Laboratuvardaki Bilgisayarlar Açılmıyor

Kodla Büyü

oyungezer

Süper Üye
Süper Üye
UBAK Projesi kapsamında kurulmuş bir laboratuvarım var. Bilgisayarlar Fujitsu-Siemens. Geçen yıl gayet güzel kullanıyordum ancak bu sene neredeyse yarısı açılmıyor bilgisayarların. Bazıları da normal açılıyor ancak kaptınca bir daha açılmıyor. Bir kaç gün sonra denediğimde bazen açılabiliyorlar. Açılmıyordan kastım elektrik hiç gelmiyor. Power düğmesine bastığım zaman hiç bir hareketlenme yok. Statik birikiminden ya da hatta kaçak elektrikten dolayı olduğunu düşünüyorum ancak çözümü nedir bilen arkadaş var mı. Ya da sorunun kaynağını. Sınıfında Bu bilgisayarları kullanan var mı. Aynı sorunları onlar da yaşıyorlar mı. Lütfen yardımcı olun kafayı yiyecem yakında.

Bazen bizim pc lerde oluyor hocam
arkadan elektrik kablosunu çıkarıp açma düğmesine basın 1dk kadar bekleyin.sonra çalıştırmayı deneyin.çoğu zaman işe yarıyor.
yine açılmazsa kasayı açıp ramleri söküp takıyorum %99 açılıyor.eğer bu yöntemde işe yaramazsa arızayı başka yerde arayın.
kolay gelsin.

Ben de dediklerinizi yapıyorum genelde ama ders esnasında olduğu zaman ders aksıyor hocam. Problemin asıl kaynağı nedir sizce.

Konu bu başlıkta ilerlesin benim sorun

asacan' Alıntı:
Seminer döneminde daha önce karşılaşmadığım bir durumla karşılaştım lab.taki 10. ve 12. bilgisayarlar kendi yerlerinde çalışmıyor tamir masasında çalışıyordu. Bazen kendi yerlerinde çalışıyor bazen hiçbir yerde çalışmıyordu. Neticede dün Power supply sipariş verdim gelecekler.

Bügün derse geldiğimde daha önce normal çalışan 4 bilgisayarın daha aynı durumda olduğunu gördüm. Ne yapmalıyım daha önce böyle bir olay başına gelen var mı yardımcı olursanız sevinirim? Elektirikçi çağırıcam yarın bilgisayarları açmaya korkuyorum bozulacaklar diye.

2008 UBAK Casper

Ben kondanstörlere baktım şişme görünmüyor normal.

Bu şekilde bir görüntü yok.

http://www.geeksinphoenix.com/blog/imag ... _Up_02.jpg

Aynı bilgisayarlardan 2 farklı okulda kullandık. Anakartları ve ekran kartları problemli. Ya anakartı bozuldu ya da ekran kartları bozuldu. Yarısı telef oldu bizde de. İşin kötü tarafı anakartlar btx ve piyasada bulmanız çok zor.

biosu sıfırlayıp pilleri bi değiştrin hocam..
veya..power supply sağlamıyla değiştririp deneyyin..
veya..bozuk ram bazen böyle sıkntı çıkarabilir.. tek ram le deneyin..
anakart bozuksa yapcak bişe yok..geri dönüşüm...yedek parca...

asacan' Alıntı:

asacan' Alıntı:
Seminer döneminde daha önce karşılaşmadığım bir durumla karşılaştım lab.taki 10. ve 12. bilgisayarlar kendi yerlerinde çalışmıyor tamir masasında çalışıyordu. Bazen kendi yerlerinde çalışıyor bazen hiçbir yerde çalışmıyordu. Neticede dün Power supply sipariş verdim gelecekler.

Bügün derse geldiğimde daha önce normal çalışan 4 bilgisayarın daha aynı durumda olduğunu gördüm. Ne yapmalıyım daha önce böyle bir olay başına gelen var mı yardımcı olursanız sevinirim? Elektirikçi çağırıcam yarın bilgisayarları açmaya korkuyorum bozulacaklar diye.

2008 UBAK Casper

hocam anakart üzerindeki devrelerde gözle görülür şişme, kırılma vs. yoksa tüm parçaları tek tek deneyip hatayı bulmaya çalışmalısınız. Hatayı hala bulamamışsanız yapacak bişey yok anakart çöpe...

Anakart'daki kondansatör haricinde power supply de de kondansatör şişme durumu oluyormuş galiba. Benim anlamadığım ara sıra çalışıp genel de çalışmama durumu nasıl oluyor kondansatör şiştiyse.

kondansatör elektrik depolayan devre elemanıdır. Elektriğin dolu-boş kapasitesine göre çalışıp çalışmaması olabilir. Kısacası kondansatörün ömrü bitmiş ve dengesiz çalışmaktadır.

