leptop bataryasını dönüştürme ?

Kodla Büyü

penewitz

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Arkadaşlar bir projeye başladık arazi aracı yapıyoruz küçük çaplı motorlarım 12 v 10 rpm 2.1 a şimdi size sormak istediği bu motordan 2 tane var elimde lipo piller biraz pahalı maliyeti düşürmek için elimde kullanılmayan leptop bataryası var 14 v 2100 amper bunu nasıl kullanabilirim. bu bataryadaki enerjiyi ardunio kartına nasıl aktarırım ve nasıl şarj ederim?

Şarj işlemi sıkıntı olacaktır hocam. Laptop bataryası yerine, 12 V'luk aküler kullanmalısınız. Daha ucuz ve şarjı daha sorunsuz olur. Lipo pillerinizi kullanırken başlı başına bir şarj ünitesine ihtiyacınız var. Belirli bir seviyenin altına düştüğünde pillerin enerjisini kesmelisiniz. Verimliliğin korunması adına şarj konusu önemli. 12V'luk akü kullanırsanız direkt olarak arduino kartınızı ve motorlarınızı kullanabilirsiniz. Motorlar için L298 kontrol kartı yeterli olacaktır. PWM ile motor hızını ayarlarsınız zaten. İyi çalışmalar

erdcannet' Alıntı:
Şarj işlemi sıkıntı olacaktır hocam. Laptop bataryası yerine, 12 V'luk aküler kullanmalısınız. Daha ucuz ve şarjı daha sorunsuz olur. Lipo pillerinizi kullanırken başlı başına bir şarj ünitesine ihtiyacınız var. Belirli bir seviyenin altına düştüğünde pillerin enerjisini kesmelisiniz. Verimliliğin korunması adına şarj konusu önemli. 12V'luk akü kullanırsanız direkt olarak arduino kartınızı ve motorlarınızı kullanabilirsiniz. Motorlar için L298 kontrol kartı yeterli olacaktır. PWM ile motor hızını ayarlarsınız zaten. İyi çalışmalar
hocam çok teşekkür ederim aydınlattın beni, gördüğüm kadarı ile bu konularda bilginiz var zamanınız var ise size özelden takıldıgım bir kaç soru sorabilirmiyim

Hocam laptop bataryalarında 3.7V lityum piller vardır. Kodları 18650. Bu pilleri rahatlıkla şarj edip kullanabilirsiniz.
Ben aliexpresten 2tl ye 18650 uyumlu powerbank şarj kutusu aldım. Bununla pilleri şarj ediyorum.

4e97a755bc2a4d12563eaac9af737375.jpg

Bu da fotoğrafı.

Bataryaların içinde bu pillerden var. Benim eski bataryalar kenarda duruyordu. İçinden pilleri söktüm. Ancak hepsi sağlam çıkmıyor. Bu pilleri test etmeniz gerekiyor. Ben bir adet usb akım ölçer aldım.
https://www.aliexpress.com/item/LCD-Scr ... 0.0.NLCKG3

Eğer pil sağlamsa şarj esnasında 800mA civarı akım çekiyor. Bozuksa 10mA gibi oluyor. Buradan sağlamlığını kontrol ediyorum. Cihaz ayrıca pilin depolama kapasitesini de gösteriyor. Benim piller ortalama 1500mAh depolama yapıyor. Bu değer gayet iyidir.

Youtube da insanlar bu pillerle araba bile çalıştırıyorlar.Ben şu an birer birer şarj ediyorum ancak sayı artınca ortak şarj etmek gerekiyor. Burada en önemli husus pillerin 3,7-4,1V arasında değerde olması gerekiyor. Bu değerlerin dışı tehlikeli.
Son olarak bunları seri bağlayarak 12V'a göre ayarlarsınız ve devrenizde kullanırsınız.

ertsen' Alıntı:
Bataryaların içinde bu pillerden var. Benim eski bataryalar kenarda duruyordu. İçinden pilleri söktüm. Ancak hepsi sağlam çıkmıyor. Bu pilleri test etmeniz gerekiyor. Ben bir adet usb akım ölçer aldım.
https://www.aliexpress.com/item/LCD-Scr ... 0.0.NLCKG3

Eğer pil sağlamsa şarj esnasında 800mA civarı akım çekiyor. Bozuksa 10mA gibi oluyor. Buradan sağlamlığını kontrol ediyorum. Cihaz ayrıca pilin depolama kapasitesini de gösteriyor. Benim piller ortalama 1500mAh depolama yapıyor. Bu değer gayet iyidir.

Youtube da insanlar bu pillerle araba bile çalıştırıyorlar.Ben şu an birer birer şarj ediyorum ancak sayı artınca ortak şarj etmek gerekiyor. Burada en önemli husus pillerin 3,7-4,1V arasında değerde olması gerekiyor. Bu değerlerin dışı tehlikeli.
Son olarak bunları seri bağlayarak 12V'a göre ayarlarsınız ve devrenizde kullanırsınız.
Hocam sagol cok guzel bilgiler verdin ben icini sokup bakayim o dedigin aleti getirtemem zaman yok ama onun gibi birsey bulabilirim l. Bende elektronik sigarada kullandigim sony nin 18650 pilleri var onlari sarj ettigim bir cihaz var onda deneyebilirim

7812 voltaj regülatörü var . 35 volta kadar olan voltajları 12 V değerine düşürür ve sabitler. FiyatI 1 TL.

hemenyardim' Alıntı:
7812 voltaj regülatörü var . 35 volta kadar olan voltajları 12 V değerine düşürür ve sabitler. FiyatI 1 TL.

basit fakat cok verimsiz olur, step down regulatorler var 5 tanesi 2$ falan. hemde ayarli, istediginiz voltajda cikis alabilirsiniz.

Arduino yu yakarsınız drek bağlamayın 12v yi... tümleşik motor sürücüleri var arduino+motorlara düzenleyerek akım verir onları deneyin...

penewitz' Alıntı:
erdcannet' Alıntı:
hocam çok teşekkür ederim aydınlattın beni, gördüğüm kadarı ile bu konularda bilginiz var zamanınız var ise size özelden takıldıgım bir kaç soru sorabilirmiyim

Tabi ki hocam elimden geldiğince yardımcı olmak isterim. İyi çalışmalar dilerim

hocam söztüm pilleri 4 tane 18650 pil çıktı bunları bugün şarj aletine taktım 500 mAh güç çekiyor ama tam kapasitesini öğrenemedim. büyük ihtimal 4 tanesini seri bağlayıp motor sürücüsüne o şekilde bağlıcam

Geri