Linux üzerine windows kurmak ve ikisini birden çaıştırmak iç

Kodla Büyü

hasan

Hiperaktif Üye
Hiperaktif
Süper Üye
Forumda bir yerlerde geçiyordu ama aradım bulamadım.

Bilgisayarda iki işletim sistemi birden olsun diyenle içindir:

Malumunuz, Windows'dan sonra Linux'u kurunca açılışta fazla bir sorun çıkmıyor. Linux Windows'u da tanıdığı için açılışta Windows veya Linux seçebiliyorsunuz. (lilo/grub)
Ama Linuxdan sonra Windows kurarsanız Windows Linux'u tanımadığı için sorunlar çıkabiliyor.

Ben denedim oldu;
Pardus ve Window'u beraber kullanırken Windows'u yeniden kurmam gerekti. Windows'u direk C sürücüsüne kurdum. Pardus olan bölüme dokunmadım. Windows'u kurduktan sonra Pardus CD taktım ve yeniden başlattım.

hemencecik C harfine bastım. sonra ..

ve mutlu son :

Tarif: Bu tarif http://tr.pardus-wiki.org/Nas%C4%B1l:Grub%27u_Kurtarmak adresinden aynen alınmıştır...

Grub'u yeniden kurmaya kimlerin ihtiyacı var?
Eğer bilgisayarınıza Pardus'tan sonra Windows türü bir işletim sistemi kurunca açılıştaki seçim ekranının yok olduğunu gördüyseniz Grub'u tekrar kurarak bu seçim ekranını geri getirebilirsiniz.

Gerekli Malzemeler
Sabit diskimizde kurulu olan bir Pardus sistem bölümü
Herhangi bir Pardus CD'si (kurulan veya çalışan fark etmez)

Yapılması gerekenler
Pardus CD'sini takın ve CD takılıyken bilgisayarı baştan başlatın
İlk gelen seçim ekranındayken 20 saniye dolmadan klavyedeki c harfine basın grub> yazan bir yer gelecek.
root ( yazıp klavyedeki Tab tuşuna basın. (root ve ( arasında bir adet boşluk karakteri var buna dikkat edin) Bunu yapınca diskler listelenecek.
Listelenen disklerden hangisinde Pardus sistem bölümü bulunuyorsa bunun ismini sonraki adımda kullanın. (sonraki adımda bunun hd0 olduğunu varsayarak devam ediyorum)
root (hd0, yazıp klavyenizdeki tab tuşuna basın. Bunu yapınca diskin bölümleri listelenecektir. Bu bölümlerden hangisinde Pardus sistem bölümü bulunuyorsa bunun numarasını sonraki adımda kullanın. Hangisinde kurulu olduğunu bölümün boyutuna ve dosya sisteminin türüne(ext3)* bakarak anlayabilirsiniz. (sonraki adımda bunun 4 olduğunu varsayarak devam ediyorum) **
root (hd0,4) yazıp enter'a basın. (4 yerine önceki adımda öğrendiğiniz Pardus bölümünüzü yazın tabii ki...)
setup (hd0) yazıp enter'a bastığınızda Grub kurulumu tamamlanacaktır.
ctrl+alt+del tuşlarına birlikte basarak bilgisayarı baştan başlatın ve Pardus CD'sini çıkartın.
Geçmiş olsun...

Karşılaşabileceğiniz Sorunlar
Eğer Grub'u yeniden kurmadan önce diskinizi eskisinden farklı bir şekilde bölümlendirmişseniz yukarıdaki işlemlerden sonra bulanık bir Grub ekranıyla karşılaşma ihtimaliniz vardır. Bu durumda bir Çalışan CD kullanarak grafik arayüzle veya yine Pardus kurulum CD'sini kullanarak konsoldan Pardus bölümüne ulaşıp /boot/grub/grub.conf dosyasına ulaşıp bunu yeni disk yapınıza göre tekrar düzenlemeniz gerekecektir.
Eğer yukarıdaki gibi setup(hd0) yaptığınızda hata alıyorsanız ve grub çalışmıyorsa;
Windows cd'si ile bilgisayarı başlatın ve ardından kurtarma (r) tuşuna basın. Yüklü olan windowsu seçtikten sonra komut satırına

FIXMBR

yazın ve enterleyin. sorulan sorulara evet (e) dedikten sonra bilgisayarı yeniden başlatın. Daha sonra Pardus cd'sini takın ve grub ekranında root,setup ikilisini tekrar deneyin.

Disk bölümleri arasında kaybolursanız,
find /boot/grub/grub.conf

komutunu vererek dosyaların hangi disk bölümünde (mesela hd0,2) olduğunu bulabilirsiniz

* = bende ext2fs diye geçti
** = bende 5

bildiğim kadarıyla, ki fazla birşey bilmem; başıma gelince bulurum, en kolayı bu.

Sadece toplam toplasan 10 harften oluşan kodları bir kenara not et, sonra Pardus CD tak. bu kadar.
Daha kolayını bulan varsa yazsın. Çok tembellik yapmak için pratik olmak lazım :)

Laptop'ta Fedora 8 Linux kurulu. Bootable Windows XP kurulum CD'm var.

LINUX'u nasıl kaldırıp yerine WINDOWS kurabilirim?

a) PC açılırken CD'den boot ettirerek Windows kurulumu başlatayım dediğimde, hiç açılmadan ( ön yükleme mesajı vererek) takılıp kalıyor.

Yardım lütfen?

Windows cd sini değiştirerek dene.
Olmazsa başka bir linux cd si ile hatta aynı fedora cd si ile kurulum yap disk bölümlendirmede boş disk alanı bırak ondan sonra XP kurmayı dene.
Ama en iyisi Fedora candır, canandır bırak kalsın. :lol:

Yeniden Fedora kurulumu deneyerek disk üzerinde boş alan yarattım, iki farklı Windows CD'si ile de boot etmedi. "CD'den ön yükleme için bir tuşa bas" diyor, bastığımda Windows CD'sini okumaya başlayarak, "Kur, yapılandırmak içincihazınızı inceliyor.." vb bir mesaj veriyor ve ekran kararıyor, öyle kalıyor..

CD'i çıkarıp CTRL+ALT+DEL vererek Linux'tan açıyorum maalesef...

Geri