Benim labtada aynı bilgisayarlardan var. Yukarıdaki tüm sorunların hepsini yaşadım ve yaşıyorum. Sorun bu kadar adi pc üreten VESTEL. Ayrıca ilk defa 2 yılda bir monitörün (birisi garanti bitimine yakın, diğeri garantisi bittikten birkaç ay sonra 2 monitör mefta)bozulduğunu vestel sayesinde gördüm.

Bizim bilgisayarlarda da aynı sorun vardı.. Enson bu şekilde olan 6 bilgisayarın anakartını değiştirdik.. Sorun kalmadı.. Şimdide geriya kalanları değiştirecez gibi görünüyor. Onlarda arasıra aynı sorunu vermeye başladı.. Ömrü bitti demekki anakartların..

Re: Ynt: Laboratuvardaki Bilgisayarlar Açılmıyor

asacan' Alıntı:

asacan' Alıntı:

2008 UBAK Casper

Bende aynı sorunlarla karşılaştım hatta hala sorunlu bilgisayarla rı kullanmaya calisiyorum.

viewtopic.php?t=116790

Bu bilgisayarları acmak için powerrsuply leri değiştirerek sorunu çözdüm. Yazıdgım diğer sorunuda ağı kapatıp bilgisayarlar açıldıktan sonra ağı açarak hallediyorum.

Yeni başlık açmak istemedim. :) 2 ay süren uğraşlarım sonunda 2 yıl kullanılmayan BT sınıfı pc lerinin 17 sini çalışır hale getirdim. Yalnız Casper pc ler ya hiç açılmıyor yada açıldığında bazen hemen bazen de 5 dk sonra tak diye kapanıyor. Sorum şu: Garantisi biten ve tamir edip te yapamadığınız pc lere teknik servisi nasıl sağlıyorsunuz. 15 ten fazla pc bu durumda. en azından 5 ini kurtarsam yeter bana. Önerilerinizi bekliyorum.

Bende şu kondansatörleri değiştirmeyi düşünüyorum aynı kondansatörleri internet üzerinden nereden alabiliriz? :)

Bir kaç elektronikçi gezdim ve kondensatörleri buldum yalnız fiyatı bana pahalı geldi tanesine 75 krş istedi mecburen 3 tane 2.25 TL aldım. Abime kondensatörleri değiştirttim kendisi lehimle fazla haşır neşirdir benden iyi yapacağı kesindi. :D

Kondensatörleri değiştirdim ve anakartı okula götürüp test ettim sonuç mükemmel. Hiç tepki vermeyen bilgisayar tamamen sorunsuz hale geldi. Hemen ikinci anakartıda götürdüm değiştirdim onu yarın takacağım. Değiştirme sırasında da bir kaç görüntü aldım. :)

Ekli dosyalar

• 1 (1).jpg
    1 (1).jpg
    3.6 MB · Görüntüleme: 1,289
  • 1 (2).jpg
    1 (2).jpg
    3.8 MB · Görüntüleme: 1,284
  • 1 (4).jpg
    1 (4).jpg
    3.5 MB · Görüntüleme: 1,291
  • 1 (5).jpg
    1 (5).jpg
    3.4 MB · Görüntüleme: 1,289
  • 1 (6).jpg
    1 (6).jpg
    3.2 MB · Görüntüleme: 1,289
  • 1 (7).jpg
    1 (7).jpg
    3.2 MB · Görüntüleme: 1,288
  • 1 (8).jpg
    1 (8).jpg
    3.2 MB · Görüntüleme: 1,288
  • 1 (9).jpg
    1 (9).jpg
    3.2 MB · Görüntüleme: 1,286
  • 1 (10).jpg
    1 (10).jpg
    3.3 MB · Görüntüleme: 1,286
  • 1 (11).jpg
    1 (11).jpg
    3.4 MB · Görüntüleme: 1,284
  • 1 (12).jpg
    1 (12).jpg
    3.4 MB · Görüntüleme: 1,284
  • 1 (13).jpg
    1 (13).jpg
    5.1 MB · Görüntüleme: 1,286
  • 1 (14).jpg
    1 (14).jpg
    3 MB · Görüntüleme: 1,283
  • 1 (15).jpg
    1 (15).jpg
    3.1 MB · Görüntüleme: 1,280
İşte budur hocam. Elinize sağlık. Peki kondansatörleri satın alırken neye dikkat ediyorsunuz? Üzerinde numara vs. yazıyor sanırım. Ve hangilerinin bozuk olduğuna nasıl kanaat getirdiniz? Gördüğüm kadarıyla sizin anakart da BTX yapıda. Bunlardan piyasada çok yok. Anakartın asıl yanma olayında bu kondansatörler yanıyor aslında öyle değil mi? Biz bugün tamire verdik, 2 DELL, 1 EXPER kasayı. İnşallah tamir edilebilir.

