Lcd Tv T-Con kartı değişimi

Kodla Büyü

şibilim_ögretmeni

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Vestel Milenyum Lcd tv bozuldu. Sorun şunlar;
-Tv yi açınca ses geliyor ama görüntü hemen gelmiyor. 15-30 dk zaman geçince görüntü geliyor ama ekranda kareler garip şekiller ve parlaklıklar olduktan sonra geliyor. Tv yi kapattıktan sonra fazla zaman geçmeden açarsam 3-5 dk içinde normal açılıyor. Sanırım ısınınca düzgün çalışıyor. Servise götürdüm, ya t-con kartı ya da panelden dediler. panel 500 tl (yenisin alırım daha iyi), t-con kartı 65 tl. T-con kartı değişimi işçilikle beraber 200 tl dediler. Garip bir şart koştular. İlk önce T-con kartını değiştiricez düzelmezse değişim parasını alıcaz mecburen dediler.
Neyse ben 1-2 aydır bu şekilde kullandım. Şimdi de bir sorun daha çıktı tvde. Tv yi güç düğmesinden kapatınca belli bir zaman geçtikten sonra açtığımızda güç gelmiyor(güç ledi yanmıyor) dolayısiyle kumanda veya üzerinden açamıyoruz. Ama güçten kapatmayıp kumandadan kapatınca(standby) güç sorunu olmuyor. Bundada güçten kapatıtığımızda fazla zaman geçmezse sorun olmuyor kumanda ile açabiliyoruz.

Benim yapmak istediğim şu, nasıl olsa bir tv alıcam. Bunu kendim tamir için denemek istiyorum. Servisten T-con kartını alıp değiştiricem sadece 65 tl lik riske giricem. Ha iyice bozarsam da çöpe atıcam:) Böyle deneyimi olan var mı zor mu bunu değiştirmek. Eektronik bilgisi olanlardan tavsiye bekliyorum.
Ya da şöyle söyleyeyim "siz bilişimcisiniz anlarsınız" :mrgreen:

anakarttaki kondansitör şişmesine benziyor :lol:
masraf bin teleyi bulabilir..
lcd kaç ekran bilmiyorum ama samsung 102 ekran led 1500 tl..
bence yenisini alma zamanı gelmiş :p

Re: Ynt: Lcd Tv T-Con kartı değişimi

İyiki yerli marka.Az daha hiç yamir bile etmeden servis keşif bedeli adı altında borçlu çıkacaktınız.
Kaç yıl oldu hocam?

bidene' Alıntı:
anakarttaki kondansitör şişmesine benziyor :lol:
masraf bin teleyi bulabilir..
lcd kaç ekran bilmiyorum ama samsung 102 ekran led 1500 tl..
bence yenisini alma zamanı gelmiş :p
ilk mesajı tam okumamışsın☺ led değil lcd eski biraz ekran küçük

Re: Ynt: Lcd Tv T-Con kartı değişimi

Evlendikten 3 yıl sonra vestel tüplü TV aynısı benzeri arıza başıma geldi.Söktüm arkasını bekledim normal çalıştı.
Fön makinası ile, dar uçla şüpheli parçalara soğuk hava tuttum.Parçanın birinde soğutma yapınca arıza tekrar ortaya çıktı.
Parçayı yani çipi Ankara buldum ve getirttim.40 uçlu çipi dikkatle söktüm, yenisini taktım.
7-8 yıl daha kullandım. Anlamıyorsanız zor iş.Hem şimdiki parçalar nano teknoloji, yani çok küçük.Başarılar.

Vestel Led tv nin garanti kapsamında kartı değişti.Akülü vidalama ile servis elemanı arka kapağı açtı karta takılı soket ve vidaları söktü yeni kartı taktı. 5 dakika sürmedi işlem. Elektronik bilgisi gerektirecek bir durum yoktu.Sizde yapabilirsiniz kanımca.

junglebird' Alıntı:
Vestel Led tv nin garanti kapsamında kartı değişti.Akülü vidalama ile servis elemanı arka kapağı açtı karta takılı soket ve vidaları söktü yeni kartı taktı. 5 dakika sürmedi işlem. Elektronik bilgisi gerektirecek bir durum yoktu.Sizde yapabilirsiniz kanımca.
Yarın fırsat bulursam ilk önce bi söküp bakacam . Kartları kontrol edicem. Her hangi bir yanma şişme var mı diye. Muhtemelen göremiyecem öyle bişey de t-con u bir deneyecem. Ne t-con muş be:)

Geri