Linux İşletim Sistemi Hakkında

Kodla Büyü

Miy33

Site Gezgini
Arkadaşlar benim bilgisayarım win7 basic di ben win7 ultimate 64 bit yaptım. Bilgisayarıma linux işletim sistemini kurmak istiyorum ama linux ile ilgili hiç bir bilgim yok. Beni biraz bilgilendirip, sağlam bi linux image dosyasının linkini verirseniz çok sevinirim.
Teşekkürler şimdiden

Hocam komple silip linux kuracaksınız sanırım. Ben eskiden ubuntu kullanmıştım. Genelde de ubuntu tercih ediliyor. Açıkçası cesaret edebilsem bende geçeceğim ubuntuya. Windowsa alıştık bırakamıyoruz belkide.

Geçen bir arkadaşımın pc sini gördüm MAC kullanıyor içine sanal pc olarak windows 7 kurmuş ihtiyacı olduğunda onunla işini görüyor. yapmışken böyle bişey yapmak gerekir bence windows olmadan sadece linux kullanmak baya ilgi ister.

Birde format atmadan mutlaka bilgileirnizi harici bir yere yedekleyin bir defasında yanlış kurup türm arşivimi kaybetmiştim.

Arkadaşlar hiç sıkıntı oluşturacak bir durum yok. Yaklaşık 10 yıldır linux kullanıyorum gayet güzel ve güvenli. Artık Türkçe kaynak bulma sıkıntısıda yok internette her türlü bilgi ve belgeye ulaşmak mümkün.örneğin elimde Lg x110 minibook var Lubuntu işletim sistemini kurdum Tüm donanımları tanıyor . Lxde ortamının hafifliği ile ubuntu/debian sistem altyapısı var tavsiye ederim. sistem 160 mb ram kullanıyor ;=)

En iyisi virtual pc ya da virtual box ile sanal işletim sistemi kurup kullanmak, alıştıktan sonra normal kurulum yapmak.

efsekiz_8' Alıntı:
En iyisi virtual pc ya da virtual box ile sanal işletim sistemi kurup kullanmak, alıştıktan sonra normal kurulum yapmak.

hocam en güzeli bence iki işletim sistemini bir arada kullanmak. 10 15 gb bir alan ayırarak iki işletim sistemini kurmak lazım. İhtiyaç hasıl oldukça windows a dönülebilir. Sanal pc lerde (özellikle yeterli donanım özellikleri yoksa) aynı performansı bulmak mümkün değil

Sanal işletim sistemi iki işletim sistemini bir arada kullanmaya oranla daha yavaş. Ama geçiş yapmak için yeniden başlatılmaya ihtiyaç duymaması ve aynı anda iki işletim sistemini de kullanabilmeniz de artıları.

Peki arkadaşlar ben yine aynı performansı alabilecek myim ? Driverlerini tanıtmak gerekiyodur herhalde ?

Miy33' Alıntı:
Peki arkadaşlar ben yine aynı performansı alabilecek myim ? Driverlerini tanıtmak gerekiyodur herhalde ?

Driverların neredeyse tamamını tanıyacaktır. Tek tek tanıtmak için uğraşmayacaksınız. Performans konusunda sistem çalışma hızının çok iyi olduğunu söyleyebilirim.

Geri