ahmetfx' Alıntı:
İşte budur hocam. Elinize sağlık. Peki kondansatörleri satın alırken neye dikkat ediyorsunuz? Üzerinde numara vs. yazıyor sanırım. Ve hangilerinin bozuk olduğuna nasıl kanaat getirdiniz? Gördüğüm kadarıyla sizin anakart da BTX yapıda. Bunlardan piyasada çok yok. Anakartın asıl yanma olayında bu kondansatörler yanıyor aslında öyle değil mi? Biz bugün tamire verdik, 2 DELL, 1 EXPER kasayı. İnşallah tamir edilebilir.
Yok hocam bilgisayarcılar tamir etmekten anlamaz görün bakın sizin bilgisayar size eski haliyle geri dönecek.
Hocam elimdeki resimlerle sağlam, bozulmuş ve kondensatör modelini anlatmaya çalıştım.

Ekli dosyalar

• kondensator-modeli.jpg
    kondensator-modeli.jpg
    4.1 MB · Görüntüleme: 1,266
  • sismis.jpg
    sismis.jpg
    6 MB · Görüntüleme: 1,269
  • sismemiş-(saglam).jpg
    sismemiş-(saglam).jpg
    4.7 MB · Görüntüleme: 1,271
hocam bozuk kondansatörler şişer üstten bakınca anlarsınız. yalnız değiştirmek için sıcak hava havyası gerekli olabilir. normal havya ısısı çoğu zaman anakartta yeterli olmuyor

Arkadaslar sisen kondansatorlerin ust kismi dumduz olmasi gerekirken yukariya bombe verir veya arti seklinde yarilir. Dikkat edeceginiz sey sokerken arti ve eksi kismina iyi bakin cizgili siyah taraf eksidir, uzerlerinde 2200 uf 18volt gibi iki deger yazar ayni kondansatoru bulamazsaniz volt degeri yuksek olsun dusuk takarsaniz yine siser.
Sokerken lehimi iyice isitip lehim pompasi gibi bir elemanla lehimi cekerseniz sokme isi kolay olur.

Dün değiştirdiğim ikinci anakartıda bugün taktım saat gibi çalışıyor elimde hiç çalışmayan iki tane daha var onları yaptıktan sonra bu sefer kendini resetleyenleri ve ağ kablosu takılı iken çalışmayanları elden geçireceğim toplamda 15 PC var böyle giderse hepsini değiştireceğim. :D

keşke ben de yapabileydim elimde powerlar var ama sorunu nedir bilmiyorum kısa devrede çalışıyor bilgisayarı açmıyor :(

Her sene başında yaşayacağımız bir problem sanırım bu. Şu an için kondansatörleri değiştirmek en mantıklı çözüm gözüküyor. Fujitsu Siemens P3510 model bilgisayarların anakartlarında bulunan kondasatörlerin özellikleri nedir yazar mısınız? Ya da üzerlerindeki hangi değerlere bakmak gerekiyor.

6.3 V 3300 UF bu kodu elektronikçiye söylersen sana aynı değerlere sahip bir kondensatör verecektir.Bugün yaptırdığım 3. anakartı taktım saat gibi çalıştı 4.yü söktüm onuda yapacağım. :)

hasari' Alıntı:
6.3 V 3300 UF bu kodu elektronikçiye söylersen sana aynı değerlere sahip bir kondensatör verecektir.Bugün yaptırdığım 3. anakartı taktım saat gibi çalıştı 4.yü söktüm onuda yapacağım. :)
Sağolasın hasari hocam. Bugün elektronikçiye bir uğrayayım.

Siz kendiniz mi söküp taktınız. Ben de becerebilir miyim acep?! Lehim makinası vardı sanırım evde. Çok zor bir olay mı? Lehimlenecek yer diğer lehimli bölge ya da devre yollarına çok yakın mı?

oyungezer' Alıntı:
Siz kendiniz mi söküp taktınız. Ben de becerebilir miyim acep?! Lehim makinası vardı sanırım evde. Çok zor bir olay mı? Lehimlenecek yer diğer lehimli bölge ya da devre yollarına çok yakın mı?
Benim abim telefoncu kendisi lehimle fazla haşır neşir ben ona yaptırıyorum. Biz sıcak hava veriyoruz kondensatör lehimi iyice ısınıyor ısındıktan sonra kondensatörü tüm olarak anakarttan çıkarıyoruz sonrasında + ve - sine dikkat ederek aynı şekilde takıyoruz ardından anakartın altından lehimliyoruz sonrada uzun bacaklarını kesiyoruz. Kendin değiştireceksen mümkün oldukça bacaklarının uzun kalmasını sağla üstten kondensatörü kır daha sonra bacakları bir birine değdirerek lehimle. Senin için böylesi kolay olur zira ankartta kursun lehim kullanıldığından kondensatörü tüm çıkarman çok zor olur.

Geri