeltsin diye degil.Hatta afr ayarini iyi yapan bir lpg ustasi bile obd duzeltmesini aktiflestirmiyor sapitiyor diye cunku sicaklik duzeltmesini yapmiyor.Kisacasi bu lpg isinde ezbere is yapan coook usta var, deneme yanilma birseyler yapiyorlar yolluyorlar. %99u yuksek devirde neden fakire dustugunun tekniginden bi haber.

• Beğen
Tepkiler: HBV
Atiker sorun çıkartmaya çok meyilli. Benim kit brc accent era da araç. Bir aralar immobilizer den dolayı ilk marşda çalışmıyordu. Tabii benim haberim yok neyse bu arada lpg nasıl çalışır vesaire öğrenmiştim. Ltft değerleri için elm327 aldım. Elm327 sayesinde immobilizer arızasını buldum. Baktım lpg sıkıntısız uğraşmadım. Benim fakire düşmediğini biliyorum çünkü fazla yakıyor.

Atiker sorun çıkartmaya çok meyilli. Benim kit brc accent era da araç. Bir aralar immobilizer den dolayı ilk marşda çalışmıyordu. Tabii benim haberim yok neyse bu arada lpg nasıl çalışır vesaire öğrenmiştim. Ltft değerleri için elm327 aldım. Elm327 sayesinde immobilizer arızasını buldum. Baktım lpg sıkıntısız uğraşmadım. Benim fakire düşmediğini biliyorum çünkü fazla yakıyor.
Brc stabil çalışabilen bir kit.Benim aracim turbo motor bu sebeple kendim ayar yapabilmek icin atiker taktirdim. Tabi lpgye cok ihtiyacim yoktu ama acaba taktirsam mi diye arastırırken lpg sektorunu derinlemesine inceleyince kendimi bambaska konularin icinde buldum.Ayar yapmayi kitlerin yazilimlarini kalite farklarini enjektor hizlarini reduktor kalitelerini sektorde donen oyunlari %90 ogrendim.Sonra aracima kendim ayar yapip tecrube kazanmak icin en ucuz ve yazilimina baglanmada sorun cikartmayan atikeri sectim wger basimi agritirsa dugmesine basar kapatirim dedim.Sonra lpgde cozulemeyen sorunlari nasil cozulur diye kafa yorarken lpg enjektorlerini gelsitirdim ve prototip hazirladim sonra lpg firmalarina projem var diye mail attim 2si donus yapti ve projeyi begendiler ama yatirim icin maliyeti yuksek suan bu projeye yapilacak yatirimin donusunun sıkıntılı olacagini soylediler.haklilar da, sonucta dunya elektrikli araca dogru gidiyor hele de bugun lpg fiyati benzinin yaninda ulkemizde cazibesini kaybetmeye basladi.Projem oylece kaldi.Imkanim olsaydi kendi aracima uygulayacaktim.Hatta lpgde performans kaybını önlemeye yönelik de bir proje gelistirdim ama o da bekliyor oylece.Lpg piyasasi hicbir yatirim yapmiyor sadece ufak tefek seyleri buyuk gelisme gibi gosterip arada reklam yapiyorlar.

Geri